Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ajutor!!Hepatocarcinom :(


Recommended Posts

Buna ziua! Din ianuarie tatal meu (69 ani) a fost diagnosticat cu hepatocarcinom si ciroza hepatica de etiologie HVB. De atunci suntem total dezorientati.El a slabit vreo 20 kg..acum are 59kg.Tine regim fara carne mai deloc(doar 1 zi/sapt), lactate gen branza dulce, iaurt; oua de prepelita cam 6/sapt. in rest numai verzituri, sare mai deloc de frica sa nu faca ascita.Bea de 2 luni aprox. 700-800 ml de suc proaspat stors din morcov+sfecla rosie+mar predominant morcov si ceai hepatic. A slabit...am mai spus cam 20 kg, numai din ianuarie vreo 5. Nu stiu cum sa-l ajut?? Nu mai are putere deloc.Nici sa mearga 300 m oboseste.Zice ca nu-l doare nimic, decat picioarele iar cateodata isi pierde vocea( vorbeste dar f. incet) Ia niste medicamente recomandate de medic (Viusid,Ursofalk,Citonat)+ capsule cu ulei de catina si altele cu anghinare. I-am cumparat n-spe carti dar cred ca mai rau am facut. L-am sfatuit sa incerce cu naturiste dar nu prea are incredere. Este foarte descurajat, desi nu spune. Va rog mult daca ma puteti ajuta cu sfaturi pt. ca mi se invarte capul numai cand ma gandesc la boala in sine si la complicatii. La cerere ofer detalii! MULTUMESC!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

