Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (35)


Recommended Posts

Hello !

 

Lavi, tinem pumnii sa fie asa cum trebuie si bb Zu sa fie bine! [flo]

Lavi, multumim de intrebare, sorella si bb Sofia sunt bine. Au inceput sa se obisnuiasca una cu alta si o mai ajuta si maman. E necajita ca bb nu doarme foarte bine, are gaze si plange destul de mult.

 

V-am zis marea noutate ... Laurentiu a facut varicela! [bang] E vai de el, saracu'. E asa de amarat, de nu-mi vine sa cred... Speram sa treaca mai repede perioada critica, ca am avut 3 zile cu frisoane si febra si acum e piiiin de bube.[:(]

 

[mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006)id="Script MT Bold">id="size2">

id="black">

 

"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)
id="size2">id="black">

 

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...id="size3">id="Times New Roman">id="purple">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Camelia, eu si acum pufnesc in ras cand aud asocierea "bebe" si "doarme bine". E evident ca nu si ca mamica are de indurat minim 1.5 ani de treziri nocturne repetate [bang]. Colici cat mai usoare nepotelei tale! [pup]

Si sa scapati cu bine toata familia de varicela!

 

Lavi, tot voiam sa intreb: cum mai e soacra ta, cum merge recuperarea?

 

Intrebare generala: voi ce ati mai planuit pentru mini-vacanta imediat urmatoare?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria,id="red"> eu am prezis ziua asta fiindca era legata de un eveniment important in familia mea ( si din cauza scurgerii maronii care am crezut ca este o parte din dop), insa, daca ma gandesc mai bine, as muta ziua mai incolo,din doua motive:

1. - Lavi isi mai doreste sa fie gravi, nu s-a saturat [:D]

2.- prefer zilele de nastere de la inceput de luna, decit pe cele de la sf. ( de-aceea am si taraganat, efectiv, nasterea lui Bobby, nu vroiam sa fie pe 30, si mi se pare frumos ca s-a nascut pe 1 cind toata lumea este libera , intotdeauna isi va putea sarbatori ziua de nastere cum o sa vrea, fie in compania prietenilor, fie odihnindu-se pur si simplu) Deci eu ii doresc sa nasca pe 1-3 mai.

Cami,id="red"> somn lin ptr bb Sofia si mami! ce bine ca o ajuta mama ta! [flo]

sanatate lui L, nasol sa ai varicela la varsta asta, si mai ales bubele alea nesuferite.

 

 

Asta-noapte am avut un cosmar, am visat ca Bobby isi nagase o foarfeca in mana si vedeam cum ii atarna pielea [q]. asta fiindca seara le-am taiat unghiile si intotdeauna sunt extra atenta cu foarfecuta, iar el si-a pus un mic titirez in pat si pe cand sarea

i-a intrat in picior era ascutit). Inca sunt foarte atenta cu foarfecele, cutitele, furculitele, in general cu tot ce este periculos daca el pune mana, ma intreb; oare pina cind trebuie sa fim atit de precaute, de la ce varsta vom putea respira usurate, fara sa ne mai pese? [:-@] de initiativele lui Rachie nu mi-este frica, ea dintotdeauna a fost foarte matura si responsabila, am lasat-o si singura in casa de pe la vreo 4 ani ( ptr perioade scurte, era viscol afara si era racita) insa cu ( unii!) baietii este diferit

 

O zi plina!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helloooo,

 

am citit pe sarite, pup fetele de pe patul de spital[pup]

 

se pare ca ceea ce trebuia sa fie o internare de 2-3 zile va fi de 2-3 luni pt ca dl dr nu ma lasa sa plec, fac un tratament cu progesteron intensiv , Proluton, care nu se importa la noi si a trebuit sa il cumparam din strainatate.Am reusit sa luam 30 de fiole pt o luna, sa vdm cum facem rost de restul!

Am colul scurtat si contractii, asta am avut de la inceput si dr imi zicea sa ma protejez, sa nu mai alerg toata ziua si pana n-am mai putut si mi-a fost f rau m-a chemat la internare pt cateva zile dar eu cred ca el stia ca nu mai imi da drumul.

Important este sa stau la pat ceea ce acasa nu as putea!

 

Lavi te invidiez ca ai o sarcina usoara,[:D] felicitari!

