Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va rog raspunsuri _ Colangiocarcinom tip4


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA
Flavia [pup] ma bucur mult :)Offff,si da,sper si eu ca intr-o zi vor descoperi leacul pentru cancer...eu nu cred ca daca ar fi ceva din natura care ar vindeca,marile companii farmaceutice nu ar promova medicamentul ca ar pierde milioane de dolari...pur si simplu nu cred asa ceva...pentru ca si anumite citostatice sunt facute din ingrediente naturale,chiar doctorita spunea ca este un citostatic din scoarta de copac...Ramonel,mami de [aerob] Beaid="red">(08.11.2007) si [bibe] Raul Gabriel(13.06.2011)
align="right" id="quote2">Ramona, adevarul este undeva la mijloc. Sunt atatea boli care pot fi tratate naturist, boli curabile si totusi medicina nu promoveaza aceste tratamente.....Mama s-a vindecat de diabet prin incercarea de a se vindeca de cancer. Diabetul l-a vindecat, cancerul nu. Si totusi pana la intamplarea asta, nici un medic nu i-a prezentat alternativa, alta decat a injectarii zilnice de "Insulina".Dar ...nu vreau sa fiu offtopic...Flavia, analizele nu se coreleaza cu nivelul tumorii. La mama chiar daca prin tratament naturist si-a adus ficatul intr-o stare perfecta de functionare, compresia tumorii pe vena porta (tromboza) a determinat formarea ascitei si a altor complicatii.Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

FLAVIA si eu sunt de aceeasi parere cu Softurela,ca adevarul e undeva la mijloc.La fel stiu ca analizele nu-s defel corelate cu nivelul tumorii,de exemplu ale mele au fost tot timpul aproape perfecte si totusi boala a progresat.La fel stiu ca o gramada de boli se pot rezolva naturist.Cancerul mai greu,cred,dar probabil ca se poate,exista un numar f. mic ce-i drept,de cazuri rezolvate/ameliorate.

Acum legat de companiile farmaceutice,ce sa zic? Uite un exemplu,medicamentul pe care l-am luat eu din august incoace mi-a spus doctorita ca avea in compozitie coaja de struguri despre care se stie ca e unul dintre cei mai puternici antioxidanti/anticancerigeni.In plus mi-a recomandat sa consum cat de multe pot capsuni/zmeura.Iarna n-am prea avut de unde,am avut doar afine si merisor in congelator - sunt la fel de bune ,daca nu si mai si.

Dar sunt de parere totusi ca astea nu vindeca boala- amelioreaza,intaresc organismul,il aduc intr-o stare buna,ma rog,daca o iau in gluma pot zice ca te ajuta sa ... crapi sanatos [bang][:D]

Sa va zic acum si vestile mele proaste: boala a progresat,deci a aparut rezistenta la medicament,urmeaza sa incep cu altceva.La CT rezultatul e ca la plamani nodulul e de 3,5 cm,au mai aparut doi noi de 10 si 3 mm,se veede un ganglion inflamat para-aortic.La eco am mai depistat ganglioni inflamati (pe care i-am si simtit) cativa la axila stanga si unul supraclavicular drept.In 13 iunie fac si un Pet CT sa vad mai clar ce si cum.Intre timp am trimis ceva mailuri pentru a intra in alte trialuri si deja am primit raspuns,sper sa intru in iulie la unul cu ipi+un vaccin din Belgia,mai exista cu alt medicament interesant la care am primit raspuns si am sanse sa intru din septembrie (in Franta).In cel mai rau caz pot incepe cu ipi si in Ro,dar ipi+vaccinul ala se pare ca are sanse mai mari de reusita.Plus ca mai exista optiunea cu chirurgia,dar si alte trialuri cu alte chestii,astea alese sunt insa momentan prioritare.

Legat de toate suplimentele astea super-extra-naturale care costa o gramada de bani si de care e plin internetul,chiar zilele trecute am citit opinia unei moderatoare de pe unul din forumurile pentru melanom: exact ca si mine e de parere ca exista mii de oameni/firme care profita de starea de disperare a bolnavilor de cancer pentru a face bani pe spinarea lor.Nu exista nimic miraculos,niciun supliment din asta nu vindeca din pacate.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica imi pare rau,vezi ca acum a facut noi un spital oncologic la Brasov si acolo au aparatura de ultima generatie printre care si un PET-CT (am impresia ca lucreaza si cu casa de asigurari asa ca poti obtine o reducere).Te pup[pup]

 

anca [mamica] de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)

poze si filmulete

povestea nasterii

eu sunt Maria

Montaje Mariuca

 

 

AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica imi pare rau ca aud asemenea vesti...nici nu stiu ce sa-ti spun...sa dea Dumnezeu sa fie totul bine!Tu nu ai incercat o alimentatie vegana cruda???Vezi ca in unele cazuri da rezultate..

