Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (35)


Recommended Posts

Camiid="red"> of, nu se simte mai bine Laurentiu? Dupa cateva zile de boleala ar trebui sa inceapa sa se simta mai bine. Si tatal finutului mei a avut anul trecut varicela, la 34 de anisori.

 

Nokiid="red"> distractie placuta sa aveti la VT si aveti grija sa nu va in-capusiti!

 

Nati a zis ca data viitoare vrea sa-si tina ziua la un "spa pentru copii" [baie]. Buna treaba!

 

Acum papuselele stau pe marginea caditei cumparata pentru Zu si in suporturile de sapun si fac plaja. [beach] Le-a facut o scara de acces din Lego. [pk] Imi plac la nebunie jocurile fetitelor astora! [il]

 

Da, mi-am tot curatat si congelat zarzavat sa am pentru cateva supici dupa ce nasc. [pofta]

 

------------

 

Soooo am fost la [medic]. Nu mi-a mai verificat colul ca a zis ca "il stie deja" si ca nu avea ce sa se strice. A se strica, in cazul de fata = a se inchide la loc. Bebe cica e bine, lichid are suficient, dupa BPD zice ca pare ca a crescut dar nu a stat sa-i faca masuratori prea multe, eu nici n-am intrebat macar cat e BPD-ul, cat o fi, o fi, oricum nu am ce sa-i fac. Ma astept sa aiba 3kg +- 500g, fetele au avut amandoua 3400.

 

Pe mine ma cam, incearca niste dureri vagi de burto-spate, ca de ciclu, oare e posibil "ciclu peste sarcina" la varsta asta gestationala? [:D][:D][:D] E posibil sa fie contractii premergatoare nasterii sau nu, ce-o fi o fi.

 

[medic] a zis ca nu pleaca nicaieri de 1 mai in schmb pleaca de pe 10 mai seara - 4 zile, fix de teremenul meu (11 mai) asa ca mi-a propus declansare pe 7 sau pe 8 daca nu se intampla pana atunci. Eu nu-s prea incantata de declansare, as prefera sa vina bb cand vrea ea, pe de alta parte mi-as dori si sa nasc cu dr meu. Asa ca am decis ca e OK declansare, pe 8 as avea 39s4z plus ca e data previzionata de fete si de Virgil. Dar pana atunci mai are timp berechet Zu sa vina de bunavoie.

 

Iuuuuui [il][il][il] am vazut o gramada de bebelusi externandu-se in timp ce il asteptam pe dr. Miiiici si duuuuulciiii [bebic]

 

Lavi [gravi]38 fix

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

laviid="red"> ce 8 mai, eu zic ca in maxim 3 zile o tii pe zuzulina in brate.[pup]

La terra sunt scaune in spatiul de joaca acoperit, in parul de afara nu am fost atenta la banci[:D], toalete foarte curate si noi, este adevarat ca nici nu era foarte aglomerat .

Eu iti doresc nastere usoara de pe acum daca o sa vrea d-ra zu sa iasa afara, nu o sa fiu on line zilele urmatoare.[majoreta]

 

meemsyid="red"> ce mai faceti? [pup]

 

bicid="red"> [pup]

 

nokiid="red"> distractie palcuta [pk]

 

 

 

Roxana mami de Alexia si Matei.

 

 

 

- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxisialexia

meemsyid="red"> ce mai faceti? [pup]

Roxana mami de Alexia si Matei.



- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -

align="right" id="quote2">

Ce sa facem, te asteptam! [flo] Ne-am rezervat vacanta in Mexic o saptamana in iunie, asa ca tine-ma la curent cu vizita ta in California, te rog!

Sunt in urma... dar citesc zilnic, insa nu mai apuc sa raspund. Sper sa sarbatoriti bine de 1 Mai, fiecare. [pup]

Un gand special pentru gravidute [flo] Ile, hang in there... Lavi si Miha, inca putin si va vedeti printesele!
Lavi, eu n-am apucat sa raspund la poll, dar presimt ca va fi in Mai.

