Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ce ati face?(2)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Citat:
citat din mesajul lui mariuta
Citat:
citat din mesajul lui pisigri [ E corect sa inteleg ca aici, in viata paminteana, Dumnezeu nu intervine, ca el ne-a lasat liberul arbitru, legile Sale dupa care sa ne ghidam, "cerintele" sale care ne-ar "garanta" Raiul, si ne lasa sa ne desfasuram cum ne duce minta si sufletul? Si ca rasplata faptelor noastre o vom primi abia (si numai) dupa moarte? ______________________________ http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/ http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009)
nu. Legile (poruncile) sunt doar un punct de plecare. Important este sa reusesti sa misti ceva in tine, sa te schimbi, sa te intorci (catre Dumnezeu). Faptele doar vor reflecta acest lucru, dar nu vor garanta nimic. Sigur ca Dumnezeu intervine in viata noastra, altfel de ce ar fi rugaciuni? Cu cine ai vorbi si de ce? Pe mine chiar ma mira sa citesc aici de "supunerea fata de dogme". Dogmele sunt cumva sintetizate in Crez, le puteti gasi in hotararile Sinoadelor Ecumenice (pentru ortodocsi). Ele ar trebui cunoscute, dar nu sunt un fel de ciocan deasupra capului, care te loveste daca nu te supui.
Pai poate gresesc eu in intelegere si interpretare, e momentul sa aflu. Dogmele spui ca sunt stabilite in hotaririle Sinoadelor Ecumenice. Astea sunt alcatuite din oameni, care le stabilesc pentru oameni. Dupa stiinta mea - limitata - in Biblie Dumnezeu nu ne spune de cite ori pe saptamina sa mergem la biserica, nu ne spune muuuulte dintre lucrurile pe care biserica spune ca un ortodox practicant ar trebui sa le faca. Biserica impune o multuime de reguli - inauntrul si in afara ei - care eu nu stiu sa aiba vro baza biblica. Din aceasta cauza, unele dintre ele mi se par menite sa "tina in friu" multimea credinciosilor. Marturisirea pacatelor - spovedania - este mentionata in Biblie, nu mi se pare insa ca ar fi mentionata in forma in care se petrece in biserici. Nu cred ca Biblia spune cit de des, nu cred ca Biblia stabileste canoanele, "pedepsele", cind si cum ai voie sa primesti impartasania etc. Spovdania in sine mi se par ca are un rol (inclusiv social, daca vreti) dosebit, in sensul ca te obliga pe tine, ca persoana, sa iti amintesti ce rele ai facut, sa iti amintesti de momentele in care ai fi putut sa faci bine dar ai fost comod, sa te smeresti recunoscindu-ti vina in fata unui strain; chiar daca multi oameni nu ajung chiar sa mediteze la lucrurile astea, simplul fapt ca nu le-au uitat este de natura sa contribuie in mod pozitiv la devenirea lor, ca oameni. (desigur, exista si reversul medaliei, ala in care te spovedesti o data pe luna, si continui sa faci "rautacisme" pentru ca doar Dumnezeu ti le iarta odata cu fiecare spovedanie...) Ca sa inchei, ca iar divaghez prea mult: de ce accesul in Rai este conditionat de respectarea dogmelor, in conditiile in care in Cartea de capatii a crestinismului, aceste dogme nu sunt mentionate? ______________________________ http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/ http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009)
pisigri, spune-mi te rog, unde scrie ca accesul la rai e conditionat de respectarea dogmelor? Raspunsuri la intrebarile tale sunt, le poti gasi in carti sau pe internet, sau mergand la biserica. Inca o data, randuiala Bisericii (cred ca la asta te referi, nu la dogma Sfintei Treimi de exemplu, sau la Intrupare si Inviere) nu e ceva menit sa te subjuge, ci sa te ajute in drumul tau. Accesul la rai este un dar al Domnului, nu il "merita" nimeni in nici un fel. In esenta, tot ce are valoare este relatia de dragoste cu Dumnezeu, dar calea este poate lunga (poate nu) si incepe cu respectarea celor zece porunci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai mariuta, fetele spun ca daca te-ai nascut si ai fost boteza crestin ortodox, nu poti sa ajungi in Rai decit daca faci "ce spune preotul/biserica"; eu intreb: de ce? atita timp cit biserica spune si cere lucruri pe care Dumnezeu nu le spune si nu le cere in Biblie? La asta se rezuma intrebarea mea.

