Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb! (70)


Recommended Posts

Mesaj de incurajare :)

Dupa un an de incercari pe cale naturala nereusite, tratamente naturiste, vitamine, studiat tot internetul, grafice, monitorizari de temperatura, teste de ovulatie, regimuri si toate cele, am ajuns intr-un final la dr Nicolae Poiana, care pentru mine a facut minuni si m-a ajutat sa rezolv pe rand toate problemele care au aparut. Cand am intrat in cabinet eram destul de convinsa ca am endometrioza si / sau hidrosalpinx. Confirmate, evident ambele. Si de atunci au urmat, in ordine timp de un an si jumatate aproape:

- chist de 4 cm pe ovarul stang, altele mai mici pe dreptul;

- HSG cu diagnostic Hidrosalpinx trompa stanga, dreapta complet obturata;

- operatie laparoscopica pentru indepartarea hidrosalpinxului dar care s-a transformat in operatie clasica in urma careia a fost scos ovarul stang pentru ca era complet absorbit de tesut endometriozic;

- diagnostic de endometrioza grad 3, cu 2 chisturi la ovarul ramas;

- dupa operatie, la 2 luni, au crescut la 3-4 cm chisturile endo de pe ovarul ramas;

- tratament 6 luni cu diphereline deci menopauza indusa cam 8-9 luni, dar in loc sa raspund corect la tratament, ovarul ramas s-a comportat ca la o stimulare puternica - undeva spre 25 de folicului dupa 4 luni de diphereline;

- protocol FIV soldat cu esec - recoltat 9 ovocite, transfer 3 embrioni si 4 congelati;

- rana pe col cauterizata;

- histeroscopie pentru indepartare polip crescut intre timp;

- protocol de embriotransfer esuat - nu a crescut corect endometrul desi dozele de estrogen erau uriase.

Si totusi, in luna urmatoare embriotransferului oprit, exact cand mi-am dat seama ca clar nu am sanse prea curand si ma obisnuisem cu ideea - am ramas insarcinata natural, cu tot organismul dat peste cap, cu un singur ovar cu chist endo ajuns de 6 cm si cu o trompa complet opaca - am aflat cand deja sarcina avea 6 saptamani, in timp ce eram in vacanta (unde nu am avut deloc repaus - mers pe motocicleta, pe jos, inot etc).

Sarcina a fost destul de complicata - incepand de la circulara de cordon dubla, deficit de crestere, tratament cu antibiotic pentru ureaplasma, lichid amniotic foarte mult, care impreuna cu dimensiunile ecografice sugerau sindrom down - mi s-a propus in luna a 8a amniocenteza pe care am refuzat-o, in orice caz era tardiv. La nastere (38 de saptamani, grabita de medic cu cateva zile pentru ca banuia ca ceva nu e in regula) copilul a avut pneumonie congenitala care se transformase deja intr-o forma de septicemie, caracteristici de prematur, impreuna cu un defect la inima ce ar fi putut sa dea complicatii foarte grave, dar aproape s-a rezolvat: acum are 7 luni si jumatate, nu au ramas efecte secundare de la pneumonie, creste frumos, monitorizam inima periodic si daca nu se inchide de la sine, la 2-3 ani o sa faca o mica operatie.

Se intampla si minuni, recunosc ca am fost incredibil de norocoasa :)

Succes tuturor!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Grashiii am citit fara rasuflare mesajul tau !!! Esti o norocoasa, in acelasi timp clar ca ai trecut prin momente foarte grele ! [flo]

Asa sunt si eu,m-am regasit la partea cu chisturile crescute rapid dupa operatie, chiar pe tratamentul cu Zoladex, nici eu clar nu-mi vad nici o sansa natural,mai ales ca medicul mi-a zis ca trompele is prinse in tesut endometriozic.

Sa-ti dea Dumnezeu multa multa multa sanatate tie,sotului si copilului, rabdare si toate cele bune!

Este chiar emotionanta povestea ta.

