Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 71 -


Recommended Posts

myha incidenta mutatiei 1298 in gena MTHFR este destul de mare, 40% din populatia caucaziana (ca exemplu), iar daca mai iei in calcul ca ai ajuns in situatia in care sa iti faci aceste analize, inseamna ca exista o problema. cele care au copii fara nici o grija nici macar nu au auzit de trombofilie, deci e posibil ca la marea majoritatea daca si-ar face analizele sa le iasa bine.

 

---------------------------------------------

TANARA SPERANTA id="blue">

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran) id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu sunt mai reticenta in privinta laboratoarelor...cat de sigure sunt, care sunt sansele unor diagnostice gresite. Am senzatia ca daca le faceam toate la Synevo eram mai linistita...n-am gasit pareri despre Genetic Center din cluj.

Si acum o intrebare: e posibil ca o pesroana sa aiba si sindrom antifosfolip si mutatii genetice??? Eu sindromul inca nu l-am facut

Sa aveti un week minunat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Myhadavid, eu cred ca sunt sigure. Poti intreba la clinica unde sunt trimise analizele, posibil sa le trimita si ei cum le trimite si Synevo, in Germania. Cred ca mai sunt fete care au facut analize acolo. Treaba e ca analizele pentru mutatii se fac cu kituri si pe aparate scumpe, de asta cred ca atunci cand o clinica investeste sa faca aceste analize, le face ca lumea (scoleste laborantii, baga bani in aparatura ca lumea).

Sigur, poti avea si sindrom antifosfolipidic si mutatii genetice de trombofilie, dar sincer, de cazuri cu sindrom antifosfolipidic am auzit foarte rar (poti vedea si in lista de pe prima pagina ca mutatiile apar la toate fetele, pe cand sindromul apare rar sau posibil sa nu fie deloc, nu am verificat).

 

Ti se pare ca exageram cu tratamentele pentru trombofilie?

LE: Musette de la Gravidute cu trombofilie a facut analizele de mutatii la Genetic Center, a facut tratament cu anticoagulant, aspenter si vitamine si acum are un baietel de cateva saptamani.id="Verdana">

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mercy de raspuns..Nu cred neaparat ca tratamentul nu e bun, ci doar corectitudinea rezultatelor si tratamentul prescris in baza lor.

Ce sa zic, cu Dumnezeu inainte...eu acum as fi fost la termen, ar fi trebuit ca bebe sa se nasca...e greu, ma incearca diverse sentimente[q][q][q][q][q][q][q][q]

Va urez un week minunat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te inteleg foarte bine, Myha...eu nici nu mai stiu, cand ar fi trebuit, cat a trecut de la fiecare sarcina...fiind 3 sarcini pierdute...aproape ca fiecare luna a anului inseamna ceva: cand am aflat ca am ramas in cazul fiecarei sarcini, cand am pierdut, cand aveam termen si tot asa...

Cu Dumnezeu inainte!

Weekend frumos tuturor!id="Verdana">

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inteleg perfect ce simti, miha. uneori vad pe strada femei cu care m-am intalnit la ginecolog la primele consultatii, femei cu care vorbeam cu speranta si mare, mare bucurie despre copii pe care ii asteptam. ele sunt cu fiii sau fiicele lor de mana si ma gandesc ca asa ar fi fost si copilul meu. sau mai greu este cand vreuna din ele vine la mine la servici (lucrez direct cu publicul) si imi dau lacrimile cand le vad copii, dar trebuie sa zambesc si si sa imi inghit durerea. trebuie sa avem puterea de a trece peste asta si cu ajutorul lui Dumenezeu intr-o zi ne vom tine si noi in brate minunile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in ce priveste reticenta fata de corectitudinea laboratoarelor de analize, sa va povestesc ce mi s-a intamplat mie la synevo. m-am dus pt homocisteina in alt oras (eu locuiesc intr-un oras mic, aici nu se lucreza homocisteina). m-am invoit de la servici cateva ore de dimineata si am fost acolo la prima ora. practic eu am deschis o data cu asistentele, nici nu se trezisera bine, nu-si bausera cafelele. mi-au recoltat sange si am plecat intr-o mare viteza. dupa vreo 2 ore ma suna cineva de la laborator. se pare ca cine mi-a recoltat nu stia ca trebuiau 4 eprubete pt aceasta analiza si ar trebui sa revin. mi-a crescut tensiunea instantaneu. nu aveam nici o sansa sa mai plec de la servici si le-am spus ca fac drumul pe banii lor, mai precis pe banii persoanei care a gresit si ca o sa merg la OPC, etc. nici nu mai stiu ce mi-a iesit pe gura. m-au sunat un pic mai tarziu sa imi spuna ca intelesese gresit si ca se descurca de fapt cu cat au recoltat. dupa 2 zile rezultatul era postat pe site (ei imi spusesera a dureaza 7 zile). evident nici nu am mai luat in seama rezultatul, consider ca nici nu am facut analiza. am renuntat sa mai fac scandal. se pare ca au fost multe probleme in tara la laboratoarele lor. eu personal nu o sa mai merg niciodata la ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lady_c, daca stam si ne gandim ca Synevo este unul dintre cele mai bune laboratoare, ce facem? Nu mai facem analize?

Este o analiza care se face rar, probabil ca de asta nu stiau ce si cum. Cred ca te poti baza pe rezultat, din cate stiu eu, se iau mai multe eprubete ca sa se lucreze in acelasi timp pe mai multe aparate si se pastreaza o parte la frigider ca daca se intampla ceva si rezultatul acela e contestat, sa se poata verifica (nu e valabil pentru orice analiza).

Sigur, acei angajati au fost neprofesionisti, dar e ca la noi...peste tot ne lovim de asta, peste tot merge si asa...E foarte bine ca ai rezolvat problema si ca ai scapat de drum.

Totusi, nu blama tot sistemul Synevo, n-ar fi corect, e vorba doar de angajatii unei clinici. Eu nu am avut probleme cu ei si acum facut analize in mai multe clinici: Synevo, Regina Maria, Medlife, Centrul Medical Matei Basarab. Primele doua mi s-au parut cele mai OK ca profesionalism dar si atitudine fata de pacient.id="Verdana">

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...