Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recompensa pt. rezultate scolare - gresit?


Recommended Posts

Eu nu prea sunt de acord cu recompensele aplicate sistematic si pe termen lung. Pe termen lung, zic eu, trebuie gasita motivatia corecta pentru a face un anumit lucru, mai ales pentru a invata. Din fericire baiatul meu reactioneaza la discutii si la explicatii iar scoala pe care o frecventeaza este destul de interesanta in prezentarea materiei. Insa, pe termen scurt am aplicat si eu un sistem de stelute pentru activitati clare. De exemplu, cand a invatat sa scrie scria foarte incet la scoala, nu era atent si nu termina sarcina pe care o avea de facut. La lectii acasa si la lucrul suplimetar primea o steluta pentru scrisul corect si incadrat in timp. Daca nu se incadra, nu primea nimic, nu-i luam nimic deci aprecierea era numai pozitiva. La 10 stelute, primea o jucarie la alegere intr-o suma stabilita. Dupa vreo doua saptamani a reusit sa depaseasca momentul si am renuntat la sistem. In rest, cand are rezultate bune sau a facut ceva foarte OK la scoala primeste o recompensa sub forma unei "sarbatoriri" adica fie il duc undeva unde-i place fie ii cumpar ceva ce-si doreste. Dar nu e ceva prestabilit, dinainte, nu e nimic conditionat. Arata mica noastra bucurie care vine ca urmare a unei reusite personale a lui. Ideea era ca eu consider recompensele materiale bune, motivante dar doar folosite pe termen scurt, cu tinta clara si ca ultima solutie. In rest trebuie gasit resortul intim corect pentru a invata si a progresa, astfel incat atunci cand va fi pus in fata unor alegeri sau a unor examene sa fie constient de importanta lor si sa aiba in cap argumente corecte pentru luarea unor decizii. Desigur asta se poate face si daca scoala ofera informatia intr-un mod care sa fie atractiv si captivant nu repetitiv si plictisitor. Deocamdata asta functioneaza la noi sper sa ne tina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu am citit toate paginile si am sa raspund direct la subiect[:D] Eu am primit astfel de recompense cand eram la scoala.Spre exemplu trebuia sa i au 10 la cateva materii ( 4 5 de 10 spre exemplu) ca sa ma duca mami la mc(nu era atat de accesibil Mc-ul atunci) sau daca vroiam o bicicleta sau ceva mai scump faceam echivalentul sumei in note de 10 [:D]Am strans la un moment dat 15 de 10 pentru un sarafan pe care mi l doream f mult[:I] La mine a functionat.Munceam f mult pentru notele alea si recunosc ca de multe ori o faceam pentru a primi ceea ce imi doream f tare.Am avut o copilarie mai "saraca" ca sa zic asa si imi dadeam seama ca mami facea niste sacrificii ca sa se tina de promisiune... Am invatat ca pentru lucrurile pe care ti le doresti trebuie sa muncesti,nimic nu pica din cer.Si am invatat sa astept pentru lucrurile pe care mi le doresc stiind ca daca muncesc suficinet de mult acele lucruri vor veni.A fost o lectie de viata care ma ajutat f mult si ii multumesc mamei mele pentru lectia pe care mi a dat o. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Astazi este ultima zi de testare (Donia, cred ca daca nu le trec au o a doua sansa saptamana viitoare sa le refaca, nu pe toate, doar pe cele la care pica). Sistemul de notare este intre 1 si 4, daca fac doi nu trec; asa ca barbatul a venit cu o alta margica: pt fiecare 4 luat in 3 zile de testare ii duce pe undeva (gen statia de benzina de care aminteam la inceput). Si ala care trece totusi testul, dar cu 3..., sta si se linge pe bot. Ma doare stomacul de nervi, i-am spus ce mi-ati povestit voi pe-aici, este drept, nu detasata si nici pe larg caci el nu suporta sa fie contrazis si repejor isi face vant pe-afara de-asa o indrazneala si infruntare. Acum il las cum il taie capul sa faca, stiu ca nu va renunta, poate la anul, dupa ce mai rumega, poate niciodata. El asa a crescut cu bombonica, rasplata la sange. Eh, as vrea sa le repet copiilor (daca apuc, pana aflam de la scoala verdictul...) ca pentru mine important este ca au fost atenti si nu s-au grabit, au facut tot ce au putut sa iasa bine si ca ii iubesc indiferent de rezultat. Si sa munceasca pentru ei nu pt. recompense. Lipseste ceva din peisaj? Si... ii bine sau nu-i "pedagogic" sa tai craca barbatului de sub picioare? Viviana, retin ideea cu lista; si eu imi fac liste in fiecare zi (din pacate raman inca tare