Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 71 -


Recommended Posts

caresse, mi-am amintit ceva: dupa nastere, moasa si dr mi-au recomandat sa beau ceai de salvie pt reducerea sangerarii/refacerea uterului. recunosc insa ca numai de facut ceaiuri in perioada aia nu mi-a ars (mai ales ca nu gasisem la pliculete, ci doar asa, frunze sau cum se zice).

ma bazam pe faptul ca s-asa mi-au dat medicamente destule ca sa imi refac uterul plus ca mie nu imi place ceaiul in general.

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata fetelor,

 

As avea nevoie de ajutorul vostru in urmatoarea problema: mi-am facut analizele de trombofilie, iar rezultatele sunt urmatoarele:

Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G)-risc trombofilie - sunt purtatoare heterozigota a deletiei in promotorul genei PAI-1.

 

Profil trombofilie ereditara II

Antitrombina III 94% valori ref >80

Proteina C 94% valori ref 70-130

Proteina S 70% valori ref 55-140

Mutatia factorului V Leiden negativ

Mutatia protrombinica (factor II) negativ

Gena MTHFR(mutatii C677T;A1298C)-risc trombofilie

Mutatia C677T negativ

Mutatia A1298C genotip homozigot

 

Dupa cum vedeti, gena pai si mutatia A1298C sunt problema la mine. Am vorbit cu medicul la care merg si mi-a spus ca in afara de acid folic de 5mg, aspenter, vit c 1g si magne b6 sa nu iau nimic altceva. Spunea ca ma va trimite la un hematolog din Craiova, dar nu stiu ce sa zic.

Ce parere aveti? Ce ma sfatuiti?

Mentionez ca incercam din 2004 sa devenim parinti si singura sarcina obtinuta a fost in 2009, dupa tratamentul cu diphereline pentru endometrioza descoperita de dr.Tutunaru, insa acea sarcina a fost anembrionara si a trebuit intrerupta la 8 sapt.

Va multumesc!

 

 

 

The best is yet to comeid="red"> [9cer][mamica] !!!id="size2">

Doamne ajuta tuturor[ruga]id="size2">

..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?

Dumnezeu a raspuns:

-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tânjesc sa fie copii; ca îsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi îsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.

...ce ai dori ca oamenii sa stie ?

Dumnezeu m-a privit zâmbind si a zis:

-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"

"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Palerid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Magdita.

Avem aceleasi mutatii. E o cauza din cauza careia nu ai ramas, dar mai pot fi si trompele daca nu le-ai verificat. Spermograma sotului e buna?

Ar mai fi si Femibion 1, care contine acid folic intr-o forma pe care sa-l asimilezi si tu avand in vedere ca ai MTHFR. Cu tratamentul bun sa speram ca vom reusi.

 

MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot

1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)

Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/ziid="teal">id="size1">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet, multumesc frumos pentru raspuns [flo].

Mimi, multumesc si tie[flo]. Trompele sunt ok, iar sotul sper ca sta bine cu spermograma acum, ii tot dau tratament naturist.

Astept si alte pareri, cand si cum puteti [flo].

 

The best is yet to comeid="red"> [9cer][mamica] !!!id="size2">

Doamne ajuta tuturor[ruga]id="size2">

..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?

Dumnezeu a raspuns:

-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tânjesc sa fie copii; ca îsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi îsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.

...ce ai dori ca oamenii sa stie ?

Dumnezeu m-a privit zâmbind si a zis:

-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"

"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Palerid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor,

 

Ne-am intors din mica vacanta ...acum astept rezultatul analizelor (cica pe 19 iunie, sunt f nerabdatoare.

Balanta, n-am auzit de dr ciupa...o sa caut informatii (se pricepe la trombofilii???)...iar in leg cu mihaescu si mie mi-a lasat un gust amar...inca n-am fost cu rezultatul la screening...tie cine ti-a prescris tratamentul???

Eu ambele sarcini le-am pierdul intre 6-11 sapt..

Apropo, cum sa fac sa primesc notificari??

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Myhadavid, eu stiu ca nu se pot primi notificari, cel putin nu am gasit optiunea pe forum.id="Verdana">

 

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da myhadavid am auzit de cazuri fara nicio mutatie..dar persoana respectiva tot a facut injectii si asa a reusit sa pastreze sarcina...uscatescu zice ca mutatiile astea pe care le facem noi sunt doar o mica parte pentru ca mai sunt multe nedescoperite inca...

 

 

 

 

MTHFR C677T homozigot

PAI -675 4G homozigot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...