Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ce ati face?(2)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Katya
Corina, pai cum cind? Poti citi in pauza de la munca sau seara la culcare sau duminica dupa amiaza sau simbata seara sau in concediul de maternitate, nu exista sa nu-ti faci timp.Sau in loc de forum sau de facebook sau de vb la tel sau in loc de uitat la tv, asta-i buna.Tu vrei sa zici ca nu citesti nimic? Ca n-ai momente libere?In afara de asta, informatia nu vine de azi pe miine, vine in timp, azi un pic si miine un pic, daca ma-ntrebai la 25 de ani, nu stiam absolut nimic din ce-am scris aici.Mincatorul meu de timp nu e o lectura religioasa pe care, din pacate, n-am mai practicat-o de vreun an, tot din lipsa de timp, mincatorul meu de timp e forumul de ex si sg cale de a ma restrictiona e cred inchiderea contului altfel..toata ziua cu nasul aici,plus ca degeaba.Sper ca te-am lamurit.
align="right" id="quote2">momente libere nu prea am. asta e situatia, din pacate. de citit citesc pe net, printre picaturi, de la serviciu [:I]. acasa nu am timp mai deloc, tot mereu e cate ceva de facut, treburi casnice obisnuite, iesit cu copilul pe afara, etc. ajung acasa in cel mai fericit caz pe la 18:30-19:00, iar la 22-22:30 imi pica ochii in gura si adorm la tv, nici macar un film nu pot sa-l urmaresc cap-coada. sunt atat de obosita uneori, incat chiar si daca mi-as propune sa citesc ceva, ar trebui sa fie ceva usor, in nici-un caz nu as putea "procesa" texte cu continut prea filozofic sau religios.iar la serviciu, ipotetic vorbind, daca m-ar vedea cineva cu o carte religioasa in brate/pe masa, s-ar uita toti ciudat. majoritatea colegilor mei nu sunt practicanti, nu merg la biserica, nu au astfel de preocupari. e adevarat ca majoritatea sunt tineri, cu varsta intre 26-35-38 ani. si chiar daca ar fi practicanti, cu siguranta nu vor sa aduca acest subiect in discutie sau sa recunoasca, risca sa fie etichetati sau priviti ciudat. asta e realitatea, din pacate. dar ca sa fiu bine inteleasa, precizez faptul ca, desi sunt botezata ortodox, nu sunt in randul credinciosilor. incerc sa fiu un om cat de bun pot eu, cu siguranta perfecta nu sunt. insa nu am fost niciodata in apropierea credintei, parte din cauza vremurilor in care am crescut, parte din cauza meseriei tatalui meu, care interzicea categoric orice apropiere de tot ce inseamna religie (pe vremea comunistilor, adica). acum sunt prea batrana si sceptica pentru a ma mai convinge cineva. insa ii respect si pe undeva ii admir pe cei care pot sa fie credinciosi, cu conditia sa-si vada de implinirea sufleteasca fara a incerca sa-i converteasca pe altii, cu orice pret sau cu insistenta iesita din comun. nici eu nu incerc sa-i conving pe credinciosi de contrariul celor in care ei cred. consider ca putem convietui cu totii, in echilibru, daca dam dovada de o minima toleranta.Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m
CorinaDani, cunosti pilda cu Marta si Maria? O gasesti la Luca;10;38;42. Adica aici, ultimele 5 paragrafe: http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=10(nu-ti ia mai mult de 5 min [:)])http://www.lucamic.blogspot.com/
align="right" id="quote2">nu o cunosc, doar v-am spus ca nu am tangenta, nu practic.am citit. am inteles. e o pilda inteleapta.multumesc, raman insa la parerea mea, fara suparare pentru voi. raman sa citesc dialogurile si schimburile voastre de idei, unele sunt interesante, altele ma contrariaza sau revolta de-a dreptul. dar e doar parerea mea, de aceea nici nu am intervenit, desi ma mancau degetele pe tastatura.asadar, ma retrag in liniste [flo], cu promisiunea sa va citesc si sa mai intreb daca am nelamuriri.. .in fiecare zi invatam lucruri noi.week-end placut tuturor !Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, desi mi se pare tendentioasa intrebarea ta am sa-ti raspund. eu lucrez, desi uneori as dori sa fiu casnica. [:I] chiar si cand au fost copii mici si am stat acasa cu ei am lucrat. si am timp de multe lucruri ptr ca sunt foarte organizata. mai ales ca am pasat din responsabilitati si copiilor in ultima vreme. (a nu se intelege ca-i exploatez)