 

Am venele varza, posteriorul la fel, plin de echimoze si un ditamai nodul si asta dupa 23 de zile de internare.Pana la sf nu stiu cum o sa fie![pk]

 

Nasterea va fi sigur intre 1 si 10 iulie.Pe 11 iulie pleaca dr in conced asa ca trebuie sa nasc pana atunci.Oricum mi-a zis ca imi da in scris ca nasc inainte de termenul de 40 -adik 17 iulie- cu colul meu!!( ce o avea colul meu nu stiu, poate pt ca mi l-a facut praf andrei dupa cerclaj si e cusut din bucatele)

 

Cam atat..nu prea sunt in the mood azi

 

Floricele pt toata lumea [flo2]

 

 

 

 

Ile [gravi] [fetita] , mami de V[bicla] si A [cavaler] ,

id="green">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileid="red"> aoleu saracuta de tine! Da, eu trebuie sa fiu recunoscatoare pt ca am avut o sarcina usoara.[asia] Nici colul meu nu e cine stie ce, de la controlul din 10 aprile mi l-a gasit deschis, dar eu am norocul ca n-am contractii. Multe floricele pentru tine![flo][flo][flo]

 

Camiid="red"> suna haios ca a facut Laurentiu varicela la varsta asta dar nu e, boala e mai greu de suportat de adulti, intreab=o pe Noki care a avut anul trecut. dar o sa-i treaca! Sa nu se scarpine ca sa nu-i ramana urme!

Ma bucur ca sunt bine sora ta si Sofia micuta, despre dormit e normal sa se trezeasca noaptea, totul e sa se acomodeze sora ta cu situatia, sa nu se streseze si sa nu incarce copilul cu fel de fel de medicamente si ceaiuri si prafuri "anticolici".[flo] Grele primele zile de mamiceala!

 

Mariaid="red"> nope, program de aspirator are Virgil. Eu maine pe la pranz am program si mai interesant, de gineco [medic], daca iar o sa vrea sa-mi controleze amigdalele prin partea eronata cred ca efectul va fi similar cu cel al aspiratorului.

 

Inaid="red"> nu stiu zau cand poti sa nu te mai ingrijorzi pt copii. De ex eu nu ma mai ingrijorez sa le las cu foarfeci in mana, dar ma ingrijorez cand se plimba Silvia singura prin cartier - la traversat si nu numai. Ingrijorarile se schimba odata cu cresterea copiilor [:D]

 

Mariaid="red"> multumesc de intrebare despre soacra-mea. Cu vreo 10 zile inainte de Pasti au transferat-o la Tg Mures la spitalul privat de recuperare. Unde, din pacate au gasit-o cu septicemie, facuta de la o infectie urinara cu microb de spital. Dupa 2 zile (timp in care i-au elucidat diagnosticul) au mutat-o la spitalul de infectioase de stat din Tg M, pt ca nu era de competenta lor. Am avut emnotii mari si nasoale zilele alea, n-am mai scris sa nu stric atmosfera pe aici. Acum e mai bine, au tratat-o cu su[er antibiotice si se pare ca s-a rezolvat infectia. O mai tin o saptamana "de siguranta". Dupa asta am vrea sa o transferam iar la privati la recuperare. Sa speram ca vom reusi de data asta. La infectioase a vazut-o si un prof de cardiologie car a zis ca nu e asa tragica situatia cu inima, i-a mai schimbat nitel tratamentul (nu mai stiu daca v-am povestit de stopul cardio-respirator de la Alba dinainte de infectie, cand a avut mare noroc ca era un medic ATI chiar la ea in salon si a resuscitat-o imediat). Cam asta e situatia, nu prea celebra, eu tot incerc sa ma focalizez pe sarcina si sa am un psihic bun. id="size1">

 

Puf, eu sunt cam obosita. De dimineata am dus-o pe Nati la gradi si apoi am mers la piata dupa niste amarate de 2kg de cartofi care si alea mi s-au parut grele [bang]. Pe la pranz am fost la dentist, am rezolvat si plomba cazuta, a zis stomatoloaga ca sa nu ma apuce nasterea pe la ea ca nu se pricepe de ma ajute. A fost si mai finuta decat de obicei, ma tot intreba daca ma doare [:D]. Apoi am mers dupa Nati la gradi. Si acum am dus-o pe Silvi la cercul de mate, de luat o va lua Virgil ca eu am obosit. Of, deja e greu cu burtica, respir greu.

