Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (36)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Noki_Lara
Ami era fortoasa inca din burta, cand te ajuta (prin cumintenie si ne-evacuare) la carat diverse din piata.[:D]
align="right" id="quote2">[:D] Dap, cam asa ceva!! Lavi, cum doarme noaptea? Si cum mai sunt fetele cu ea? Miha, deci asa cu domnisoara Emilia, se lasa asteptata. Feli, nici eu nu am stiut de Ilinca si problemele ei... Ea mai merge la dansuri? Noki [bang] Sanatate multa!!! [pup]Roxi, ce mai faceti voi? Care-s noutatile (in special cu vizita)? [pup]Ina, cum merg proiectele de renovare?Meems & Rianna (16 dec. 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare din carantina :). E a noua zi de stat in casa, noroc ca a plouat aproape in fiecare zi si nu si-a dorit sa iasa pe afara. Si noroc ca sefu' a fost intelegator si m-a lasat sa lucrez de acasa.

 

Am avut noroc de putine bube, in jur de 40 cam asa, unele din pacate si le-a cam scarpinat[:-@], dar acum toate sunt acoperite de cruste.Pediatra ne-a spus ca 2 saptamani trebuie sa stea in casa iar dupa aceea avut grija ca are imunitatea scazuta, homeopata ne-a spus ca nu e o regula sa ii scada imunitatea. Deci,...In schimb imi pare rau ca va pierde programul de la gradi de 1 iunie, sambata trebuia sa mearga la Turda la salina plus la ceva ferma unde sunt ponei. Nu stiu daca ar fi recomandabil sa il las, desi el este super ok (a fost mai rau doar 2 zile inainte de bube si cam doua zile dupa aparitia lor).

Duminica in schimb tb sa ma intorc in Hu, vin si ai mei cateva zile apoi ei se intorc ca mai are Vili de lucru pe aici+serbarea de la gradi.

Lavi, ma bucur ca te-ai mai linistit ca Zu, si ca problemele nu sunt atat de mari.Pas cu pas totul se va rezolva.Important e sa vezi intotdeauna partea plina a paharului.

Miha, cred ca esti pe ultima suta de metri, iti tin pumnii sa nasti usor si bebe sa fie mancacios si sanatos.[flo]

Noki, sanatate multa voua, poate o cura de imunizare v-ar fi utila, eu va recomand cu mare drag Echinaceea.La noi, atat la mine cat si la Kriszti a functionat. Defapt a fost singura care a functionat.

Feli, nu stiasem de problema Ilincai, saracuta de ea [flo]. Tu cum mai esti, cum te simti?

Deocamdata atat, poate intru mai incolo, acum back to work.

 

"A nu obtine ce iti doresti si cand iti doresti, este din cand in cand o mare sansa"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

in sfarsit ceva activitate!

 

Lavi, nu stiam ca si tu ai avut probl. cu colul, adik moale si deschis si te-a lasat dr libera ?!Al meu este f fricos si ma tiiine in spital/celula.Fetelor, azi am 8 sapt si 2 zile de cand sunt internata, am fost de 3 ori acasa .ieri am avut o permisie mai lunga, de ieri dupa amiaza pana azi dimineata, deci am dormit si eu o noapte acasa!

In weekend am facut crize de plans iar luni si marti m-a durut rau burta.Burta mi se intareste cum ma ridic din pat.Binainteles ca am anchilozat de atata stat, saptamana asta am inceput sa ma resimt.

Mi-au crescut cotatiile la coagulare de la ultimele analize de acum 2 sapt si nu stiu de ce. Dr zice ca stau in pat si "balteste " sangele, sa mai fac miscare, masaj, etc...[bang]

 

In alta ordine de idei, baietii au facut eco total abdominal si cardio, nimic deosebit, V are colonul iritabil, il tot doare burta , A. are un suflu al copilariei, analizele de sange au iesit f bine.

 

Feli, naspa de Ilincutza, bine ca ai rez.

 

Miha, nu am stiut ca ai avut probl. in sapt 33.Bina ca ai ajuns aproape de termen

 

Ile [gravi] [fetita] , mami de V[bicla] si A [cavaler] ,

id="green">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mandy, sunteti niste eroi!![flo]

 

Noki, poate este greseala de laborator?!

