Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Buna fetelor! Am mare nevoie de un sfat!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 108
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Si apropo nu m-as arunca intr-o noua iubire prea curand. Digera starea de singuratate, vindeca-ti ranile si da-ti timp inainte de a intra intr-o noua relatie sa-ti cunosti drepturile si aspiratiile. Marina
In niciun caz, nu ma simt pregatita pentru o noua relatie. Asa cum spui si tu, trebuie mai intai sa-mi vindec ranile si sa ma redescopar mai ales[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca ai trecut printr-o relatie urata ,din punctul meu de vedere te admir ca "ai deschis ochisori"......si asa sa-i tii..... Constientizezi raul facut chiar daca pentru tine e prima dragoste. N u o vei uita ca ......na e prima.........dar te felicit ca nu vrei sa mai ramai in aceasta relatie.......sunt totusi putine femei,fete tinere care se complac.... Tu ai luat fraiele despartirii si BINE ai facut..... e greu dar el naibii de bine cand o sa observii diferenta mai tarziu,cand o sa vezi ce bine e sa fii respectata de cel de langa tine..... CURAJ...[pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hapiness, buna, 3 chestii: 1. ma bucur ca mesajul meu din zilele trecute a ajuns la sufletul tau. 2. legat de "explicatii etc", parerea mea este ca NU mai e cazul sa TE explici tu lui, pentru ca s-a vazut in timp ca nimic din explicatiile tale nu a ajuns la el. El nu a auzit de "ascultarea ambelor parti si de armonizarea/modelarea unuia dupa celalalt". El a auzit si e dispus sa auda doar de ideile lui. Atat. Nu iti mai risipi energie demonstrandu-i lui ce/cine e de vina pt deterioarea relatiei. 3. Momentul cand vei fi cu adevarat 100% convinsa, in sinea ta, ca e mult mai bine pt tine sa inchei aceasta relatie va fi doar atunci cand nu iti va mai pasa "cine este decretat ca fiind vinovatul". Cat timp mai incerci sa analizezi/explici cine/ce e vinovat, inseamna ca inca esti vulnerabila. Daca insa vrei sa ramai ferma pe calea pe care ai decis-o, ignora orice mesaj de la el, chiar si de va arunca toata vina pe tine. In fond, in orice despartie "amandoi sunt un pic vinovati", unul ca face, si altul ca nu reuseste sa suporte oricat [:D]. Asa ca, "fie ca el", sa ramana el cu "satisfactia ca a aruncat toata vina pe tine, pe plecarile tale, pe bunica ta, pe oricine dar nu pe el", si ramai tu cu sufletul tau liber sa intalneasca respect si caldura. Si mai ales pe cineva caruia sa-i pese daca te-a intristat cu ceva. Perfect nu e nima, nici noi, dar e foarte important ca atunci cand se intampla sa suparam pe cineva, sa reflectam la acest lucru, sa vedem daca se opune fundamental sau nu fiintei noastre, sa deducem daca merita/putem continua si daca da, sa incercam sa nu repetam la nesfarsit greseala. ASTA inseamna sa iti pese de cineva! Abia de la acest prim pas incolo, urmeaza trepte mai mult sau mai putin pasionale de iubire, depinde de firea fiecaruia. Insa acel prim pas este un MUST-HAVE ;) [flo] [url="http://picasaweb.google.com/AncaNicolae2002/PozeCuNoi#"]Poze cu noi[/url] [zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 2 anisori [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am luat cea mai buna decizie, dar cred mai dureaza ceva pana n-o sa-mi mai pese de nimic. Azi nu stiu ce-am patit, dar mi se facuse tare dor de el. Am simtit dintr-o data nevoia de a vb cu el frumos si normal, asa cum o faceam odata.Bineinteles ca n-am facut-o. Am meditat din nou si am zis...''Ce fac, m-am tampit?'' N-am vrut sa simt asta, pe cuvant. E normal sa ti se mai faca dor, nu? :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hapiness, ooo, e fff normal sa-ti fie dor, ar fi anormal sa nu-ti fie... In mesajul meu anterior ma refeream sa nu-ti pese de "cine e decretat vinovatul", in nici un caz sa nu-ti mai pese de amintiri.. de ganduri, de imagini, si iar de amintiri... eu si acum, dupa 3,5 ani, inca imi e dor de daddy al lui bb3 :).. