Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 71 -


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui sper
Citat:
citat din mesajul lui ANI.G
Bunafetele cu analize de trombofilie(in special facute la dr. Uscatescu) ce inseamna APS negativ ? mi-a scis de mana langa celelalte analizeSindromul antifosfolipidic ?![flo]Despre infertilitate si nu numai :)
align="right" id="quote2">Da, nu ai SALF.
align="right" id="quote2">ok, mersidar poti avea trombofilie totusi sau "sansele" sunt mai mici din cate stiti voi ?[flo]Despre infertilitate si nu numai :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata !

Velvet, desi nu ne cunoastem,multumesc pentru ce ai scris.M-am luminat un pic . M-am tot uitat pe net si am citit, incercand sa inteleg de ce am trecut prin... ce am trecut. Deci analizele de trombofilie pot fi bune , dar mutatiile pot aparea si se descopera doar prin analize specifice. Mai am 4 saptamani pana la analize !

Myhadavid, scuze de intrebare, dar la ce "varsta" s-au oprit sarcinile din evolutie ?(daca nu poti sa raspunzi, voi intelege, pentru ca e un subiect dureros) Am vazut ca ai scris ca ai deja un baietel de 4 ani, iar eu am unul de 6 ani dintr-o prima sarcina fara probleme si nu inteleg de ce la a 2-a au fost probleme.

Maine ma duc la control,la doctora mea si sper sa-mi spuna ca, macar uterul e in regula , ca sa ma pot gandi mai departe.

Week-end placut si insorit , tuturor !

 

Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,tuturor !

va deranjez cu o noua problema, poate ma puteti ajuta. Azi am fost la dra ginecolog pentru ca inca mai aveam scurgeri( foarte putine, 1-2 cheaguri cand maronii , cand mai rosiatice; au fost si zile in care nu am avut deloc).Fiind totusi a 16 zi de la intreruperea de sarcina, oricum trebuia sa merg la un control. Dna dra mi-a facut ecografie, dupa care mi-a mai facut o dilatatie(a zis dumneaei) si un minichiuretaj(fara anestezie si extrem de dureros) si din nou ecografie. A spus ca a mai ramas ceva in uter dupa curatare si sa mai merg la un control joi. Sunt un pic cam speriata pentru ca dupa 3 ore mi-a curs din nou sange, de data asta rosu. Intre timp trebuie sa iau Arthrotec si Uractiv. Stiti niste "leacuri babesti"(ceaiuri) ca sa scap de sangerari? Nu mai vreau curatare, caci am inteles ca este periculoasa pentru uter, trompe, etc. Plus ca am mai aflat ca am uter retrovers median, care de fapt ar fi mobil si s-ar misca cum ar vrea el.

Ajutati-ma, va rog ! [flo]

 

 

Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

caresse, dupa nasterea provocata la 24 sapt eu am sangerat (eliminarea lohiilor, etc) aproape 6 sapt. tu ai sangerat doar 16 zile - oare nu-i cam putin?

dupa acest micro-curetaj ce l-ai facut, cred ca este normal sa sangerezi cateva zile, ca sa se curete uterul. nu stiu remedii naturiste pt oprirea sangerarii.

ma pune insa pe ganduri dr-a ta care te-a curetat pe viu (!!!!) plus ca dupa manevra a zis ca a mai ramas ceva de curetat pe sapt viitoare. ai dreptate, curetajele nu aduc nici un beneficiu uterului, dimpotriva. te-ai gandit sa schimbi dr? sa cauti altul mai competent poate?

oricum, la vreo 3-4 luni dupa curetaj(e) ar fi bine sa faci o histeroscopie de diagnostic, sa te asiguri ca uterul este ok. ecografia nu da suficiente informatii din punctul asta de vedere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta, te [pup] ! Incepeam sa ma simt neajutorata si disperata [bang][bang][bang]!

