Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegeri in Franta


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

  • Administrators
Ce m-a suprins sa aflu este putin partea sociala a acestor 2 fosti concurenti la prezindentiale ... Sarkozy... poveste uluitoare de viata, nevasta-sa divorteaza de el dupa ce ajunge presedinte, isi ia o fotomodela de 2 ori divortata ...iar Hollande asta alta figura: se debaraseaza de partenerul sau de viata, Segolene ROyal - intamplator concurenta nr 1 a lui Sarkozy la alegerile trecute si se cupleaza cu o jurnalista de origine germana... Curata telenovela la presedintii astia francezi :)) Sa ai 2 presedinti de acest gen, ai spune ca sociatatea franceza nu are nimic de a face cu valorile familiei ... Sanatate si o zi cu soare va doresc! ************** Linkurile mele: [url="www.supereva.ro"] Supereva.ro [/url]| [url="http://mirelablog.supereva.ro/dblog/"]Blogul meu[/url] | [url="http://www.facebook.com/#!/desprecopiicom"]DC pe Facebook [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Interesante informatii [:)]. Eu am sesizat ca este o perioada de crestere a curentului de stanga si o scadere a curentului de dreapta, ceea ce era de asteptat intr-un fel discutand de o oarecare ciclicitate (alternanta) in timp. M-a pus pe ganduri o remarca a lui Sarkozy prin care spunea ca "el(Sarkozy) vrea sa vada mai putini oameni saraci in timp ce adversarul lui vrea sa vada mai putini oameni bogati." Interesant joc de cuvinte. Am sa mai reflectez la sensul lor dar sunt definitorii dar remarca lui am exprimat-o si eu candva intr-un alt context e drept ceva de genul "În rest imi doresc ca pe acest pamant sa existe mai putina saracie...." si am remarcat ca si pe mine ma defineste un pic aceasta conceptie ca individ. [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/index.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desprecopii, de unde stii ca Valérie Trierweiler este de origine germana? Trierweiler este numele primului ei sot, numele de fata este frantuzesc, Massonneau si s-a nascut la Angers, in centrul Frantei. Carla Bruni n-a fost niciodata casatorita inainte de Sarko, a trait doar in concubinaj si are un copil cu filosoful Raphael Enthoven. Eu nu stiu de ce ti se pare socanta atitudinea lor, a lui Sarko, precum si a lui Hollande si a partenerelor lor. Lumea divorteaza, se "concubineaza", se mai si casatoreste citeodata...Din punctul meu de vedere, mai enervanta a fost atitudinea lui Strauss Kahn, care umbla dupa cameriste cind era ditamai directorul FMI si cu prostituate puse la dispozitia lui si a altora de persoane interesate. Sau sa nu mai vorbim de Mitterrand, care avea o viata dubla, nevasta cu copii si amanta cu copil, iar contribuabilul francez platea, fara sa stie, dublu ca sa intretina un intreg serviciu de protectie a secretului prezidential. Marius, declaratia lui Sarko a fost pur demagogica si facuta sa loveasca in concurentul lui care spunea ca vrea sa impoziteze cu 45% (parca) cei care cistiga peste 1 milion de euro anual. Pt ca eu, ca si altii din clasa mijlocie, n-am avut impresia in astia 5 ani, ca Sarko a facut ceva sa devenim (mai) bogati, dupa cum nici saracia n-a fost eradicata. Dar el, cind a ajuns presedinte, si-a marit cu 30% salariul. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Marox, da se pare ca le°am incurcat putin. Deci, revin: partenera actuala a lui Hollande a fost casatorita de 2 ori :) - si da, am inteles gresit ca ar fi de origine germana - scuze. Iar Hollande si Segolene Royal au 4 copii impreuna, din timpul unui concubinaj fara casatorie. :) Nu am nimic impotriva acestui lucru - sa nu fiu inteleasa gresit - insa vorbim despre un om care a ajuns presedintele Frantei - o tara majoritat catolica din cate stiu eu, care a parasit-o pe concubina cu care avea 4 copii pentru alta :) care avea 3 copii. Enfin ...ce sa mai vorbesc de DSK care a devenit abonat la procese cu tenta sexuala, se pare ca era obsedat de sex. Am auzit eu ca francezii sunt cei mai nelinistiti dans le lit, dar telenovela asta de acum, cu oamenii din varful Frantei e destul de picanta. Inca o data, nu fac morala, vorbesc doar de oameni puternici care in mod normal sunt judecati de toate categoriile sociale, nu numai de avangardisti... :) Sanatate si o zi cu soare va doresc! ************** Linkurile mele: [url="www.supereva.ro"] Supereva.ro [/url]| [url="http://mirelablog.supereva.ro/dblog/"]Blogul meu[/url] | [url="http://www.facebook.com/#!/desprecopiicom"]DC pe Facebook [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, ce face omul in casa lui nu e relevant. Mie asa mi se pare. Si oamenii aici nu poarta judecati de valoare ponind de la "e casatarit sau nu / are amanta /are copii cu alta/e inalt ..." Treburile se schimba cind pentru excesele proprii incep sa faca neleguiri (bani luati de aiurea, calatorii pe vasele bogatasilor, samd). Nu, alegerile prezidentiale nu sunt nici concurs de frumusete, nici examen de moravuri. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mik
Mey, ce face omul in casa lui nu e relevant. Mie asa mi se pare.
