Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce inseamna ciocul de rata?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred c-a fost sinistru sa gasesti asa ceva...Nu stiu ce sa-nsemne ciocul de rata decit tot cioc de rata ( de unde l-o fi luat?). Cit despre semnificatia lui in ritualurile vrajitorilor, ei stiu ce-o fi. Eu am citit odata o rugaciune, ca prefata la acatist despre un sfint fost vrajitor( Sf Ciprian) si acolo se cerea izbavirea de farmece facute cu tot felul de orori(par, unghii, nenorociri, ce sa mai). Deci daca exista asa rugaciune in literatura(ortodoxa cel putin), inseamna ca exista si vraji si farmece. Nu mi s-a intimplat, dar am auzit si am citit. Cel mai bine e sa vb cu un preot si-ntre timp sa te rogi mai mult decit de obicei. Poti da cautare si pe site-uri ortodoxe. Oricum, nicio putere a raului nu e mai mare decit a Domnului, deci nu te speria![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arunca-le la gunoi si traieste-ti viata linistita in continuare. Astea sunt aiureli. Cine le-a pus si crede in asa ceva e un cretin! A...si daca stai la casa ia-ti un pitbull. Imagineaza-ti ce CIOC va face "vrajitorul" cand se va intalni cu cainele. Lasati-va de fumat, renuntati la alcool, treceti la o dieta sanatoasa, nu mancati seara tarziu si in doua saptamani o sa pierdeti 14 zile!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu vorbesti serios? adica stai in franta si ai gasit asa ceva? ca in ro nu m-as mira ca sint destui creduli care cred in asa ceva...dar in franta? o fi fost tot vreun romin care le-o facut/pus...daca ar exista asa ceva (vraji/farmece) fiecare s-ar marita cu cine ar vrea si-ar face averi peste averi ..aruncind o vraja[bang] si altele asemenea! Nu exista asa ceva...este doar imaginatia oamenilor si autosugestia....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu m-as fi mirat daca erai in romania... eu zic sa nu ii dai importanta, mai ales ca nu crezi in de-astea...din cate am citit pe net se pare ca se folosesc la vrajitorii... roaga-te, e cel mai bun remediu![asia] giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri. Nu mi-am facut mare griji,aproape ca uitasem de faza asta. Ideea e ca nu am niciun cunoscut sau prieten roman aici. Banuiesc ca si-o fi batut joc cineva de vreo rata salbatica de pe aici si a aruncat-o unde a nimerit. Stau la 10 metri de un rau si sunt cateva rati in el. Am preferat sa cred asta. P.S. Tare faza cu pitbull-ul :))))))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...