Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegeri locale


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui alinuk
Indreptatita marea lehamite a oamenilor de tema asta. Minciuni, compromisuri iar minciuni, promisiuni, hei rupuri de campanie electorala[:-@] Spune-mi tu b.nica care sa fie criteriile dupa care ar tb sa votez ...de ex primarul general al capitalei in conditiile in care nu am incredere in oamenii politici / si asta nu ca m-am trezit eu Toma necredinciosul ..peste noapte asa, ci pentru ca an de an, cu consecventa dureroasa ne 'traduc' cu talent (ca tot sunt la moda 'mentalistii' [:D])?? cine candideaza la PMB? Oprescu vs Prigoana?
Uite Alinuk, poate nu ai fost intr-o astfel de situatie, daca ai avea o firma de care depinde familia ta si ar trebui sa angajezi un manager pe ce criterii l-ai angaja? Eu l-as angaja pe aceste criterii: - cinste si recomandari beton(CV si dovezi semnate ca este corect); - eficienta. In cazul candidatilor la primarii: sa vina cu un plan de promovare a unor proiecte care sa se dovedeasca eficiente, adica rezolvarea unor probleme locale cum ar fi: canalizarea, starea drumurilor de acces, asigurarea apei potabile( vezi nenorocirea cu copiii afectati de apa din put cu nitriti!), ridicarea gunoiului, rezolvarea situatiei locative a populatiei sarace, si nu in ultimul rand , asigurarea unor locuri de munca. Adica mai pe inteles: acela care gaseste o SOLUTIE ca din banii primariei sa reuseasca SA-I INMULTEASCA SI NU NUMAI SA-I CHELTUIASCA si astfel sa creasca nivelul de trai al contribuabilor ..POTENTIALI!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

@b.nica eu as avea un singur criteriu. As angaja pe cel care mi-ar spune ca nu are un program, dar va organiza un concurs cu premii si va alege solutia cea mai buna, sau ca m-ar consulta inainte sa ia o decizie si va discuta cu mine prioritatile investitionale. Voi nu vedeti ca toti politicienii vin la intalniri cu alegatorii sau nici nu mai vin, si doar transmit ce masuri vor lua ei, ce cheltuieli vor angaja pe bani publici? Nici unul nu-si propune sa consulte pe cei care platest impozite. Nu exista dialog. Este doar monolog. Alegatorii sunt doar "informati" despre "maretele programe" utopice fara finantare. In al doilea rand, asa cum functioneaza adminstratia, orice promisiune este fara acoperire. Alesii locali nu dispun de resurse financiare, sau dispun de resurse insuficiente, cat sa functineze aparatul birocratic. Ei primesc bani de investitii conditionat, sa-i plaseze la anumite firme, sau in investitii stabilite de guvern, unde exista firme clientelare. Deci nu pot sa stie ce conditii le va pune guvernul, asa ca nu va faceti prea mari iluzii privind adminstratia locala. Cu cat e mai corupta cu atat va avea mai multi bani, dar banii vor fi cu deidicatie. Asa a fost pe vremea PSD, primarul de Bacau Sechelariu a primit cei mai multi bani pe care i-a "drenat". Cand a plecat PSD-ul de la putere a pierdut si Sechelariu primaria. In perioada PNL au fost avantajati primari PNL, PDL si UDMR, sau PNL, UDMR si PSD in partea a doua a guvernarii. Ca sa se schimbe lucrurile si primarii sa poata promite lucruri realizabile trebuie sa existe autonomie locala financiara. Fara autonomie nu putem vorbi de programe de investititi. Un primar nu poate sa stabileasca nici schema de personal, sau nivelul de salarizare al salariatilor din primarie. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
@b.nica eu as avea un singur criteriu. As angaja pe cel care mi-ar spune ca nu are un program, dar va organiza un concurs cu premii si va alege solutia cea mai buna, sau ca m-ar consulta inainte sa ia o decizie si va discuta cu mine prioritatile investitionale. Voi nu vedeti ca toti politicienii vin la intalniri cu alegatorii sau nici nu mai vin, si doar transmit ce masuri vor lua ei, ce cheltuieli vor angaja pe bani publici? Nici unul nu-si propune sa consulte pe cei care platest impozite. Nu exista dialog. Este doar monolog. Alegatorii sunt doar "informati" despre "maretele programe" utopice fara finantare. In al doilea rand, asa cum functioneaza adminstratia, orice promisiune este fara acoperire. Alesii locali nu dispun de resurse financiare, sau dispun de resurse insuficiente, cat sa functineze aparatul birocratic. Ei primesc bani de investitii conditionat, sa-i plaseze la anumite firme, sau in investitii stabilite de guvern, unde exista firme clientelare. Deci nu pot sa stie ce conditii le va pune guvernul, asa ca nu va faceti prea mari iluzii privind adminstratia locala. Cu cat e mai corupta cu atat va avea mai multi bani, dar banii vor fi cu deidicatie. Asa a fost pe vremea PSD, primarul de Bacau Sechelariu a primit cei mai multi bani pe care i-a "drenat". Cand a plecat PSD-ul de la putere a pierdut si Sechelariu primaria. In perioada PNL au fost avantajati primari PNL, PDL si UDMR, sau PNL, UDMR si PSD in partea a doua a guvernarii. Ca sa se schimbe lucrurile si primarii sa poata promite lucruri realizabile trebuie sa existe autonomie locala financiara. Fara autonomie nu putem vorbi de programe de investititi. Un primar nu poate sa stabileasca nici schema de personal, sau nivelul de salarizare al salariatilor din primarie.