 

 

Miha, colul meu s-a inchis de cand stau in spital, dr mi-a tinut o prelegere de bun simt gen:" e nedrept fata de bb sa nu ii dam o sansa sa se faca mare ca si ceilalti, adica aproape de termen, sa nu ne batem joc de el, daca e prematur o sa tragi cu el dupa, e pacat ca ne-am chinuit pana acum si acum sa dam cu bata in balta".In fine...

 

Targetul meu este 36, adica peste 3 sapt , si dupa aceea 40[:D]

Ba ietii au iesit la 41 jumatate, cu inducere, deci premise am...

Am reusit sa slabesc in spital vreo 3 kg, nu ma intrebati cum, analizele sunt bune, mai putin coagularea de zilele astea...Oare o fi inceputul sfarsitului meu de bine?!

 

Ma gandesc ce o sa fie pe baieti, lipsesc 3 luni de acasa si apoi vin si cu o bambina cu putza stricata...[bang][bang][bang]

 

 

 

 

 

Ile [gravi] [fetita] , mami de V[bicla] si A [cavaler] ,

id="green">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf, Ile, te inteleg ca ti-e greu atata timp departe de casa!

Am stat si eu in spital cand eram insarcinata cu Daria vreo 2 saptamani si a fost cumplit.

Tinem pumnii sa fie totul bine si pentru tine, si pentru bebelina si pentru restul familiei! [pup]

 

[mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006)id="Script MT Bold">id="size2">

id="black">

 

"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)
id="size2">id="black">

 

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...id="size3">id="Times New Roman">id="purple">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari de la alaptatul de 3 fara un sfert. [alcool]

 

Mandy, dupa ce toate bubele s-au transformat in cruste nu mai e contagios, poate sa se intoarca in colectivitate, noua asa ne-zis dr. Bine ca a facut o forma usoara, cu putine bubite.

 

Ilenutza, bine ca nu te-ai ingrasat de la atata stat in pat. Daca bb a crescut nu ai de ce sa-ti faci griji ca ai slabit. Si eu am slabit in perioada in care am aflat de problema de la inimioara a lui Zu si ide AVC-ul soacra-mii. Au fost vreo 2 zile intre aceste evenimente naspa.

 

Coagularea stiu ca e ormal sa fie crescuta in sarcina si posibil sa fie crescuta si de la statul in pat. Tu ai contractii ? Confirmate de dr sau de aparatul de monitorizare? Mie mi se intarea burtica dar dr zicea ca nu-s contractii, pt ca nu se intarea toata, ramanea o zona moale, in stanga. Doar se arcuia bebe si eu cream ca-s contractii, probabil ca multa lume are asa.

 

Probleme cu colul n-am avut, l-a gasit deschis la aproape 36 de saptamani, aveam 35 si 4z cand l-a gasit deschis 2 cm si a zis dr ca daca nasc asta e, la varsta respectiva de sarcina nu ne mai facem probleme. Asa ca l-am dus pe picioare, fara pb pana la 39s2z cand am nascut. Dar pana atunci toata sarcina a fost ok, cam 3 cm lungime, dupa 30 de saptamani ajunsese la 2 si ceva.

 

La noi la multipare :) e normal sa se deschida mai devreme, bun, la tine a fost mult prea devreme, e alta situatie decat la mine. Sper sa te lase la un moment dat acas cand te apropii de termen. [pup]

 

Ami smecheria dormea, a incceput sa bombane in patut, acum am luat-o in brate si sta sa adoarma la loc, mare smecherie.

 

In general doarme noaptea bine, cu unele exceptii, de ex noaptea asta. Pe la 10 ii facem baita, pana pe la 12 nu prea adoarme, apoi se trezeste pt supt pe la 2-3 si inca o data pe la 5-6 si apoi pe la 8:30 sau 9 sau 10, depinde cum adoarme dupa suptul matinal, ca uneori ii ia si 2 ore timp in care mai face ture de kk, mai suge din nou...

 

Ami se cam trezeste cand face kk, nu prea doarme cu el, de-asta nici nu se irita, nati facea in somn, nu ma sesizam si se mai irita.