Meems & Rianna (16 dec. 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hahha, cred ca sunt pe cale sa castig concursul de pronosticuri: lavi naste cand vrea ea! deci nastere provocata, ha, exact de ce fugeai:)), ca sa nu alegi tu destinul:))

sa va povestesc: am o prietena care a nascut acum aproape 7 ani prin cezariana. avea de ales , in intelegere cu doctorul, cezariana in 20 august la ora 8 sau la ora 10, in 22 august la ora 8 sau la ora 10 . dimineata toate. astfel incat am prestat 4 astrograme pentru orele amintite, plus 20 minute la fiecare (am estimat eu atunci, fara sa fi asistat la vreo cezariana:) ca atat dureaza de cand o anesteziaza pana trage copilul din burta:) nu m-am inselat cu mult:) prietena mea (unele dintre voi o cunoasteti de pe la zilele de nastere a lui nichita, poate prezenta dovada:) a ales una dintre cele 4 astro si a purces la nastere conform intelegerii. copilul este exact ca-n astrograma aleasa, fireste, ca nu degeaba invat astrologie.

i-am oferit laviniei aceste performante servicii personale, gratuit (tin sa-ti amintesc ca in state te-ar costa o avere:) si a refuzat dom'le ca a zis ca ii e frica sa aleaga ea destinul, nu vrea sa stie etc.

breee, daca tot nasti indus in 7 sau 8, te mai intreb o data: nu te-ai razgandit? e adevarat ca nu pot sa dau ceva asa precis ca la cezariana, cine stie cata travaliul ai:) de scurt sau lung, deci nu putem sa stim ora, dar pot sa-ti dau 2-3 idei diferenta intre cele 2 date alese, 7 si 8 mai.

 

 

mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual

 

Calatoriile mele

 

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revenit pe pamant olandez: Roma faina, faina si ....atmosfera ca pe la noi la Romanica, "vivant" asta e cuvantul ce imi vine. Multa agitatie, viatza, viteza....taxi luat de la aeroport, un harb ce scartiia din toate rotile mergea cu 150 km ( jur!), nici nu a asteptat sa pun fetelor centura ( ce scaun de copil, ca ma si lua la bascau cred) a demarat in tromba! Am ajuns azi in Olanda: liniste, zumzait fin in aeroport, 100 la ora maxim de maxim pe auoastrata, calm, mult prea mult calm..... LA ora 19 cand am ajuns olandejii cred ca dormeau, pai la Roma era agitatie toata noaptea....Nu mai zic de ce am vizitat ca de fapt io vroiam sa vad daca a nascut LAvi, si vadca nu, dar io tot le tin in actiune pe agitate....Cred ca Zu pregateste ceva....

 

Ah, apropos de furat in Roma: sincer nu am avut nici o teama, nici o senzatie....totul correct. Italienii ce sarmanti domle....Am luat odata metroul, plin ochi de romani de pe la noi, vorbeau intre ei, auzeam romaneste in toate partile, oameni ce veneau de la munca, si isi povesteau ziua. LA hotel multe romance si rusoaice la servit, tare de treaba. Am simpatizat cu o romanca, Rodica, o femeie atat de senina si de dragutza. Mereu aducea ceva fetelor, si o giugiulea pe missa mica. De fapt missa mica a fost giugiulita de toata lumea, de si-a luat-o in cap. Sa vezi ce figuri pe ea, dadea ochii peste cap, suradea pana la ureci si isi rasucea limbutza asa ca de shotii:))

 

Alina si missele Amalia 17.11.2005 si Alessia 02.11.2010

 

POZE ALESSIA

Povestea nasterii Amaliei

 

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.

Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxiid="red"> multam de info si de urari! Deocamdata ciuciu TP pt ca singura nu ma duc cu fetele iar Virgil e liber doar maine.[bang] Sa vedem maine ce program ne facem.

 

Meemsid="red"> super ca ai planificat vacanta, sa fie reusita!

 

Alinusid="red"> sa va fie de bine vacanta la Roma, ma bucur ca n-ati avut probleme si ca v-a placut. Cam asa cu orasele astea latine, noi ne simtim ca pestele in apa in ele, mai aiurea a fost in Austria unde ne-am trezit in vreo 2 seri ca nu aveam pe unde lua cina pe la 8, totul inchis. Pai in Spania la ora aia abia incep sa se anime strazile cat de cat. Bineinteles ca nici magazine gen Billa de unde sa iei o felie de branza, o rosie si o paine, neeeah, inchid pe la 17-18.

Missa ta mica e foarte charming, ca si cea mare de altfel. Cand mai vedem si noi poze????

