Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Guvernul Ungureanu a picat


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Cred ca memoria unora e fantastic de scurta si nu isi mai aduc aminte cum era pe vremea rosiilor.
align="right" id="quote2">Din pacate, realitatea portocalie este mult mai prezenta in viata mea si m-a afectat mult prea mult in ultima perioada. Nu spun ca USL-ul e fantastic, ca e bun ca vor face bici din ... nimic, dar, ii prefer portocaliilor. Si nimeni nu o sa ma convinga de contrariu.Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca s-ar fi mers pe politica USL(actuala) in perioada precedent, intre Romania si Grecia nu ar fi fost nici o diferenta din punct de vedere al impactului crizei financiare.

Nu ma mira expresiile de genul:

Citat:

realitatea portocalie este mult mai prezenta in viata mea si m-a afectat mult prea mult in ultima perioada
align="right" id="quote2">

pentru ca oamenii au obiceiul sa asocieze(sa identifice) situatia personala cu guvernantii de la acel moment. Ca sunt portocalii, rosii, verzi este doar o chestiune de conjunctura.

 

Au fost si greseli de fond insa politica generala adoptata de fostul guvern a fost coroborata cu exact principiile prudentei in stuatii de criza.

Partea ingrijoratoare pentru mine este alta insa. Criza financiara nu s-a incheiat, ar fi bine de vazut parametrii financiari la nivel european, sau chiar pietele financiare si indicatorii specifici. Cum inca se discuta de o puternica scadere si la nivelul economiilor bine conturate - economii care discuta de reduceri drastice a cheltuielilor publice de majorarea taxelor (cresterea TVA) cu scopul clar de balansare a economiei(contracararea deficitului) in Romania se pompeaza (noi vom creste cheltuielile bugetare si vom reduce taxele si impozitele!!!).

Sincer este exact contrar a ceea ce trebuie facut si ce fac si alte guverne bine consolidate fata de Romania.

Diletantism?

Populism?

Indiferenta?

 

Consecintele dezastruoase sunt simple si previzibile, si nu tin de "tarisoara asta", sunt reguli obiective valabile pentru oricine.

 

 

 

Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

 

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
[i]
lumea crede ca nu se poate mai rau, se plang ca li s-a luat 25%, insa nu se gandesc cum ar fi sa nu mai ia deloc nici un ban. daca tara ar ajunge in imposibilitate de plata, sa vedem atunci ce "bine" ar fi...
sa dea Domnul sa nu se ajunga la asa ceva.
align="right" id="quote2">

Din pacate cei din mediul privat se confrunta aceasta problema inca din 2009. In toamna 2009 a fost o perioada de trei luni in care firma unde lucrez eu nu a putut plati salariile. La fel in perioada ian-martie 2012. Cred ca nu trebuie sa explic cum e sa nu-ti primesti salariul. Intr-un anumit sector din judetul unde locuiesc eu majoritatea firmelor a intrat in colaps pentru ca o anumita firma din alt judet lucreaza aici la noi, iar in judetul "colegei" lucreaza o firma de la noi. Fac schimb pe schimb si nici macar nu se mai feresc. De lucrari de la buget nici nu poate fi vorba, toate sunt cu dedicatie iar investitorii privati s-au limitat foarte mult. O solutie ar fi fost fondurile europene, din pacate coruptia si birocratia sunt atat de profund inradacinate in sistem incat ceea ce ar fi trebuit sa fie o salvare pentru IMM-uri s-a dovedit a fi un dezastru.
Toata lumea se bate pe prouiecte. Eu mor cand ii aud la TV: avem proiecte, facem, dregem. Din pacate nimeni nu face nimic, mediul privat e la pamant, taxele si impozitele sunt atat de mari si apasatoare, TVA-ul ne omoara, ANAF-ul se ocupa doar cu trimisul de scrisori de amenintare si de blocat conturile celor care oricum mai plateau cate un banut la stat, in loc sa se ocupe de marii evazionisti si firmele de stat care nu-si platesc taxele la timp. Din pacate asta e realitatea in care traiesc eu.
Poate nu e in toate judetele la fel. Poate in alte zone lumea e cinstita, fiecare isi vede de treaba lui, afacerile merg struna. Nu e cazul nord-estului Romaniei.

Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ellinia daca bugetarii, pensionarii si toti ceilalti platiti de stat nu ar mai fi primit nici un banut, atunci mult mai multe firme private ar fi dat faliment.

 

mada de acord ca salile de sport nu sunt o prioritate, insa dac au fost construite cu bani nerambursabili de la UE (trimisi special pt. genul asta de activitati), de ce sa nu se profite de ei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@ellinia - tot ce spui tu este corect insa la nivel de guvern se gestioneaza banul public nu profitabilitatea firmelor private.

Un guvern executa politici economice si sociale samd gestioneaza cheltuielile publice are in atentie intrarile bugetare si iesirile bugetare.

Nu vad nici o legatura intre bugetul de stat si o firma privata care nu are bani sa plateasca salariile datorate catre oamenii care au muncit pentru acei bani. De asemenea nu vad nici o legatura (in afara de costul social) a marimii TVA-ului pentru o firma privata pentru ca TVA este neutru fata a de firma. Singurii platitori (exceptand exportatorii) sunt utilizatorii finali pe ei cade magareata ca doar firmele isi pun TVA ul ca e 0% ca e 80% in pretul final deci ce legatura are tanda cu manda.

