Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Valoarea fiecaruia din noi - 2


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Nu reusesc sa inteleg de ce se arunca pisica in ograda genelor, mai mult decat in ograda....vietii. (nu ma refer la tine, Adela) Ce va veni sa intrati in discutii asa seci? :) Buflea, tu esti capul rautatilor.(sa folosesc o maxima romaneasca)[:)]
Cum bai seci ? Tu nu vezi ce "adanci" si complicate sunt ? Da, eu consider ca genele au o importanta majora in ceea ce devenim si ca da, parinteala trebuie adaptata bagajului genetic al copilului, daca vrei sa iasa ceva din modelul ala ... In plus, imi acopar spatele in caz de esec [:D] - daca nu imi iese asta cu modelatul pe plus, nu e din vina parintelii mele, e din vina genelor (lui barbata-meu desigur, ca el e personajul negativ) [:D][pk] Si NU, oamenii nu se schimba - deciziile lor pe drumul vietii, DA.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui nelia Nu exista un bine universal, dar exista totusi anumite trasaturi ale unui bine pe care le accepta toata lumea: a te simti bine cu tine insuti, a iesi din suferinta care iti distruge echilibrul si care te impinge spre marginea prapastiei. Oamenii nu pot fi schimbati, nu din exterior, dar in ei exista forta care sa provoace schimbarea si sa le curme suferinta.
Da, cu asta-s de acord. Insa musai sa zic ca nu e intotdeauna posibil, din pacate. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Din pacate, asa este. Insa prefer sa fiu optimista.[flo] Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Nu reusesc sa inteleg de ce se arunca pisica in ograda genelor, mai mult decat in ograda....vietii. (nu ma refer la tine, Adela) Ce va veni sa intrati in discutii asa seci? :) Buflea, tu esti capul rautatilor.(sa folosesc o maxima romaneasca)[:)]
Cum bai seci ? Tu nu vezi ce "adanci" si complicate sunt ? Da, eu consider ca genele au o importanta majora in ceea ce devenim si ca da, parinteala trebuie adaptata bagajului genetic al copilului, daca vrei sa iasa ceva din modelul ala ... In plus, imi acopar spatele in caz de esec [:D] - daca nu imi iese asta cu modelatul pe plus, nu e din vina parintelii mele, e din vina genelor (lui barbata-meu desigur, ca el e personajul negativ) [:D][pk] Si NU, oamenii nu se schimba - deciziile lor pe drumul vietii, DA.
[:-)))] Cind spui ca oamenii nu se schimba, te referi la ce? Caci si deciziile sint tot ale lor si daca si le schimba, inseamna ca ceva in ei s-a schimbat. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, esti de belea cu genele astea [:D]! Cand adaptam genele la parinteala, cand parinteala la gene, insa ele sunt capul rautatilor, sau al bunatatilor. [flo] Acuma gluma, gluma dar mie asta mi s-a parut ca ai vrut sa spui inca de la inceput " imi acopar spatele in caz de esec - daca nu imi iese asta cu modelatul pe plus, nu e din vina parintelii mele, e din vina genelor". Eu cred ca parinteala este capul rautatilor sau al bunatatilor, ca genele astea sunt cu astea defilam. Revin la foaia mea [:D], daca foaia este verde, nu o sa scriem pe ea cu pix verde, ca nu se vede nimic...depinde de noi ca parinti ce culoare alegem ... [url="http://sezatoarelamamina.blogspot.com/"] Lumea mea [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Citat J. W. Goethe Se vorbeste mult despre originalitate, dar ce inseamna ea oare? Din clipa in care ne nastem, lumea incepe sa actioneze asupra noastra si actiunea aceasta continua pana in clipa din urma. Si asa e pretutindeni.Ce putem considera oare numai al nostru, afara de energie, putere si vointa! Daca as fi in staresa spun tot ce datorez marilor inaintasi si contemporani, nu mi-ar ramane mare lucru
