Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Guvernul Ungureanu a picat


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Deceneus, sunt memebru mai vechi al forumului, citesc cu placere ce se scrie pe aici si intervine destul de rar din lipsa de timp. Dar chiar si asa, m-am saturat de propaganda politico-ideolo0gica pe care ai lansat-o aici in scop strict electoral. Voteaza-ti frunmos PNLul si lasa restul lumii in pace. Tu chiar ai imppresia ca USL-ul poate castiga voturi din propaganda facuta pe net?! Utilizatorii de net sunt suficient de informati ca sa isi cristalizeze opinii politice pe seama propriilor constatari, asa ca segmentul caruia te adresezi nu este potrivit.

 

In ceea ce priveste schimbarea guvernului am o singura teama.... Privatizarea resurselor. Stiu ca sunt interese mari in zona asta si nu este vorba numai de Cupru Min, Gaz de sist. Rosia Montana, etc. Mai sunt Posta Romana, Minele de Sare s.a. Onor USLul concesionase petrolul din Marea Neagra inainte de a se descoperi efectiv zacamantul.

 

Astept USLul sa desfiinteze linia de invatamant maghiara de la UMF Targu-Mures si sa privatizeze corect prin listare la bursa si "nesecretizare" resursele Romaniei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui dalia05
Deceneus, sunt memebru mai vechi al forumului, citesc cu placere ce se scrie pe aici si intervine destul de rar din lipsa de timp. Dar chiar si asa, m-am saturat de propaganda politico-ideolo0gica pe care ai lansat-o aici in scop strict electoral. Voteaza-ti frunmos PNLul si lasa restul lumii in pace. Tu chiar ai imppresia ca USL-ul poate castiga voturi din propaganda facuta pe net?! Utilizatorii de net sunt suficient de informati ca sa isi cristalizeze opinii politice pe seama propriilor constatari, asa ca segmentul caruia te adresezi nu este potrivit.In ceea ce priveste schimbarea guvernului am o singura teama.... Privatizarea resurselor. Stiu ca sunt interese mari in zona asta si nu este vorba numai de Cupru Min, Gaz de sist. Rosia Montana, etc. Mai sunt Posta Romana, Minele de Sare s.a. Onor USLul concesionase petrolul din Marea Neagra inainte de a se descoperi efectiv zacamantul.Astept USLul sa desfiinteze linia de invatamant maghiara de la UMF Targu-Mures si sa privatizeze corect prin listare la bursa si "nesecretizare" resursele Romaniei.
align="right" id="quote2">Dalia nu se vede ca m-ai citi.Nu am justificat nicaieri erorile PNL-ului sau actiunile lui Patriciu.M-a revolta propaganda ca unii sunt ingeri si altii demoni, indiferent care tabara o face, o propaganda care o fac numai cei care considera ca electoratul este retardat.Pentru mine toti sunt la fel si nu votez USL-ul, asa ca, cu atat mai mult nu-i fac propaganda.Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ligeea
daca mai avea cineva vre-un dubiu acum dupa anuntarea listei de noi ministrii cu pacate vechi , cred ca ne-am lamurit.Suntem tot noi tovarasii de nadejde cu care s-a construit si comunismul si capitalismul.Ce ar fi fost Romania fara ca noi sa conducem in anii 1190-2000 cand s-au dat cele mai mari tunuri , tepe , cand s-au creat toate premisele pentru situatia actuala? Cand au iesit toti tovarasii lideri de sindicat in strada si nu isi vindeau tara al cui glas il ascultau ? Si ce au ajuns acum toate fostele fabrici si platoforme industriale de in Romania nu se mai cultiva nimic ,,ca nu e gata reforma agrara?" nu se mai produc nici lucruri de stricta necesitate,etc?Iliescu poate fi fericit a ajuns la al catelea mandat???ligeea
align="right" id="quote2">Evident ca orice concluzie este influentata de opiniile, simpatiile/antipatiile si experientele personale. Mie una guvernul prezentat de Ponta nu mi se pare deloc un dezastru si nici plin de comunisti compromise.Dimpotriva comparativ cu box 1-2-...-9 si caricatura de guvern de liceeni al agentului 007 guvernul asta chiar suna ca si cum cei care sunt in ei ar avea ceva cunostinte despre aria de care urmeaza sa se ocupe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspund aici Deceneus ca sa nu ma bag peste guvernul lui POnta.nu stiu ce sa zic de flota pentru ca nu am fost niciodata implicata in domeniul acela si ce am citit am citit de prin presa.

Despre bogatiile romanesti o sa o pun simplu matematic. Zacamantul volatizat de mr Patriciu producea in 2010 , 250000 boe/zi comporativ cu productia Petrom la 2010 de numai 180000 boe/zi . Repsolul s-a facut companie mare si internationala din acel zacamant si cred ca si in ziua de azi dau acatiste pentru ce noroc i-a lovit.

 

Pe de alta parte nu acuz guvernul liberal de vanzare petrom. Cred ca venirea OMV a fost un lucru benefic care a salvat cat de cat industria petroliera romaneasca daca nu era o vaca buna de muls si ar fi fost distrusa ca multe alte industrii. Pana la urma unde au venit companiile mari care trebuie sa produca profit pentru actionari gen OMV sau Renault s-a vazut ceva , pe unde s-a privatizat romaneste s-a ales praful

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina nu vreau sa-l absolv pe Patriciu de vreo vina, dar la vremea respectiva zacamantul avea nevoie de finantare, pe care ROMPETROL si Patriciu nu o avea. Creanta era a statului roman, si guvernul trebuia sa-si apere dataoria. Nu stim ce s-a comercializat acolo. Poate noi aflam ca a fost o pierdere, dar in realitate posibil ca niste personaje sa-si fi insusit sume considerabile pe care le-au depus in baci straine.

Posibil sa fie la ca vanzarea jucatorilor de fotbal, unde aflam valorea tranzactiei pe care o declara impresarul la fisc.

Un lucru e cert, Patriciu nu a jucat de unul singur, a facut-o in echipa cu cei de la putere, dar Basescu nu-si permite sa arate cu degetul o intrega organizatie mafiota. Si tot atat de sigur este ca increngaturile sunt transpartidice. F Georgescu si Vacaroiu au fost si sunt in institutii importante de reglementare si control ale puterii

Lupta pentru putere este lupta pentru resurse si pentru dirijarea resurselor bugetare spre afacerile clintelei.

Nici unii nu pot sa-i condamne pe adversari pentru ca si adversarii au probe la adresa lor.

Din cauza asta eu tot spun ca focalizarea atentiei pe oameni, sau pe premier reprezinta tinte false.

 

 

 

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta nu a facut-o singur, dar nici nu pot sa inghit cu demnitate afirmatii de gen cel mai cinstit si cel mai drept si cei mai buni guvernanti, tunurile nu s-au dat in ultimii 10 ani astea au fost mici magarii fatza de ce s-a intamplat in primii ani dupa revolutie. Din punctul meu de vedere iliescu & co sunt cei raspunzatori de degringolada asta politica generala prin faptul ca au intretinut tot sistemul si l-au multiplicat cu fatza comunista la '89. Ponta si antonescu ma lasa rece, sper sa faca ceva dar cand il vad pe iliescu, voiculescu si patriciu in spate mi se face rau imediat.

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...