 

Andaid="red"> iar ma ispitesti.... eu m-am hotarat la data de 8 pe NV [8D] ca sa-i mai dau sansa o zi sa se hotarasca singura sa vina, plus ca asa zice familionul meu ca nasc, pe 8, deci sa fie 8 daca nu vrea ea mai repede.

 

Si-asa nu-s foarte impacata cu declansarea. Doar ca vreau f tare sa nasc cu dr meu pentru ca la prima nastere m-a scos din acea mare belea si in concluzie m-as simti cel mai linistita si in siguranta sa nasc cu el. Alternativa, dr de garda sau poate vreo rezidenta de-a lui. Nici n-am discutat cu el de fapt care e alternativa. Oricum mai merg vineri pe 4 la control si eventual il intreb atunci. Varianta de a cauta alt medic de mare incredere in Bucuresti pt cele 4 zile "neacoperite" de dr meu... care sa ma si primeasca la momentul asta si mai ales sa vina la nastere naturala la orice ora din zi si din noapte...

 

Nu-s impacata cu declansarea in ideea de a nu-i influenta destinul si de a nu o forta sa iasa cand ea poate ar mai sta si se simte bine acolo. Cu substantele folosite (oxitocina) n-am o problema, eu si-asa nu am cine stie ce contractii de la mama natura, am nascut cu oxitocina de ambele dati si a fost OK.

 

Lavi [gravi]38+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faza misto: am molipsit-o pe o mamica de la gradi! In fiecare dupa masa, cand merg dupa Nati, colegul ei Dragos de 4 ani sar de pe scaun si zice: ceva de genul: Bebeee in burtica! uneori vine si pune mana pe burta, e tare incantat! Mi-a spus educatoarea ca s-a induplecat si mamica lui si a zis ca la vara se apuca de bb2 :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi sincer nici eu nu sunt pentru declansare! Nu la tine care nasti asa de usor si de natural....Declansarea este o interventie totusi, mi se pare aiurea sa fie facuta doar pt ca dr pleaca in vacanta... Si oricum daca termenul e pe 11 parca ziceai pai zuza poate sta inca o saptamana de plus ( spune une bucata cu 2 experiente).... Si atunci de ce sa sacrifici totul pt o declansare artificiala? Dar da, inteleg si ca asa e practica in Ro.... unica in lume de altfel:( . Si de ce zic, pai eu dupa declansarea de la prima nastere - care cred ca m-a adus in situatia de cezariana, occitocina injectata dand contractii artificiale foarte puternice ( ceea ce mi-a contractat muschiul pana la sufocare bebe - noroc cu monitorizarea 24/24 si cu faptul ca orice doctor era obligat sa intervina si intervenea nu doar al meu!!!)- ei bine nu mai sunt asa de sigura ca e o metoda ok.... E mult mai dureroasa si mai lunga si cu mai multe riscuri decat ne imaginam noi....

 

Meemsulici cu invidie iti urez vacanta placuta in Mexic:)) Noi avem asa: Nisa peste 3 saptamani ( doar cateva zile, "retour aux sources":)) iar in iulie, gratie lui Noki care trebuia sa se faca agent de turism vom fi la Bodrum intr-un AI de toata lauda! Sper cu incredere!:) Voi fetelor incotro?

 

Roxiut nu am inteles, plecati in US? De tot?

 

Ah Lavi imi place la nebunie sa vizitez orase animate, pline de viata pana noaptea tarziu....dar prefer sa ma intorc la calmul si linistea de aici sau ma rog poate fi si altundeva ca nu tin la Olanda. Dar imi place ordinea si linistea insa sa fie intr-un oras frumos, nu la sat. Atmosfera in Roma pt mine e ca cea din Bucuresti: o debandada debordanta de viata....dar obositoare!! Sa stii ca de Viena nu am o amintire sa se inchida restaurantele asa de devreme, imi aduc aminte ca parca e ca pe aici in nord, bucataria e deschisa pana la 10 seara. Insa e drept ca supermarcheturile inchid mai devreme, aici la noi in oras la 22h seara insa in majoritatea Olandei la 18 sau 19h (horror). Sunt deschise in schimb duminica 6 ore.

 

 

 

 

Alina si missele Amalia 17.11.2005 si Alessia 02.11.2010

 

POZE ALESSIA

Povestea nasterii Amaliei

 

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.

Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata,

 

Zu sta bine merci! Adica nu sta, misuna ea potolit prin burtica. Ieri am mers cu fetele la Unirea sa cumparam cadou pt petrecerea la care merge Silvia pe 3, ne-am dus cu metroul si ne-am intors pe jos. Am mers cam incet in a doua jumatate a drumului [bang] asta ma cam enerveaza pe acest final de sarcina, ca nu mai sunt in forma mea cea de toate zilele.

Tot eu ma consolez ca am luat 9.5 kg pana acum, daca as fi luat vreo 20 cred ca era mult mai rau. Bine, motivul principal nu e greutatea in plus ci faptul ca oxigenul pe care il respir eu - o parte se duce la don'soara iar eu n-am cine stie ce volum respirator. (masurat la ora de sport in anul I - a zis profa ca parca-s tbc-ista [bang])

 

Alinusid="red"> vacante placute!!! Bravo voua pt planificari!!!

 

Noi in Viena n-am fost, probabil fiind capitala e altceva, am fost in 2010 in zona de munte si la Salzburg. La Salzburg seara pe la 8 in iulie ziceai ca daduse cu bomba, cativa turisti intarziati pe strazi. Terasele care pe la pranz erau aglomerate, la 8 erau inchise, noroc ca apucasem sa mancam.

Faza cu muritul de foame am patit-o la ei la munte, intr-o seara pe la 8 am batut in n porti de restaurante, care mai erau deschise, la majoritatea bucataria era inchisa, mai serveau doar bauturi, am gasit unul intr-un tarziu. Dupa aia am fost mereu atenti si urmaream, seara era zero activitate, mai putin in localitatile mai mari. Magazinele gen Billa in zona de munte erau deschise un pic sambata dimineata, duminica inchis, in timpul saptamanii pana la 17 sau 18.

 

Despre declansare, of!!! Eu am nascut natural dar tot cu oxitocina, la Silvia la 10 ore de la ruperea apei nu aveam cine stie ce contractii, erau dar slabute, asa ca am capatat oxitocina si a mers. La Nati la fel, am primit oxi la vreo 4-5 ore de la ruperea apei, aveam contractii mai bune ca la Silvia, eu cred ca nasteam destul de repede si fara dar mai era si problema ca la Silvia avusesem relaxarea uterina cu hemoragia mare dupa nastere asa ca la Nati a prins bine oxi ca a mai mers perfuzia si dupa nastere si ajutat sa se contracte uterul si dupa.

 

La mine oxitocina n-a fost ingrozitoare, adica da, au fost dureri mai mari dar si pt ca au fost contractii mai puternice dar a durat putin, mai ales la Nati, a durat cam jumatate de ora si a inceput expulzia.

 

Nu stiu care e metoda doctorului de declansare, daca e direct cu oxitocina sau mai soft pentru inceput, ultimul lucru pe care mi-l doresc e cezariana [bang]. Bun, e penultimul, ultimul ar fi sa murim eu sau bb. O sa mai discut cu dr vineri pe 4 cand merg la control.

 

Pana atunci as putea incerca metode naturale de inducere cum ar fi [xinpat], problema e ca Virgil nu vrea pana pe 1 seara ca munceste pe 1 si capata in compensare 2 zile de concediu pt asta care prind bine dupa ce nasc. Dar cred ca de pe 1 il pun pe treaba. Am zis sa nu incerc, ca sa nu chem copilul mai repede decat vrea sa vina dar of, nici varianta cu cezariana nu-mi surade.

 

Scuze ca m-am aberat atata pe problemele mele.

Sariti si voi mesajele mele.

 

pupici

Lavi [gravi]38++

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

WOW, toata lumea e cu vacante, nebunii...Super

 

Lavi eu i-am nascut pe amandoi cu inducere pt ca depasisera termenul si nu vroiau sa mai iasa si a fost ok.Internat dimineata ,o injectie, apoi pe la 6 alta si la 9-10 am nascut

 

Asistente sunt pe aici?Am fundul varza de la injectii iar la astea uleioase mi se pare ca dupa fiecare ramane locul tare si in ritmul asta nu mai am unde sa fac.Partea stanga e compromisa total, am facut acolo 2 injectii la dist de 2 sapt si m-a durut de am plans efectiv o jumatate de ora ...

 

Destul cu vaicaritul...

 

Va puuup

 

Ile [gravi] [fetita] , mami de V[bicla] si A [cavaler] ,

id="green">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...