Este cat se poate de relevant si de important. Ce face omul in casa lui demonstreaza ce caracter are si sugereaza cum se va comporta cu ceilalti oameni pe care va trebui sa-i conduca. Daca un om in casa lui da semne de delir, nu-i relevant pentru functia publica pe care o va ocupa?
Citat:
citat din mesajul lui Mik Si oamenii aici nu poarta judecati de valoare ponind de la "e casatarit sau nu / are amanta /are copii cu alta/e inalt ..." Treburile se schimba cind pentru excesele proprii incep sa faca neleguiri (bani luati de aiurea, calatorii pe vasele bogatasilor, samd). Nu, alegerile prezidentiale nu sunt nici concurs de frumusete, nici examen de moravuri. Mik.
Un om care nu se poate abtine de la sex, ca DSK, devine vulnerabil la santaj. Un om care isi lasa copii de izbeliste demonstreaza ca nu este o persoana repsonsabila. Daca e incapabil sa-si guveneze viata cum vrei sa guverneze o tara? Acolo unde liderii de partide sunt niste caricaturi, insemna ca viata politica a fost luata sub control de grupurile interlope, care promoveaza oameni santajabili. Asta-i valabil si in Franta si in Romania. Aveti impresia ca Ponta este omul cel mai valoros pe carl- are PSD-ul sau Antonescu cel mai valoros din PNL? Nu. Sunt cei care "joaca" asa cum li se "canta din culise".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cine ti-a spus ca FH si-a lasat copii de izbeliste ? [alcool] Ce stii despre conditiile separarii intre cei doi ? (Ségolène si FH) ? Pentru infomatie : unul din "copii lasati de izbeliste" a facut parte din echipa de campanie a tatalui si nu era nimeni nici socat, nici ofuscat si nici nu s-au tras concluzii pripite ca ale tale. Mie candidatii mi s-a parut normali. Si inca o data, sunt alegeri prezidentiale si nu altceva. Daca vreun candidat ar fi avut cazier, as fi inteles indignarea ta, insa, zau, nu era cazul. DSK a avut simpatia publicului pina in momentul in care s-a aflat sa frecventa anumite domnsioare platite din mita. Si DSK nu a fost declarat candidat din partea nici unui partid. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mik Mie candidatii mi s-a parut normali. Si inca o data, sunt alegeri prezidentiale si nu altceva. Daca vreun candidat ar fi avut cazier, as fi inteles indignarea ta, insa, zau, nu era cazul. Mik.
Chestia cu cazierul se aplica la gestionari, si este un principiu al prudentei. Principiul juridic cunoscut ca proverb - "hotul neprins este cetatan cinstit", nu se aplica in politica. Stacheta dintre un ales si un cetatan obisnuit, nu se pozitioneaza la acelasi nivel. La un presedinte ales intr-o functie de "demnitate publica" se aplica principiul "mai presesus de orice banuiala". Daca-i functie de demnitate, atunci persoana trebuie sa fie respectabila, un model, asa cum am scris mai sus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Pentru francezi frivoitatea a devenit ceva cotidian.
Daca este frivolitate ca un barbat sa aleaga sa traiasca cu o femeie care are 1-2 sau 3 copii dintr-o casatorie anterioara si sa mai faca 1-2 copii impreuna, daca un barbat nu este descurajat de eticheta "femeie divortata cu copil"...atunci da, vive la frivolité! Si asta e cotidianul francezilor. Cunosc multe cupluri, colegi de serviciu ai mei sau ai sotului, prieteni de familie sau veri, care sint in aceasta situatie. In Franta, astazi, se nasc mai multi copii in afara casatoriei, adica cu parintii in concubinaj, decit inauntru. Ei si ce-i cu asta?!!! Mai bine asa, decit sa citesc subiecte ca acelea ce infloresc la topicul dedicat, in care atitea femei isi pling de mila si le e frica sa divorteze ca nu mai gasesc alt barbat. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...