Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CE E DE FACUT?(2)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Ramiris, nu dramatizez. Daor mi se pare fenomenal cum cateodata o palma este abuz iar alta data certificate medico-legale scoase pt. lovituri nu sunt un abuz. Sunt... o floricica. ia sa-i spui urmatoarei femei care vine cu un pumn luat in ochi ca nu e abuzata.Astept cu nerabdare. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Xio, cum ziceam incearca cu altcineva. Pana una alta aici n-a venit nici o femeie abuzata sau nu sa spuna nimic, doar o fosta colega de serviciu ne povesteste ce relateaza femeia inselata si completeaza cu ce zice gura lumii. Ti-a raspuns dealtfel si la dubiul legat de neinterventia copiilor, mama nu se vaita ca n-o apara de violenta sotului ci ca nu-l "rusineaza" ca sa se intoarca spasit la nevasta si sa renunte la amanta. Dar daca tu ti-ai pus in cap ca-i abuzata si cu toate astea "lupta sa-si salveze casnicia" asa o fi. Daca vine p-aici o s-o mangai si eu pe cap.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR
Eu una n-o sa inteleg niciodata de ce isi fac femeile una ca asta! Adica se umple de o mare de "mila" de la cei care o cunosc, acasa taieste un calvar, si totul pentru ce? ca sa nu-l "lase cu nenorocita aia"? Nu se merita!!! Nici o casa din lume, nici o casnicie din lume! Daca omu' nu o mai vrea, NU are ce face. Nu ii face el nimic, ea si-o face cu mana ei! Din primul moment cand mandretea ei de barbat s-a facut de bafta afisandu-se cu "aia" trebuia sa incheie socotelile cu el! Singurul lucru demn care i-a mai ramas ar fi sa incheie o data tot chinul! In pielea goala nu are cum sa-l lase! Nu lasi pe cineva in pielea goala pentru ca s-a indragostit de altcineva! Sau s-a combinat cu altcineva! Pur si simplu daca nu te mai vrea pe tine, il lasi sa traiasca cu aceea pe care o vrea. Daca va regreta candva, cu atat mai bine, daca nu, ei bine, asta e! Iar copii ce sa faca? Una este ce au facut cele doua surori, l-au confruntat pe tata si l-au pus SA ALEAGA, si alta e ce vrea doamna asta, auzi, sa-si bage mintile in cap si sa-si uite de cotzoharla! Hai sa fim seriosi! Nu poti sili pe cineva sa te iubeasca, din pacate. Dar sa te complaci in umilinta asta e sub-uman dupa parerea mea! Asa ca eu cred ca "biata doamna C" ar trebui sa-si vada de viata si sa-l lase si pe el sa faca la fel! Poate iesi invingatoare din toata situatia asta daca alege sa renunte la a-l forta pe omul ala s-o iubeasca! Asta nu se poate impune! Si pentru ca o data cu rosiile pentru postarea mea vor aparea si opiniile cum ca eu sunt "amanta", va lamuresc dintr-un inceput ca nu sunt, sunt doar o sotie care constientizeaza ca, uneori, marea dragoste nu dureaza o viata, si care refuza sa-si lase fericirea sa depinda de alcineva sau altceva decat propria ei persoana! In love with life.