 

______________________________

 

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/id="size1">

 

http://pisigri.blogspot.com/id="size1">

 

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisigri, dar ce spune preotul/biserica? La biserica se citeste Evanghelia-deci se aude cuvintul Domnului, la biserica se pogoara Hristos, in Duhul Sfint, in piine si vin, la biserica rostim Crezul, credinta noastra in Treime, spunem cu totii Tatal nostru, 'ne iubim unii pe altii', ne spovedim Domnului si ne impartasim cu El, ne rupem citeva ore pt a fi in acel cadru care trimite la El. Ce spune Biserica si e departe de Biblie? Spune tu daca din ce-am zis eu e ceva ce nu e-n Biblie-in afara de Crez(care vine de la sinod) si de indemnul 'sa ne iubim unii pe altii'-ca-n rest, tot ce-am zis, a facut si Iisus, ba inca si Fericirile le zicem la biserica.

 

Eu am impresia ca cei care neaga si critica sint cei care nu cunosc exact, caci daca ai cunoaste exact si ai zice: stiu exact ce e acolo, dar consider ca nu e necesar sa particip, atunci f bine, nu participa.

 

Cine vrea 'sa tina in friu multimea’? Stii cine tine in friu o multime, oricare ar fi ea? Doar ignoranta, necunoasterea!

 

Si tu amesteci raiul cu ce zice preotul. Eu am zis ca preotul tine rinduiala, acultarea, deontologia profesionala, cum sa zic, si nu poate face anumite gesturi cind vrem noi si ca, din aceasta cauza, un om n-ar tb sa se indeparteze de Dumnezeu. Din cauza protului sau a bisericii. De aici importanta cunoasterii atit a Cartii, a Dumnezeului cit si a dogmelor bisericii-prin aceasta intelegind atit ce-a zis Mariuta-ca da, e imp sa stii Cine e Dumnezeu, cit si doctrina bisericii din care faci parte.

 

Inteleg ca intrebarea ta de fapt s-ar rezuma la: poate cineva intra in rai chiar daca nu participa la viata bisericii si nici la tainele ei-anume spovedania, impartasania, maslul etc? Chiar daca a refuzat sa se uneasca cu Hristos prin Impartasanie? Sau spovedanie?

 

Cine crezi ca poate sti in afara de Domnul?

 

Biserica poate zice ca nu, dar Biserica face si ea ascultare, credinciosul face ascultare, deci, pe scurt, unii se supun si accepta cu totul Biserica si invataturile ei, altii nu, considera ca ajunge doar sa crezi si sa nu faci altceva.

 

Dar important e sa stii toate astea, nu la batrinete sa-l afurisesti pe preot ca nu te-a trimis el in rai. Zic si eu: sint carti, e internetul, cititi si aflati.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tirguiala eu zic ca nu e intre preot si om in biserica, cred ca prin afara ei, atunci cind omul incearca cumva sa afle cam cum e Dumnezeu asta si ce vrea, sa vedem noi daca Il acceptam sau nu, daca e pe placul nostru, ce avantaje am avea si ce obligatii, nu de alta, dar nu se stie, poate chiar e viata pe dincolo si sa stim ce vrea de la noi, pe scurt, eu cred ca omul ar dormi linistit daca i s-ar spune doar ca Domnul il iubeste si atit, el nu tb sa mai faca nimic, nu-i necesar sa-L cunoasca.

 

De asta cred ca-l preocupa pe om raiul si iadul, nu ca ar vrea sa cunosca pe Dumnezeu si sa-L iubeasca, ci sa faca acolo, ca un fel 'asigurare de lumea ailalta'.

 

Nu ma refer la nimeni cind zic asta, asa am observat si dedus eu. Caci cine chiar cauta sa creada, acela crede fara doar si poate si spre biserica zboara, nu tb sa-l trimita nimeni, se duce singur.

 

V-am pupat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai dau un ex si plec, nu de alta, dar am impresia ca omul face o distinctie intre credinta si Biserica, acestea sint cam ca teoria cu practica, nu stiu cum sa zic. Sau uite: daca esti mama si-ti iubesti copilul, ai putea sta departe de el? Sa zicem ca-l duci la bunici sau la internat, nu alergi macar la sf de sapt sa-l iei in brate? Sau cu sotul tau: chiar daca unu-i in Ro si altul in Italia la munca(dau si eu un ex, putea fi-n Canada[:)]), va multumiti sa va iubiti doar asa, cu gindul unul la altul? Sau abia asteptati sa va gustati si mincati?

