Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prajiturile Freddy


Recommended Posts

Nu, nu le fac reclama, insa am pus titlul asa sugestiv poate ma ajuta cineva care cunoaste bine. As vrea sa stiu, cu aproximatie macar reteta de la crema mini-choux-urilor sau cremesului (e aceeasi). Este o crema de vanilie dupa care ai mei si eu suntem topiti. Aceste prajituri se fac la Baia Mare, dar si in Cj Va multumesc uneori gandesc prea mult....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am reteta de Cremes,e de la laboratorul cofetariei de unde am mancat eu sute/mii de cremesuri(nu exagerez,asta era una din "mesele"mele zilnice muult timp,ca eram scarnava maxim la mancare si locuiam la 20 m de cofetarie ;-) reteta e asta: 1 l de lapte se pune la fiert cu 100 g de zaharn baton de vanilie sau 3-4 pliculete de zahar vanilinat si intre timp se amesteca intr-un castron, 150 g de faina alba cu apa rece,sa rezulte un "pep" mai grosut,ca o smantana mai groasa ;-) .In momentul in care da laptele in clocot se pune incet "pep"ul asta amestecand continuu,sa nu se prinda de fundul oalei sau sa se afume.Din momentul in care da in clocot aceasta compozitie,se mai tine pe foc miccc 30 minute,amestecandu-se continuu.Dupa ce trec cele 30 minute ,se amesteca pe rand,unul cate unul,4 galbenusuri,dupa fiecare amestecandu-se energic si rapid,pt omogenizare.Separat,se bate spuma bat cele 4 albusuri impreuna cu 100 g de zahar si dupa apoi se amesteca cu restul compozitiei calde,amestecand de sus in jos,pana la incorporarea totala a albusurilor .se pune calduta intre foi,si dupa cateva ore de tinut la rece se poate servi pana nu mai stii de tine. [pofta]Mi-ai facut pofta ,poate in we execut si eu unul,dar cu foi de cumparat(am si reteta de foi de casa dar e de lucru la ele,si m-am lasat pe tanjeala [:I]) la choix-uri se foloseste alta crema,crema pasticiera sau cam asa ceva e denumirea.nu e cu mult diferita de asta,doar ca modul de executare e altfel si parca nu are faina(sau cred ca are potin amidon-stiu ca am facut-o o data acum ceva ani si nu mi-a iesit,s-a taiat si am ramas cu buza umflata [alcool] Luminita,mami de 3 nazdravani: tero Stefan-Alexandru 02.09.2005 shoricica Sara-Maria 30.05.2008 trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009 [url="https://picasaweb.google.com/106129411010304127167"] Merita sa bagati un ochi ....[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Si mie imi place foarte mult cremesul de la Fredy si chiar ma gandeam cum as putea sa fac si eu crema aia pufoasa, cremoasa si delicioasa. Dar, nu am ajuns la nici o concluzie. Cred ca pun si frisca de casa in compozitie. [url="http://b1.lilypie.com/9Cq2p3/.png"]Sofia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...