Bravo!!! Cel mai bun si realist raspuns care l-am citit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BlackCat, minunat prim raspuns si perfect de acord cu ce ai spus. In legatura cu a treia categorie de barbati, permite-mi sa am dubii, desi e edevarat ca nu ma invart intre barbati casatoriti care inseala/nu inseala. E posibil ca omul dupa rosiile primite in cap sa-si fi gasit scuze in casnicia dezastruoasa si in suferintele ascunse la care a fost supus de scorpie. Eu am o prietena buna, amnata de barbat insurat cu nevasta si copii mici. Ascult zi de zi amanuntele povestii si-s mereu in postura de sotie. Ii spun mereu prietenei mele ca poate lucurile nu-s chiar asa cum i le serveste el, inselatorul. O femeie se poate transforma intr-o scorpie, cand acasa nu gaseste afectiune ci doar indiferenta, abuz psihologic (de cel fizic nu mai vorbesc, fiindca e de neacceptat) si verbal si iar indiferenta. Si el inocentul indura la infinit cicaleala si reprosurile (forme ale unor frustrari acumulate de sotie). Dar deh, el n-are nici o vina, ca doar cand a provocat el o cearta? Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Bee
BlackCat, minunat prim raspuns si perfect de acord cu ce ai spus. In legatura cu a treia categorie de barbati, permite-mi sa am dubii, desi e edevarat ca nu ma invart intre barbati casatoriti care inseala/nu inseala. E posibil ca omul dupa rosiile primite in cap sa-si fi gasit scuze in casnicia dezastruoasa si in suferintele ascunse la care a fost supus de scorpie. Eu am o prietena buna, amnata de barbat insurat cu nevasta si copii mici. Ascult zi de zi amanuntele povestii si-s mereu in postura de sotie. Ii spun mereu prietenei mele ca poate lucurile nu-s chiar asa cum i le serveste el, inselatorul. O femeie se poate transforma intr-o scorpie, cand acasa nu gaseste afectiune ci doar indiferenta, abuz psihologic (de cel fizic nu mai vorbesc, fiindca e de neacceptat) si verbal si iar indiferenta. Si el inocentul indura la infinit cicaleala si reprosurile (forme ale unor frustrari acumulate de sotie). Dar deh, el n-are nici o vina, ca doar cand a provocat el o cearta? Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
As fi fost perfect de acord cu tine, de fapt am si fost, dar vazand ce cuplu exemplar face cu noua sotie, si constatand faptul ca fosta si-a abandonat copii, nu mai pot decat sa recunosc ca m-am convertit... In love with life.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot @ Bee, scuzati off-topicul... Mai am o poveste care mie mi s-a parut cam halucinanta atunci cand am trait-o... Eram insarcinata anul trecut, stateam deja acasa si aveam timp berechet... Din intamplare sotia unui coleg de-al meu de serviciu lucreaza cu sotul meu. Intr-una din zile ma pomenesc cu o invitatie la suc de la ea. Inutil sa va spun ca nu pentru placerea companiei mele ma chemase in oras... Eu stiam cate ceva despre ea asa ca nu m-a surprins faptul ca dupa cateva cuvinte de introducere s-a infipt adanc in subiect, evident, infidelitatea suspectata a sotului ei. Ei doi sunt un cuplu potrivit, dupa parerea mea, amandoi draguti, usor trecuti, dar fara sa fie ofiliti, de viata, sunt o companie placuta, una peste alta! Sotia respectiva isi dorea s-o ajut sa dovedeasca infidelitatea sotului. Punandu-ma in locul ei, mai-mai ca ma luase un pic mila... Darrrrr, imi povesteste ca ea STIE SIGUR ca el o inseala (lucru adevarat, de altfel, omul e in categoria a doua :D) dar ca de fiecare data cand ii spune asta, el o intreaba de unde stie... Si mi s-a aprins beculetul, am intrebat-o de cate ori discuta despre asta si mi-a zis ca destul de des, ca o enerveaza ca o ia de proasta, ca ea vrea sa stie sigur ca e asa, ca sa stie ce are de facut... Logic si frumos, nu? Pai da, dar am intrebat-o ce anume ar face daca ar avea confirmarea pe care si-o doreste atat... - Aaa! mi-a zis, pai as schimba foaia cu el... - Adica ati divorta, nu? - Aaaa, nuuuuuuu, ca avem casa, masina, am facut si niste credite acum, noooo, nu vreau sa divortez, vreau sa schimb foaia cu el! Ei, cum vi se pare? Eu i-am spus ca daca isi doreste confirmare, exista o multime de variante, dar am sfatuit-o ca inainte de a apela la una din ele sa se gandeasca de ce vrea, totusi, sa stie, pentru ca daca e doar ca sa-si otaveasca viata si sa o otreveasca si pe-a lui nu e cazul sa mearga mai departe cu cercetarile... Cred ca am suparat-o ca nu m-am bagat, ca de-atunci m-a lasat in pace, dar ma priveste cu un oarecare repros cand ne mai intalnim... din nou, scuze de off-topic, dar vroiam doar sa subliniez ca noi femeile de foarte multe ori luam sotul ca fiindu-ne aproape "din oficiu", uitand ca o relatie in doi se cladeste pe toata durata ei. Daca noi nu hranim relatia pe care o avem, nu trebuie sa ne mire consecintele. Nu e suficient ca "ne-a luat, de-acuma gata", ba din contra, greul de-abia dupa aceea incepe! Si zau, imi pare rau ca ma repet, dar acei copii nu vor sa se implice. Mie asta nu-mi suna a indiferenta, ci mi se pare ca, tacit, cumva, iau partea tatalui... De-asta spun, un cuplu are realitati pe care cei din afara nu le cunosc. Si, din nou, cucoana asta mi se pare o vipera, cititi numai postarea lui Mada de la inceputul capitolului... In love with life.