Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (36)


Recommended Posts

Salutare, Intru in fuga… Lavi felicitari, abia acum am vazut ca a venit pe lume bebe Amalia, sa va traiasca si sa fiti toti sanatosi caci asta e cel mai important lucru din lume. Galerie pentru fetele din lista Mihaela si Ilenutza, sa aveti o nastere usoara (cand va fi sa fie) si fara problem, iar bebelacii sa fie mancaciosi :) Noki, Kriszti mai facea accese din astea de febra mare aparent fara niciun motiv, caci alte simptome nu avea. Nici pana azi nu am aflat cauza. Noutati despre mine, hm, m-am apucat de dieta sa mai dau jos din kilele astea depuse in ultimii 2 ani, deja ma saturasem de ele, plus ca ma dau zilnic cu bicicleta. Momentan sunt singurica pe aici, ai mei au stat 4 saptamani (au plecat pe 6 mai), pe 24 mai duc eu acasa, mai vin ei o saptamana si apoi se intorc pana cand se termina gradi. Din 30 iunie mergem in vacanta! Greu-foarte greu, am ajuns sa numar zilele in calendar. In plus la gradi la Kriszti au aparut mai multe cazuri de varicela, nu stiu ce sa zic, sper sa nu ne dea prea mult planurile peste cap. Va pup si intru cand mai pot. Week-end insorit sa aveti! "A nu obtine ce iti doresti si cand iti doresti, este din cand in cand o mare sansa"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

apropos de amigdale: Anuca mea le are uriase, fara a fi inflamate.

Lavi, parca tu o citai pe vremuri pe pediatra voastra cu ceva in leg. cu amigdalele la copilul mic / mare, legat de formarea imunitatii? am uitat insa care era ideea, poate iti mai amintesti tu la ce ma refer, pls [flo]

 

evident ca si doctora noastra (si nu numai ea) i-a vazut gatul de 10000 de ori, dar n-a pomenit sa fie vreo pb, dar mie una mi se par enorme, hmmm...

 

faza e ca inca vorbeste ff ciudat, pronunta cu greutate/deloc multe sunete, desi din oct (cand a evaluat-o un logoped) a facut progrese mari. sapt viitoare avem din nou intalnire cu logoped...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maria, ma intereseaza tot ce e legat de logopedie. Daca se poate, vinde-mi si mie niste tips-uri. Ti-a zis sa lucrezi cu ea (tu, acasa)? Ma bucur de progresele Anei. Care e explicatia ca nu poate rosti anumite sunete?[flo]

 

Cristina cu [zana] Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

si Andrei are niste amigdale cat gogosile iar cand se inflameaza ma mir ca mai loc sa respire sau sa inghita.Totusi nu ni s-a recom. niciodata sa i le scoatem

 

 

Multumesc de sustinere si raspunsurile cu privire la Sabina![flo][flo]

 

Am facut azi eco si mi-a iesit bambina mai mare cu 2-3 sapt la masuratori, gen stomac de 34s, picior de 33s, 2000 g , in conditiile in care eu am 31 si 6 zile de la UM.

In fine, nu ma pacalesc eu cu eco pt ca nu s-a potrivit nimic in trecut.

 

Am aflat cu stupoare ca f putine pers nasc natural la municipal cel putin , o asistenta de acolo zicea ca dr nu mai au rabdare, nu mai stiu sa nasca natural, au ore la particulari.cei tineri rezidenti mai incurajeaza nasterea naturala restul la cutit.Mi se pare trist...

La odiseea de iulie 2012 citesc si ma crucesc cum sunt fetele sfatuite sa nasca cu ceza, daca isi permit , daca nu sa nasca natural.e mai simplu, mai usor, mai fara riscuri gen epiz. te doare luni de zile, unele fac hernie de la nasterea naturala si cate si mai cate grozavii...

 

m-am intins...

