Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

S-a maritat si Nicoleta Luciu


Oaspete Marina

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui lulu77
lolita, acum pot sa spun eu ca este multa rautate in ultimul tau mesaj ! Toate cele bune! ramiris, nu ai inteles nimic din mesajul meu.si nici nu vreau sa mai explic ceea ce am vrut sa evidentiez.nu este cazul, nu la acest subiect.[asia] SOACRA MARE [url="https://picasaweb.google.com/103620645474562028354/BrataraMagicaSnurRosu#"]Doua maini stangi[/url]
Ce sa-i faci, pricep mai greu. Ideea era oricum ca unele mame sunt mai mame decat alte mame, isi cunosc si inteleg mai bine copii si eventual ii iubesc mai mult. Eventual mama "mai mama" are una bucata copil iar mama "low quality" are 4 bucati dar e "ne-mama" pentru ca nu se descurca fara bone. N-are nici legatura cu faptul ca mai putin mamele sunt vedete, revine periodic leitmotivul asta pe DC, intoteauna se gaseste cineva care sa arate cum maternitatea personala e mai speciala si mai cu mot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Haideti mai ... ca multe dintre noi am luat destule kg in sarcina si la 1-2 sapt dupa nastere erau date jos aproape. Din alea 35 ale ei cred ca vreo 25 erau copii, singe, placenta bla bla. Deci a dat jos cam 10 kg in 3 luni.
Eu am vazut pe site-ul ei poza facuta la 7 zile dupa nastere sub care scria 85kg (adica 35kg alea de care se vorbeste le-a dat jos din greutatea ramasa dupa nastere. Probabil inainte de cezariana avea 100+)
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am apreciat faptul ca Nicoleta a rezistat eroic, in primul rand, cu cei trei bebelusi in burtica (din punctul meu de vedere, care am avut ceva probleme legate de sarcina si-mi era greu sa merg si cu un singur ingeras in burtica), sunt convinsa ca nu este usor. Si din cate stiu a dus sarcina cat mai aproape de termen, iar atunci nu i-a pasat deloc cum arata. Daca dupa nastere s-a operat, a inceput sa o preocupe infatisarea, este numai problema ei. Apoi, ca are 2 bone, bravo ei, doar nu credeti ca ar fi rezistat singura cu copiii. Asta nu inseamna ca ea nu ii iubeste sau nu are grija de ei, nu inseamna ca este o mama mai putin responsabila decat celelalte care se sacrifica pana la epuizare totala. Ca apare la TV, este iarasi problema ei, apare de ani de zile, era normal sa o faca si acum. Este usor sa comentezi pe cineva din afara, si este de prisos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Haideti mai ... ca multe dintre noi am luat destule kg in sarcina si la 1-2 sapt dupa nastere erau date jos aproape. Din alea 35 ale ei cred ca vreo 25 erau copii, singe, placenta bla bla. Deci a dat jos cam 10 kg in 3 luni.
Eu am vazut pe site-ul ei poza facuta la 7 zile dupa nastere sub care scria 85kg (adica 35kg alea de care se vorbeste le-a dat jos din greutatea ramasa dupa nastere. Probabil inainte de cezariana avea 100+) <hr noshade size="1" /> [url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Am cautat acum. La nastere avea 90 kg. La o sapt avea 85. Imediat dupa ( pret de 2-3 sapt ) mai incepi sa dai jos din kg, sa te "tragi". Alea de la 75 la 63 le-a dat practic jos. Se vede si pe site-ul ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui allinta
Citat:
citat din mesajul lui Laura25 Apoi judec si eu din perspectiva mea, dar nu prea vad ce e de admirat la o femeie care abia devenita mama, se grabeste sa isi puna silicoane, sa se infometeze, sa stea la sala si la nutritionist mai mult decat acasa. E sanatos sa te infometezi? (100g de carne si 300g de legume pe zi vi se pare o dieta de urmat de un om sanatos, nu mai zic de o proaspata mama?). E bun, normal si de recomandat sa slabesti 35 de kg in 3 luni
Tot citind atatea laude la adresa ei, ma gandeam ca sunt singura care nu o apreciaza pt efortul la care si-a supus organismul intr-un timp atat de scurt. Plus ca cea mai importanta persoana din viata ei este ea insasi. [:D] Cei 4 copii ai ei sunt ingrijiti de catre rude si de catre bone. Este suficient. [8D]