dezorganizata.. poate n-ar trebui sa ma intreb cu cine seamana baiatul nemotivat...), am ajuns precum dictatorul din Toamna Patriarhului si nu mai stiu pe unde le pun :). Presupun ca la inceput le faceti impreuna, apoi preia copilul initiativa? Nelia, Olympia, de foarte acord cu ce ati scris [pup], mai am mult de lucru, cum spunea cineva pe aici. Michelle, m-ai facut sa caut mai multe pe Net despre relaxare si somn [flo] (baiatul, in special, doarme prost si-i tare miorlait si flescait a doua zi), asa ca i-am rasfatat cu masaje (inclusiv la talpi :)), bai cu Epson salt si lavanda, plus polen de albine si vitamine (chiar daca nu intra la rasfat). Au dormit ca niste purcelusi, tare vioi si roz in obraji erau dimineata [:)]. Rox, am sa citesc articolul, am uitat [:I]. [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/"]Copilaria, o data-n viata... (foto)[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/"] Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz](tot foto)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, eu il contrazic pe tatal Carlei atunci cand consider ca nu are dreptate, il trag de maneca atunci cand greseste, de fata cu ea. Stiu ca e la moda "frontul comun" in fata copilului insa mie mi se pare nociv sa dau impresia fetei ca e singura impotriva noastra. Sotul tau greseste, mi se pare foarte grav sa umbli la relatia dintre frati si sa creezi competitie intre ei. J si Carla (05.02.2006) [url="http://www.prin-casa.ro/"]Culinare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML inca un lucru cu privire la relaxare si stress si care l-am observat la al meu... al meu baiat e tot timpul cu ochii pe ceas... la scoala in clasa au ceas mare pe perete...multe ce fac pe acolo sunt dupa ceas. cand vine acasa...incepe: ", ce fac eu azi?" sau"de la ora cutare-la ora cutare...fac cutare"...si vad ca programarea asta ii provoaca o stare de agitatie. in camera a trebuit sa-i scot ceasul...unori ma mai pacaleste ca isi ia pe cel de mana si il pune pe noptiera,sa vada... cat mai e pana se scoala din somn[bang] cred ca in mare parte e vina mea ca sunt o persoana organizata si ma planific...si a vazut asta la mine, dar eu stiu sa-mi controlez stresul incat sa fie minim. la el programarea, planificarea care si-o face in minte ii creaza stare de stress cand vede ca nu tine pasul...si mai ales cand sta cu ochi pe ceas. deci ce vreau sa spun e ca treb sa fii atenta la detalii , unori sunt mici, dar totusi sunt importante.treb sa vezi ce il agita, ce il deranjeaza...ce se intimpla cu el. deci treb sa elimini elemente care desi sunt bune, lui ii provoaca agitatie. si cu cat are mai putin agitatie se poate concentra mai bine. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu testele eu as zice sa nu le dai importantza asa de mare...si e mai important sa stati de vorba cu el sa vedeti ce se intimpla de fapt. chiar saptaman trecuta m-am uitat peste ele. al meu in primul trim la language arts la SAT a luat 98%,pe trim 2 a luat 86 %, pe trim al 3-lea m-am pomenti cu 68%...wow...mi-am zis. oare ce se intimpla? la alte teste importante care le-a dat pe trim 3 a luat peste 90%...deci stie materia...ok, dar cum de a putut lua un scor asa mic(eu zic ca e mic...comparativ cu cellelate dar multi din clasa au luat sub 50%) am stat sa ma gindesc cand a fost dat testul, ziua/saptamana...ce s-a intimplat in perioada respectiva? pai a fost o saptamana in care a fost racit, i-a curs nasul ca robinetul,l-a cam durut capul, a fost o dimineatza in care imi spunea ca nu vrea la scoala... eu am fost ocupata cu venirea lui taica-meu aici(mi-era frica ca se pierde prin aeroporturi...si sa-i aranjez cu biletele). taica-su ocupat cu niste dentisti si cu altele pe acasa. deci o saptamana de haos in familie. nu am stiut ca se va da testul in saptamna aia. am rugat pe doamne sa-mi spuna cand da teste importante...dar de data asta au uitat sa-mi trimita email...sau sa-mi spuna. plus, ca el fiind printre primii in ordine alfabetica e la "B" a fost luat la prima ora cand a ajuns la scoala...direct la test. deci, sa-l pedepsesc ca nu a luat rezultat bun? Normal ca nu! a facut ce a putut tinind cont de circumstante, de cum s-a simtit in saptamna aia, de stresul general. Un alt aspect care il iau in considerare e faptul ca noi nu vb engleza in casa. am stat de vb cu el sa-mi explice cum se simtea si ce se intimpla la test si mi-a spus ca au fost in testul respectiv cuvinte care nu le stia si nu intelegea intrebarea...