Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

e vreun pericol?


Recommended Posts

Am o problema URGENTA pt mine si va rog sa ma ajutati cu un sfat daca puteti. sunt insarcinata in 13 saptamani si am aflat ca sora mea are rubeola(stam impreuna). eu am facut boala asta dar mi-e tare frica ca nu fie vreun pericol pt bebe...ce ar trebui sa fac? imi pare rau daca nu am nimerit sectiunea dar sunt disperata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

daca ai facut boala deja, foarte probabil nu se va inampla nimic acum. ca sa te linisteti complet ai putea merge sa-ti dozezi anticorpii IgG si IgM pt rubeola sa vezi daca ii ai sau nu. daca ai testat anticorii inainte de sarcina si IgG erau pozitivi atunci esti cel mai probabil ok. sansele sa faci a doua ora rubeola sunt extrem de mici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram insarcinata cu bb2, fata mea cea mare a facut varicela; stiam ca nu am facut niciodata boala asta si m-am speriat destul de rau; am vorbit atunci cu medicul meu si mi-a explicat ca multi dintre noi la varsta adulta avem anticorpi pentru astfel de boli, chiar daca ele nu s-au manifestat in copilarie ca atare; am facut analizele si intr-adevar, aveam anticorpi pentru varicela si nu am facut boala; mergi la analize si te linistesti. sarcina usoara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pericol este,dar cel mai bine ar fi sa mergi sa-ti faci analizele.Eu nu tin minte sa fi facut rubeola in copilarie,de fapt,inafara de varicela nu am facut alta boala a copilariei..si totusi pt rubeola am anticorpi.Posibil sa fi facut vaccin cand eram mica,dar mama nu-si aducea amintea,asa ca mi-am facut analizele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema, acum o saptamna si ceva mai precis pe data de 5 aprilie mi-a trecut menstruatia, iar pe 6 am avut contact cu partenerul meu neprotejandu-ne intrucat el a urmat un tratament in urma caruia i s-a comunicat ca nu este fertil pana in octombrie -noiembrie, iar dupa contact am inceput sa am scurgeri alb-galbuie si mancarimi in interiorul vaginului,initial am crezut ca sunt acele scurgeri care au loc ptr curatarea vaginului, intru-cat am mai avut si au disparut de la sine doar ca acum dureaza de o saptamana si ceva si este deranjant.Am fc spalaturi cu ceai de musetel cu putin bicarbonat dar degeaba...si ma cam sperie.... Ma puteti sfatui..Voi merge sa fac un control dara pana atunci ... Va multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Damil
am si eu o problema, acum o saptamna si ceva mai precis pe data de 5 aprilie mi-a trecut menstruatia, iar pe 6 am avut contact cu partenerul meu neprotejandu-ne intrucat el a urmat un tratament in urma caruia i s-a comunicat ca nu este fertil pana in octombrie -noiembrie, iar dupa contact am inceput sa am scurgeri alb-galbuie si mancarimi in interiorul vaginului,initial am crezut ca sunt acele scurgeri care au loc ptr curatarea vaginului, intru-cat am mai avut si au disparut de la sine doar ca acum dureaza de o saptamana si ceva si este deranjant.Am fc spalaturi cu ceai de musetel cu putin bicarbonat dar degeaba...si ma cam sperie.... Ma puteti sfatui..Voi merge sa fac un control dara pana atunci ... Va multumesc
Mergi la un dr sa-ti faca o analiza a secretiei.Cu un tratament adecvat vei scapa de problema,cu tratamente luate dupa ureche s-ar putea sa se agraveze si sa ai probleme mai mari.Sanatate multa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...