Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand tati e departe...


Recommended Posts

daca doar inchirierea unei locuinte este piedica, ar mai fi o varianta cam neortodoxa: poate are vreun prieten local, de incredere, care ar putea sa o inchirieze pe numele lui, dar sa locuiti voi acolo si voi sa platiti tot. dar eu te intreb, daca firma este romaneasca dar baza in Belgia, nu poate firma sa inchirieze locuinta? Nu stiu de ce, dar ceva nu se leaga in povestea asta, am senzatia, cum mai zicea cineva, ca e o "afacere romaneasca"... iarta-ma, nu vreau sa te sperii, insa e ceva ce nu pricep
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui miriama
daca doar inchirierea unei locuinte este piedica, ar mai fi o varianta cam neortodoxa: poate are vreun prieten local, de incredere, care ar putea sa o inchirieze pe numele lui, dar sa locuiti voi acolo si voi sa platiti tot. dar eu te intreb, daca firma este romaneasca dar baza in Belgia, nu poate firma sa inchirieze locuinta? Nu stiu de ce, dar ceva nu se leaga in povestea asta, am senzatia, cum mai zicea cineva, ca e o "afacere romaneasca"...iarta-ma, nu vreau sa te sperii, insa e ceva ce nu pricep
align="right" id="quote2">Firma i-a inchiriat camera de la pensiune...de asta a incercat el sa inchirieze altceva, pt ca la pensiune nu putem merge si noi.id="purple">giulia si alex-raoul (22.09.2002)"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."Lumina sfanta pentru copii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, incerc sa lamuresc problema, ca deja o dam in tot felul de supozitii, ori deschiderea acestui topic nu a fost cu aceasta intentie.

1. Pana nu are acte de Belgia nu poate inchiria locuinta legal vorbind

2. I s-au promis actele - intrebarea e daca avem sau nu rabdare pana se fac/daca se fac? - desi din experientele altor colegi, asa cum v-am mai spus, actele s-au facut doar ca a durat un timp

3. In cazul in care, sa zicem, reuseste sa inchirieze un ap prin metode neortodoxe, ne mutam acolo, duc si copilul, il inscriu acolo la scoala, si ne trezim ca de fapt actele nu i se fac, ce facem?

 

Pana una alta revin cu intrebarea din prima postare: cum reusiti sa intretineti o relatie la departare? cum traiesc copiii aceasta experienta? cum faceti/ce faceti ca relatia de cuplu si relatia parinte-copil sa nu aiba de suferit?id="purple">

 

giulia si alex-raoul (22.09.2002)

"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

 

Lumina sfanta pentru copii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

id="left">
id="left">Linisteste-te Giulia , de ce ai nevoie de un AMR.Eu nu vad de ce ar trebui sa-ti urmezi sotul ,poate ai si tu un job care iti place si nu vrei sa renunti ,ai parintii ,prietenii si copilul aici ,cu tine .Nu trebuie sa simti asa o presiune ca tu trebuie sa te sacrifici .Si copilul nu e un bagaj pe care sa il porti dupa tine .In romania cred ca ai o situalie locativa de care esti multumita .Chiar vrei sa locuiesti intr-o garsoniera cu un copil de 10 ani? Care va merge la o scoala decenta si va trebui sa-si invita colegii acasa , si ....
id="left">Viata in Europa e ff scumpa ,dar cred ca stii asta .Numai daca vrei sa traiesti din sacrrificii in sacrificii ,si pentru ce ?
id="left">Cu un copil de varsta scolara lucrurile se complica foarte mult ,trebuie sa locuiesti intr-o zona buna pentru a avea o scoala cat de cat.Daca vrei ca cc copilul tau sa fie integrat trebuie sa fii tu integrata ,sa poti sa vorbesti ,sa socializezi cu ceilalti parinti ,sa il poti ajuta la scoala ,si nu vorbesc numai despre teme.
id="left">Scoala nu e un loc in care lasi copilul dimineata si il iei la 3 ,daca nu te implici si esti un fel de happy go lucky ma indoiesc ca vei avea vreun rezultat.
id="left">Pentru tine e poate doar o perioada din viata dar copilul tai e in formare .
id="left">
id="left">Tu trebuie sa vezi realitatea nu horoscopul pe care incearca unii sa ti-l faca[:D].
id="left">Ai multe avantaje in momentul acesta
id="left">-esti tanara
id="left">-baiatul e mare si ai ajutorul pretios al parintilor
id="left">-locuiesti in cluj si te poti inscrie la o facultate sa mai faci niste cursuri .
id="left">-sotultau iti trimite bani si nu suferiti din cauza asta .
id="left">Sa iei decizia cea mai inteleapta [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

missdarcey, nu simt deloc ca ma sacrific...doar ca as vrea sa luam cea mai buna decizie pentru noi...probabil daca baiatul meu ar fi fost la gradinita nu as fi stat nici 5 minute pe ganduri si as fi plecat cu el la sot.

Asa cum bine ai spus, lucrurile se complica atunci cand copilul e la scoala, nici nu as vrea sa il bulversez cu mutatul incoace si incolo, mai ales ca aici in tara are rezultate deosebit de bune.

de asemenea sunt constienta ca pe termen lung relatia va avea de suferit, daca ramanem in varianta de acum -

Acolo sotul meu are job ok, salar bunicel, a reusit sa avanseze - aici copilul e ok cu scoala, e acasa in mediul in care a crescut - pe care dintre cei doi sa il mut?[alcool]eu nu lucrez momentan, am mai spus-o, deci pentru mine personal dpdv al jobului nu ar fi o problema sa plec.

