Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Guvernul Ponta


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela
Ponta a schimbat+o pe CDumitrescu cu Mang (ce nume de ministru al educatiei are[alcool]), cel din urma acuzat si dovedit ca a plagiat (si asta grosolan!!!). http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/investigatii/nou-scandal-la-ministerul-educatiei-acuzatii-serioase-de-plagiat-impotriva-lui-ioan-mang-vezi-facsimile-263239.html "Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur
Tocmai a vorbit la Tvr1 si spunea ca o sa actioneze in justitie pe Boc, pentru ca textul care ii este atribuit lui, este o citare din articolul japonezului, si ca este indicata si sursa citata. Pretinde ca textul a fost modificat sa para ca este scris de el ca sa fie acuzat de plagiat. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 695
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu poti dovedi cu un articol scris de altii postat pe un site.

Daca este fotocopie se poate, dar daca este reeditat poate cei care au postat materialul au omis elementele care indicau sursa.

La TVR1 redactorul a spus ca au in fata trei variante ale aceluiasi text.

 

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa nu ne ascundem dupa deget. Abstractul este identic...cum Doamne a vrut sa spuna exact acelasi lucru in rezumat si exact in aceeasi engleza...A copiat cu nerusinare. Trebuia sa indice sursa algoritmului si sa-l verifice implementarea asa cum a spus....se pare ca ar fi ramas fix 3 randuri - cele care fac diferenta. E un trisor fara rusine.

 

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A inceput imparteala posturilor cheie "prin concurs, dupa competente, nu pe criteriu politic"(citat aproximativ Ponta@Antonescu)[:D]:

 

http://www.evz.ro/detalii/stiri/marea-imparteala-a-cascavalului-puterii-980744.html

 

Rufus, Tora si iadele[foto]

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu spun ca nu poate fi un profesor bun...din punctul meu de vedere prof univ ar trebui impartiti in 3 categorii: cei cu norma doar de predare care au datoria sa fie la curent cu noutatile *conferinte, stagiu de pregatire...), sa-si updateze cursurile, profi cu norma mixta predare cercetare si profi cu norma de cercetare care sa tina doar conferinte, prelegeri doar pe domeniul lor de maxima competenta. Veniturile ar fi evident diferentiate...sistemul acesta functioneaza in multe tari. La noi trebuie sa scrii la kilogram....multi compileaza sau mai rau plagiaza la metru.

 

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu din ce am citit, sunt dovezi clare ca ar fi plagiat, au fost contactati cercetatori, profesori din domeniu, iar cei ce au dat un raspuns au confirmat plagiatul.

Ma intreb daca acum isi da demisia? Sau va fi destituit?

Chiar exista posibilitatea ca dupa asemenea acuzatii sa ramana ministrul educatiei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum se demonstreaza (oficial) un plagiat.

Cert este ca, daca a plagiat, nu are ce cauta acolo.

Plagiatura este o hotie. Iei de la cineva ceva fara voia lui si iti insusesti, in folosul propriu.

Nu are importanta statutul pe care-l ai, tot hot te numesti.

Nu stiu cum se pedepseste...dar macar sa stea acasa la el.

 

Rufus, Tora si iadele[foto]

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din start spun ca postul meu nu se refera la acei profesori sau cercetatori seriosi care nu se coboara la asa ceva.

 

Insa cred ca e o metoda deja clasica plagiatul in cazul celor care au nevoie de un anumit numar de lucrari pentru doctorat, sa spunem. Sistemul actual tolereaza si nu pedepseste de ani buni furtul la toate nivelurile unde e nevoie de lucrari si proiecte.

Asta cred ca e una din cauzele pentru care sistemul universitar roman este de slaba calitate. Pana la urma un cercetator sau un doctorand serios va prefera sa incerce in alta parte, acolo unde diploma ce o va obtine nu va fi echivalenta cu cele luate prin plagiat.

Mai grav este ca nici macar cei care ajung in fruntea invatamantului si provin din mediul universitar nu incearca sa corecteze asta. Eu banuiesc ca sunt solutii, mai trebuie doar cineva sa le vada si sa le aplice.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Personal cred ca este mai degraba o vanatoare ca oricare alta si nu are nici o legatura cu ideea de administrare a unui minister.

Sa ma explic.

1 Acele facsimile publicate sunt pe de o parte articole de specialitate care chiar daca au un autor de articol (informatia in sine) editata de acel editor este tot de specialitate si nu reprezinta o emanantie proprie sau ceva care sa confere drept de autor. Este acelasi lucru ca si cum eu as desena acum intr-un articol redactat de mine grafica stiu si eu a principiului masinii termice. Iar Mang ar desena in cursul lui de la universitate acelasi grafic cu aceleasi explicatii. Nici eu ca si autor de articol si nici Mang nu suntem proprietari sau emitenti primordiali ai graficii cu privire la principiul motorului termic. Asa incat de unde plagiat?

2. Pe de alta parte ma intreb ce legatura are asta cu partea politica a administrarii unui minister unde motorul termic nu are nici o legatura cu proiectarea unui buget, cu politicile bugetare, cu dezvoltarea unei structuri de invatamant, cu modernizarea scolilor?

Demisie(in ultima instanta politica) pentru ce?

 

 

Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

 

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...