Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand tati e departe...


Recommended Posts

Miriama am spus ca nu-ti poti permite sa fi gelos pentru ca daca cinva sta 50% din timp departe de tine... apai nu ramai zdravan la cap daca 50% din timp te gandesti ce oportunitati de inselat are partenerul. Imagnea de parinte sponsor se poate corecta usor. Daca banii sunt intr-un fond comun, cand ai nevoie iei si gata nu trebuie sa spui de unde vine. Si cand familia e impreuna isi poate petrece timpul si-n excursie si-n cort, nu la cumparaturi. Nu pot sa nu comentez ideea clara pe care pari sa o ai... cum ca un partener plateste si celalalt sta din confort. E absolut gresit sa generalizezi. Adesea e mai costisitor sa fii impreuna cu cineva aflat la mii de km decat separat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui miriama
am fost si noi in aceasta situatie... am rezistat 3 luni dupa care mi-am lasat serviciul, mi-am luat copiii si ne-am mutat noi la el; avem 6 ani de cand suntem in aceasta situatie si ma felicit pentru ca in atata timp relatia noastra n-ar mai fi fost... instrainarea se produce vrei-nu vrei, e om, e barbat si ispite sunt peste tot, chiar daca de moment... sotul meu are colegi care au sotiile in tara, merg acasa de sarbatori, au construit case impreuna in Romania, dar ei sunt "tati de Skype" cum se exprima unul din ei... doar provideri... unul din ei s-a intors cu zece zile mai devreme fiindca il astepta aici amanta calda, pe cand nevasta e ocupata cu cei 3 copii ai lor... sa mai povestec? nu vreau sa te sperii, dar, cum zicea Rufus, evaluati prioritatile, pe termen lung relatia va fi afectata; nu-s pesimista, sunt realista fiindca traiesc in acest mediu... va tin pumnii!
Nu te supara, dar cand am citit "tati de skype" am si inteles cat e de "valoros" barbatul acela. Apoi ai continuat si ai si spus ca s-a intors cu 10 zile mai devreme la amanta. Astfel de barbati au amanta si daca stau cu sotia non stop, asa ca nu e relevant exemplul. cand preferi sa-ti muncesti amanta decat sa stai cu copiii tai pe care nu i-ai vazut de mult timp, e cam clar rolul tau. taica-miu e plecat de cand sunt eu mica dar in veci nu m-am gandit eu, cunoscutii sau chiar el, ca este DOAR un provider. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o astfel de relatie e greu de intretinut, dar nu imposibil [:)] si pot sa apara tentatii de ambele parti, nu doar barbatul plecat poate fi tentat ... si sotia ramasa acasa isi poate gasi alinarea in bratele cuiva [:(] Mamica de D&M _______________________________________________________________________________________ "Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulia, la voi e mai complicat decat la mine, baiatul fiind mai mare!eu si sotul meu ne-am propus ca eu si fetita sa ne mutam cu el in Germania! Fetita e mica si se poate adapta mai usor, plus ca nu-si poate exprima refuzul sau nemultumirea fata de decizia asta! dar, eu zic ca voi ar trebui sa discutati serios viitorul familiei voastre, daca sotul zice ca nu mai vrea sa se intoarca! una e sa stii ca separarea asta dureaza un an, doi, trei si alta sa stii ca e pe termen nelimitat....asta nu mai e viata de familie, parerea mea! nu zic ca nu dureaza, am un alt caz in familie, fratele meu, plecat de 6 ani afara, vine de 2-3 ori pe an; dar copiii au suferit si sufera enorm iar cumnatei i-a fost extrem de greu cu doi copii mici si casa si serviciu stresant si prost platit! partea proasta e ca, ei locuind intr-un oras mic de provincie, aproape mort, dpdv economie si joburi, nici nu se intrevede posibilitatea ca el sa se intoarca acasa... ce sa faca aici! asa macar asigura traiul zilnic familiei! dar acolo el are si o alta viata [;)] eu in situatia asta n-as putea sa rezist! ori plec eu la el (desi mi-e greu sa renunt la un serviciu destul de bun), ori vine el inapoi (cu toate ca asta ar fi rau pentru bugetul familiei)! iti doresc sa gasiti cea mai buna solutie pentnru familia voastra, in asa fel incat ea sa reziste probei timpului![flo] Lumi si [url="http://www.facebook.com/photo.php?v=332043703489671"]balerina[/url] Elena Cristiana (26.05.2008) [zana] [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=733a9f9f274d6633afc942&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Montaj[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise
Mami-Stefi, eu cred ca Miriama si-a spus o opinie onesta, nu stiu daca ai citit cu atentie, ea zis ca, daca la intrebarea daca el mai vrea sa fie impreuna raspunde nu, atunci pa si pusi. Logic, nu? [gravired] 31 + [baietel] Eric Ioan "Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)