Genele dau materialul, care constitutie potentialul. Ce se construieste cu materialul respectiv depinde de educatia din familie, de contaminarea si presiunea exercitata de societate: in fata blocului, la scoala, la job, de mass-media etc.. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Temperamentul reprezinta un set de caracteristici innascute, ce hotarasc modul in care copilul abordeaza lumea din jur. Personalitatea este determinata de interactiunea intre trasaturile temperamentale si influenta mediului inconjurator. Numeroase studii au dovedit faptul ca trasaturile de temperament raman aceleasi pana la maturitate si de-a lungul vietii, iar pentru parintii care ignora firea naturala a copilului cresterea si educarea celui mic devine o lupta permanenta. Parintii intelepti invata sa-si cunoasca copilul si astfel pot anticipa reactiile sale isi adapteaza stilul de crestere individualitatii unice ale copilului lor." Cred ca asta a vrut Adela sa spuna. Temperamentul copilului nu il putem schimba, dar ii putem indulci personalitatea. Oamenii se pot schimba sau nu. In genereal se schimba dupa ce trec prin situatii ce le afecteaza structura intima, sau le scutura bine stima de sine. Sau pur si simplu se schimba pentru ca iubesc. Si totusi, sa zicem, o persoana egoista nu se schimba in fond, insa poate deveni generoasa cu obiectul dragostei sau datorita lui. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Nu reusesc sa inteleg de ce se arunca pisica in ograda genelor, mai mult decat in ograda....vietii. (nu ma refer la tine, Adela) Ce va veni sa intrati in discutii asa seci? :) Buflea, tu esti capul rautatilor.(sa folosesc o maxima romaneasca)[:)]
Cum bai seci ? Tu nu vezi ce "adanci" si complicate sunt ? Da, eu consider ca genele au o importanta majora in ceea ce devenim si ca da, parinteala trebuie adaptata bagajului genetic al copilului, daca vrei sa iasa ceva din modelul ala ... In plus, imi acopar spatele in caz de esec [:D] - daca nu imi iese asta cu modelatul pe plus, nu e din vina parintelii mele, e din vina genelor (lui barbata-meu desigur, ca el e personajul negativ) [:D][pk] Si NU, oamenii nu se schimba - deciziile lor pe drumul vietii, DA.
[:-)))] Cind spui ca oamenii nu se schimba, te referi la ce? Caci si deciziile sint tot ale lor si daca si le schimba, inseamna ca ceva in ei s-a schimbat. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Si eu cred ca oamenii nu se schimba in timp, instinctual gandesc si simt la fel , doar ca logic aleg sa actioneze cf realitatii imediate. Sa se conformeze mai mult/putin normelor societatii in care traiesc. Evolueaza social. Cand evolueaza si emotional, asta inseamna ca isi inteleg emotiile si sentimentele, si cateodata, fac pace cu ele si aleg, din nou logic, sa le ignore sau sa le urmeze. dar ele sunt tot acolo. Bagajul genetic este acelasi si din-cand-in-cand, mai "da pe-afara". Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Nu reusesc sa inteleg de ce se arunca pisica in ograda genelor, mai mult decat in ograda....vietii. (nu ma refer la tine, Adela) Ce va veni sa intrati in discutii asa seci? :) Buflea, tu esti capul rautatilor.(sa folosesc o maxima romaneasca)[:)]
Cum bai seci ? Tu nu vezi ce "adanci" si complicate sunt ? Da, eu consider ca genele au o importanta majora in ceea ce devenim si ca da, parinteala trebuie adaptata bagajului genetic al copilului, daca vrei sa iasa ceva din modelul ala ... In plus, imi acopar spatele in caz de esec [:D] - daca nu imi iese asta cu modelatul pe plus, nu e din vina parintelii mele, e din vina genelor (lui barbata-meu desigur, ca el e personajul negativ) [:D][pk] Si NU, oamenii nu se schimba - deciziile lor pe drumul vietii, DA.
