Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Valoarea fiecaruia din noi - 2


Recommended Posts

[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171508&whichpage=21"]<<<Topic precedent[/url]
of buflea, tu esti tanara maika si ai energie ptr dezbateri. pe cand io-s baba batrana cu dureri si mai putina energie. [:I] iti dau dreptate. depinde de comunitatea unde traieste copilul. si de bagajul parintilor. cred insa ca parintii pot fi suficient de isteti sa-i lase copilului libertatea de a-si crea propriul drum. ma uit la mine, am facut alte alegeri decta parintii mei. ei nu mi-au impus nimik, doar m-au sustinut sau in cel mai rau caz si-au spus propria parere/dorinta dar m-au lasat pe mine sa aleg. pe sora mea cea mai mica au protejat-o ceva mai mult, dupa parerea mea uneori in exces. a avut o problema de sanatate, care s-a rezolvat in timp si probabil ca asta a fost motivatia lor. insa si ea si-a ales propriul drum. mereu am perceput-o pe sora'mea ca pe un copil cumva dependent de parinti si foarte ascultator. tarziu aveam sa aflu ca nu era asa. ca ea defapt decidea mereu ptr ea, chiar daca lasa impresia ca e altfel. sa mai spun ca la 20 de ani a luat viata in piept si a plecat de una singura in America. si ca a reusit in 15 ani extraordinar de multe lucruri, pe care multi altii nu le reusesc intr-o viata intreaga. scuzati off topicul. [:I]
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui Deceneus Pe persoane cu probleme psihice nu ai de ce sa fi suparata, pentru ca au discernamantul alterat.
Nu toate persoanele cu probleme psihice sunt lipsite de discernamant. Doar cele care sufera de psihoze. Restul sunt pe deplin responsabile de propriile actiuni. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Nu as transa problema discernamantului in alb si negru. Eu am spus ca au discernamantul alterat, si in final cand boala se agraveaza se poate ajunge la psihoza cand discernamantul lipseste. De la normal la lipsa discernamantului nu se ajunte instantaneu, se trece printr-un proces gradual destul de lung, cu caderi si reveniri. Pana se ajunge la lipsa discernamantului sunt momente mai mult sau mai putin frecvente, sau subiecte asupra carora logica lor le joaca feste. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui inbox
Buflea, eu cred ca totul se formeaza :)...stii cum vad asa practic, copiii ca pe o coala alba, depinde de noi ce va scrie acolo ( de noi, parinti)! [url="http://sezatoarelamamina.blogspot.com/"] Lumea mea [/url]
[url="http://en.wikipedia.org/wiki/John_Locke"] Locke [/url] ar fi mandru de tine [:D]El a venit cu teoria asta, dar era prin secolul 18 si a facut un mare bine bietilor copii, considerati pana atunci niste adulti ceva mai mici ca dimensiuni si, ca atare, raspunzatori pentru faptele lor in totalitate. De la el incoace psihologia dezvoltarii a mai aflat multe si a ajuns la concluzia ca e vorba de un mix nature/nurture. Adica copilul se va dezvolta conform biologiei mostenite si conform mediului si educatiei primite. Cu asta sunt deja toti de acord. La proportii mai combat. [:)] Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Rrox, deci sunt prin secolul 18, chiar ma simt mai desteapta de cat ma credeam [:D], tot ce mai am de facut e sa ajung cu teoria in zilele noastre, ceea ce nu ar trebui sa fie greu zic eu, mai ales daca merg pe drumuri deja umblate...[flo] [url="http://sezatoarelamamina.blogspot.com/"] Lumea mea [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai- asa sunt si cei doi copii ai mei, total diferiti...insa, desi vin din aceasi familie, conditiile nu sunt aceleasi: - la fata eram stresata, agitata, eram non stop cu griji, hiperprotectoare... si o multime de alte exemple..- ea este agitata, perfectionista, vorbareata... - la baiat, relaxare maxima, am luat totul ca atare si desi mi s-a imbolnavit de la o luna ( raceala), nu am avut starile de disperare care le aveam la fata si o multime de alte lucruri... Daca la fata trebuia sa fie totul perfect la baiat, ;ucrurile parca au mers de la sine, nu stiu cum sa spun ( fara a-l neglija sau mai stiu eu ce minuni extreme)...cu alte cuvinte, m-am comportat mai natural....si se vede, ei sunt exact cum am fost eu in primele luni de viata ale lor: unul agitat, altul relaxat. Ma uit, daca fata nu reuseste sa faca ceva, nu cere ajutor, incepe sa planga si se zbate acolo in neputinta ei, daca o ajut se enerveaza...daca baiatul nu reuseste sa faca ceva, vine, ma ia de mana si imi arata ce trebuie sa fac, il ajut, si el isi vede in continuare de treaba . Buflea, complicat ce spui tu acolo, deocamdata neuronul meu de abia ca proceseaza informatii mai simple. De fapt, relatiile astea interumane, sunt complicate....stii vorba aia "neintelese sunt caile Domnului"...cam pe aici ne-am bagat noi :). Ideea mea ramane aceeasi, un copil cu parinti fericiti, stapani pe sine, intelepti as putea spune...nu poate fi decat un copil fericit, stapan pe sine, constient de propria valoare, poate exteriorul vine doar sa ii confirme sau sa-l provoace infirmandu-i anumite idei...dar el va ramane echilibrat in orice conditii. Poate punem pe prima pagina un fel de dictionar sa explicam un pic terminologia, ca am senzatia uneori ca spunem aceleasi lucruri cu alte cuvinte. Sau un link spre un dictionar din asta de termeni. [url="http://sezatoarelamamina.blogspot.com/"] Lumea mea [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld ma uit la mine, am facut alte alegeri decta parintii mei. ei nu mi-au impus nimik, doar m-au sustinut sau in cel mai rau caz si-au spus propria parere/dorinta dar m-au lasat pe mine sa aleg.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Sustinutul asta in propriile alegeri, este cel care face diferenta [flo], binecuvantarea asta ( cred ca de aceea se cerea odata binecuvantarea parintilor) conteaza enorm de mult. Esti o norocoasa, din punctul asta de vedere ! Si mie imi plac off topicurile...stii cum este, ca in cartile de citesti numai teorie, teorie, insa tot exemplele de viata sunt cele mai relevante si mai usor de inteles. [url="http://sezatoarelamamina.blogspot.com/"] Lumea mea [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Ba nu spun mai acelasi lucru [:D]. Eu spun ca parintii primesc un bagaj genetic si incearca sa il modeleze in functie de matrita comunitatii in care traiesc.
Buflea, cred ca neintelegerea sta in exprimare, adica ´´parintele incearca sa modeleze bagajul genetic´´. Cum sa-l modeleze daca e genetic? [:)] Asa cum a explicat Roxana, personalitatea este ca o identitate psihica. Si e o treaba complexa care contine atat un dat innascut cat si un dat dobandit. Temperamentul e un subsistem al personalitatii. Te nasti cu el si este important in procesul de a deveni al fiintei umane. Temperamentul e dimensiunea energetico-dinamica a personalitatii si caracterizeaza forma in care ne manifestam. Caracterul e alta componenta a personalitatii, si e diferita de temperament. Caracterul e structura morala a personalitatii si se manifesta prin comportament. Si asta se formeaza. Poate te lamuresti de aici: http://www.e-referate.ro/referate/Personalitatea2005-03-18.html -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus Nu as transa problema discernamantului in alb si negru. Eu am spus ca au discernamantul alterat, si in final cand boala se agraveaza se poate ajunge la psihoza cand discernamantul lipseste. De la normal la lipsa discernamantului nu se ajunte instantaneu, se trece printr-un proces gradual destul de lung, cu caderi si reveniri. Pana se ajunge la lipsa discernamantului sunt momente mai mult sau mai putin frecvente, sau subiecte asupra carora logica lor le joaca feste. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Deceneus logica joaca feste multor oameni si asta nu are legatura cu sanatatea lor psihica, ci doar cu capacitatile lor cognitive. Tu pari sa folosesti cuvantul discernamant in sens de ratiune. Eu ma refer la discernamant legat de responsabilitate, din punct de vedere legal, si ala e alb sau negru. Bolile psihice nu se agraveaza si ajung la psihoze. Sunt sau nu psihoze de la inceput. Psihozele sunt o categorie aparte de boli psihice, cele mai invalidante, si au componenta genetica. Amesteci lucrurile. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa l-am interpretat ca ratiune. DEX DISCERNANT s. n. Facultatea de a discerne, de a patrunde, de a judeca si a aprecia lucrurile la justa lor valoare. Daca d.p.d.v. medico-legal este altfe mea culpa. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea Ce am vrut sa semnalez cu povestea asta - ca nimeni nu se schimba si in general omul este conservator si alege sa traiasca fix in zona lui de confort data in mare parte de bagajul genetic. De ce credeti ca una din metodele extremiste de control social este "izolarea" adica lipsa de optiuni ? Pentru ca educatia nu schimba personalitatea umana si cei care nu se simt confortabili in normele educationale in care au crescut, cunoascand si alte optiuni, vor evada din matritza.
Si totusi oamenii se schimba in anumite conditii. Nu oricum, nu oricand, dar se schimba. Zona de confort a fiecaruia nu e data de bagajul genetic. Citindu-te vad doar bagaj genetic si educatie. Parentingul pare a fie si el inclus la educatie. Lipseste cumva din "teoria ta" influenta mediului familiar (modul de relationare, atasamentul, etc) si fix despre partea asta e vorba in topicul asta. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...