Era vorba de Marox nu Miriama :). Am citit si am ras-citit postarea. Mie una nu mi se pare normal ca in asemenea momente dificile in loc sa iti vezi de familia ta, sa vezi ce puteti rezolva sa va fie bine,sa analizati toate optiunile,etc..tu sa pui piciorul in prag : gata,omule! ori vi acasa,ori ne iei pe noi acolo,nu ma intereseaza cum faci,ce faci,te descurci. Da,sunt de acord ca o decizie tot trebuie sa ia(ori acolo ori aici),dar ma uimeste felul in care pune Marox(si alte cateva interlocutoare[:D])problema. Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Giulia, sotul tau ce parere are de situatie? Si ce zice de refuzul copilului de a pleca din tara? Cum zice Rufus, trebuie sa rezolvati impreuna stuatia asta. Sotul tau a schimbat regulile jocului, in sensul ca, desi s-a stabilit ca va sta plecat doi ani, acum refuza sa se intoarca in tara. Inteleg ca are motivele lui, poate acolo e mai bine dpdv al calitatii vietii si al oportunitatilor, insa, aveti o familie, sunteti o familie, iar deciziile astea majore nu se iau individual ci..in familie. El cum se compoarta cand vine acasa? Este la fel de retinut si stangaci ca si tine? -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Nu e inca definitivat daca ne mutan acolo sau se intoarce el in tara. Ceea ce il retine acolo e salarul mult superior si nivelul de trai...adevarul e ca inca nu au trecut cei doi ani, se vor implini abia in septembrie... logic ca hotarerea o vom lua impreuna, nicidecum individual... refuzul copilului de a pleca il intristeaza...a incercat sa vb cu el, sa ii explice, dar Alex nici nu vrea sa auda, incepe sa planga :( atunci cand vine acasa e la fel de stangaci ca si mine...a recunoscut si el ca simte exact ce simt eu...faptul ca distanta isi pune amprenta pe relatie... giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi
Missdarcey,e ceva rau in a visa? E ceva rau in a te vedea si peste n ani alaturi de partener/partenera? E ceva rau in a incerca sa binedispui,sa incurajezi o persoana care uneori se simte la pamant? Ori ar fi mai ok sa puna piciorul in prag: Auzi bai nene,ori vi acasa,ori noi acolo.Asa nu mai merge. La asta se rezuma un moment dificil intr-o familie? Asta e rezolvarea? Nu ne face oare mai puternici(ca si cuplu/familie) depasirea oricarui obstacol fiind uniti si optimisti ca "ziua de maine" poate ne va aduce impreuna? Daca pur si simplu nu se poate sa fie impreuna la momentul acesta ce ar trebui sa faca dupa parerea ta? Chiar sunt curioasa cum vezi tu lucrurile! Giulia,in ce tara e plecat sotul tau? Nu ar putea sa isi gaseasca un job la o firma din tara respectiva si astfel sa isi faca actele sa va poata duce si pe voi? Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!
Sotul meu e in Belgia...i s-au promis acte din luna ianuarie...de atunci asteptam...insa si in cazul in care sa zicem isi face actele, inchiriaza un apartament dar copilul refuza sa vina, eu ce fac? ma impart in doua? Nu pot sa pun piciorul in prag si sa il pun sa alega: vine acasa sau pa! nu ar fi corect din partea mea... giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Marox
Nu sint in situatia asta, asa ca nu ar trebui sa ma bag cu sfaturi. Totusi, ceea ce vreau sa spun este sa nu pleci si tu in strainatate si sa lasati copilul singur. Chiar daca ar avea grija bunicii sau matusile de el, nu e acelasi lucru cu a avea macar unul din parinti linga el. Nici nu-i de mirare ca e asa de speriat saracutul ca-l parasesti si tu. Pe de alta parte, nu inteleg de ce el e asa de vehement, ca nu vrea sa plece din România si voi, parintii, trebuie sa va aranjati viata in functie de dorintele lui. Accentuez, nu "nevoile copilului", ci "dorintele copilului". Sint multe familii care emigreaza impreuna, dar eu n-am auzit ca un copil de 9 ani sa spuna ca el n-are chef sa-i urmeze si ca el ramine singur in România. S Daca nu, adios, pa si pusi, ce sa-i faci.
Ceea ce am boldat este de neconceput pentru mine... Copilul e speriat de mediul nou, de limba pe care nu o cunoaste, de ruperea de mediul familial...nu e vorba de mofturi sau toane...cred ca e ceva normal sa fie speriat si sa refuze...asta nu inseamna ca nu il vom putea convinge daca va fi cazul... exact asta as vrea sa evit, sa plec si eu de langa el...desi stiu ca ar fi pe maini bune cu parintii mei, care locuiesc cu noi, deci mediu nu il schimba, dar tot nu pot sta fara el... giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sanziana27 Noi comunicand foarte mult, atat ca nu suntem unul langa altul, dar stim fiecare ce face celalalt (ce a mancat, pe unde a fost, ce-au facut copii, ce-a zis educatoarea, ce chestie am aflat, ce s-a intamplat la el, ce si-a cumparat, ce lista de prioritati am facut eu....) Mie mi se pare ca sotului ii este mai greu decat noua...
si noi vorbim cu tati zilnic, de maimulte ori ori la telefon ori pe mess, ne povrestim toate cele intamplate, e la curent cu tot ce se inatmpla acasa si viceversa. El incearca sa vina acasa cat de des poate, anul acesta a plecat in ianuarie, a venit in februarie si in aprilie, acum se pregateste sa vina in iunie macar 2 saptamani. Anul trecut in vara am stat 1 luna jumate la el in Belgia, apoi 1 luna in concediu la mare si in tara, a venit acasa in octombrie si in decembrie. Deci pot spune ca vine des acasa, chiar daca pt perioade scurte 7-10 zile... Si mie mi se pare uneori ca lui ii este mai greu...eu il am pe copil, pe mami...el e singur cuc[q] giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...