 

Lavi[gravi]37++++++

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

laviid="red">, da am fost la terra park si a fost foarte foarte fun pentru copii, nu stiu daca au ratat ceva, i-am lasat sa se dea in ce au vrut si de cate ori au vrut, ne-am dat si noi intr-o chestie si tare rau mi-a parut [:-@], ma rugam sa se termine mai repede caci nu mai puteam de rau[bang]

tu nu ai astampar deloc, nu stiu de unde mai gasesti resurse zau asa!

Ai grija de voi [pup]

sanatate soacrei [flo]

 

inaid="red"> o parea un ingeras in poze insa in realitate ese argint viu si a inceput sa aiba apucaturi violente, sare pe alexia, musca, arunca cu masini in ea...e o nebunie cand se plictiseste [alcool]

ina, tu asa multe griji iti faci..[pup]

 

ileid="red"> off tare greu trebuie sa iti fie! cum se descurca baietii fara tine? cine are grija de ei? sanatate multa sa duci sarcina pana la termen [pup]

 

 

 

Roxana mami de Alexia si Matei.

 

 

 

- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxiid="red"> multumesc de urari! Adevarul e ca toate le fac cu greu.

Aproape 38 de saptamani incep sa se simta. Totusi, citeam pe forum de alte gravide ca nu-si mai pot taia unghiile de la picioare, se incalta greu, le e greu la dus... eu n-am ajuns asa.

 

A fost aglomerat in TP? Ati fost sambata, nu?

As mai organiza si eu o distractie pt fete pana nu nasc/daca nu nasc.

Sunt banci pe acolo, ai unde sta jos? Cu toaletele cum stau? Scuze, dar astea sunt intrebari de gravida luna a 9-a.[:I]

Nici eu nu-s fana "senzatii tari", la DLP m-am dat tot in chestii soft, cu Nati, m-a corupt Silvia la cel mai soft roller-coaster si a fost groaznic. Pt mine, ca ea s-a distrat la culme.[:D]

Ma gandesc ca in we asta prelungit de 1 mai poate se mai elibereaza Bucurestiul, mai pleaca lumea, intr-o mini-vacanta, la un gratar...

 

Eu sunt asa, in sah... imi trebuie planul A si planul B, daca nasc/daca nu nasc.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lasa majoretele, Maria, ca Lavi mai devreme punea legume la congelator pentru "zile negre".[:D]Nici gand de evacuare a zuzulinei.[asia]

 

Noi plecam duminica-marti la veliko tarnovo. Nu am fost niciodata, as aca abia astept.[pk][pk]am inchiriat o viluta cu o curte maricica, planificam gratare etc. Vreme de plaja, asa ca viitorul suna bine![8D][8D]

 

Ilenutza, nasoala treaba cu sechestrarea in spital. Multa rabdare iti doresc. Io cred ca demuuuult saream pe geam afara.

 

Sa va povestesc ceva funny: dupa 33 de ani am reusit performanta de a-mi sparge capu'. Mi-a cazut o conserva de tomate (700 ml) in cap, de sus, de pe un raft din dulapul-camara. Corolar: taietura, sange, mini-cucui si durere locala.[:D][cool], ha?

 

Ina, fix asa e si sarah - responsabila si matura. [:D]

 

Cami - am tot uitat, scuze, dar asta nu inseamna ca nu m-am gandit la voi - sa-ti traiasca nepotica draga - sa fie norocoasa si apreciata! Deduc ca mezinei i-au trecut cu brio bubele. Cat despre laurentiu, il compatimesc sincer. Varicela a fost cea mai naspa boala pe care am avut-o ever. As prefera sa mai nasc odata decat sa am varicela.[bang][bang]

 

LAvilone, trebe sa o mai trag de limba pe mama lu'Tobi sa vad exact anti-ce boala e vaccinul.Nu stiam ca porcariile astea de animale mai transmit bonus si alta boala. Credeam, sincer, ca le ajunge borelioza.[bang][bang]

 

 

 

 

 

 

 

 

Poze cu noi [colegi]1 si 2

 

There are no shortcuts to happiness!id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, multumim pentru gandurile bune si pentru incurajari! [pup]

Noki, chiar ca nasoala rau boala asta! Sper sa trecem cu bine peste acest episod.

 

 

[mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006)id="Script MT Bold">id="size2">

id="black">

 

"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)
id="size2">id="black">

 

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...id="size3">id="Times New Roman">id="purple">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...