In primariile din tara oamenii se cunosc si stiu toate probremele cu care se confrunta, daca vine unul care le arata ca POATE SA LE REZOLVE PROBLEMELE, la ce necaz este pe oameni poate sa fie sigur ca oamenii il vor vota ca PE ULTIMA LOR SPERANTA! Banii locali nu vor putea sa fie manevrati de partidul de guvernamant! Este o falsa problema, era un impediment pt. aceia care furau din banii publici pt. ei sau pt. partid!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@b.nica - banii din impozitele locale nu ajung pentru intretinerea si repararea primariei, a scolilor, gradinitelor si cabinetului medical. Bugetul primariei este completat cu repartizari de la bugetul central. Nu s-a discutat zilele trecute ca MRU a dat bani la primarii PDL-isti si UDMR-isti? Cand un om de afaceri vine si spune ca el vrea sa construiasca un grup sanitar de 30.000 Euro sau o sala de sport, si ca rezolva cu finantarea, iar daca nu esti de acord cu investitia banii nu vin pentru alte destinatii, cine se opune? Asa se irosesc banii, pentru ca ei sunt repartizati pe obiective de investitii concrete, si numai acolo pot fi cheltuiti. La sfarsit de an daca nu ai cheltuit banii se returneaza, nu pot fi transferat i in anul urmator. Sunt niste aberatii legislative mostenite din comunism, care sunt pastrate: centralizarea adminstrativa, repartizarea pe obiective concrete nediscutate de cetateni si returnarea sumelor neutilizate la sfarsit de an. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deceneus, sunt situatii in unele primarii din tara in care niste primari bine alesi vor putea nu numai sa le arate obrazul guvernantilor, ci si sa le dovedeasca ca POT FI INDEPENDENTI de banii guvernantilor! De asta le este frica cel mai mult smecherilor politici! De asta sunt chititi sa distruga resursele locale si constiinta cetatenilor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie de ex.,in sect. 1, daca imi rezolva problema pietarilor care prefera sa arunce verdeturile ff. scumpe si nu ma mai obliga sa imi fac cumparaturile in alte piete sunt multumita! Daca i-ati vedea pe cetatenii care ma cunosc si de la care cumpar uneori, ati intelege drama vanzator-cumparator aflati sub tirania acelora care administreaza piata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alinuk
Indreptatita marea lehamite a oamenilor de tema asta. Minciuni, compromisuri iar minciuni, promisiuni, hei rupuri de campanie electorala[:-@] Spune-mi tu b.nica care sa fie criteriile dupa care ar tb sa votez ...de ex primarul general al capitalei in conditiile in care nu am incredere in oamenii politici / si asta nu ca m-am trezit eu Toma necredinciosul ..peste noapte asa, ci pentru ca an de an, cu consecventa dureroasa ne 'traduc' cu talent (ca tot sunt la moda 'mentalistii' [:D])?? cine candideaza la PMB? Oprescu vs Prigoana? Alinuk[copil] si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171652&whichpage=1"]extragerea premiilor[/url] ............................................................................ Nimic nu-i intamplator! ............................................................................
Nicusor Dan [:D], cand dai de 2 mafioti! [url="http://www.hotnews.ro/stiri-alegeri_bucuresti_2012-12347198-analiza-promisiunilor-electorale-programe-candidatii-sorin-oprescu-silviu-prigoana-nicusor-dan.htm"]silviu prigoana/sori oprescu/nicusor dan[/url] , vorba cuiva, e suficient sa te uiti la poze, nici nu mai trebuie citit programul de guvernare [alcool][alcool]!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigura ca nu va indeplini tot ceea ce promite, insa sunt la fel de sigura ca va ioncerca! Pe cand ceilalti 2 (oprescu si prigoana) nu vor indeplini nici macar 10% din cat promit! Pacat ca nu are parte de mediatizare (80-90% doar in medii online), si implicit nu va avea sanse decat daca se merge masiv la vot, si asta din partea unui gen de alegatori care au preferat mereu sa stea comod acasa in fata TV-ului!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca mai curand as vota cu unul nou decat cu unii cu care sunt cam lamurita deja. Important este si cine candideaza pt. Consilii la primarii.Aici cred ca trebuie sa fim si mai atenti cand votam. Degeaba este Nicusor Dan de buna credinta sa zicem, daca in Consiliu are opozanti nu prea va avea ce face!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...