Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand tati e departe...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Chuny
Giulia, eu imi amintesc ca voi ati locuit si in Franta si tu ai fost inadaptata si foarte nefericita acolo. Dramatizai tot, iar baietelul vostru a trait la fel de greu acea perioada ...
ma confunzi cu siguranta[:)]...nu am avut nici o legatura cu Franta, am fost o singura data acolo azi-vara in vacanta o singura zi... giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca firma e atat de generoasa de ce nu a cerut sotul sa-si poata aduce si familia acolo decat sa fie el pe drumuri.
Nici nu m-am gandit sa-ti lasi copilul si sa pleci ,era vorba doar de un concediu ,sau daca nu lucrezi ,un timp ,cat consideri tu .
Daca as fi in locul tau as alege sa stam toti in romania. Poti sa cantaresti acum ,daca atata timp departe a schimbat cu ceva situatia voastra materiala ca inteleg ca asta e cauza pentru care sta acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unii oameni nu sunt facuti, nu sunt construiti sa traiasca in afara tarii de bastina, fara familia extinsa, cercul de prieteni din copilarie etc. Ei nu se vor adapta niciodata pe termen lung, in nici o alta tara, vor trai mereu cu o insatisfactie profunda in suflet, dincolo de orice realizari materiale. Nu sunt de judecat, asa sunt ei pur si simplu, si trebuie tinut cont de asta in deciziile familiei. Nu vorbesc aici de copii... Dar multi din cei amintiti mai sus isi fac totusi viata in alte tari din n considerente, unul principal fiind binele familiei, in primul rand al copiilor. Giulia, multumesc pt apreciere si va doresc sa luati o decizie bine cumpanita. Eu cred ca sunteti niste oameni responsabili, care va iubiti si tineti la familia voastra, si sunteti pe drumul cel bun in privinta viitorului ei. Fie ca si sansa sa va surada! PS Foarte bun topic. [gravired] 31 + [baietel] Eric Ioan "Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe citi ani e contractul? Sau e pe termen nelimitat? In cazul asta ar trebui sa puteti veni si voi acolo. Daca firma e romaneasca nu vad cum ar putea sa-i faca acte de belgia (desi eu nu stiu ce inseamna asta - eu am avut pasaport romanesc cu viza pe termen nelimitat si apoi m-am facut cetatean britanic si am primit pasaport britanic).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

contractul e pe termen nelimitat la firma romaneasca. acum ca a fost promovat i s-a promis ca i se va face contract de munca pe Belgia. in functie de tipul de contract pe care il obtine, voi primi si eu ca sotie drept de munca pentru reintregirea familiei. insa, din cate am inteles, e greu sa faca contract pentru cetateni straini, nu e imposibil, dar e mai dificil...de asta zic ca ne trebuie rabdare...insa totul e asa de incert... giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui giulia81
Citat:
citat din mesajul lui miriama zici ca sotul tau e plecat cu contract din Romania, da? compania nu-i asigura cazare si familiei sau locuieste chiar el intr-un camp? cum lucreaza daca nu are documente? are permis de munca, viza de sedere, ceva stabil? daca are el aveti si voi, trebuie sa va interesati la companie. batet fierul cat e cald, va doresc sa vaeti succes!
este angajat cu contract de munca pe firma din Ro care face parte din concernul din Belgia. Nu, nu sta intr-un camp[:D] ci la o pensiune platita de firma. De asta ziceam ca trebuie sa asteptam sa i se faca acte pe Belgia... giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
nu inteleg de ce ranjesti asa; camp era acolo scris cu a de la Alina nu cu a de la ingamfare; sau poate nu stii ce e acela camp in sensul de tabara, locatie a unor lucratori?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miriama camp era acolo scris cu a de la Alina nu cu a de la ingamfare
Asa, si? Ce inseamna? Scuze, vad ca ai scris tabara. In cazul asta, ma indoiesc ca in acea locatie se sta cu familiile. PS: nu uita, pe forumul asta "legea" o face limba romana (chiar daca nu a patit nimic cineva care a folosit alta limba, ocazional), asa ca era normal ca prima optiune la citit sa nu fie...Alina. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miriama nu inteleg de ce ranjesti asa; camp era acolo scris cu a de la Alina nu cu a de la ingamfare; sau poate nu stii ce e acela camp in sensul de tabara, locatie a unor lucratori?
imi cer scuze, am inteles eu gresit[flo] giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey
Daca firma e atat de generoasa de ce nu a cerut sotul sa-si poata aduce si familia acolo decat sa fie el pe drumuri.
Nici nu m-am gandit sa-ti lasi copilul si sa pleci ,era vorba doar de un concediu ,sau daca nu lucrezi ,un timp ,cat consideri tu .
Daca as fi in locul tau as alege sa stam toti in romania. Poti sa cantaresti acum ,daca atata timp departe a schimbat cu ceva situatia voastra materiala ca inteleg ca asta e cauza pentru care sta acolo.
Din luna ianuarie tot insista pe aceasta tema, ca vrea sa isi aduca familia...probabil si din cauza asta e firma atat de "generoasa"...dar din cauza faptului ca e o firma mare, un intreg concern, lucrurile se misca mai greoi decat ar fi intr-o firma mica, sunt mii de angajati din toate tarile... da, sta acolo din considerente financiare... oricum atunci cand va veni in iunie acasa vom discuta din nou despre viitorul nostru, al familiei noastre; e si el la fel de constient ca si mine ca nu putem continua la nesfarsit asa...insa trebuie sa decidem unde vrem sa ramanem, unde este cel mai bine pentru toti 3... giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...