Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand tati e departe...


Recommended Posts

multumesc, mihaela_s![flo]id="purple">

 

giulia si alex-raoul (22.09.2002)

"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

 

Lumina sfanta pentru copii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu cred ca tu ai alte motive de indoiala,doar t le stii,nu trebuie sa le spui acum e forum!

 

Mi enu mi-e clara treaba asta cu "actele pe Belgia"tzi s-a mai spus ca de fapt doar dreptul de munca este cel ce lipseste romanilor,in rest...se pot stabili cam unde doresc!

 

Tu ai probleme cu mutatul in alta tzara,in special in Belgia,pe care la un subiect pe forum,ai descris-o ca tzara unde nu te-ai muta de buna voie!

 

Distantza mie sincer nu mi s epare relevanta,mail ales ca tu spui ca are posibilitatea sa vina foarte des in tzara!

 

Traim intr-o epoca moderna,avetzi posibilitatea comunicarii si chiar sa va vedetzi zilnic,eu am trait perioada cind asteptam telegrama si urmaream in ziar portul unde se putea afla!Iar perioda de despartzire fara te vedea si comunica la telefon(ca pe atunci, mobilele abia se inventau[:D]era de apropae un an!

 

Nu cred ca intr-o familie unita ,distantza si lipsa partenerului pe o perioada de citeva luni...poate duce la destramarea familiei!Altele ar fi motivele!

 

Dana

 

handarbeit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bun sfat care ti l-as putea da este sa continuati la fel o vreme. Relatiile la distanta sunt foarte ok atunci cand exista dragoste si respect reciproc.

nu ti-as recomanda sa te gandesti la plecare acum. Pari o fire care are nevoie de siguranta si stabilitate si situatia sotului tau nu e clara deloc. Adica e clara, munceste la negru in Belgia. Daca i se va scoate un permis de munca este pentru ca are nevoie de el si trebuia scos din prima zi in care a ajuns acolo. Asteapta sa se clarifice situatia asta si dupa aia va puteti gandi la mutare.

Mutatul nu e un capat de tara, cred ca orice experienta cu lumea din afara va contribui la educatia copilului tau. Ii va da increderea ca poate sa se descurce in diferite medii, il va invata o alta filozofie de viatza chiar daca plecarea e temporara.

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De unde treaba asta ca sotul ei munceste la negru? A explicat foarte clar, este angajat al unei firme romanesti si este detasat acolo. Este absolut legal si este o practica raspandita in toate statele UE.

 

Giulia,eu sunt proaspat venita in Germania cu copil de aproape 13 ani.Iti spun ca nu este usor, dar pentru copil este mult, mult mai bine.

Sistemul de invatamant nici nu se compara cu cel din Romania, iar pe termen lung viitorul copilului este altul.

Pe la 9-10 ani nici fetita noastra nu voia sa auda de plecatul de langa prietenele ei, dar dupa o vacanta petrecuta aici, lucrurile s-au schimbat. Cu prietenele ei a pastrat legatura, vorbeste permanent cu ele. In vacanta de vara chiar va veni prietena ei cea mai buna la noi.

Copiii se adapteaza cel mai usor.

Sfatul meu este sa-ti iei inima in dinti si sa incerci, dar sa nu-ti lasi copilul singur in Romania.

 

Mult succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui giulia81
Citat:
citat din mesajul lui mami_stefiMarox,ai idee cate nopti nu doarme un tata aflat in strainatate singur?Ai idee de cate ori se pune in pat sa doarma(in timpul zilei) doar pentru a uita,pentru nu a mai simti dorul asta mistuitor care-i frange inima?Ai idee de cate ar fi in stare omul asta pentru familia lui?Ai idee daca e un sot si un tata model?
align="right" id="quote2">[q][q][q]nici nu imi pot imagina cat de greu ii este lui acolo...exact asa descrie si el perioada in care e plecat...Stii, cand nu esti intr-o situatie ca aceasta nu poti sa simti...si vezi lucrurile din afara, totul pare simplu: vi acasa sau pa! Aud de multe ori remarci de genul "ce bine de tine, nu ai nici o treaba, sotul tau munceste si iti vin o groaza de bani"[bang]insa ceea ce nu stiu aceste persoane e cat de greu si de cat de apasatoare piate fi singuratatea...ii spuneam persoanei care mi-a spus o data chestia asta: "stii, imi vin banii, ai dreptate, dar copii tai il vad pe tati zilnic, se joaca cu el, ai cu cine sa te sfatuiesti...seara cand te pui in pat ai pe umarul cui sa iti pui capul...ei, eu si copilul meu nu avem toate astea...deci?..."id="purple">giulia si alex-raoul (22.09.2002)"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."Lumina sfanta pentru copii
align="right" id="quote2">pana aici am citit. in trecut am fost si noi intr-o situatie asemanatoare. tati plecat cate doua trei luni, apoi acasa, apoi cu plecam cu totii cate doua trei luni. in lunile in care eram singuri, ne era cumplit de greu. amandoi suntem familisti convinsi. si ne era foarte greu departe unul de celalalt. lui ii era greu fara copii, copiilor nu mai spun. seara de seara ma intrebau daca maine vine tati acasa. [q] se trezeau noaptea si veneau in camera mea si ma intrebau daca tati e deja acasa. ca vor sa-l vada. [q] eu cred ca familia este facuta sa fie impreuna. e convingerea mea. sotul meu spunea ca nu poate sa traiasca fara mine, avea momente cand simtea ca nu poate respira ptr ca se gandea la noi. dintotdeauna ne-am inteles minunat, ne-am completat unul pe altul. copii ne-au umplut viata. au fost asteptai ceva timp pana sa vina, iar tati a fost (si inca este) mai mult decat suta la suta implicat. sfatul meu este daca va este greu, faceti ceva sa fiti impreuna. nu lasa sa treaca timpul, nu lasa copilul sa sufere. suntem diferiti si simtim diferit. asa ca, ce la unii functiineaza si reusesc sa se adapteze, altora nu le prieste.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kariguld,ce frumos ai scris!

Si eu cand ma gandesc la familie vad un tablou cu "mami" si "tati"(in primplan-pentru ca ei decid firul narativ),cu prichindei cu zambete laaaargi,tinandu-se toti de mana;tablou pictat in nuante calde,pastelate...

Dar viata nu-i facuta numai din lucruri bune si fericire.Si eu zic ca e mai bine asa.

Daca ar fi totul numai lapte si miere nu am stii sa apreciem momentele cu adevarat bune.

E foarte greu,dar cat e de frumos cat stii ca ai mai trecut cu bine peste un obstacol... Si te-ai apropiat cu inca un pas de fericire deplina,spre care tindem toti,nu-i asa?

 

Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sa rog moderatorii sa inchida acest subiect.

Multumesc[asia]id="purple">

 

giulia si alex-raoul (22.09.2002)

"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

 

Lumina sfanta pentru copii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui giulia81
Am sa rog moderatorii sa inchida acest subiect.Multumesc[asia]id="purple">giulia si alex-raoul (22.09.2002)"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."Lumina sfanta pentru copii
align="right" id="quote2">Pot sa te intreb ce te-a determinat sa faci asta ?Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...