 

Ramonel,mami de [aerob] Beaid="red">(08.11.2007) si [bibe] Raul Gabriel(13.06.2011)


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

id="size1">id="teal">id="Tahoma">

 

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"id="red">

id="size1">id="Script MT Bold">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca,Ramonella mersi de gandurile bune si sfaturi.Dar nu e atat de simplu.

 

RAMONELLA nu ,n-am incercat.Cancerul este cauzat de o serie de mutatii genetice in ADN, care pot fi fie germline (mostenite) sau somatice (dobândite în timpul vietii).

Nu au legatura cu alimentatia,radiatiile,chimicalele din alimente,tutunul sau alte cele decat in foarte mica masura si asta la cateva tipuri de cancer , adica exista unele legaturi gen tutun-cancer de plamani, alimentatie foarte bogata in carne/grasimi - cancere colorectale etc. dar important este sa fi existat mutatiile respective.

Chiar imi amintesc ce-am citit odata demuuult,ca celulele canceroase nu mor nici in conditiile in care organismul e lipsit total de nutrienti ,adica in traducere nici daca nu mananci nimic,sau mai soft treci la cure din astea tip vegan.

Daca ar fi alimentatia vegana solutia chiar credeti ca n-ar exista o gramada de oameni vindecati de cancer? Dar din pacate nu-s. Exista o minim-minoritate de vindecati naturist,sau si naturist,dar exista raportate in literatura de specialitate si - foarte rar - remisii spontane.Asa ca nu se poate stii daca cei ce zic ca s-au vindecat naturist,nu fac parte din categoria respectiva. Apropo cate persoane cunoasteti personal care s-au vindecat de cancer exclusiv naturist? Am intrebat de curiozitate oncoloaga in legatura cu pacientii ei care au apelat la asa ceva si raspunsul a fost: "de incercat au incercat multi,dar ..."

Din pacate am si exemplul de-aici de pe forum,al mamei Softurelei ,care era culmea vegetariana si de cand a fost diagnosticata a trecut pe regim vegan.Si? In afara ca i-au iesit analizele bune ... nimic [q]

In schimb am in familie verisoara tratata clasic de cancer de san,au trecut 8 ani de-atunci si e inca ok.A mancat normal,nu a tinut regim.Un unchi,chiar tatal ei a trait vreo 3 ani dupa ce a fost diagnosticat cu cancer (pe la 70+ani),nici nu mai stiu exact de care,parca la glanda pituitara? Si el a facut doar tratamente clasice si a depasit pronosticul de timp de supravietuire dat de medici ... Acum normal si ca fiecare cancer e diferit,fiecare organism e unic,nu putem face comparatii exclusive.

Asta nu inseamna ca nu consum si eu alimente de tip vegan/vegetarian,dar nu o fac exclusiv.Nici sa vreau,n-am prea avut cand si cum - ca am tot avut ba interventii chirurgicale,ba tratamente incompatibile cu asa ceva,pai de la medicamentele luate in ultimul an ma rodea efectiv stomacul de foame [pofta]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monica70
FLAVIA si eu sunt de aceeasi parere cu Softurela,ca adevarul e undeva la mijloc.La fel stiu ca analizele nu-s defel corelate cu nivelul tumorii,de exemplu ale mele au fost tot timpul aproape perfecte si totusi boala a progresat.La fel stiu ca o gramada de boli se pot rezolva naturist.Cancerul mai greu,cred,dar probabil ca se poate,exista un numar f. mic ce-i drept,de cazuri rezolvate/ameliorate.Acum legat de companiile farmaceutice,ce sa zic? Uite un exemplu,medicamentul pe care l-am luat eu din august incoace mi-a spus doctorita ca avea in compozitie coaja de struguri despre care se stie ca e unul dintre cei mai puternici antioxidanti/anticancerigeni.In plus mi-a recomandat sa consum cat de multe pot capsuni/zmeura.Iarna n-am prea avut de unde,am avut doar afine si merisor in congelator - sunt la fel de bune ,daca nu si mai si.Dar sunt de parere totusi ca astea nu vindeca boala- amelioreaza,intaresc organismul,il aduc intr-o stare buna,ma rog,daca o iau in gluma pot zice ca te ajuta sa ... crapi sanatos [bang][:D]Sa va zic acum si vestile mele proaste: boala a progresat,deci a aparut rezistenta la medicament,urmeaza sa incep cu altceva.La CT rezultatul e ca la plamani nodulul e de 3,5 cm,au mai aparut doi noi de 10 si 3 mm,se veede un ganglion inflamat para-aortic.La eco am mai depistat ganglioni inflamati (pe care i-am si simtit) cativa la axila stanga si unul supraclavicular drept.In 13 iunie fac si un Pet CT sa vad mai clar ce si cum.Intre timp am trimis ceva mailuri pentru a intra in alte trialuri si deja am primit raspuns,sper sa intru in iulie la unul cu ipi+un vaccin din Belgia,mai exista cu alt medicament interesant la care am primit raspuns si am sanse sa intru din septembrie (in Franta).In cel mai rau caz pot incepe cu ipi si in Ro,dar ipi+vaccinul ala se pare ca are sanse mai mari de reusita.Plus ca mai exista optiunea cu chirurgia,dar si alte trialuri cu alte chestii,astea alese sunt insa momentan prioritare.Legat de toate suplimentele astea super-extra-naturale care costa o gramada de bani si de care e plin internetul,chiar zilele trecute am citit opinia unei moderatoare de pe unul din forumurile pentru melanom: exact ca si mine e de parere ca exista mii de oameni/firme care profita de starea de disperare a bolnavilor de cancer pentru a face bani pe spinarea lor.Nu exista nimic miraculos,niciun supliment din asta nu vindeca din pacate.
align="right" id="quote2">Monica...imi pare nespus rau ca nu vii cu vesti bune:(...Ceea ce cred cu tarie este ca, ai un suflet mare si DUMNEZEU TE VA INDRUMA PE DRUMUL CEL BUN SI TE VA FERII DE TOT CEEA CE E MAI RAU!!!!In ceea ce priveste leacurile astea ce sa zic? stiu ca nu vindeca de cancer dar cred ca e foarte important ca tata sa creada in ele...cred ca "Placebo" functioneaza foarte bine in cazurile de cancer...si in plus analizele la ficat sunt mult mai bune deci, au un efect bun asupra organispului cahir daca nu vindeca de cancer :(ESTI IN GANDURILE MELE SI MA ROG PENTRU TINE![pup]are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui softurela


