Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand tati e departe...


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui miriama a felicit pentru ca in atata timp relatia noastra n-ar mai fi fost... instrainarea se produce vrei-nu vrei, e om, e barbat si ispite sunt peste tot, chiar daca de moment... unul din ei s-a intors cu zece zile mai devreme fiindca il astepta aici amanta calda, pe cand nevasta e ocupata cu cei 3 copii ai lor... va tin pumnii!
sincer va spun ca faptul ca ma inseala sau nu e cea mai mica problema a mea...nici nu ma gandesc...am incredere in el 100%...nu imi fac griji in privinta asta... stiu ca se poate intampla, insa nici un semn din partea lui nu ma duce cu gandul ca m-ar insela... giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi Marox,ai idee cate nopti nu doarme un tata aflat in strainatate singur?Ai idee de cate ori se pune in pat sa doarma(in timpul zilei) doar pentru a uita,pentru nu a mai simti dorul asta mistuitor care-i frange inima?Ai idee de cate ar fi in stare omul asta pentru familia lui?Ai idee daca e un sot si un tata model?
[q][q][q]nici nu imi pot imagina cat de greu ii este lui acolo...exact asa descrie si el perioada in care e plecat... Stii, cand nu esti intr-o situatie ca aceasta nu poti sa simti...si vezi lucrurile din afara, totul pare simplu: vi acasa sau pa! Aud de multe ori remarci de genul "ce bine de tine, nu ai nici o treaba, sotul tau munceste si iti vin o groaza de bani"[bang]insa ceea ce nu stiu aceste persoane e cat de greu si de cat de apasatoare piate fi singuratatea...ii spuneam persoanei care mi-a spus o data chestia asta: "stii, imi vin banii, ai dreptate, dar copii tai il vad pe tati zilnic, se joaca cu el, ai cu cine sa te sfatuiesti...seara cand te pui in pat ai pe umarul cui sa iti pui capul...ei, eu si copilul meu nu avem toate astea...deci?..." giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi
Giulia, In multe locuri se poate sa gaseasca chirie pe perioade scurte,uz turistic si nu ai nevoie de rezidenta acolo pentru asa ceva. Deci ma gandesc ca asta ar un inceput.Mergeti numai pe timpul vacantei de vara.Cu siguranta si copilului o sa ii placa acolo,nu pt eventualele "atractii" ale acelei zone ci,pentru ca o sa fiti iar impreuna toti trei! Si,cine stie? Poate in tot timpul asta isi schimba sotul locul de munca sau poate chiar iti gasesti tu un loc de munca ca sa puteti rezolva problemele cu actele si rezidenta. Va tin pumnii!![pup] Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!
Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui giulia81
Citat:
citat din mesajul lui Marox
Nu sint in situatia asta, asa ca nu ar trebui sa ma bag cu sfaturi. Totusi, ceea ce vreau sa spun este sa nu pleci si tu in strainatate si sa lasati copilul singur. Chiar daca ar avea grija bunicii sau matusile de el, nu e acelasi lucru cu a avea macar unul din parinti linga el. Nici nu-i de mirare ca e asa de speriat saracutul ca-l parasesti si tu. Pe de alta parte, nu inteleg de ce el e asa de vehement, ca nu vrea sa plece din România si voi, parintii, trebuie sa va aranjati viata in functie de dorintele lui. Accentuez, nu "nevoile copilului", ci "dorintele copilului". Sint multe familii care emigreaza impreuna, dar eu n-am auzit ca un copil de 9 ani sa spuna ca el n-are chef sa-i urmeze si ca el ramine singur in România. S Daca nu, adios, pa si pusi, ce sa-i faci.
