Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va rog raspunsuri _ Colangiocarcinom tip4


Recommended Posts

Xio, Adina, Va rog daca puteti sa-mi spuneti cat e de grav faptul ca are acele valori cresute/scazute la analize si daca stiti din cauza s-au modificat de la o saptamana la alta? E posibil sa se normalizeze in 2 saptamani cu tratamnetul pe care-l ia? Multumesc![asia] are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Ramonella,mama nu a slabit la chimio. Nu avea nu stiu ce pofta de mincare in special in primele zile dupa sedinta dar apoi isi revenea incetisor si minca... Flavia,nu cred ca pe forum poti afla date prea concrete despre normalizarea analizelor.Iti spun ce am facut eu:am stat de vorba intre 4 ochi cu oncologul,mi-am scris toate intrebarile pe o foaie si nu am plecat din birou lui pina nu am reusit sa intreb tot.Drept e ca am stat aproape o zi intreaga pina am reusit sa dau de el si sa fie mai liber. Ce poti sa faci tu e sa cauti pe net efectele adverse si modificarile pe care le produce chimioterapicul pe care il foloseste tatal tau.Din ce scrii tu,cred ca realist pt 2 saptamini e sa-si revina hemoglobina...sanatate multa! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FLAVIA nu stiu sa raspund exact la intrebarea ta,dar ce stiu sigur e ca la majoritatea tratamentelor de genul asta,apar unele efecte adverse,cele mai comune fiind dereglarea analizelor si e o chestie ff obisnuita ca in situatia asta sa se intrerupa/amane/micsoreze dozele dupa caz.Un exemplu concret si de la mine:cat timp am luat interferon si mie mi-au scazut leucocitele,au crescut altele nu mai stiu care,iar restul s-au dereglat usor,in conditiile in care inainte toate erau perfecte.Dar din cauza primelor doua,periodic mai lasam afara cate o doza ... asta chiar daca interferonul nu-i chimio.In momentul cand micsoram doza,automat analizele se mai reglau,iar cand l-am intrerupt,au revenit la aproape normal (doar alea de anemie sunt mai la limita de jos,dar asta e de la boala in sine din cate stiu) La fel se intampla si cu medicamentele experimentale - cum apar evenimente adverse neplacute,cum se micoreaza doza/intrerupe tratamentul. Sper ca peste doua saptamani sa isi fi revenit si sa poata lua urmatoarea doza,dar cel mai important,chimio sa functioneze ! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui flavia maria
Xio, Adina, Va rog daca puteti sa-mi spuneti cat e de grav faptul ca are acele valori cresute/scazute la analize si daca stiti din cauza s-au modificat de la o saptamana la alta? E posibil sa se normalizeze in 2 saptamani cu tratamnetul pe care-l ia? Multumesc![asia] are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)
valorile analizelor hepatice vor fluctua destul de mult, din cauza bolii de fond, a tratamentului si a starii lui generale. ele trebuie urmarite, dar faptul ca nu raman la fel de la o saptamana la alta nu insemana ca trebuie neaparat vreun tratament. sunt mult mai multe variabile care trebuie luate in considerare pentur a incepe sau nu tratamentul. plus ca, chiar si pentru o persoana relativ sanatoasa, care are doar icter (din x motiv, sa zicem litiaza biliara sau colecistita acuta) poat dura 2-3 saptamani ca analizele hepatice sa se normalizeze.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina multumesc[asia]! As avea multe intrebari dar, nu vreau sa intrec masura...si imi cer scuze, poate unele dintre intrebarile mele sunt puerile...eu nu am studii in domneniu si nici nu am mai avut in familie bolnavi de cancer... Imi mai permit o intrebare sau chiar doua: 1.Cam dupa cat timp de la inceperea tratamentului cu chimio se reface RMN-ul (daca este cazul sa se refaca)? 2. Care sunt analizele din sange care ar putea indica o micsorare a tumorii (daca exista asa ceva) sau care sa ne arate ca organismul raspunde bine la citostatice? Multumesc inca o data pt tot sprijinul! are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monica70
FLAVIA nu stiu sa raspund exact la intrebarea ta,dar ce stiu sigur e ca la majoritatea tratamentelor de genul asta,apar unele efecte adverse,cele mai comune fiind dereglarea analizelor si e o chestie ff obisnuita ca in situatia asta sa se intrerupa/amane/micsoreze dozele dupa caz.Un exemplu concret si de la mine:cat timp am luat interferon si mie mi-au scazut leucocitele,au crescut altele nu mai stiu care,iar restul s-au dereglat usor,in conditiile in care inainte toate erau perfecte.Dar din cauza primelor doua,periodic mai lasam afara cate o doza ... asta chiar daca interferonul nu-i chimio.In momentul cand micsoram doza,automat analizele se mai reglau,iar cand l-am intrerupt,au revenit la aproape normal (doar alea de anemie sunt mai la limita de jos,dar asta e de la boala in sine din cate stiu) La fel se intampla si cu medicamentele experimentale - cum apar evenimente adverse neplacute,cum se micoreaza doza/intrerupe tratamentul. Sper ca peste doua saptamani sa isi fi revenit si sa poata lua urmatoarea doza,dar cel mai important,chimio sa functioneze ! [pup]
Monica iti multumesc pentu ca esti alaturi de mine [asia]...sincer am abandonat cautarea unor tratamente experimentale pentru tata nu este de acord sa mai incerce si alte medicamente...si in plus din ce am citit este o forma mai rara de cancer deci, probabil si mai putin cercetata :(...asta e...mergem inainte cu Dumnezeu si deocamdata cu chimio + naturiste... Tu cum te simti? Cum merge tratamnetul din Ungaria? Il suporti bine? ai mai facut analize sau alte investigatii? Dumnezeu sa ne aiba in paza! are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

