Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 71 -


Recommended Posts

Analizele pentru mutatii nu sunt influentate de nimic, le ai pe viata. Prin medicamente corectezi efectul lor asupra corpului. Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot 3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

stai putin ca eu inca n-am ajuns la ele[:D] is la inceput de tot, abia le fac pe cele de coagulare mi-au spus clar de la laborator sa nu mananc usturoi si sa nu iau aspirina [asia][flo] [url="http://clipedinviatamea.blogspot.com/"]Despre infertilitate si nu numai :)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviat! Anul trecut, in februarie am avut o sarcina oprita in evolutie la 5 saptamani si 4 zile fara embrion vizualizat, oprire in evolutie de care am aflat in a 8-a saptamana de sarcina, cand am ajuns in spital cu hemoragie...Dupa chiuretaj dr mi-a recomandat analize de trombofilie pe care le-am facut in urma vizitei la dr hematolog Barca Gabriela de la Coltea... Mi-au iesit analizele bune, doar ca s-a constatat prezenta celor 2 mutatii din gena MTHFR in stare heterozigota... Dna Dr mi-a dat aspenter 1 /zi, b 6- 2/zi, acid folic 5 mg-2/zi, b12- 5 fiole de 50gamma/ 0 injectie/saptamana.... am luat acest tratament pana in luna martie, cand am consultat un alt medic hematolog, care mi-a recomandat sa fac dozare homocisteina si doar dc nivelul de homocisteina e mai mare sa reiau tratamentul, dar sa continui sa iau acid folic 5mg-1/zi... La sfarsitul lunii martie am facut laparoscopie in cadrul careia am aflat ca aveam ovare micropolichistice, albugineea ingrosata pt care dr a practicat drilling ovarian si scarificare... Imi doresc foarte mult sa am copii, incerc de 4 ani si jumatate, sarcina aceea fiind singura pe care am obtinut-o... Va rog daca se poate oferiti-mi cateva detali despre un medic hematolog competent, din Bucuresti, care sa ma ajute sa raman insarcinata si sa o duc pana la termen, fara a pune in pericol copilul... Va multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Vad fete noi, imi pare rau ca va alaturati "clubului". Va urez sa treceti cat mai repede la Odisee. MeAlex [pup] fata luptatoare si rezistenta pe baricade aici.
Citat:
citat din mesajul lui ANI.G
fetelor la Fundeni la dr. Uscatescu in cat timp se dau rezultatele ? ma refer la analizele uzuale, nu la mutatii, ca stiu ca alea dureaza mult [:-@] le trimite cumva si pe mail/fax, daca nu poti ajunge ? iti da cumva(in cazul in care le pune pe mail) si ceva explicatii, tratament ?
ANI.G parca nu ti-a raspuns nimeni la intrebarile acestea. Dr U intr-o zi vede zeci de pacienti, din care o mare parte gravide sau aspirante. Totul e pe repede inainte si la gramada acolo. Nu are timp nimeni sa trimita rezultate pe mail/fax. Daca esti din provincie spui la recoltare si ai rezultatele in aceeasi zi dupa-amiaza. Daca esti din Bucuresti le iei a 2-a zi. Dr U se uita pe ele si daca ai noroc si are timp apuci sa pui intrebari, apoi una din asistente iti va explica pe indelete ce tratament ai de facut (la indicatia dr, bineinteles) La Fundeni nu se fac mutatiile, doar cele uzuale. Mihaelafalt MagneB6 premium are concentratie dubla. Daca ai recomandare de 2 pastile/zi din cele simple poti sa il iei. Eu l-am luat pt ca ajunsesem sa inghit cam 11 pastile pe zi. Anna eu am vorbit cu 3 hematologi: Uscatescu, Avram si Ciochinaru si sincera sa fiu nici unul nu m-a convins 100% Apropo de frecventa aparitiei mutatiilor in analize, Mutatia MTHFR 1298, de exemplu, e detinuta de 40% din populatia cauzaziana si se rezolva cu supliment de acid folic. Multa lume traieste bine-merci cu ele, sunt femei care duc o prima sarcina la bun sfarsit fara sa aiba habar ca ar avea vreo problema si abia la a 2-a se manifesta ... sau nici atunci si mai sunt cazuri ca noi, cele de pe aici, care cautam raspunsuri la marea intrebare DE CE ? si ajungem sa ne bucuram ca gasim un posibil vinovat - riscul de trombofilie - pt ca prezenta unei mutatii nu inseamna in mod obligatoriu tot cortegiul de manifestari trombofilice, ci doar un risc. Multa bafta la toata lumea. [pup] --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Qiao, [pup]! As vrea sa merg si la Ciochinaru, ce ti-a spus, de ce nu te-a convins? Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot 3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing ANI.G parca nu ti-a raspuns nimeni la intrebarile acestea. Dr U intr-o zi vede zeci de pacienti, din care o mare parte gravide sau aspirante. Totul e pe repede inainte si la gramada acolo. Nu are timp nimeni sa trimita rezultate pe mail/fax. Daca esti din provincie spui la recoltare si ai rezultatele in aceeasi zi dupa-amiaza.
multumesc pentru raspuns am sunat azi si asa mi-a spus si mie ca mi le da in aceeasi zi [flo] [url="http://clipedinviatamea.blogspot.com/"]Despre infertilitate si nu numai :)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

citesc si eu din urma si incerc sa mai zic ce stiu sper stiu caz de graviduta careia i-a cazut o gramada de par (inclusiv gene, sprancene) de la Clexane. mie imi cade oricum in ultima vreme chiar si fara sa mai iau nici un tratament, doar cand am facut stimularea pt FIV daca pierdeam 1-2 fire pe zi, a fost cea mai buna perioada a parului meu din ultimii 2-3 ani. in perioadele cele mai proaste, chiar si cand luam vitamine si aspenter, la spalat umpleam cada cu par. antonia_77 legat de sarcina dupa tratamente cu antibiotice pt diverse alte prob. exista o legatura, de ex in unele cazuri ele rezolva si o problema locala nedepistata, cum ar fi o anexita. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex cand am fost eu la el, in ianuarie 2011, abia venise la medlife de la spit militar. acolo fusese sef de sectie, dar cazurile tratate acolo fusesera de alta natura. mi-a recomandat acid folic, femibion si Clexane 0.4 - doza de preventie - pe care oricum mi le daduse si Albu, de fapt el imi dadea ok pe schema lui Albu. ce am retinut atunci de la el a fost ca sub tratament cu Clexane trebuie sa imi fac hemoleucograma lunar. nu mi s-a parut ok cand mi-a zis ca nu se face AntiFXa pt monitorizarea tratamentului cu heparina. in rest, omul e ok, e relaxat, raspunde la intrebari, explica, dar mie mi-a lasat impresia, cel putin la acel moment, ca nu are experienta in ceea ce ma interesa pe mine. eu eram dupa ce tocmai pierdusem sarcina, aflasem de mutatii si eram cu neuronii intinsi la maxim. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...