Ceea ce am boldat este de neconceput pentru mine... Copilul e speriat de mediul nou, de limba pe care nu o cunoaste, de ruperea de mediul familial...nu e vorba de mofturi sau toane...cred ca e ceva normal sa fie speriat si sa refuze...asta nu inseamna ca nu il vom putea convinge daca va fi cazul... exact asta as vrea sa evit, sa plec si eu de langa el...desi stiu ca ar fi pe maini bune cu parintii mei, care locuiesc cu noi, deci mediu nu il schimba, dar tot nu pot sta fara el... giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Daca tot ai dat "quote" la mesajul meu, macar da-l in intregime, nu scoate fraza din context. Eu am spus asta: "Cred ca ar trebui sa discuti cu sotul tau exact, daca vrea sa se intoarca sau nu. Daca da, cind, o data precisa. Daca nu, mai vrea sa fiti impreuna sau nu? Daca nu, adios, pa si pusi, ce sa-i faci. Daca da, sa caute o cale legala si stabila pt tine si copil acolo." In traducere: nu am zis ca musai, trebuie sa-i dai cu sutul, indiferent ce parere are el si ce proiecte face pt familie. Dar daca el vrea sa se desparta, (pt ca el nu vrea sa se intoarca in România, iar copilul nu vrea sa mearga in Belgia, iar tu nu te poti imparte in 2), nu vad cum ai putea sa-l tii cu forta. Dupa cum nici el nu te-ar putea tine cu forta. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulia, cred ca faci o greseala foarte mare sa pui responsabilitatea deciziilor in familie in spatele unui copil de 10 ani. Nu cred ca baiatul tau nu vrea sa locuiasca cu tatal lui. E normal sa ezite, sa aibe emotii legate de mutarea in alta tara, de invatatul limbii, etc. Dar depinde de tine sa ii prezinti situatia in asa fel incat sa para foarte atragatoare. NU poti sa il lasi pe el sa aleaga. Daca lucrurile nu vor merge bine intre tine si sotul tau in viitor? Nu cred ca vrei sa isi imagineze baiatul tau ca el este cauza, ca refuzul lui a dus la indepartarea voastra. Copiii reusesc sa se invinovateasca pentru tot felul de lucruri si sufera foarte mult. Sfatul meu este ca tu si sotul tau sa aveti o discutie foarte serioasa si sa hotarati care sunt aranjamentele de viitor. Apoi sa ii prezentati baiatului hotararea luata nu ca o optiune ci ca o decizie. Sa o prezetati in asa fel incat sa fie convins ca aceasta hotarare este spre binele vostru al tuturor. Daca va hotarati sa va mutati in Belgia prezinta-i avantajele, locuieste cu tatal lui, aveti conditii de viata mai buna, scoli mai bune, sanse de viitor mai bune, etc. Si eu am copil de 10 ani si nu vad cum as avea dificultati sa o conving sa se mute in alta tara ca sa stea cu tatal ei pe care il adora. Cred ca s-ar muta si pe luna pentru el [:D]. Nici nu mi-ar trece prin cap sa o impovarez cu responsabilitatea unei decizii atat de importante in familie. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox,eu am inteles ce vroiai sa spui.Dar nu poti sa ii dai un ultimatul sotului:ori vine acasa(si daca da,cand,o data precisa[alcool]),ori sa rezolve totul pentru a-si duce familia acolo. Ori intr-o familie in care exista intelegere,comunicare,respect,incredere,sprijin reciproc neconditionat nu ai sa poti face asta. Fi sigura ca si el isi doreste sa aibe familia langa el,infiderent ca acolo sau aici.Deocamdata el incearca sa faca ceva pentru familia lui acolo,el crede ca acolo ar avea mai multe oportunitati(loc de munca ok,mediu ok pt cresterea si dezvltarea copilului,scoli mai bune-cel putin teoretic).Acum ca intervin si alti factori(lipsa documentelor,refuzul copilului,negasirea unei chirii adecvate) nu inseamna ca el nu face tot ce poate ca sa fie bine. Vezi tu,cum zicea giulia,din afara e simplu.Numai cand esti in situatia respectiva devine mai complicat... Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Marox
