Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 71 -


Recommended Posts

Qiao [pup]multumesc mult de urari.eu am depistat acum vreo 3 saptamani mutatia MTHFR A1298 homozigot si factorul leiden heterozigot.nu am ramas niciodata insarcinata din cauza spermogramei proaste pe care am descoperit-o la medlife in decembrie,ca asa stateam acasa cu 3 spermograme bune in buzunar[bang]vineri mergem la dr albu sa vedem ce tratament imi da.eu deja iau femibion si aspenter.pt factorul leiden exista tratament?se da clexane?multumesc[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc pentru raspuns, Qiao! Suna bine ce spui tu, mai putin partea cu antiFXA, poate s-a lamurit intre timp. Legat de doza de Clexane, Albu sau Ciochinaru au tinut cont si de greutate? Eu sunt mai rotunjoara, m-as simti mai safe daca mi-ar da o doza mai mare. Fetelor, a mai fost cineva la dr. Ciochinaru si i s-a recomandat verificarea dozei de anticoagulant prin antiFXA? Velvet, pentru Factorul V Leiden se da Clexane. Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot 3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex la mine nimeni nu s-a legat de greutate. toti mi-au dat din start 0.4 si ... mai vedem noi cand oi avea test pozitiv, ceea ce eu nu mai sper, avand in vedere ca am sarit de cateva luni bune de 42 de ani, iar AMH-ul meu s-a pravalit la 0.39. Acum fac si eu galerie de pa margine la tineret sperante velvetAlbu da femibion si clexane. dr U mai recomanda si aspenter, Vit C, magne B6, vit E ... uite ca nici nu mai stiu toata lista. eu de cate ori i-am zis lui Albu ce mi s-a dat de la Fundeni a strambat din nas, dar eu le-am luat cuminte vreo 6-8 luni. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Qiao si celorlalte fete pt schimbul de info! Qiao, anexita s-ar vedea la ecografie intravaginala, nu? Am si eu programare la Albu lunea viitoare, vreau sa vad ce-mi spune despre mutatiile astea, si daca o sa-mi dea clexane inainte de sarcina... Uscatescu mi-a zis ca nu e nevoie, dar.... Am mai citit ca pai 1 da si dificultati la implantare si ma gandesc ca poate asta e motivul pt care nu am mai ramas acum...o sa ma mai interesez si de alti hematologi, va tin la curent ! 1 sarcina oprita in evolutie (9 sapt); MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, PAI 1- 4G/4G homozigot; Tratament preconceptie: femibion 1/zi; aspenter 1/zi, mgb6 1/zi; ctb 2/zi; q10 1/zi; acid folic 1/zi; vit e 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

antonia anexita e un proces inflamator determinat in principal de o infectie care se depisteaza prin analize de sange, secretii, test Papanicolau. nu cred ce eco e cel mai bun sau singurul mod de diagnosticare. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna gagici. Am venit cu sufletul la gura acasa ca am sunat la sinevo si au zis ca mi-au venit rezultatele dar nu a vrut sa imi spuna nimic la telefon, asa ca nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut ca sunt mutanta si la factor XIII Scrie asa: Mutatia factorului XIII (G102T) - risc trombofile PCR Mutatia V34L - pozitiv Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie PCR Pacienta nu este purtatoare a deletiei in promotorul genei PAI 1. Prezinta genotipul homozigot normal (5G/5G). Mutatia factorului XIII (G102T) - risc trombofile PCR Genotip heterozigot Acum explicati-mi si mie ce implica asta, Oare se da clexane din prima sau nu? Stiti voi ca mai am si mutatia C677T homozigota, deci nu duc lipsa da? Colac peste pupaza uratii sunt la ei acasa la doctor nu pot sa merg sub nici o forma pana luni si nici atunci nu stiu exact daca prind loc. Saptamana viitoare trebuie sa imi fac curaj si sa vin la Fundeni sa vad daca trebuie sa mai iau ceva pe langa ce iau acum. Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, mutatia Factorului XIII da probleme de coagulare si in asociere cu MTHFR homozigot e posibil sa ceara Clexane. Cred ca iti va recomanda de la inceput. Inainte de sarcina, dr. Uscatescu recomanda acelasi tratament, s-a mai scris in capitolele anterioare. Citeste si ce scrie la Synevo: http://www.synevo.ro/mutatia-factorului-xiii-g102t-risc-trombofile/ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot 3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc alex, oricum iau tratamentul in continuare si astept sa treaca uratii sa repet si prolactina si in functie de cum e doamna doctor la fundeni o sa merg sa ma vada. [pup][pup] Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...