Eu o invidiez pentru ca a avut puterea sa faca ceva 'greu" sau in fine, ceva ce mie mi se pare foarte greu. Cat despre faptul ca e mai putin mama decat altele, sunteti rele ... a rezolvat un proiect care tinea de profesia ei si care trebuia rezolvat acum, in primul an de la nastere, ca cu cat amani cu atat mai greu. Si acasa sa fi fost nu cred ca putea sta singura cu cei 4 copiii, asa ca tot la ajutor apela ... Si eu m-am dus la serviciu dupa 3 luni de la fiecare nastere, motivata fiind de dorinta de a nu-mi pierde serviciul si de a nu pierde legatura cu profesia si nu ma simt deloc mai putin mama decat cele care stau acasa toata viata, in fundul copilului. Fiecare are o scara de prioritati si valori in viata si pentru unele, profesia este la fel de importanta ca si maternitatea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, am aflat si eu cine e juna. O sa ma culc seara asta mai breaza. Dar nu o gasesc din cale afara de "zina". Insa, nu intelg ca aungem noi sa ne certam iarasi cu mamele care lucreaza si cele care (citez) "stau acasa toata viata, in fundul copilului". [8D] Fiecare face cit poate si cit o tin "posibilitatite" (ambitie, bani, ajutor, copiii foarte linistiti, job, etc ...) Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, sa stii ca mamicile care stau acasa cu copiii, adica nu mai merg la serviciu, nu stau doar in fundul copilului! M-am simtit datoare sa-ti spun pt ca si eu am doi copii (gemeni), nu am mama, soacra, nici un fel de ruda si... stau acasa cu fetele. Am renuntat la serviciu o perioada, dar nu pentru "maternitate" ci pentru copiii mei . Si revenind la fund, de la o varsta nu mai stai doar la fundul lor. Eu nu mi-am permis 2 bone pt ca si la gemeni e nevoie tot de 2 bone daca vrei sa-ti fie copiii ingrijiti bine si sa fie in siguranta. Si nu as fi vrut orice bone ci bone cu pregatire, educatie , etc... nu orice femeie simpla care "stie sa creasca copii" Asa ca mi-am luat menajera zilnica la program de 8 ore si ma ocup exclusiv de gatit si copii. Dar asta presupune educatie, lucrat cu ei acasa suplimentar fata de ceea ce fac la gradinita, un sport, imi petrec timpul cu ei. Si sunt fericita chiar daca uneori pare frustrant sa nu poti sa iti desfasori activitatea intre oameni de nivelul tau intelectual si de varsta. Dar le dau iubire si primesc iubire EU mama lor, nu o bona, dupa care eventual sa mai si sufere copilul enorm in momentul in care nu mai e. Si acum on topic, parerea mea e ca Nicoleta nu a slabit prin infometare, hai sa fim seriosi...[:-@] cum merge infometarea cu sala???? hahaha! ca nuca in perete! nici un nutritionist nu e de acord cu asta. Nicoleta cred eu ca a bagat la greu anorexigene si da, cu astea cred si eu ca s-a putut infometa si cu ajutorul lor a slabit in cateva luni cateva zeci bune de kg... apoi si-au mai spus cuvantul si toate tratamentele corporale ca sa nu spunem chiar interventii chirurgicale.. dar nu e treaba mea, a vrut silicoane, are. a vrut slaba moarta, este. A vrut copii ii are! Bravo ei pt toate realizarile si sa o tina dumnezeu sanatoasa sa se poata bucura de viata si familie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, recunosc, am fost rautacioasa cu "fundul copilului" [:I] si mi s-a tras de la des repetata teorie care spune ca femeia devenita mama care are si alte preocupari in viata (profesia fiind una dintre ele) in afara de ingrijirea copilului, nu este suficient de "mama". Sa nu-mi spuneti ca nu exista acest "curent" ca nu va cred - replici de genul "eu stau langa copilul meu, nu ma duc la sala sa slabesc" fac parte din aceasta teorie, pe care eu o contrazic vehement, desi din pacate nu ma duc la sala sa slabesc, ceea ce imi da ocazia sa fiu invidioasa pe slabe ... Am zis !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Ok, recunosc, am fost rautacioasa cu "fundul copilului" [:I] si mi s-a tras de la des repetata teorie care spune ca femeia devenita mama care are si alte preocupari in viata (profesia fiind una dintre ele) in afara de ingrijirea copilului, nu este suficient de "mama". Sa nu-mi spuneti ca nu exista acest "curent" ca nu va cred - replici de genul "eu stau langa copilul meu, nu ma duc la sala sa slabesc" fac parte din aceasta teorie, pe care eu o contrazic vehement, desi din pacate nu ma duc la sala sa slabesc, ceea ce imi da ocazia sa fiu invidioasa pe slabe ... Am zis !
[pup] Stai, mamica, linistita, ca eu nu sunt cum zici. Dar ai dreptate, e destul sa citim topicul de fata. Am mai spus : mi se pare ca Nicoleta in cauza are noroc de bebelusi cuminti si de ajutor si poate pleca linistita sa alerge si sa traga de fiare. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...