Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Era soare la Paris?


Recommended Posts

Ce nu stie autorul articolului este ca femeia cere detalii peste detalii ca sa nu cada in pacatul imaginatiei libere.[:D] Ca atunci , don juanul risca sa plateasca cu viata. Acum serios, nu imi place cum pune problema cu ´´curiozitatea asasina´´. Adica de ce e asasina? Ce, el sau oricare altul ar putea sa se declare multumit numai cu o informatie seaca? De genul ..´´te-am inselat´´- ´´a, da? Nasol.´´ [alcool] Nu cred, mai ales cand e vorba de persoana pe care o iubesti. Intrebi, pentru ca vrei sa intelegi cum si de ce. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

De multe ori primesc in mail tot felul de "texte", glume, unele mai reusite, altele banale. Majoritatea sunt misto-uri la adresa barbatilor (de, probabil sunt trimise cu dedicatie...[:)]) si se incheie cu o fraza, ceva de genul: trimite mai departe tuturor femeilor sau barbatilor cu simtul umorului; iar daca n-ai simtul umorului...bla, bla...alte misto-uri. rall propune o gluma (in fine, poate unii gasesc logic si iau aminte), dar la adresa femeilor; si raspunsurile le vizeaza pe fostele neveste ale lui CTP[:-)))] Nimic nou sub soare. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E un articol publicat de o somitate a jurnalisticii, nu mi se pare deloc o gluma. Sigur, e intr-o revista mondena, il putem lua cu "un grain de sel", ma rog, cu un zambet condescendent... eu nici macar nu am suras. Razbate, din pacate, un misoginism cumplit din el, zic din pacate pentru ca il apreciam pe CTP. Nu stiam nimic de viata lui personala, m-am mai updatat de la voi, oricum e evidenta senzatia de frustrare si de esec. Culpabilitate versus culpabilizare, lupta pentru putere in cuplu, tot atatea subiecte care personal ma dezgusta, mai ales cand sunt abordate dintr-un punct de vedere atat de ingust. Bleah! [gravired] 32 + [baietel] Eric Ioan "Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place de CTP [:I]... stiu ca o sa-mi terfelesc cumplit reputatia, dar eu sunt de acord cu esenta lui ... sigur, este putin exagerat nu in ce scrie ci pentru ca se refera la relatia barbat femeie, in care el minte si ea plange ... dar cred ca se aplica in general ambilor parteneri dintr-un cuplu. Mai direct, sunt lucruri care trebuie cenzurate, adevarul, oricat ar fi el de nobil, poate sa distruga mai mult decat sa innobileze. O relatie lunga si solida nu face fata extremelor de genul "nu ma minti niciodata", "spune-mi tot ce gandesti", "tot ce simti", "de ce nu mai simti" ...bla, bla, bla. Ideal ar fi sa nu gresim niciodata, nici macar cu gandul, dar suntem oameni, vii, si cursul vietii poate fi "challenging" asa ca, a pretinde perfectiunea in noi, in partener, in relatia noastra este o lupta mai mare, mai chinuitoare si mai plina de suferinta decat a o lasa sa curga in a se redresa singura. Doi oameni rezista timpului impreuna atunci cand se ocrotesc unul pe altul si nu cand incearca sa traiasca dupa niste idealuri. Iar "adevarul complet si permanent" va fi mereu un ideal. Stiu ca exista pareri total opuse si sunt "ok" cu asta [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, si eu te aprob. Din pacate articolul nu se refera la ambele perspective, ale ambilor parteneri de cuplu. E vorba mai putin de inselat, de ascunderea sau "indulcirea" adevarului, cat de reactia de rapitoare a femeii (femelei era sa zic...), care atat asteapta, recunoasterea vinovatiei, ca sa-si devoreze partenerul