In legatura cu sangerarile, am citit peste tot (sunt de la ora 15.30 pe net) ca nu trebuie sa dureze mai mult de 2 saptamani , asa ca m-am speriat. Azi m-am dus la control, dar nu ma asteptam sa fiu rechiuretata.Nu am dureri, nu am temperatura, am terminat cu bine cu lactatia. Dra mea mi-a spus ca trebuia sa-mi faca anestezie, dar ca asta necesita internare si eu eram cu sot si copil dupa mine....(Dra mea e din Bucuresti, eu nu sunt !) Nu mi-am imaginat ca va fi atat de dureros fizic si m-a cam socat (psihic, vorbind). Preferam niste pastile, injectii, altceva. Oricum, joi voi refuza orice interventie : doar ecografie !

si o intrebare : ce este o histeroscopie ? E dureroasa? se face cu sau fara anestezie?

Mi-e cam teama sa nu fi afectat altceva(uter,organe), caci era tare grabita, mai avea o pacienta si urma o cezariana!

Si DA, mi-a trecut prin minte sa renunt la dra mea : mi s-a parut inumana astazi. Nu m-a intrebat daca vreau, nu m-a anuntat ce urmeaza sa faca decat in timp ce facea. Ma mai duc joi si dupa aceea iau o hotarare. Pana acum mi-a placut dra mea , cu ea am nascut , afost langa mine cand am avortat, dar azi am vazut alta fata a ei.

Inca o data, MERCI, Balanta pentru raspuns![flo]

 

Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

caresse, cu placere [pup].

histeroscopia este o investigatie care se face de obicei cu anestezie generala pe vena (deci anestezie usoara) prin care, prin colul uterin se introduce in uter o camera de luat vederi (de dimensiuni milimetrice) iar imaginea din uter se proiecteaza pe un monitor. astfel dr poate vedea daca exista polipi in uter/endometru, sinechii, daca exista ostium tubar infundat (ostium = partea trompei dinspre uter), etc.

daca iti doresti inca un copil, avand in vedere nasterea provocata prin care ai trecut, curetajul, este f important sa faci investigatia asta sa te asiguri ca la nivel de uter nu ai ramas cu probleme. la timisoara pretul mediu al unei histerosopii este 6-700 lei.

eu, desi nu am fost curetata dupa nastere (nu a fost nevoie), la histeroscopie am avut surpriza sa mi se gaseasca o sinechie cervicala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta, esti un izvor nesecat de informatii! Ai toata admiratia mea.[olala]

Sa stii ca si pe mine m-a mirat ca-mi face, dupa "mica nastere" , curetaj! Ma gandeam ca fiind ca o nastere, nu mai este nevoie de curatare "doctoriceasca", ca urmeaza o curatare naturala (lohiile).

Dna dra mi-a spus ca m-a curatat putin , ca sa nu afecteze peretii uterului, stiind ca-mi doresc inca un copil.

Astazi m-a speriat si reactia pe care a avut-o Andrei cand m-a vazut asa socata si suferinda. Am la ce ma gandi in urmatoarea perioada. Am un copil pe care trebuie sa-l cresc.

Chiar a inceput sa-mi fie frica de o noua sarcina : nu pot sa mai trec inca o data printr-o asemenea tragedie(malformatii, mica nastere, curetaj,suferinta), stiind ca e un copil acasa , un copil care ma asteapta si are nevoie de mine. Cred ca am devenit o fricoasa dupa ziua de azi! E ceva in neregula cu mine ?

Va trebui sa treaca ceva timp pentru a decide !

Balanta, curaj si sunt mandra ca te-am "cunoscut"(pe aceasta cale)! Esti o luptatoare si sper sa ma inspiri in a lua decizia corecta pentru mine si familia mea!

[flo]

 

 

Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Caresse.

Imi pare rau pentru bebele tau. E foarte greu prin ce treci.

Legat de ultima interventie, stiu ca ceaiul de cretisoara este bun pentru refacerea organismului dupa o nastere. Poti sa cauti pe net sa vezi mai multe detalii.

In rest eu nu am experienta pentru alte sfaturi la acest subiect.

Refacere cat mai rapida din toate punctele de vedere.

 

MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot

1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)

Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/ziid="teal">id="size1">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...