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107642&whichpage=5 faptul ca iti e dor arata sufletul tau cald si avid de iubire. doar ca, va veni un alt moment mult mai compatibil cu sufletul tau. Si pana va veni, vei avea oportunitatea sa te cunosti pe tine, pe regasirea ta si mai ales, sa iei in maini "acea carpa din amintiri", sa o privesti drept in fata, sa ii pui o eticheta pe care sa scrii, cu un fel de marker musai violet: "asa am fost eu odata... si nu, nu regret, am iubit cat pentru amandoi, dar apoi am decis pentru mine". Apoi, ca la sticlutele de chimie, impaturesti "carpitza" cu eticheta in sus, astfel incat acidul sulfuric ce ti-a dizolvat fericirea sa nu stearga, vreodata, literele violet, si pui totul intr-un colt al gandurilor tale. Cateodata, vei reciti acele litere. Mai trista, sau mai detasata. Apoi, peste ani, vei zambi. Nu amintirilor cu el. Nu tie. Ci intamplarii de a-ti trai propria viata :) anca . [url="http://picasaweb.google.com/AncaNicolae2002/PozeCuNoi#"]Poze cu noi[/url] [zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 2 anisori [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Bia_Mi
Anca ti-am citit povestea,impresionanta cei drept si vreau sa te felicit pt alegerile facute! Happiness cred k ti-e dor de el,dar sa nu cazi prada acestei slabiciuni. Pup Mami de Rebe!
N-o sa cad. Doar ca am momente cand ii simt lipsa...si poate inca mai simt oftica aia ca nu a luptat pentru mine, nu a facut nimic...asta e. Inca citesc povestea Ancai si ma tine cu sufletul la gura :)) o adevarata telenovela, cum a zis si ea[:D] [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, ai un stil de a povesti...esti foarte amuzanta[:D] Ti-am citit si eu povestea si te felicit pentru curajul tau si pentru felul cum vezi lucrurile. In mod normal, ar fi trebuit sa-ti fie greu, dar tu le faci sa para simple. Esti ''data naibii'' cum e vorba aia :)) La mine lucrurile chiar sunt mult mai simple decat par,dar totusi atat de grele. Parca nu se vor sfarsi in veci sentimentele astea pe care le am:( O dupa amiaza frumoasa va doresc! Sunt fericita ca am intrat pe forumul asta. Dintr-o intamplare, dar ma simt bine aici :) [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Nu cauta scuze nici pentru comportamentul lui nici pentru faptul ca l-ai acceptat. E limpede de la o posta LASA-L esti constienta ca asta ai de facut ca altfel nu vorbeai asa de el. Daca esti atat de traumatizata inseamna ca sti ca gresesti continuand. Uneori ne agatam de lucruri marunte frumoase si le inghitim pe cele multe urate. Fi fata desteapta si paraseste acest cerc malitios care te innebuneste. Si eu am gasit fericirea langa sotul meu dupa o relatie esuata. Orice om are deceptii in viata dar exista si bine odata ce treci peste ele. Tie iti lipseste curajul de a te desprinde , dar pe cat de greu ti se pare acum gandeste-te cum iti va fi mai tarziu. Te vezi tu cu un astfel de om casatorita? sa mai ai si unu doi copii cu el? sa te vada ei mereu trista ? de ce? familia ta sa se uite la tine cum iti pierzi tineretea langa un asa zis om? Uita-te in trecut si da-ti seama de ce te asteapta in viitor ! Pleaca, uita-l , stai o perioada singura sa te linistesti dar inconjurata de familie, si intr-o zi vei gasi un barbat care sa te iubeasca asa cum meriti. E pacat ca nu avem decat o viata, nu ti-o irosi!!!!! Fi puternica! Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...