sau, mai bine, sa-l tortureze lent. Perfect de acord ca, uneori, adevarul nu ar trebui spus pana la capat, are in el o doza de cruzime. Dar asta e alta discutie. [gravired] 32 + [baietel] Eric Ioan "Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nu as vrea, ca femeie, sa stiu toate faptele (detaliile, da, ca m-ar ajuta sa inteleg ce e dincolo de ele), ele ranesc, dar intotdeauna as vrea sa stiu adevarul. Din povestea din articol, eu inteleg ca nu adevarul o raneste pe femeie, adevarul o face sa ierte. Adevarul si dragostea pentru el, nedorind sa-l arunce in deriva, sa-si piarda reperele si identitatea, chiar daca se pare ca ea nu e decat o imagine fixata intamplator (un gandac sub prag), ramasa pe retina. Si intr-un final, dupa ani, problema n-ar fi ca pe ea inca o doare fapta lui, ci ca inca il sacaie pe el, incercad, gheonoaia, sa-l mentina supus prin vinovatie. Care vinovatie ar fi doar in mintea ei, fireste.[:D] De fapt, e adevarat ce spune, ca nici eu n-as vrea sa stiu adevarul despre asemenea barbat. http://www.lucamic.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simpli, pur intamplator, esti aici, si [pup] **** despre articol: 1. nu mi se pare deloc misogin, pentru ca in peste 90% din cazuri... este real. Doar faptul ca nu zugraveste femeia in cele mai minunate culori, nu inseamna ca e misogin. Ar fi fost misogin daca se incheia cu: ".. si pentru ca ea este ASA [leoaica, cu curiozitate asasina etc], merita sa o parasesti. Chiar pe 8 martie, de ziua ei. Si apoi, pe 1 aprilie anul urmator, sa-ti serbezi prima victorie [:D]" insa articolul se incheie cumva "optimist", pt ca iata, si peste nspe ani, tot impreuna sunt. El salivand in carucior, ea intreband daca a fost soare la Paris... :) 2. Articolul este un fel de "hint" pentru cei care au apucat sa insele si/sau sa fie inselati. Nu este un sfat catre inselat, dar pentru cei care deja au "comis-o", articolul este un model de regandire a pieselor de sah. Ii zice barbatului: nu arunca toti pionii inainte, orbeste, ci pune tura in fata armatei tale. Acea tura tacuta, neagresiva, linistita, dar cu putere mare de aparare. Apoi, dupa ceva timp, fi tu nebunul si spune-i ca EA este acel singur stop cadru ce nu-ti iese din cap. Si apoi, te grupezi cu regele, pas-pas, in spatele pieselor tale. Nu vei dai sah, dar vei scapa de mat. De ce-ai vrea tu, barbat ce m-ai inselat, sa scapi de mat? Pentru ca... vrei sa ramai, totusi, cu mine :) **** parerea mea: Cand iubesti, nu poti sa fi indiferent [ar fi grav daca ai fi], nu poti gandi, in sinea ta, ca o lady, te roade orice posibil atu al "celeilalte" fata de tine, dar poti alege sa te exteriorizezi printr-o "balacareala" fara nici o legatura cu iubirea si menajarea reciproca, sau poti alege sa fi.. o dama de sah [:D] Articolul lui CTP ii aminteste ei, leoaicei, ca: STIU ca vei pune tura la inceput, sa pari linistita, tacuta si doamna, dar fiecare pion mi-l vei casapi, fara mila, cu ai tai nebuni, vei sari/aminti instant, cu caii tai, de la aranjat muraturi la briosele frantuzesti, si apoi, dupa ce in atatia ani imi vei fi anihilat toate piesele, vei invarti regina in jurul meu, al regelui meu, intr-un vesnic sah infinit. Nu putem alege daca sa fim inselati/e sau nu, dar putem alege sa incercam sa fim fericiti. Impreuna sau nu. :) [url="http://picasaweb.google.com/AncaNicolae2002/PozeCuNoi#"]Poze cu noi[/url] [zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 3 anisori [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...