Despre achiziile publice (*numai de bine) reprezentantii PSD-ului sunt exemple notorii (ajunse in tribunal si judecate unele si in prezent altele executate deja) cu privire la dedicatia lor. Aici cred ca este aceeas regula de care spuneam, cine este la putere se infrupta din banul public ca e PSD ca e PDL toti fura la gramada si cat de repede pot pana mai sunt la putere.

 

Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

 

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
ellinia daca bugetarii, pensionarii si toti ceilalti platiti de stat nu ar mai fi primit nici un banut, atunci mult mai multe firme private ar fi dat faliment. mada de acord ca salile de sport nu sunt o prioritate, insa dac au fost construite cu bani nerambursabili de la UE (trimisi special pt. genul asta de activitati), de ce sa nu se profite de ei?
align="right" id="quote2">Ai impresia ca UE stabileste ce proiecte sa se faca in Cucuietii din Deal?Fondurile sunt destinate dezvoltarii rurale, si autoritatile din Romania stabilesc contcret proiectele, pe care partial le finanteaza Romania. Cine stabileste prioritatile? Piata sau guvernantii?Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius
@ellinia - tot ce spui tu este corect insa la nivel de guvern se gestioneaza banul public nu profitabilitatea firmelor private.
De acord cu tine. Mediul privat are de suferit pentru ca fiscalitatea este excesiva si este foarte greu sa-si plateasca impozitele al timp. Dobanzile si penalitatile sunt foarte mari, unde mai pui ca imediat ti se blocheaza conturile. Si, daca ai intrat intr-un asemenea cerc vicios, foarte greu mai iesi. Un guvern executa politici economice si sociale samd gestioneaza cheltuielile publice are in atentie intrarile bugetare si iesirile bugetare.Intrarile bugetare nu le discut, stie toata lumea cat de greu se strang banii la buget, Blejnar tocmai a platit cu functia lui o nerealizare de genul asta. Cat despre iesirile bugetare ... numai de rau. In spatiul delimitat geografic la care ma refer eu, cand vin bani de la buget acestia sunt directionati catre firmele de partid prin intermediul autoritatilor locale. De asemenea nu vad nici o legatura (in afara de costul social) a marimii TVA-ului pentru o firma privata pentru ca TVA este neutru fata a de firma. Singurii platitori (exceptand exportatorii) sunt utilizatorii finali pe ei cade magareata ca doar firmele isi pun TVA ul ca e 0% ca e 80% in pretul final deci ce legatura are tanda cu manda.Aici da-mi voie sa te contrazic, TVA-ul marit afecteaza foarte mult firmele. Nu toate facturile emise intr-o luna sunt achitate in intervalul in care trebuie platit TVA-ul. Sunt facturi care se platesc si dupa luni de zile, nu mai zic de cele care nu mai sunt platite deloc din varii motive. Si nu toate firmele isi deduc TVA-ul in totalitate. De regula, TVA-ul este de plata, rar e de recuperat cam pentru toti agentii economici ca doar nimeni nu face doar achizitii, trebuie sa mai ai si vanzari, iar tanda pe manda e cam greu sa fii pe 0 la fiecare 25 ale lunii. Despre achiziile publice (*numai de bine) reprezentantii PSD-ului sunt exemple notorii (ajunse in tribunal si judecate unele si in prezent altele executate deja) cu privire la dedicatia lor. Aici cred ca este aceeas regula de care spuneam, cine este la putere se infrupta din banul public ca e PSD ca e PDL toti fura la gramada si cat de repede pot pana mai sunt la putere.Aici sunt de acord cu tine. Insa ultima guvernare a fost una dezastruoasa din punctul meu de vedere. Au indatorat atat de mult tara incat o sa ne fie atat de greu sa platim acesti bani. Ce ma roade pe mine cel mai tare e de ce nu au facut nimic cu fondurile europene, de ce le-au tratat ca pe un bun propriu, cand ar fi putut avea atata lume de castigat? As vrea ca cei care au gresit fata de tara, fata de noi sa fie trasi la raspundere, as vrea sa-i vad in fata justitiei.
align="right" id="quote2">Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:

Aici da-mi voie sa te contrazic, TVA-ul marit afecteaza foarte mult firmele.
1. Nu toate facturile emise intr-o luna sunt achitate in intervalul in care trebuie platit TVA-ul. Sunt facturi care se platesc si dupa luni de zile, nu mai zic de cele care nu mai sunt platite deloc din varii motive.
2. Si nu toate firmele isi deduc TVA-ul in totalitate.

De regula, TVA-ul este de plata, rar e de recuperat cam pentru toti agentii economici ca doar nimeni nu face doar achizitii, trebuie sa mai ai si vanzari, iar tanda pe manda e cam greu sa fii pe 0 la fiecare 25 ale lunii.
align="right" id="quote2">

1.Nu este treaba unui guvern ce contracte comerciale se negociaza intre doua fime private si care sunt termenele de plata convenite. Este drept privat care nu il priveste pe stat. Ar fi culmea sa intervina statul intre doua firme sa le spuna cum sa isi plateasca facturile. Statul acorda credit pentru o perioda de timp celor care au cerut si trebuiau sa incaseze) si TVAul pe langa veniturile lor.
1.a. Pe de alta parte ce legatura are marimea TVAului pe care o reclami su termenele de plata? ca e 24% sau 80% este un aspect iar ca trebuie platit intr-o anumita perioada maxima este alt aspect.
Deci ce are tanda cu manda?
2. Care este problema cu aceasta afirmatie? Sincer asta nu am inteles.

Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...