Mami_stefi, sint de acord ca trebuie analizate toate optiunile. Dar, in opinia ta, care sint alea? Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
O optiune ar fi sa mai astepte putin pentru actele sotului si apoi sa se mute acolo toti trei impreuna,o alta varianta ar fi sa mearga in Belgia cu baiatul pe timpul verii(chirii cu uz turistic),in timpul acesta baiatul se familiarizeaza cu mediul de acolo,isi va face prieteni,isi va forma unele obiceiuri,si poate tatal isi schimba locul de munca(Pentru a avea acte si astfel sa poata inchiria ceva pe termen lung) sau poate isi gaseste ea un loc de munca ok care sa ii permita sa isi faca rezidenta acolo ceea ce atrage dupa sine ca si sotul si baietelul vor fi in regula din punct de vedere legal. Mai spun ?? [:D] Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC
Miriama am spus ca nu-ti poti permite sa fi gelos pentru ca daca cinva sta 50% din timp departe de tine... apai nu ramai zdravan la cap daca 50% din timp te gandesti ce oportunitati de inselat are partenerul. Imagnea de parinte sponsor se poate corecta usor. Daca banii sunt intr-un fond comun, cand ai nevoie iei si gata nu trebuie sa spui de unde vine. Si cand familia e impreuna isi poate petrece timpul si-n excursie si-n cort, nu la cumparaturi. Nu pot sa nu comentez ideea clara pe care pari sa o ai... cum ca un partener plateste si celalalt sta din confort. E absolut gresit sa generalizezi. Adesea e mai costisitor sa fii impreuna cu cineva aflat la mii de km decat separat.
dovada ca ai inteles complet eronat ceea ce am vrut eu sa spun dar nu mai revin...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu va suparati pe mine, dar eu nu pricep care e problema cu actele? Belgia e tara EU, nu? Deci din cite stiu eu, ca roman, tot cetatean EU, dreptul de rezidenta e liber, poti sa te stabilesti unde vrea muschiul tau. Singura problema pe care o au romanii este dreptul de munca, care e limitat. Dar sotul are deja job in Belgia de aproape 2 ani, deci clar are rezidenta stabilita in Belgia, nu are cum altfel. Deci efectiv nu inteleg unde e problema. E ca Giulia nu ar avea automat drept de munca si ar fi mai greu sa isi gaseasca? Ca si asta se rezolva odata aflata acolo. Nu pricep deci greu sa pot spune ceva fara sa gresesc. Giulia, eu am avut o relatie la distanta mai multi ani. Pot sa iti spun cu siguranta ca nu tine pe o perioada prelungita la nesfirsit. Trebuie sa discuti cu sotul sa stabiliti impreuna o limita, un dead-line pentru sijtuatia asta, o solutie. In felul asta macar aveti un AMR . Si eu sunt de acord ca parerea unui copil de 10 ani nu ar trebui sa aiba greutatea pe care i-o dai tu. Nici eu nu voiam sa merg la scoala cind aveam 10 ani. Plingeam pe drum de ma auzea toata Calea Grivitei de la un capat la altul. Dar mi-a prins bine, nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
bird70: Si eu am copil de 10 ani si nu vad cum as avea dificultati sa o conving sa se mute in alta tara ca sa stea cu tatal ei pe care il adora.
Eu mi-am mutat copilul de 8 ani de la o scoala la alta in acelasi oras si unde se vorbea aceasi limba. Ei, 2 trimestre mi-a plins zilnic ca el nu merge la socala, ca nu-i place, ca nu se poate obisnui, desi toti profesorii si colegii lui faceau eforturi majore sa-l integreze. De-abia in trimestrul 3 s-a acomodat dar eram asa de disperati ca luasem hotarirea sa-l mutam inapoi daca nu se intimpla vreo minune. Deci nu ma mir ca baiatul giuliei nu vrea sa se mute, dar pe de alta parte parintii stiu cel mai bine ce e bine pentru copilul lor. cristoiu,ai dreptate, daca are de munca si si-a inchiriat ceva (ca nu poti inchiria daca nu ai de munca) nu vad nici eu care e problema cu actele, doar daca munceste la negru si sta la niste prieteni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...