Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vrem sa adoptam


Recommended Posts

Buna Lili, Si noi am vrut sa infiem dar cand am fost gata cu dosarul am ramas eu insarcinata. Iti doresc sa ai norocul nostru. Dar pentru dosarul medical suna la Schuler si programeaza-te pentru examinarea psihiatrica:0244 523 904 interior 115. Nu conteaza ce dr este. Te vei duce acolo impreuna cu sotul si veti face o cerere scrisa de mana pri care soliciti eliberarea certificatului ca sunteti apti psihic pentru adoptie, va dicteaza doctora ce sa scrieti. Vedeti ca ei au program pana la 19:00 dar dupa 17 nu mai gasiti decat portaru. Va trebuie de la medicul de familie tot asa adeverinta medicala , apt adoptie si cu toate astea vi se elibereaza certificatul tip medical tot la SCHULER. Daca vreti sa va fie mai usor acest certificat il elibereaza Mediurgul sunati la ei 0244597227 si intrebati si atunci nu mai este nevoie decat de adeverinta de la medicul de familie ca restu va fac ei . Singura diferenta e de 20 de lei la taxe fata de Schuler dar credeti-ma decat sa faci 10 drumuri la Schuler mai bine numai unu la MEDIURG. Nu va lasati descurajati cei de la Protectia copilului asa spun la toti ca nu sunt copii si sunt multe familii la coada dar luati-o voi inainte si cautati un copil, acum cu noua lege e mai simplu , ca il declara mai repede adoptabil. Incercati sa mergeti in Valea Plopului la parintele Tanase, are o gramada de copii abandonati sau fete tinere insarcinate izgonite de rude, care vor sa-si dea bebelusii. Nu dispera ia-o usor , pregateste dosarelul si apoi cauta tu un bebelus. Nu astepta la astia de le stat ca fara o spaga consistenta nu cred sa rezolvi curand. Noua primul lucru care ni l-au spus a fost ca sunt 42 de familii cu atestat pentru care nu exista bebelusi, asa ca daca n-ai bani ai de asteptat. Pacat de toti copilasii care stau in orfelinate si asteapta ca cineva sa-i ia. Mult succes! Oricand sunt la dispozitia ta daca mai vrei sa te ajut cu un sfat! Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
Nu va lasati descurajati cei de la Protectia copilului asa spun la toti ca nu sunt copii si sunt multe familii la coada dar luati-o voi inainte si cautati un copil, acum cu noua lege e mai simplu , ca il declara mai repede adoptabil. Incercati sa mergeti in Valea Plopului la parintele Tanase, are o gramada de copii abandonati sau fete tinere insarcinate izgonite de rude, care vor sa-si dea bebelusii. Nu dispera ia-o usor , pregateste dosarelul si apoi cauta tu un bebelus. Nu astepta la astia de le stat ca fara o spaga consistenta nu cred sa rezolvi curand. Noua primul lucru care ni l-au spus a fost ca sunt 42 de familii cu atestat pentru care nu exista bebelusi, asa ca daca n-ai bani ai de asteptat. Pacat de toti copilasii care stau in orfelinate si asteapta ca cineva sa-i ia.
In Romania exista o lege a adoptiei care ne place sau nu, trebuie respectata . Nu cred ca e legal sa mergi singura sa-ti cauti copilasul. Cele 42 de familii care asteapta sa le vina rindul crezi ca sint oameni prosti ? Eu am adoptat un copil asteptind la coada si fara nici un fel de spaga si sint sigura ca nu sint singura. Nu cred ca e bine sa dai astfel de mesaje ,nu folosesc la nimic ,aici citesc f.multe persoane si citind isi fac o idee gresita daca dam sfaturi aiurea . Copiii nu mai stau in orfelinate de ani de zile ,sint numai cei cu probleme f.grave ,copii care sint considerati neadoptabili. In VALEA PLOPULUI nu cred ca poti merge sa iei un copil chiar asa de usor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata viitoare mamici, Am inteles ca de azi ORA incepe sa faca potrivirile. Doamne ajuta la toata lumea. Eu propun ca, daca intr-o luna de zile nu suntem sunate, sa trimitem o scrisoare catre ORA si sa punem presiune pe ei sa grabeasca lucrurile, ca asa nu se mai poate. O zi frumoasa MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alabina
Buna dimineata viitoare mamici, Am inteles ca de azi ORA incepe sa faca potrivirile. Doamne ajuta la toata lumea. Eu propun ca, daca intr-o luna de zile nu suntem sunate, sa trimitem o scrisoare catre ORA si sa punem presiune pe ei sa grabeasca lucrurile, ca asa nu se mai poate. O zi frumoasa MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina
buna dimineata alabina, de unde stii asta???????/ doamne ajuta sa ne sune cat mai repede, ca ne-au gasit copilasii In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma. (Will Rogers)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu malex, atat deocamdata. Daca mai aflu ceva va spun, nu va faceti griji. Dar stau si eu, ca si voi, cu inima cat un purice. Stiu doar ca ar fii o fetita pentru noi, dar trebuie sa asteptam sa vedem daca ne potrivim teoretic. Atat. Nu imi fac sperante prea mari si imi vad de viata, ca altfel o iau razna. Imi pastrez bateriile pentru copil. va pup MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...