Flavia, analizele nu se coreleaza cu nivelul tumorii. La mama chiar daca prin tratament naturist si-a adus ficatul intr-o stare perfecta de functionare, compresia tumorii pe vena porta (tromboza) a determinat formarea ascitei si a altor complicatii.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518
align="right" id="quote2">

Softurela, nu vreau sa te intristez (si te rog daca crezi ca e prea mult pentru tine sa nu-mi raspunzi) dar...as vrea sa stiu ce ne asteapta...care sunt manifestarile bolii in faza terminala? mama ta a avut dureri? ascita a avut in abdomen (la tata i-au gasit ceva lichid la inima)? cat de grea este ultima faza? cum ti-ai dat seama ca nu mai e mult...? mama ta a fost internata sau a fost acasa inainte sa plece la Dumnezeu? Mi-e greu sa te intreb toate aceste lucruri si cred ca si tie ti-e foarte greu sa raspunzi dar as vrea sa fiu pregatita pentru ce e mai rau...te rog daca e prea mult pentru tine sa-mi raspunzi la aceste intrebari sa consideri ca nu te-am intrebat... :(

Multumesc...pentru ca alte cuvinte nu gasesc...[q]

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine se pricepe scriu si substantele cu care face chimio...GEMZAR(1000)+CARBO(AUC5)- 21 SEDINTE...

In ce priveste RMN-ul a fost facut chiar de medicul de care vorbeai tu Monica si sotia lui (cred) DR. Cristian Popita si DR. Raluca Popita...oare la cine as putea sa mai apelez?

 

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica sunt alaturi de tine. Esti o femeie puternica si optimista si asta conteaza enorm. Nu vreau sa spun mai mult.

Legat de dieta vegana, asa e,nu iti ofera o garantie reala, dar tutusi nu te raporta la situatia mamei mele. Era un cancer prea avansat. Din pacate, doar oamenii aflati in situatia aceasta recurg la diete de cruditati. Prin urmare un motiv pentru care nu o sa vezi multe persoane vindecate prin dieta cruda (in cazul in care aceasta chiar are efect in cancer) este ca mai nimeni nu apeleaza la ea cu un cancer in stadiu 1 sau 2. Si mi se pare logic. Asa ca, daca doar cei cu stadii avansate apeleaza la dieta cruda, nu ma mira ca numarul reusitelor este extrem de mic.

Eu nu pot sa inteleg un lucru, daca cancerul e strict genetic si nu e influentat de toxicitatea din mediu+alimente+stres+medicamente...etc, atunci de ce acum 50 de ani nu erau atatea cazuri de cancer. Bunicii nostrii aveau alte gene ?

 

 

Flavia, eu cred ca e prea devreme pentru tine sa te gandesti la lucrurile astea. Dar ca sa stai linistita iti spun doar in mare.

Mama nu s-a plans de dureri, doar ca nu avea putere. Singurul disconfort era dat de balonare si de senzatia de constipatie. S-a deplasat pana la baie, pentru ultima clisma cu 3 zile inainte de a muri, dupa aia nu s-a mai putut ridica din pat.

 

 

 

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

 

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...