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai avut rabdare sa citesc tot subiectul, dar recunosc ca am citit pe sarite prima parte si cam jumatatea din cea de aici. Asa o senzatie de deja-vu am.... Imi cer scuze din start, tonul meu sigur va fi agresiv, si probabil voi lua un cartonas, dar am fost intr-o situatie asemanatoare, ba mai mult, am fost copilul major care nu a luat masuri!! Am ascultat ani intregi mizeriile prietenelor binevoitoare ale mamei care desi nu stiau ce era cu adevarat in familia noastra nu ratau nicio ocazie de a-si da cu parerea despre problema, in termeni la fel de colorati ca ai tai! Prietene care imi explicau ca trebuie sa ma duc sa-l amenint pe tata ca ma sinicid daca nu se intoarce la mama!! Singura diferenta (majora) fata de povestea ta e ca tatal meu a intentat divortul in momentul cand casnicia lui n-a mai mers, si a plecat doar cu masina (o dacie vai mama ei) de acasa, lasandu-i tot mamei (casa la tara + apartament in oras). In rest, e identic, cel putin daca asculti povestea spusa de "prietenii sotiei": curva care facea sex oral, care si-o tragea cu toata intreprinderea si l-a gasit pe fraierul de tata cu bani, care credea ca o are doar pentru el; mama femeie respectabila care nu "suge...." ca sa isi tina barbatul aproape, etc., etc. Si nebuna de fie-sa care ii tine partea lu' tacso, asa ceva nu s-a vazut de cand lumea si pamantul!! Asa ca primul sfat e sa nu te bagi acolo unde nu stii, sau sti doar povestea unei parti, ai putea fi uimita cate se ascund in spatele fatadei frumos zugravite! In al doilea rand, mada, tu deja ajuti, chiar daca o faci in directia gresita, si intr-un mod care pe termen lung e daunator. Tu ii oferi prietenei tale portia de compatimire de care are ea nevoie zilnic, in cantitati uriase, de la oricine e dispus sa ii asculte povestea! Fetele ti-au spus deja, ea nu vrea decat sa fie compatimita, si eventual sa ii rezolve altii problemele. Iti zic eu ce ar face-o sa fie in culmea extazului, daca v-ati aduna toata gasca de sustinatori morali si l-ati executa in mod public pe sot, daca se poate sa si aruncati cu rosii dupa el pe care sa scrie curvarul, sa mergeti sa faceti plangere la sefii lui ca isi inseala sotia, etc. Ea nu divorteaza, a avut o casnicie calduta, nu iubire sau respect, ci doar confort material, si un sot "peste medie" (cu servici bun, care aducea banii acasa, care nu-l adunai de prin santuri beat mort, care nu-si batea nevasta, poate doar ocazional, etc). Are copii mari, realizati probabil, are un statut social, pe care e convinsa ca il va pierde odata cu sotul. Si e posibil chiar sa aibe dreptate, pentru ca e mentalitatea oraselor mai mici, care se transmite din generatie in generatie, ma uit la tine si nu pot sa nu remarc fazele incipiente ale ei, pana si simplu fapt ca ai putut sa ii sugerezi, mai in gluma mai in serios, sa-i faca sex oral sa il tina aproape. Adica nu e nevoie sa rezolvam problemele reale ale relatiei, ci doar sa ii facem frumos o spoiala de ochii lumii, inchide si tu nitel ochii si spala-te pe dinti bine dupa, da-i omului ce vrea, si el o sa se intoarca spasit acasa, si va puteti relua mascarada cu familia fericita!! de fapt nici nu ai incercat sa identfici care e problema reala, ai luat de bun ce zice gura targului, aia face sex oral, asta e motivul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Citat:
citat din mesajul lui XIO
Ramiris, nu dramatizez. Daor mi se pare fenomenal cum cateodata o palma este abuz iar alta data certificate medico-legale scoase pt. lovituri nu sunt un abuz. Sunt... o floricica. ia sa-i spui urmatoarei femei care vine cu un pumn luat in ochi ca nu e abuzata.Astept cu nerabdare. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Xio, cum ziceam incearca cu altcineva. Pana una alta aici n-a venit nici o femeie abuzata sau nu sa spuna nimic, doar o fosta colega de serviciu ne povesteste ce relateaza femeia inselata si completeaza cu ce zice gura lumii. Ti-a raspuns dealtfel si la dubiul legat de neinterventia copiilor, mama nu se vaita ca n-o apara de violenta sotului ci ca nu-l "rusineaza" ca sa se intoarca spasit la nevasta si sa renunte la amanta. Dar daca tu ti-ai pus in cap ca-i abuzata si cu toate astea "lupta sa-si salveze casnicia" asa o fi. Daca vine p-aici o s-o mangai si eu pe cap.