Bai [:D], m-ai terminat cu genele astea. Sunt importante, sunt un dat, dar ele nu reprezinta toata personalitatea individului. Daca vrei sa accepti bine, daca nu, iar bine. Temperamentul e ca firea. Dar firea nu inseamna comportament, nu inseamna morala, nu inseamna caracter. Ia doi copii cu temperament preponderent sangvinic si creste-i in medii diferite. Unul intr-o familie functionala, altul intr-una disfunctionala, cu niste batai regulate, scandaluri, minciuni, etc. Vor fi copiii aia diferiti sau ba? Vor avea ei personalitati diferite, comportamente diferite sau nu? Sau crezi ca vor fi perfecti sangvinici de-a lungul vietii si ceea ce li se intampla in viata trece pe langa ei fara sa ii atinga? Viviana, inteleg ce spui, dar asta nu a negat-o nimeni. [:)] Eu neg doar partea aia care sustine ca temperamentul(innascutul) e totul in definitia personalitatii si ca orice ar face parintele este putin semnificativ, copilul nascandu-se deja format de-a gata pentru lumea asta. Asa cum bine ai subliniat si tu, personalitatea este o interactiune de factori temperamentali si dobanditi, deci nu doar innascuti, nu doar dobanditi. Fiecare din factorii astia au rolul lor, se manifesta intr-un anume fel. Iar temperamentul e responsabil de latura dinamico-energetica a personalitatii.(dinamica- lent, mobil,iute si energetica- exploziv,energetic, sau opusul) Nu exista temperament rau sau bun si nu exista tipologie pura. De exemplu, a fi generos nu tine de temperament, dar cum anume esti generos, cum iti manifesti generozitatea, tine de temperament.(latura dinamico-energetica) -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inbox, eu iti propun o explicatie alternativa privitor la faptul ca cei doi copii ai tai sint diferiti. Copii si parintii se modeleaza reciproc, nu numai parintele pe copil. Imi amintesc ca la primul copil eram extrem de enervata cind citeam ca daca bebeul plingea mult era din cauza ca eu ii transmiteam starea mea de tensiune. Si imi spuneam iritata: pai cum sa nu fiu cu nervii la pamint daca ea plinge ore in sir, orice i-as face? (Precizez, copil care crestea bine si se dezvolta normal, deci nici un motiv sa supsecteai probleme de sanatate). (Bineinteles, e ceva adevarat cind se spune ca copii sint niste "bureti emotionali" (de cite ori am auzit expresia asta...). Din pacate, pacea interioara, nu se poate mima sau autoimpune. Singura solutie pe care am gasit-o, si anume ca mama sa-si gaseasca sprijin in jur, este interzis de morala actuala individualista, caci, nu-i asa, nimeni nu te-a obligat sa faci copii si copii sint raspunderea exclusiva a parintilor.) Revin la temperament. Un studiu extrem de interesant (si greu reproductibil, avind in vedere ca sint din ce in ce mai putini copii de adoptat) a fost facut de Bouchard In Minesotta, unde a reunit gemeni (identici sau nu) care fusesera separati de mici si i-a cautat pe toate fetele. concluzia lui era ca cea mai mare parte a functiilor psihice au o foarte mare incarcatura genetica. (Eu mi-am luat o carte, "Entwined Lives: Twins and What They Tell Us About Human Behavior", de Nancy L Segal, care descrie studiul respectiv.) Cit despre concluziile a posteriori ("e asa fiindca a fost crescut asa"), imi amintesc o anecdota despre doi frati gemeni (monozigoti) separati de mici. Unul crescut intr-o familie foarte ordonata. Concluzia? si el foarte ordonat, ca nu-i asa, asa a fost invatat de mic. Celalat geaman, crescut intr-o familie foarte dezordonata. Urmarea? o persoana foarte ordonata, caci, nu-i asa, a simtit nevoia sa reactioneze la modul cum a fost crescut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...