Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Guvernul Ungureanu a picat


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

 

Am raspuns inainte de a vedea ultimul tau mesaj.

 

Concret, deci:

 

Criza nu place nimanui. Corect, cu mici exceptii despre care nu discutam aici.

 

Daca tu crezi serios si concret ca statul roman in ultimii 15 ani, sa spunem, a fost: "competent si sa aiba coerenta atat interna cat si externa." spune-mi si mie, te rog cand si cat s-a intamplat asta.

 

Din punctul meu de vedere aceasta afirmatie este doar teoretic valabila, pentru ca in viata mea de adult, in Romania doar statul comunist a fost coerent, iar un stat competent inca eu nu am vazut.

Daca alaturam coerent si competent, uau cred ca vorbesti de Germania, poate.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si ca sa nu iesim din partea politico-economica a subiectului actualii guvernanti fiind un mix aleator al unor politici de stanga cu cele de dreapta, conceptual, doctrinar cum vrei sa o luam se bat cap in cap. Ori este de stanga si nu este de dreapta (PSD) ori este de dreapta si atunci nu este de stanga este chiar opus (PNL). Aici este dilema mea si pentru ca in fond dorinta este de acces la putere si la banul public cred ca in realitate chiar nici nu o sa intereseze pe careva, motivatiile fiind tota straine de vreun concept economic politic de bunastare sau ce vrei tu.

 

Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

 

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lali, inseamna ca (dupa cum spui) guvernul USL are terenul propice: masurile dure (dar necesare) au fost luate de PDL, ei trebuie sa gaseasca metodele de stimulare economica, pe care PDL nu le-a gasit. Adica...ce sa gaseasca, ca dupa cum se lauda de ani de zile, le au in maneca.

Ceea ce este de bine, nu? Exista vreun motiv care sa stea in calea cresterii economice in perioada imediat urmatoare?

 

As mai avea o intrebare (din primele 15 masuri anuntate): daca scade CAS platit de firme, dar creste salariul minim pe economie, care-i economia firmelor, stiind ca in mediu privat salariile sunt platite in majoritatea lor la minim pe economie?

 

Rufus, Tora si iadele[foto]

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
... stiind ca in mediu privat salariile sunt platite in majoritatea lor la minim pe economie?

Rufus, Tora si iadele[foto]

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
align="right" id="quote2">

Nu sunt platite la nivel minim decat in acte adica prin furt, Firmele private fura asigurarile atat ale statului cat si ale oamenilor - ale statului defapt tot ale oamenilor. Este strict furt.

Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Am raspuns inainte de a vedea ultimul tau mesaj.Concret, deci: Criza nu place nimanui. Corect, cu mici exceptii despre care nu discutam aici.Daca tu crezi serios si concret ca statul roman in ultimii 15 ani, sa spunem, a fost: "competent si sa aiba coerenta atat interna cat si externa." spune-mi si mie, te rog cand si cat s-a intamplat asta. Din punctul meu de vedere aceasta afirmatie este doar teoretic valabila, pentru ca in viata mea de adult, in Romania doar statul comunist a fost coerent, iar un stat competent inca eu nu am vazut.Daca alaturam coerent si competent, uau cred ca vorbesti de Germania, poate.
align="right" id="quote2">Ceea ce am spus este ca ultimul guvern (PDL) prim masurile anticriza luate desi nepopuliste au asigurat supravietuirea actuala a economei romanesti asa cum este ea, iar politica sociala (cea prezentata de USL) ar fi dus economia Romaniei in colaps(identic cu a Greciei azi) si asta pe simple considerente de legi economice clare neinventate nici de mine nici de USL nici de PDL sau PNL.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius
Citat:
citat din mesajul lui Rufus... stiind ca in mediu privat salariile sunt platite in majoritatea lor la minim pe economie?Rufus, Tora si iadele[foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
align="right" id="quote2">Nu sunt platite la nivel minim decat in acte adica prin furt, Firmele private fura asigurarile atat ale statului cat si ale oamenilor - ale statului defapt tot ale oamenilor. Este strict furt.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa
align="right" id="quote2">da, da, asa e. toti privatii sunt niste hoti. [:-@] Noroc cu guvernantii care sunt atat de drepti si buni si se sacrifica pt tara.
Am marfa la bazar umanitar DC id="red">Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for meid="size1">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"da, da, asa e. toti privatii sunt niste hoti. "

 

 

Nu am facut aceasta afirmatie. Ma refer la cei care platesc salariile la negru fara asigurari in timp ce pe acte platesc salarii mici sau mai mici decat in realitate. Sunt foarte foarte multi (majoritatea dealtfel) care procedeaza in acest mod. Si da sunt hoti.

 

 

Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

 

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu sunt platite la nivel minim decat in acte adica prin furt, Firmele private fura asigurarile atat ale statului cat si ale oamenilor - ale statului defapt tot ale oamenilor. Este strict furt.

[
align="right" id="quote2">

Scrie undeva 'unele' sau "exista firme care ..'? mie mi se pare ca ai scris "firmele private", atat. adica toate firmele private,nu?



Am marfa la bazar umanitar DC id="red">

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for meid="size1">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius
"da, da, asa e. toti privatii sunt niste hoti. "Nu am facut aceasta afirmatie. Ma refer la cei care platesc salariile la negru fara asigurari in timp ce pe acte platesc salarii mici sau mai mici decat in realitate. Sunt foarte foarte multi (majoritatea dealtfel) care procedeaza in acest mod. Si da sunt hoti.
align="right" id="quote2">Marius, sunt hoti, dar asa cum spui, asta-i realitatea.Intrebarea mea era ce aduce bun cuplul de masuri amintit de mine.Si inca ceva: daca un patron isi permite sa plateasca jumatate din salariu la negru, inseamna ca produce bani negri. Nu e logic sa inceapa masurile de aici?Rufus, Tora si iadele[foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...