- rmn-ul se face sau nu, in functie de protocolul de chimioterapie folosit si de rezultatul asteptat. asta doar oncologul poate hotari. poate sa hotarasca sa-l faca imediat sau la cateva luni. va trebui sa-l intrbui pe medicul curant despre asta. - nu exista analize de sange care sa indice exact asta. se urmaresc analize de sange pentru o supraveghere generala a organismului si a raspunsului la boala si tratament. pentru a putea ajusta medicatia si dozele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alina
Ramonella,mama nu a slabit la chimio. Nu avea nu stiu ce pofta de mincare in special in primele zile dupa sedinta dar apoi isi revenea incetisor si minca... Flavia,nu cred ca pe forum poti afla date prea concrete despre normalizarea analizelor.Iti spun ce am facut eu:am stat de vorba intre 4 ochi cu oncologul,mi-am scris toate intrebarile pe o foaie si nu am plecat din birou lui pina nu am reusit sa intreb tot.Drept e ca am stat aproape o zi intreaga pina am reusit sa dau de el si sa fie mai liber. Ce poti sa faci tu e sa cauti pe net efectele adverse si modificarile pe care le produce chimioterapicul pe care il foloseste tatal tau.Din ce scrii tu,cred ca realist pt 2 saptamini e sa-si revina hemoglobina...sanatate multa! Alina,mami de 2 copii minunati
Alina, multumesc pentru sfaturi sunt foarte bine venite! [asia] In Cluj spitalul de oncologie este PLIN pana la refuz!!! Nu am vazut in viata mea atatia bolnavi...Domnul dr. consulta zeci de pacienti pe zi si, sincer nu cred sa am norocul sa pot sa stau in cabinet sa-i pun toate intrebarile...il vad epuizat dupa cateva ore de consultatii si ma gandesc cat de greu trebuie sa fie sa ai o astfel de meserie?! sa lucrezi cu atatia bolnavi si cu boli atat de grave...este un om deosebit si orice s-ar intampla am incredere in el ca face tot ce se poate mai bine pentru tatal meu! Nu vreau sa-l mai obosesc si eu cu intrebarile mele...nu deocamdata..daca va fii cazul voi incerca sa-l abordez in particular...Pana atunci, mutumesc tuturor celor care raspund cu promptitudine intrebarilor mele(medici, oameni cu suflet mare, cu sau fara studii in domeniu, celor care au trecut sau trec prin experiente asemantoare...)pe care ii gasesc alaturi de sufletul meu, de durerea mea pe acest forum!!![q] are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui flavia maria
Citat:
citat din mesajul lui monica70 [
Monica iti multumesc pentu ca esti alaturi de mine [asia]...sincer am abandonat cautarea unor tratamente experimentale pentru tata nu este de acord sa mai incerce si alte medicamente...si in plus din ce am citit este o forma mai rara de cancer deci, probabil si mai putin cercetata :(...asta e...mergem inainte cu Dumnezeu si deocamdata cu chimio + naturiste... Tu cum te simti? Cum merge tratamnetul din Ungaria? Il suporti bine? ai mai facut analize sau alte investigatii?
Multumesc de intrebare.Azi am fost in Ungaria si-am facut iar CT,peste vreo saptamana o sa am rezultatul.De simtit m-am simtit cam "descentrata" de la vremea ploioasa (medicamentul ce-l iau are la reactii adverse dureri articulare si vad ca ma palesc si pe mine cand e vreme umeda; si inainte mai aveam uneori,dar acum le cam am la fiecare ploaie ) In plus am inotat sambata la strand in apa cam rece si de trei seri incoace cam am "febra" 37-37,2 ,parca ma mai bazaie si pe la sale/ovare,sigur am racit oleaca ... atata bai sa fie. Ai grija cu chimio + naturiste.Din cate am mai citit cat timp se face chimio nu se iau naturiste fiindca saboteaza chimio.Si naturistele n-au efect cand iei alte tratamente,deci eu as lasa naturistele pe dupa chimio.Eu una nu as abandona cautarea; nu e musai sa faca acum alt tratament.Dar poate peste cateva luni,un an ,doi ... se va razgandi.E ff bine pentru psihic sa existe mereu o alternativa! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui flavia maria In Cluj spitalul de oncologie este PLIN pana la refuz!!! Nu am vazut in viata mea atatia bolnavi...
Confirm [bang] De cate ori am fost in doi ani acolo era full de lume. In plus saptamana trecuta am fost in premiera la spitalul de oncologie din Arad,la o "internare de zi" ca sa imi poata face niste analize.Am ramas tablou cand am vazut cata lume ... chiar zicea receptionera ca in ziua aia au fost 55 persoane la analizele pentru "internarile de zi",iar cu o zi inainte cca 70 persoane ,mi se pare enorm pentru un asa oras,in conditiile in care majoritatea se cam indreapta spre Cluj,Bucuresti ... cum am zis eu in doi ani acum mi-am facut prima oara acolo analize.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...