 

puup

 

Ile [gravi] [fetita] , mami de V[bicla] si A [cavaler] ,

id="green">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissy, m-ai prins [:I]. In toamna, sfatul principal fusese s-o mai lasam putin sa se dezvolte si apoi sa reevaluam nevoia de logopedie.

sa lucram deocamdata mai mult pe partea psihologica - s-o incurajam sa se exprime, sa-i cerem s-o faca cat mai des, s-o conditionam. n-am facut decat prima chestiune. eventual exercitii cu buzele si limba: suflat, tuguiat, scos limba - sus/jos, sintr-astea. n-am prea facut.

 

progresele mari au venit de la gradi as spune (germana e o limba plina de consoane grele [:D]. desi probabil logopeda ar fi zis ca in nici un caz limba straina pana nu rezolvam problemele de vorbire - vecinei asa i-a spus - chestie cu care n-as fi fost de acord).

 

parerea mea e ca avem nevoie de sedinte adevarate de logopedie - nu ma pot tine de un program cu ea si nici tehnica nu am....

 

fug la distrat trupa [:D]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maria, ms[flo]. Eu stiu din auzite ca mergi la o ora de logopedie dupa care lucrezi tu acasa cu ea alte n ore. Noua ni s-a mai zis sa-i facem badijonari cu... orice, nu conteaza ce, numai sa-i sensibilizam zona ca sa o incurajam sa-si foloseasca corect limba. Si sa o manjim cu miere pe la gurita[:D]. La noi mai functioneaza de minune strambatul in oglinda[:D]. De suflatul cu P v-a zis? Rupt bucatele de servetel (si ala desfacut sa fie o singura foita), pus pe masa si suflat usor incat sa iasa P si bucatica de sevetel sa se deplaseze putin.

 

Cristina cu [zana] Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissy, interesant, eu n-am apucat sa aflu atat de multe. Cred ca se aplica sfaturile mai ales la copiii micuti. Pe cei mari i-am vazut complet corectati/recuperati dupa putine sedinte (6 la 5 ani ca sa invete sa spuna "r", de ex). si... fara antrenamente acasa [:p], doar sedintele cu logopedul. acum, depinde si cat de mult e de lucru.

dar la varsta mai mare le e infinit mai usor sa-i invete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariaid="red"> pediatra mi-a zis ca atunci cand amigdalele se micsoreaza, e semn ca imunitatea e mai buna. Copiii mai mici au amigdalele mai mari. E normal la Ana ta, si Nati le-a avut f mari.

 

la 4 ani mi se pare in limitele normalului sa nu poata zice inca unele sunete. Cam dupa 4-5 ani am vazut ca s eincepe logopedia la cei car nu s-au corectat de la sine, cel putin asa e la noi la gradi.

 

Mandyid="red"> multumesc! Nu e o tragedie daca face Kriszti varicela, mai bine acum decat adult! Daca sunt cazuri poate o face zilele astea si nu va da vacanta peste cap, ar fi mai bine asa! Rabdare multa zilele astea sa ai si spor cu cura!

 

Ilenutzaid="red"> confirm ce zici tu cu cezariana, eu citesc cu intermitenta si pe sarite pe la odisei de cand m-am hotarat la bb3, e macel acum la odisei! Am numarat, cam 70% nasc cu cezariana, si procentul e influentat si de cele din diaspora care nasc de regula normal, fac cezariana numai la nevoie. Nu mai e vorba de cezariana la cererea pacientei, e de multe ori la "abureala" doctorului, care gaseste diverse motive gen cordon in jurul gatului, streptococ B, trombofilie, copil chipurile mare care se dovedeste a nu fi asa, etc etc, toate trase de par si care se pot rezolva bine mersi la nastere naturala. Motivul e comoditatea lor si faptul ca nimeni nu ii mai controleaza si nu le impune sa nasca natural. In afara de Filantropia unde directorul nu-i lasa la cezariene fara motiv vad ca prin majoritatea spitalelor e macel. Mamele ajung sa creada ca fac ce e mai bine pentru copilul lor, isi pun ca prima motivatie copilul, in fata caruia, nu poate sta nimic.

