Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vrem sa adoptam


Recommended Posts

Este strigator la cer cati copii abandonati sunt, si nu sunt facuti adoptabili din cauza legilor si a indiferentei celor din sistem. Fetele care asteptati pentru adoptie, luati legatura cu Simona de la asociatia Ador Copiii si o sa va ajute ea. Am mai auzit despre familii care au luat copii in plasament ca asistenti maternali,(este mult mai usor si pot fi luati inca din spital), iar ulterior i-au adoptat. Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ca sa fii asistent maternal trebuie sa renunti la serviciul tau si sa te angajezi la primarie pe un salariu de mizerie. Copilul nu il alegi tu, ca nu e pe alese, cresti ce ti se da, ca iti convine, ca nu iti convine, esti un simplu angajat care asta face. Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cip, e o mare diferenta intre asitent maternal si plasament.Si eu m-am lamurit de curand. Ca AM esti angajatul PC si primesti salariu.Pe cand in plasament cresti copilul ca si pe al tau.Sunt putine familii care iau in plasament copii, iar tu si eu si alte fete daca am lua, am lua cu gandul sa il adoptam.Si eu m-am gandit la asta si inca ma mai gandesc, dar exista riscul k acel copil sa nu devina adoptabil niciodata sau sa vina sa ti-l ia fam naturala. In plus fam natural are voie sa il viziteze de cate ori doreste si exista riscul sa se ajunga la santaj,k sigur vor observa intentiile tale de adoptie.Si nu cred k ne convine sa ajunga copilul la scoala si sa vina acasa sa spuna k l-a vizitat o doamna la gard si a zis k la ea in burtica a crescut... Sunt fete si pe forum care au plau in plasament, apoi au adoptat, dar nu vreau sa-mi imaginez prin ce emotii au trecut pana au vazut certificatul cu numele lor. Sincer, toate astea le spun cu gandul k poate imi scot si eu asta din cap.Sper k daca aflu iar de vreun copil abandonat in maternitate, sa nu ma apuce iar nebunia... La noi au fost abandonati la sfarsitul lui sept si o fetita si un baiat,sanatosi si frumosi, dar au fost dati catre AM. Si daca luam in plasament si ne este luat,sigur asa ar fi voia lui Dzeu, dar nu stiu dc as putea sa mai trec si prin asta. Daca as fi stiut k nu pot duce sarcina la capat, poate nu as mai fi incercat si as fi mers direct la Oficul de Adoptii.[q] Cu siguranta se va gasi si copilul nostru.[ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valentina30, cred ca cine ia in plasamant un copil abandonat in maternitate are 99,99 % sanse sa-l poata adopta. Sansele ca o astfel de mama sa se intoarca sa isi ceara copilul sunt infime. Iar avantajele sint ca poti lua un bebe pe care il poti creste de mic. In foarte multe orase din tara zunt zeci de copii abandonati in maternitate si care sint dati in plasament. Tu din ce oras esti? Uite, in Iasi de exemplu sunt inca vreo 40 de copii in spital care inca nu au nici o masura de protectie sociala, si asa e in multe orase. Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cip, ai dreptate k sunt copii in Iasi care inca nu se afla suf nicio forma de protectie sociala.Urmaresc si eu ce posteaza AdorCopiii.Stiu persoane din Iasi care ar vrea sa ia in plasament cu scopul adoptiei , dar chiar si cei de la ador Copiii spuneau k e recomandat ca acesti copii sa mearga in plasament la familii care deja au copii.O familie de acolo a luat un copil si cand spera ca il poate adopta, i l-au luat. Ar fi prea mare durerea pentru noi cei care vrem sa adoptam. Si nu ca nu vrem sa-i luam sa-i ajutam, ci pentru ca noi vrem sa-i luam definitiv, sa le fim parinti pe viata, nu de imrumut pana se hotarasc asa zisele mame... deci exista un procet de 0,1 % risc sa pierdem copilul.Noi suntem dintr-un oras din Ardeal, iar aici nu sunt copii in maternitati,iar in centrele de plasament sunt doar cativa care st cu probleme de sanatate.Sunt mai multi AM decat copii abandonati.Deci...slabe sanse. Multumesc oricum! Copiii tai sunt adoptati sau biologici?Scuze, dar nu stiu povestea ta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa se schimbe in curaind legile. Avem cei mai multi copii abandonati si cele mai stricte legi, care apara mai mult drepturile parintilor decit ale copiilor! Ai incercat sa iei vorbesti cu Simona Czudar sa vezi ce te sfatuieste? Ca ea stie toate dedesubturile sistemului. Copiii mei sunt biologici dar ma gindesc sa adopt un al treilea. Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...