 

Cred ca varianta cea mai buna ar fi sa asteptam cateva luni, 2-3, sa vedem daca rezolva actele, sa plec eu pt perioade scurte dincolo sa tatonez/pregatesc terenul pentru copil, si daca totul e ok sa il duc si pe el. asta ar insemna sa fac iar naveta intre doua tari, dar sunt oisnuita de data trecuta[:D]. asa cred ca nici copilul nu s-ar simti abandonat, as petrece timp cu amandoi, iar cei doi "barbati" ar petrece timp impreuna cand vine tati acasa sau cand il luam pe copil acolo in vacanta.

id="purple">

 

giulia si alex-raoul (22.09.2002)

"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

 

Lumina sfanta pentru copii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulia,am revenit! :)

Prietena mi-a spus ca initial prietenul ei a plecat cu o firma romaneasca,din Cluj.

Dar nu a fost multumit(salariu,conditii de munca si de locuit) si a renuntat. A plecat dupa 2 saptamani iar,si printr-un alt tirist s-a angajat la o firma din Slovenia,care are diferite puncte de lucru in mai multe tari(tari intre care acesta face transport marfa).Are asigurare medicala,dar acte nu are nici el.

 

Giulia,am doua prietene in Bruxelles.Una a emigrat impreuna cu parintii si astfel a primit si ea acte.Cea de-a doua,in prima saptamana s-a angajat la un bar ca ospatarita(la negru) si dupa vreo 2 luni si-a depus dosarul pt a primi actele.Am inteles ca ar fi platit si o anumita suma de bani,nu stiu exact pt ce.

Dar in tot timpul asta a reusit sa isi inchirieze un apartament pe numele ei.

Deci habar nu am ce sa mai zic/cred.

 

Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mami_stefi, vezi ce incurcate sunt caile Domnului[alcool]id="purple">

 

giulia si alex-raoul (22.09.2002)

"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

 

Lumina sfanta pentru copii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui giulia81
Pana una alta revin cu intrebarea din prima postare: cum reusiti sa intretineti o relatie la departare? cum traiesc copiii aceasta experienta? cum faceti/ce faceti ca relatia de cuplu si relatia parinte-copil sa nu aiba de suferit?[/purple]
align="right" id="quote2">

Tu crezi ca degeaba e o veche vorba din popor: "ochii care nu se vad se uita"? Desigur, fiecare in cazul lui isi spune "nu, eu sunt diferit de restul, n-am cum sa-i uit ca noi o sa vorbim si o sa ne vedem zilnic". Cu toate metodele moderne de comunicare, n-ai cum sa inlocuiesti prezenta unui om langa tine cu o imagine 320x200 afisata pe un monitor. N-ai cum sa-l atingi, nu poti sa te uiti in ochii lui, nu poti sa-i dai o cana de ceai fierbinte daca e racit, nu stiu cum sa-ti descriu mai mult, dar nu e acelasi lucru. Acum depinde de tine ce-ti doresti mai mult: familia sau situatia materiala. Iar din ce-am citit in deschiderea topicului, nu e vorba de bani. In cazul asta vad o singura solutie: reducerea distantei. In rest, in jurul tau sunt nenumarate situatii in care unul dintre soti e plecat la munca sau ambii sunt plecati si copii ramasi in tara. Au trimis bani, au facut case, si-au luat masini si alte lucruri, se vede ca traiesc bine. Se vede frumos din exterior dar nu poti sa vezi golul din interior. Daca stai de vorba cu ei si intri in detalii, o sa vezi ca regreta ca nu sunt aproape de cei dragi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulia, daca erai multumita cu situatia voastra de acum, nu deschideai subiectul. [flo]

 

Ceea ce fac alte fete care au scris aici ca au/au avut relatii din acestea la distanta, pentru tine nu se potriveste. Daca se potrivea, atunci nu aveai dubii si nu iti puneai intrebari. Atunci luai viata asa cum e, fara sa te gandesti ca ai dori altceva. Dar tu iti pui probleme, intrebari, e normal. Relatia la distanta e clar ca nu va tine daca nu faceti ceva, ati spus-o si tu si sotul tau.

 

Dar macar ai ajuns la o concluzie: ca trebuie sa faceti ceva. Eu iti doresc sa luati decizia cea mai buna. Mai ales daca tu esti flexibila, parerea mea e ca in atare situatie, copilul ar suferi cel mai putin. Iar daca chiar va suferi, daca chiar nu se va putea adapta acolo, nu e un capat de tara sa va intoarceti in Ro. Insa daca pe sotul tau il "aduci" acasa in Ro, probabil ca nu va mai avea alta sansa sa plece.

 

In fine, voi cunoasteti situatia mult mai bine, e greu sa dai sfaturi pe net. Dar din ce ai prezentat aici, eu am tras concluzia ca voi suferiti. Fiecare in felul sau: tu si sotul ca nu sunteti impreuna, copilul ca nu doreste sa plece...si de aici o intreaga framantare. Decizia va apartine si sunt sigura ca va fi cea mai buna pentru toti trei. [pup] si tin pumnii.

 

pid="red">uid="purple">rid="blue"> sid="maroon">i id="teal"> sid="green">iid="purple">mid="navy">pid="red">lid="orange">uid="limegreen">...id="Georgia">

id="size2">

Hobbyid="Book Antiqua">

 

calator de profesieid="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...