(a evitat sa intrebe pe doamanasa cum eu i-am spus de multe ori si ea stie sa-l ajute sa-i reformuleze intrebarile) deci ceva normal pt un copil care doar de 2 ani merge la scoala aici si pe buna dreptate are vocabularul mai limitat la unele expresii si slang care e folosit. de ex, l-am prins ieri, ca nu stie ce insemana "go bananas, all day"...era intr-o piesa de teatru care treb sa o invete(credea ca e vb de a arunca cu banane toata ziua). De pedepsit, eu pedepsesc: lenea, obraznicia, disrespectul...refuzul pe fatza de a asculta. petrnu tine e greu de spus cum e mai bine... nu stiu ca nu am 2 copii. dar ca o idee, de ce nu ii rasplateste in team? in felul asta se ajuta mai mult reciproc, se leaga rel intre ei...si primesc rasplaa sau nu o primesc tot impreuna. iar rasplata pentru recompense eu mai recent am facut-o spontana. stie ca unori e rasplatit, unori nu...noi nu avem o regula. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca sotul tau tot vrea sa fie asa de implicat in aplicarea de recompense sau nu...ce face cand nu ii recompenseaza, afla cauza "esecului"? treb sa se duca la scoala sa ia testul, rezultatele, sa vada unde a gresit si sa caute cauza si apoi sa rezolve, sa gaseasca solutii si sa o reemedieze...incat pe viitor sa nu se mai repete. nu e suficient, "ia bombonica", sau "nu iti dau bombonica". deci, daca domnul sot se implica, sa o faca pana la capat.sau impreuna sa o faceti.nu e nevoie doar de stimulare, e nevoie de implicare si rezolvare. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de incurajari (Aqai, JG - apropo, evit pe cat posibil sa rabufnesc in fata copiilor, de dragul lor); am apucat sa vorbesc cu ei inainte sa ne sune invatatoarele. Au luat amandoi testele, fata cu maxim (doi de 4), baiatul cu un 3 si un 4. M-a impresionat baiatul repeta din cand in cand (pentru el, pentru mine...) ca ii pare bine ca a scapat (ii vede acum pe cativa dintre colegi care o iau de la capat cu "cititul" sau matematica). Parca tot cam pe langa urechi le trece ce le spun, sunt amandoi entuziasmati de "troc", pana si baiatul, asa, mai fentat. Il simt insa pe dedesubt ca se simte, de multe ori, ultima roata de la caruta in raport cu tatal lui :(. Ma tot intreb cum sa-mi fac fata aliat, nu neaparat impotriva sotului ci in ridicarea baiatului. Dar asta-i alta problema. Michelle, al meu, din contra, nici gand sa stea ca pe ace din cauza ceasului, este tare... plutitor. Ah, m-am plictisit sa vorbesc despre barbat si ce vrea el... Asa ca atunci cand va veni randul fetei pentru a doua rasplata (ha, ha, a zis ca si-o pastreaza pentru mai incolo, poate la anu', la care barbatul o refuza pe motiv ca daca nu o ia acum se pierde), am sa-l rasfat si eu cat pot mai bine acasa pe baietica :). [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/"]Copilaria, o data-n viata... (foto)[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/"] Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz](tot foto)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru notele de la teste![pup] Stii ce as face eu? As institui un sistem de pedeapsa si recompensa pentru sot. De cite ori consideri ca a gresit, ii tai ceva... de cite ori consideri ca a facut bine, ii dai ceva.[:)] Si ramii nemiscata in hotarirea ta. Poate rizi... dar noi am facut asta. Prima data eu, nu l-am lasat sa-si ia sabie cind a vrut el, ci cind a meritat.[:)] Iar el mi-a luat cablurile de la calculator...[:)] A inteles poate pentru prima data cu adevarat cit de neplacut, umilitor si frustrant este sa te simti asa conditionat primesti ce-ti doresti doar daca esti bun si harnic, nu primesti daca nu esti... si mai ales atunci cind vine de la fiintele care, cica, te iubesc cel mai mult pe lumea asta. Era o carte pe care am citit-o cind s-a nascut a doua, despre frati si surori, dar nu mai stiu cum se numeste, cind imi aduc aminte, iti scriu. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung) Me comprends-tu, au moins en ce moment toi? Non, tu me juges fou; tu m’examines; tu te gardes de moi. Mais si tu parviens à saisir un jour ma souffrance, viens me le dire et je serai heureux une seconde, peut-être. (Maupassant, Solitude).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...