in primul rand vreau sa-ti spun ca imi pare rau pentru ce se intampla. apoi, hai sa incepem cu inceputul... i s-a propus vre-un tratament (chirurgie, embolizare, chimioterapie)? ce stagiu de boala este? apoi, cine v-a prescris acest regim alimentar? pentru ca nu este tocmai potrivit pt un pacient cu cancer, iar pierderea in greutate s-a produs probabil si pentru ca nu consuma destule calorii. cat despre ascita, aparitia ei in cancerul hepatic are alte mecanisme, iar faptul ca restrictioneaza sarea nu va avea mare efect. daca intrebarea ta este legata de metode de tratament cel mai bine te adresezi unui medic oncolog. daca vrei metode sa-l ajuti sa se simta mai bine, dar fara a incerca vindecarea, poti incerca sa vorbesti cu o fundatie care se ocupa cu asa ceva, cum ar fi hospice casa sperantei. ei te pot ajuta cu informatii si multe altele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Tot in ianuarie a depus un dosar pt. aprobarea unui citostatic (Nexavar) dar pana acum nici un raspuns.Mi-a zis cineva ca la cei peste 65 de ani cam greu se aproba (sau deloc) Ca o paranteza am citit despre Nexavarul asta si am un feeling ca mai rau i-ar face (nu i-am spus desigur) 2.Regimul recunosc il tine dupa ureche.Eu stiu si am citit ca orice tumora se hraneste cu proteine, ori carnea, lactatele ,ouale sunt proteine.I-am luat si mai multe carti despre cancer unde se interzic aproape complet proteinele animale(pe care eu doar le-am frunzarit din lipsa de timp).Stiu ca pierdereain greutate se datoreaza si alimentatiei neadecvate sa zicem. Medicul de la Fundeni i-a spus ca poate manca orice dar sa reduca sarea.Tata de frica sa nu faca ascita a redus-o cam prea mult cred. Vreau sa-l ajut sa fie bine si fizic si moral. Vineri merge pt. inca o internare si o sa-l intreb pe medic daca ne indruma spre oncologie. Cum am spus si mai sus mi-e frica sa nu-l darame mai rau citostaticele. Offf[:(] multumesc pt. raspuns!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf,imi pare rau ca treceti prin asa ceva...stiu cum e...si mama mea are,dar la altceva...la inceput si eu eram disperata,cautam tot felul de solutii miraculoase.I-am luat si eu o gramada de carti...a baut si suc din iarba de grau,se zice ca e f bun pt asa ceva.Medicii i-au spus ca poate mnca orice...eu nu stiu ce sa mai cred...de ce unii spun ca proteinele animale alimenteaza tumora???Doctorii chiar nu stiu acest lucru???Ce interes ar avea sa ascunda?Nici nu stiu ce sa mai cred...aud atatea variante...am auzit de oameni care s-au vindecat cu chimio,altii care nu...altii care s-au vindecat cu regim vegan...nu mai stiu ce sa cred,am obosit de atata cautat si atea pareri...si noi suntem disperati...dar nu mai stiu ce sa facem... Imi pare rau,cred ca nu te-am ajutat deloc... :( pana la urma cred cu tarie ca omult traieste atat cat ii da Dumnezeu... Multa credinta sa aveti,sa va rugati mult,mai ales la Sfantul Nectarie,care a facut minuni in cancer. Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [bibe] Raul Gabriel(13.06.2011)
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si tata a incercat cu regim vegan dar dupa 2 sapt. a cedat.I-am luat tot felul de seminte+ naut,linte,hrisca ,quinoa,secara, fulgi de cereale integrale.A inlocuit zaharul cu mierea. El care toata viata a mancat de toate, era fan carne si afumaturi (de casa)sa-l pui dintr-o data sa renunte la tot a fost teroare.La un moment dat a inceput sa planga ca ii e foame ca se simte nesatul, ca el o sa moara de foame...etc.[q] Asa ca mama a hotarat sa-i dea o data pe sapt. un pic de carne de pui de tara facuta la abur, si branza dulce+ iaurt, sau putina supa de carne cu paine integrala (fac eu la aparat)Mananca multe salate cu lamaie+ulei de dovleac,nuca,masline. Nu mai stiu ce sa-i iau, macar sa fie bine. La inceput credea ca daca mananca verzituri & co. si daca urmeaza tratam. prescris se vindeca. Dar vazand ca slabeste, nu are putere nici sa iasa sa se plimbe la aer s-a descurajat rau. Am scris cu gandul ca poate mai este cineva in aceeasi situatie (sau a fost) care ma poate ajuta cu sfaturi. Multumesc :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delalex, nu exista niciun fel de dovezi stiintifice care sa sustina faptul ca renuntatul la carne ar ajuta la vindecarea cancerului. un pacient cu cancer trebuie sa manace cat mai sanatos (adica din toate grupele alimentare: fructe, legume, cereale, lactate, carne, peste, inclusiv grasimi). ideal este sa manace orice ii face placere si orice isi doreste. o mare problema la pacientii cu cancer este ca din cauza bolii si a tratamentului multi au greata, varsaturi, lipsa poftei de mancare. de aceea se recomanda sa-l lasi sa manace ce vrea si sa-l incurajezi sa manace cat mai normal, chiar ceva mai multe calorii decat ar trebui pt greutatea lui. cancerul in sine si tratamentul pun un stres enorm pe un organism deja slabit, daca pacinetul nu manca cum trebuie sansele sale de lupta sunt drastic reduse. din punctul meu de vedere si al altor doctori pe care ii cunosc este total aiurea sa pui la un regim sever o persoana doar pt ca are cancer. nu-l ajuti. iar faptul ca nu manaca inseamna doar ca organismul sau va fi slabit, sistemul imunitar va fi slabit, nu va putea lupa impotriva cancerului, si cresc foarte mult sansele sa faca diverse infectii (cum ar fi pneumonie, sau chiar o simpla raceala ar putea fi fatala asupra unui organism slabit de cancer si malnutritie). spre exemplu imi amintesc de pacienti cu cancer carora in disperare de cauza le dadeam cate o cutie de inghetata pe zi, pt ca era singurul aliment care nu le provoca greata si pt ca inghetata are un continut caloric ridicat, ceea ce ii ajuta sa-si mentina cat de cat energia. cat depsre ascita, lipsa proteinelor din aliemntatie va duce la aparitia ei. poate sa reduca sarea (romanii oricum consuma mult mai mult decat ar tebui).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dealex, vorbesc din stricta si personala experienta. lasa-l incolo de regim vegan. mama mea a fost diagnosticata acum 15 ani cu ciorza hepatica si infectare cu HVC. mama mea are stadiul 1 si acum. uite ce tratament, pe langa medicamente, a urmat: nu a consumat niciodata sucuricarbogazoase, mancare semipreparata, maggi,delikat, knorr etc,nimic cu conservanti. 10 zile pe luna salata de 2 mere, 1 morcov, lamaie, o lingura de mire, apoi inlocuieste morcovul cu sfecla rosie. f multe paste, fructe, legume,DAR, numai cele de sezon,restul sunt agresiuni asupra ficatului.asa ne-a spus dr.pt ca sunt hormonizate. carne,dar nu de pui(s-a simtit f rau cu puiul hormonizat),ci de porc,de tara.cred ca zilnic.carne de porc insa f slaba. carne de vita o data pe saptamana. un iaurt in fiecare zi. brnaza zilnic. 1 pahar de cca 100 ml de vin la 2 zile, vin negru,curat. fara prajeli,condimente. si cel mai important ajutor, care pt ea s-a dovedit a fi vital:PARACLISUL MAICII DOMNULUI. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa manance alcalin si sa consume apa in care sa dizolve o lingurita de bicarbonat pt. alcalinizare, asta se recomanda in general la bolnavii de cancer si nu numai. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...