Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (35)


Recommended Posts

si pana la urma care e conduita recomandata cand gasesti o capusaid="red">?

 

Ieri a fost maica-mea la urgente cu un specimen - a primit anti-tetanos si antib. De dimineata imi povestea Coralia ca si ei au gasit una pe Cristi - la urgente copii i-au spus ca e la latitudinea ei daca-i da sau nu antib. Ma enerveaza rau astia, nu ei ar trebui sa decida??

 

Incerc sa evit panica, e plin prin presa si printre mamicile locale de horror-stories. Iar cei de la urgente nu par sa stie nici ei ce-i de facut...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

pai tratamentul e cam dupa feelingul fiecaruia - dat fiind ca nu toate capusele transmit borellia, dar si daca ti-o transmit... dar si daca iei cate douazeci de zile de AB preventiv de 4 ori pe an te cam distrugi. dar si daca faci lyme esti mai distrus. dar si daca iei "curele" de AB nu se stie sigur ca esti ferit de boala...

 

raportul riscuri/beneficii il calculeaza fiecare.[alcool]

 

teoretic, ar trebui analizata capusa (dupa ce e scoasa profesionist). si daca e purtatoare, abia atunci tratamentul cu AB. care e totusi nou si nu se stie daca e eficient, dupa cum am mai spus.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a povestit cuscra mea noua (Anda, sorry), mama lui Tobi, colegul de gradi al Sarei ca la ei, in Austria, vaccnarea impotriva boreliozei de face pe schema nationala de acum 30 de ani!!!!!!

Da, ati citit bine. Si gradul de vaccinare al popultiei e pe la 90 si ceva %, motiv pentru care ei au cazuri absolut izolate de borelioza. Spre deosebire de vecinii lor cehi, care au sute de asemenea cazuri anual.

 

Noi ne gandim serios sa ne facem vaccinul. Schema este asa:

- 1 vaccin primavara - preferabil - martie, aprilie-maaxim mai

- rapel la o luna

- rapel la un an.

 

Deci 3 dintr-un foc. 25 euro bucata, deci 75 euro total.

 

Apoi se face reimunizare la fiecare 3 ani. Si esti acoperit. te poate pisca animalu', dar nu faci boala.

 

In Romania NU exista vaccinul. Unele firme private (nu de medicamente, ci corporatii - ex. Petrom) importa vaccinul, pentru angajatii lor. Dar numai pentru adulti.

Exista si varianta de Junior. Dar doar in Austria.

 

Problema e ca trebuie transportat la rece vaccinul si sub nicio forma sa nu inghete. De unde problemele aferente la import.

 

 

 

 

 

 

 

Poze cu noi [colegi]1 si 2

 

There are no shortcuts to happiness!id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am gasit despre vaccin - LYMErix, facut de Glaxo-Smith - chiar aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Lyme_disease - capitolul Vaccination

 

vedeti si " hundreds of vaccine recipients reported they had developed autoimmune side effects" si cum au fost ele retrase de pe piata engleza in 2002 [bang].

 

nu cred ca transportul e pb - majoritatea vaccinurilor si multe medicamente sunt tinute la frigider in timpul transportului si apoi in farmacii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
Ina [pup] hai ca de acum ma semnez si cu zilele. Sunteti tare simpatice! Lavi [gravi]37s4z
align="right" id="quote2">

Laviid="red">,aseara am postat cam in acelasi timp, dar eu de abia azi am vazut ce-ai scris. Dupa ce-am postat am observat ca tu de fapt iti adaugai zile la semnatura, de-aia am modificat ( dar tu m-ai prins, ai citit si despre tensiunea mea care se ridica [:D] - las' ca-i bine, ca si-asa este mica!) eu misun pe aici mai des ca sa fiu prin zona cand apare d-ra Zu [pup])

Ma bucur si eu cind ii citeste fiindca este singura sansa sa stea cuminti [:)]

Pup colectia!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu pe net de ala. Chiar vroiam sa zic. Dar in Austria nu acel vaccin se face, ci altul.

Ma voi interesa excat cum se numeste.

Problema transportului exista in ceea ce ma priveste - in sensul ca nu vad cum as putea sa-l cumpar si sa-l aduc acasa in conditii safe.

 

Poze cu noi [colegi]1 si 2

 

There are no shortcuts to happiness!id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre capusa am aceeasi parere ca si Corap

 

Noki sigur este vorba de un vaccin contra boreliozei si nu de cel contra encefalitei nu stiu care, care si ea poate fi transmisa de capusa? Vaccinul ala pt encefalita este mai mai vechi si cunoscut. E posibil sa fie obligatoriu in Austria pt ca Austria si Germania se confrunte de mult cu capuse. Eu am indoieli ca de 30 de ani exista vaccin impotriva bolii Lyme in conditiile in care boala Lyme s-a descoperit abia in anii '80. Ar insemna ca s-a descoperit un vaccin odata cu boala si s-a si implementat pe scara larga si atunci care e problema? Mai degraba cred ca mama lu Tobi face o confuzie. Nu o acuz, doar ca asta e feeling-ul meu.

 

Eu mai fac ordine prin casa, prin dulapuri, samd, imi gasesc de lucru chestii amanate din cauza ca nu aveam timp cu servicuil. Bine imi prinde concediul asta prenatal. Mi-am luat gandul de la nascut pt moment. Desi educatoarea Nataliei zice ca mi-ar fi coborat burta. O fi. Parca azi pt prima oara am simtit presiune pe col (cum simt in prima zi de ciclu, ca ma apasa ceva pe col din interior). Sunt curioasa vineri ce zice [medic] daca a coborat intr-adevar Zuzulina. Daca nu apuc ziua de vineri cu ea in burta e clar. As prefera sa apuc sa merg maine la dentist sa-mi pun aplomba care mi-a cazut zilele trecute (o plomba mare pe o masea de minte) pt ca dupa ce nasc mai greu cu deplsarea la stomatolog, plus ca atunci risc sa mi-o si scoata. Acum barem n-are voie. [audinti]

 

Lavi [gravi] 37+++++

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata, tot eu.

 

Mie deja mi-e si jena sa mai zic de sarcina mea in conditiile in care alte fete au probleme. Exact la varsta asta de sarcina se nastea Nati. Nu credeam ca Zu va sta mai mult. Cred ca colul meu deschis e asa pt deruta adversarului. Merg sa mai trebaluiesc prin casa, ar trebui sa calc. Am amanat-o eu in speranta ca nasc dar vad ca nu tine.

 

Ilenutza ce mai faci?

 

Cami ce mai face sora ta, s-a adaptat cu micuta?

 

[pup] Lavi [gravi]37++++++

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, poti calca si trebalui linistita pana in 27, cum cred ca se va confirma prezicatoarea-sefa - Ina [:D]. Maine dimineata nu cumva ai in program ceva ture cu aspiratorul? [;)]

 

ieri ma irita ca toate ofertele de la super-market duduiau de carnuri si gratare, apoi am avut revalatia - vine 1 mai! [alcool]. nu mai spun ca sunt total depasita de eveniment, o sa-l ignoram cu brio, ajutati fiind si de faptul ca dl sotz e "de garda" [:(].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...