ca sa nu o mai lungim: daca primesti un pumn in fata de la sot e abuz sau nu? **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Citat:
citat din mesajul lui XIO
Ramiris, nu dramatizez. Daor mi se pare fenomenal cum cateodata o palma este abuz iar alta data certificate medico-legale scoase pt. lovituri nu sunt un abuz. Sunt... o floricica. ia sa-i spui urmatoarei femei care vine cu un pumn luat in ochi ca nu e abuzata.Astept cu nerabdare. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Xio, cum ziceam incearca cu altcineva. Pana una alta aici n-a venit nici o femeie abuzata sau nu sa spuna nimic, doar o fosta colega de serviciu ne povesteste ce relateaza femeia inselata si completeaza cu ce zice gura lumii. Ti-a raspuns dealtfel si la dubiul legat de neinterventia copiilor, mama nu se vaita ca n-o apara de violenta sotului ci ca nu-l "rusineaza" ca sa se intoarca spasit la nevasta si sa renunte la amanta. Dar daca tu ti-ai pus in cap ca-i abuzata si cu toate astea "lupta sa-si salveze casnicia" asa o fi. Daca vine p-aici o s-o mangai si eu pe cap.
ca sa nu o mai lungim: daca primesti un pumn in fata de la sot e abuz sau nu? **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Asta ce era, intrebare cu raspuns pre-platit? Te astepti sa-ti raspund ca as considera-o dovada de dragoste si ca as mai cersi un pumn-doi? Nimeni nu contesta ca bataia e abuz. Doar ca nu rezulta de nicaieri ca femeia asta e o victima a abuzului ci ca ea s-a incaierat cu barbat-su :). Si nu sta cu el pentru ca nu stie ce-are de facut si e o biata victima ci pentru ca vrea sa ramana ea neaparat cu tot ce-au agonisit impreuna. De-aia si-a scos certificat medico-legal, sa-l foloseasca la divort numai ca dupa ce avocatul i-a spus ca n-are sanse la mai mult de jumate a renuntat la ideea divortului. Ti se pare o victima care nu are puterea sa se desprinda de abuzator? Mie-mi place ca raspunzi numai la ce-ti convine, ce zici despre afirmatia madalinei ca dna nu e suparata ca nu iau copii atitudine in privinta violentei asa cum credeai tu ci pentru ca nu il pun pe tatal lor la colt sa-si bage mintile in cap si sa renunte la amanta? E buna si determinarea in viata la ceva Xio, dar in cazul asta iti irosesti energia, ai ramas singura aparatoare a unei cauze inexistente. Mie mi se pare jignitor pentru femeile cu adevarat abuzate si fara sanse si mijloace reale de a scapa de cosmar sa o pun pe cucoana asta in aceeasi oala cu ele. Tu mesajele lui Myckyyy, ale lui BlackCat4evr le-ai citit sau ai doar o idee fixa sa "combati" cu mine ca sa ma "dovedesti" ca fiind o mare iubitoare de abuzatori? Hai sa fim seriosi, dezbatem ca sa ne aflam in treaba, nici macar una din jumatatile povestii n-o stim, stim ce a inteles mada din povestiri si ce barfeste lumea. Si chiar si-asa, cu tot subiectivismul cu care a fost prezentat "cazul" tot nu exista argumente care sa sustina ideea abuzului. Sau e toata lumea cu creierii spalati si numai tu vezi limpede, si asta e o posibilitate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...