 

Neonatoloaga sefa de la Giulesti, la care a fost inscrisa si Ami avand ea probleme, le zicea mamicilor de la post-ATI: "Asta e nasterea prin cezariana, v-am mai spus, copiii se adapteaza mai greu". Dar ginecologii nu le spun asta gravidelor! Duminica dimineata mai erau internate vreo 3 gravide cu contractii care isi asteptau drii sa le faca cezariana. Moasele le faceau No-spa cu Scobutil sa le opreasca contractiile, ele ar fi avut contractii numai bune de nascut dupa parerea mea. Se uitau ele oripilate la ce se intampla in sala de nasteri, mamica de dupa mine a tipat un pic, pe mine ma intrebau daca si celelalte nasteri au fost la fel de usoare [:D], le-am zis cinstit ca nu, dar de data asta chiar a fost, radeam cu dr si cu moasa pe masa. Doar ca pe la pranz noi eram pe picioare, la bebici si mancam gratar si ele in ATI pana a doua zi pe morfina, da' ce mai conteaza, le-a fost simplu si comod si lor si mai ales doctorilor.

 

Deci chiar e un fenomen, Ile tu nasti cu dr cu care i-ai nascut si pe baieti? Intreaba-l cinstit daca mai asista nasteri naturale, sa nu te trezesti cu vreo fenta. Eu l-am intrebat pe al meu din timp [:D] si mi-a zis ca da, ca el e unul din putinii care mai munceste si cam asa e. Chiar a avut multe nasteri naturale.

 

Lavi mamica [9cer]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileid="red"> acum am citit si pe la odiseea ta actuala: si mie mi-a fost frica nu cumva sa ajung la cezariana, cred ca ati vazut ca si cu o seara inainte ma gandeam la asta. Am avut noroc si a mers bine asa ca va doresc si tie si Mihaeleiid="red"> sa nasteti normal, ca probabil repede si usor va fi!

 

La mine a fost prea usor, n-am trait emotional asa puternic nasterea pt ca nu aveam starea necesara, neavand durerea si incordarea aia psihica, eram prea vesela si relaxata si nu-mi venea sa cred ca eu chiar nasc, ca se chiar intampla momentul mult asteptat. A venit prea usor si prea repede. Probabil cine n-a nascut normal la viata ei nu intelege ce zic eu aici. La Nati am plans dupa ce a plecat dr (cand m-a terminat de cusut), acum am plans 2 zile dupa, cand am vazut certificatul si biletele de externare. Plans de fericire si de emotie si de descarcare, zic.

 

----------

 

In alta ordine de idei, in sfarsit am vesti mai bune de la soacra mea: e de cateva zile la spitalul de recuperare si e mai bine si psihic si ca stare generala. Si a inceput sa spuna cateva cuvinte ( la intrebarea vrei ceai sau apa a raspuns apa chiar inainte sa ajunga la recuperare), si-a spus corect numele. Ar fi excelent daca si-ar recupera cat de cat vorbirea pt ca e tare greu sa nu poti sa te exprimi. Doamne ajuta!

 

S-a bucurat cand a vazut poze cu Zuzulina :)

 

Azi am fost prima zi pe cont propriu, fara Virgil, avea o sedinta de la care nu putea lipsi asa ca a zis sa nu-si iroseasca o zi de concediu si sa mearga la munca toata ziua. A fost super OK pentru ca Ami a dormit aproape toata ziua (minus input si output :) ), fetele au fost cuminti, am apucat sa fac si ceva de mancare si un pic de curatenie, a fost excelent. Pe Nati a luat-o Silvia dela gradi, pentru ca inca nu ma simt in stare sa urc si sa cobor scarile cu carut + copil in brate .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...