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor, grashii traumatizanta poveste , dar cu happy end, ai tras si tu ceva ...iti doresc multa sanatate tie si familiei si sa ai puterea necesara sa te bucuri de tot ce ai primit asa cum ai primit...te mai asteptam sa intri pe aici sa mai vb ...conteaza mult pt fiecare dintre noi experienta celeilalte ca doar asa se fac si statiticile... fetelor eu am fost cu mami la o eco tgv si dupa atatia ani de investigatii ce credeti ca au mai vazut acum adenomioza...deci eu chiar cred ca se transmite ereditar si o forma mai grava la fiica, cel putin la mine asa este ... iar ca tot vorbim de statistici, de cand sunt eu pe forum, cele care au avut dureri dupa menopauza si reactii urate in timpul ei(gen bufeuri si stari ciudate) au ramsa gravi..cel putin eu asa am constatat... eu sunt ok , am multe de facut si nah ca in decembrie cu zapada si luminite, anu asta nush ce fac de sarbatori dar abia le astept[:D] va puup pe toate[pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grashi,m-a emotionat povestea ta,mi-au dat lacrimile.

Ma bucur sa vad o mamica atat de curajoasa si optimista.Si eu am avut ureaplasma in timpul sarcinii si de la ea banuiesc ca bebe are problema congenitala cu care s-a nascut:megaureter.

Eu eram/sunt tare panicata inca cu aceasta poveste,dar vazandu-te pe tine asa optimista si trecand prin atatea imi dau seama ca asa trebuie sa gandesc si eu!!!!

 

Te felicit din tot sufletul!!!!

 

Mamica de David Andrei 15.04.2011

Doamne iti multumim pt acesta minune!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

grashiii, multumim ca ne-ai impartasit povestea ta[flo], ai trecut prin multe...

 

ai dreptate, oricand se poate intampla minunea...eu una ma minunez de propriile-mi reactii...dupa 2 ani de incercari fara succes, vreau sa cred ca sunt pregatita pt orice: sa se intample minunea natural, "luna asta", sa duc o lupta mai mult sau mai putin lunga cu fiv/fivuri uri in urma careia sa vina si bebelul sau chiar sa duc o lupta lunga (caci e clar ca voi face eforturi in sensul asta!) si chiar....fara rezultate (e varianta la care ma gandesc cel mai putin, evident).

si totusi, de 24 de luni traiesc aceeasi poveste: in preajma ovulatiei sunt tare entuziasmata (stiu ca exista o sansa!) ...dupa, inainte de menstra, incep sa fiu si mai entuziasmata - aproape ca nu e luna sa nu simt "noi simptome pe care nu le-am mai avut" si incep sa visez....pt ca in ziua cu pricina (nici macar o data nu mi-a intarziat!) sa constat "offf, nici luna asta, poate luna viitoare"... si ...o iau de la capat, vine iar "perioada fertila"....

ma minunez si eu de memoria scurta pe care o am [:D] (come on, de 24 luni aceeasi poveste?) si de optimismul cu care o iau mereu de la capat...

 

dar, gata, in ianuarie trecem la "artileria grea": IA, FIV...dar tot mai avem o luna....cine stie, poate vine mos craciun [:D][:D]

 

---------------------------------------------

32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)

dar in 2013 voi fi [gravi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

misspiiid="red">, hai ca ai fost tare 'mai avem timp....sau NU' [:D][:D][:D] zi-mi ca te-ai referit la pregatitul oalei cu sarmale si nu la ziua de 21 dec...[:D][:D]

craciun fericit fetelor! si sa aduca mosul fiecareia tot ce-si doreste! eu stiu ce vreau....

 

va pup[pup] auzi la ea: '...sau NU [:D][:D][:D][:D]

 

---------------------------------------------

32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)

dar in 2013 voi fi [gravi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim, beatrice! din cate vad contine vitex si nu se gaseste la noi (vitex se gaseste, iau si eu de o luna jumate...)

 

craciun fericit, tuturor! [flo]

 

---------------------------------------------

32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)

dar in 2013 sigur voi fi [gravi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...