Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand tati e departe...


Recommended Posts

giulia, sotia mea a avut o colega de servici; sotul a plecat in Belgia cu contract pentru un an de zile. Desi situatia lor aici era chiar de invidiat pentru destula lume, ea si-a luat fetele (parca 3 si 7 ani) si a plecat la el. Ok, s-a putut, poate o sa se poata si la tine. Firma l-a angajat direct pe domn dupa acel an, copiii au intrat in sistemul de invatamant, iar ea a invatat, si-a gasit job. Si...le este bine-mersi. Ulterior au plecat in Canada, dar asta pentru ca asa au vrut ei. E bine sa ai acceptul copilului, dar sa nu uiti ca este la varsta la care parintii hotarasc (pe raspunderea lor) strategia familiei cea mai buna, in care este inclus si el. Un pic de munca de lamurire, argumentata, cred ca va face minuni. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

multumesc, Rufus[:)] giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulia mama, daca te confund de ce te-ai suparat asa ? Si ca sa explic de ce am scris asta: pt ca ma gandesc ca mai speriata esti tu de perspectiva plecarii, decat copilul, ceea ce deja ti-ai dat seama. Incerc sa-mi dau seama cu cine te confund, imi aminteam de o Giulie prin Franta ( sau alta tara europeana ?) f trista ca nu e in Ro, ce povestea de baietelul ei care a fost speriat de copiii din fata casei din cauza unei masti ... asta am retinut. Si de un copil crescut de mama impreuna cu bunica, tatal lucrand mai mult. Acum is curioasa de cine imi amintesc eu :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Chuny
Giulia mama, daca te confund de ce te-ai suparat asa ? Si ca sa explic de ce am scris asta: pt ca ma gandesc ca mai speriata esti tu de perspectiva plecarii, decat copilul, ceea ce deja ti-ai dat seama.
de ce ti se pare ca m-am suparat? am pus chiar si un smiley acolo... giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulia si eu sunt putin incurcata cu actele sotului, daca munceste legal nu vad care e problema sa va aduca. Vorbim de UE si de libera circulatie a persoanelor. Eu ti-as sugera sa plecati, sa va acordati sansa de a vedea daca e OK si gata. Si ti-as recomanda sa nu pleci setata pe ideea de a munci acolo imediat ma ales daca al tau copil ar putea avea probleme de adaptare. Poate reusiti s ava permiteti un min de 6 luni in care sa stai cu el, sa-l ajuti sa se integreze, sa-i fii alaturi non stop. Eu am avut noroc de copii extrem de adaptabili, s-au mutat imediat, nu au avut e drept socul limbii pentru ca stiam ca plecam si faceau deja scoala in franceza in romania . Au ajuns insa intr-un mediu in care putina lume vorbeste franceza, o vorbesc la scoala sau cu prietenii din scoala dar cu copiii de pe strada trebuie sa comunice in engleza sau in portugheza si nu mi se pare ca au probleme de comunicare. La inceput s-au jucat prin semne acum se descurca sa converseze ok in engleza sau portugheza . Sotul meu a stat acasa dupa ce a fost mereu un tata de la distanta si asta ne-a ajutat enorm. Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1 Eu mi-am mutat copilul de 8 ani de la o scoala la alta in acelasi oras si unde se vorbea aceasi limba. Ei, 2 trimestre mi-a plins zilnic ca el nu merge la socala, ca nu-i place, ca nu se poate obisnui, desi toti profesorii si colegii lui faceau eforturi majore sa-l integreze. De-abia in trimestrul 3 s-a acomodat dar eram asa de disperati ca luasem hotarirea sa-l mutam inapoi daca nu se intimpla vreo minune.
Eu am adus fata de 7 ani in Australia si nu vorbea engleza, apoi am mutat-o din scoala in scoala pentru ca ne-am mutat prin Australia cu jobul sotului pana ne-am stabilit aici unde suntem acum. Am pregatit-o pentru mutare, am pus totul intr-o lumina pozitiva, i-am explicat de ce trebuie sa ne mutam si cum va afecta asta in bine viata noastra. Nu i-a fost usor dar nu am facut o tragedie din asta si fata s-a adaptat. Nu poti tine copiii asa in puf, sa nu le schimbi mediul ca isi pierd reperele. Copiii trebuie sa invete sa fie flexibili, sa se adapteze, sa nu faca o tragedie din orice. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, sotul munceste legal, dar nu cu contract pe Belgia. Ca sa inchirieze un apartament are nevoie de cont, de acte...nu prea merge la negru...in cazul in care ne-am muta acolo, in mod sigur as sta cu copilul o perioada, pana se acomodeaza cat de cat, acest lucru e prioritar. giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi dau seama din raspunsurile voastre ca majoritatea si-a urmat jumatatea pana la capatul lumii...la fel, din cele citite si vazute, copiii s-au adaptat mai devreme sau mai tarziu la viata noua... Am realizat de asemenea ca teama mea e mai mare decat al copilului...si ca involuntar i-am transmis acest lucru... Ramane de vazut ce ne rezerva viitorul[:)]si ne rugam sa luam cea mai buna decizie pentru noi... Va multumesc tuturor pentru raspunsuri[flo] giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Munceste legal in ro dar din ce explici tu nu legal in Belgia. In cazul asta cred ca doar dragostea dintre voi si increderea si respectil va ramane pentru ca a te duce acolo nu mi se pare o optiune valida momentan Marina
Daca esti sofer pe tir si "faci comunitatea" cum se spune, contractul de munca pe care tara ti se face?pe toate pe care le vizitezi in curse? acum sper ca e mai clar, si ca nu mai insistati pe faptul ca munceste la negru. giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste." [url="https://docs.google.com/presentation/d/1TxYb4C-16zphhTnLHTJtC8OnrxbSCTveJ05Zxzj3Bxg/present?pli=1&ueb=true#slide=id.p13"]Lumina sfanta pentru copii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...