 

Asa si cu Dumnezeu: El ne-a aratat la Cina cea de taina cum e cu Trupul si Singele si ca vrea sa fim asftel uniti cu El ca, altfel, nu vom avea viata: poate se refera si la viata asta, dar si la cealalata. Si daca Biserica inlesneste aceasta intilnire cu Domnul, nu tb sa ne bucuram?

 

Daca ne voia singuri, fiecare cu credinta lui ascunsa,neimpartasita cu ceilalti, nu intemeia biserica,asa ca sa fiti convinsi ca biserica nu spune acolo niste chestii popesti, bisericesti si romanesti.

 

Va doresc sa gasiti![flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am urmarit cu interes discutiile voastre, de cateva ori am vrut sa scriu, dar am renuntat.

 

uite, cu tot respectul fata de credinta si valorile voastre, eu am o mica intrebare lumeasca, daca vreti : cand mai aveti, doamnelor, timp pentru a va documenta/studia religia, pentru a reflecta asupra celor scrise, pentru a participa la slujbe, etc. ? pentru ca lucrurile acestea sunt atat de profunde, necesita timp de gandire si reflectie, participare la slujbe, discutii cu preotul sau alti enoriasi, studiu individual, samd. eu abia am timp pentru familie si casa, in cele 2-3 ore care imi raman dupa ce vin de la serviciu, in timpul saptamanii, iar sambata si duminica nu mai stiu pe ce sa pun mana mai intai : curatenie, spalat rufe, mers la cumparaturi, scos copilul pe afara, etc.

 

sincer, cand/cum reusiti voi sa aveti ragazul necesar pentru studiul si aprofundarea credintei, pentru practicarea acesteia ? pentru ca lucrurile acestea nu se fac la repezeala, in graba, doar ca sa fie bifate pe lista zilnica cu "to do". necesita alocarea unui timp, zilnic sau periodic. cum faceti astfel incat sa echilibrati balanta ?

 

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

 

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, pai cum cind? Poti citi in pauza de la munca sau seara la culcare sau duminica dupa amiaza sau simbata seara sau in concediul de maternitate, nu exista sa nu-ti faci timp.Sau in loc de forum sau de facebook sau de vb la tel sau in loc de uitat la tv, asta-i buna.

 

Tu vrei sa zici ca nu citesti nimic? Ca n-ai momente libere?

 

In afara de asta, informatia nu vine de azi pe miine, vine in timp, azi un pic si miine un pic, daca ma-ntrebai la 25 de ani, nu stiam absolut nimic din ce-am scris aici.

 

Mincatorul meu de timp nu e o lectura religioasa pe care, din pacate, n-am mai practicat-o de vreun an, tot din lipsa de timp, mincatorul meu de timp e forumul de ex si sg cale de a ma restrictiona e cred inchiderea contului altfel..toata ziua cu nasul aici,plus ca degeaba.

 

Sper ca te-am lamurit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai pt ca e pura curiozitate +rautate/malitiozitate, eu una n-o sa-ti raspund. Nu de alta, dar puteti la fel de bine sa va duceti si la clubul cartilor sau la al filmelor sau la ce s-o mai citi pe Dc si sa le-ntrebati la fel: cum de au timp de citit si unde lucreaza.

 

Exact cum a facut ch-dana ieri: cind vezi ca la ce ti-a raspuns omul intrebat, nu ai cum a-l pune la punct sau a-i da o replica ustutratoare, iei o mina de ceva si arunci cu cuvinte precum : inchizitie, puturosenie etc.Acuma ati gasit; cel credincios e vreun putiros.

Poate ca-i de fapt destept si munceste putin pe bani multi.

 

Si cu asta, sa fiti sanatosi, ma bucur ca v-am cunoscut dar ma bucur si sa ne despartim![flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CorinaDani raspund si eu ca si Katya: nu am ajuns sa cunoastem totul peste noapte. Eu de pilda incerc sa iau timp sa citesc putin din Biblie si sa ma rog in fiecare zi. M-am intors la Dumnezeu acum 20 de ani. Depinde ce consideri tu prioritate in viata. Daca ai sti ca esti bolnav si ai nevoie de tratament, asta devine o prioritate chiar daca ai sau nu timp.

 

A_alinta eu sunt casnica, dar asta nu inseamna ca nu fac nimic. Sunt implicata in activitati care necesita timp, fac voluntariat si homeschooling o buna parte din zi. De fapt de multe ori mi-as lua un serviciu, pentru ca ar fi mai usor decat sa "stau" acasa.[:D]

 

 

 

Gloria si Eva (22 dec. 2004)

 

 

Vara 2011

 

 

Evil thrives when good men do nothing

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...