 

Fetele-s tare dragute cu ea, se cam cearta care s-o ia in brate uneori. Nu sunt geloase, au ele conflictele lor, intre ele, se mai cearta, se impaca, Ami e un fel de papusica a familiei pe care nu ai cum sa te superi. Deocamdata [8D]

 

incerc marea cu degetul, sa pun mandra in pat. Acum doarme la mine in poala [nani]

 

va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uraaaaaa! E ziua noastra, a copiilor mari si mici! Sa ne traiasca plozimea, deci![pk][pk][pk]

 

Ile, HORROR povestea cu spitalul. Te admir sincer cum rezisti. [flo][flo][flo]Eu o luam demuuuuult pe aratura. Nu-s in stare o zi sa nu ies din casa, simt ca nu am aer si ca turbez. Faza cu "bambina cu putza stricata" a fost de coma.[:D][:D]Iti tin pumnii sa duci "treaba" pana la capat si sa evacuezi micuta la termen![pup]

 

Lavi, voi inteleg ca stati mai mult la [alap] decat prin alte parti! Nu-i bai insa, ca banuiesc io ca tie iti cam place activitatea asta. Sarah era altfel cu alaptatul, pe principiul eficientei maxime: foame intensa, scandal, papat in 5 minute si gata - diverse alte activitati. Bine, asa cum stim, ei ii si place muuult sa manance.[8D]Draguta treaba cu Ami-jucaria-fetelor. Ma asteptam la asta.[olala]

 

Io-s ceva mai bine cu sanatatea. Am facut sinusita, dar am tratat-o cu indiferenta. Nu am luat absolut nimic. Vad ca incet-incet, vazandu-se nebagata in seama, cam pleaca de la mine. Exsudatul mie mi-a iesit negativ.[pk]Astept raspunsul de la cel al Sarei. In functie de el, ne vedem sau nu in week-endul asta. Hopefully da.[:-@]

 

 

 

 

 

Poze cu noi [colegi]1 si 2

 

There are no shortcuts to happiness!id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

scuzati viteza, am nevoie de experiente, si - daca nu m-am ramolit de tot [alcool] - parca Noki si Crissy au avut aceeasi pb: i-a iesit Anei stafiloccoc aureuid="red"> la exudat. facut la un laborator nou, pana acum ne cauta numai de streptococ. ce e de facut? simptome nu are de nici un fel.

multumesc [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simpatica de tot Ami-Zuzulina.[:D]Cu personalitate de micuta.Isi face bine treaba.Ma bucur ca este bine, ca tu esti linistita (este cel mai important lucru) si ca fetele o adora.

Kriszti e super ok, dar are atata energie neconsumata saracu'. Abia astept sa il scot afara. La gradi inca nu il pot duce inca pt ca imi cere avizul medicului, medic care ne-a spus ca e obligatoriu sa stea 14 zile in casa [bang], dar azi sotul a zis ca merge cu el dupa-masa la drita sa il vada ca are doar scoarte (unele au si cazut deja), poate-poate ne da avizul si l-as putea duce maine in excursie.Vedem insa mai incolo.

 

Ilenutza, noi suntem eroi?[:D] Dar tu? Eu cred ca m-as fi urcat de mult pe pereti daca ar fi trebuit sa stau atat in spital/in pat.Doamne-doamne sa te ajute sa treaca cat mai usor perioada care a mai ramas.

 

Maria, eu am primit bonus stafilococul auriu din spital (plus altele, de nici nu vreau sa imi amintesc) cand s-a nascut Kriszti, dar la mine a fost infectie urinara cu acest stafilococ. Am luat antibiotice la greu-din pacate nu mai tin minte ce mi s-a prescris (si de aici au inceput si problemele mele cu alaptarea)[:-@].

 

La Multi Ani de ziua copilului! Pana la urma ca sa ii mai indulcim aceasta zi, i-am cumparat dulciuri, un halat de baie, lenjerie de pat. Cam atat.Am fost destul de practici de data asta [:D]

 

"A nu obtine ce iti doresti si cand iti doresti, este din cand in cand o mare sansa"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...