 

am timp de toate, desi pare incredibil ptr unii si imposibil ptr altii. m-am invatat sa fac doar ce este important si treburile urgente. ptr maruntisuri si aspecte nesimnificative nu-mi bat capul. chiar daca asta inseamna sa nu sterg praful doua saptamani. prefer sa plec cu bicicleta in parc si sa meditez sau sa ma rog sub cerul liber, sau sa petrec timp cu copii.

 

 

 

patou, ma bucur sa te citesc.[pup]

 

katya, te rog nu pleca de pe forum. eu te vad ca o persoana echilibrata si matura, e nevoie de tine aici.[pup]

 

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katya
Corap, mersi pt raspuns. Mai ales ca inteleg atit de bine ce spui, nu cred ca e cineva care sa nu-si fi pus asemenea intrebari. Eu intrebasem nu ca sa dau un raspuns, deci n-o sa incerc nicidecum sa-ti spun ce raspunsuri am primit sau acceptat eu si de ce, cit ca am vazut ca un ateu, chiar daca nu crede ca exista un Dumnezeu, tot ii atribuie vina pt toate relele, asa inexistent cum e, in timp ce un credincios-de ex Kariguld, ati vazut ca n-a dat vina pe nimeni, si-a luat boala asa cum i-a venit, s-a luat de ea, nu de Dumnezeu.Mersi oricum.
align="right" id="quote2">Katia oare nu erai tu aia care spuneai ca "boala ne e data spre maintuire" ar trebui sa ma uit cum copilul mi-e bolnav si sa nu fac nimic pt ca "Domnul ne-a dat-o spre binele nostru" nu tu erai aia care atribuiai toate bolile dragostei lui D-zeu fata de oameni.nu stiu de unde o scoti acum ca atei da vina pe D-zeu cand atei nu cred in D-zeuvoi fetelor va contraziceti singure nu va suparati! Album http://picasaweb.google.com/nicole.poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
katya, te rog nu pleca de pe forum. eu te vad ca o persoana echilibrata si matura, e nevoie de tine aici.[pup]
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
align="right" id="quote2">Eu inteleg sa plece din discutie, sau cel mult, de la subiect, dar de pe forum?![q][q] Katia, spune, te rog, ca nu pleci nicaieri![pup][flo]http://www.lucamic.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui almo
Katia oare nu erai tu aia care spuneai ca "boala ne e data spre maintuire" ar trebui sa ma uit cum copilul mi-e bolnav si sa nu fac nimic pt ca "Domnul ne-a dat-o spre binele nostru" nu tu erai aia care atribuiai toate bolile dragostei lui D-zeu fata de oameni.nu stiu de unde o scoti acum ca atei da vina pe D-zeu cand atei nu cred in D-zeuvoi fetelor va contraziceti singure nu va suparati! Album http://picasaweb.google.com/nicole.poze
align="right" id="quote2">De unde vine boala, iti explica medicina [flo]. Insa raspunsul citat de tine este pentru intrebarea "de ce o ingaduie Dumnezeu", si nu cuprinde si instructiuni despre cum trebuie noi sa o primim, si anume "nefacand nimic". Noi nu suntem niste spectatori la propria viata, iar daca Dumnezeu ne-a dat o boala, NU trebuie sa asteptam cuminti sa ne-o si ia. Ne-o da tocmai pentru a activa in noi o miscare spre vindecare, si cand consideri ca originea nu e doar trupeasca, ci si spirituala, automat actiunea vindecatoare trebuie sa acopere si acest aspect. Nu stiu daca ai experimentat, insa in cazul unui lesin, o palma te poate readuce imediat la simtire, este foarte eficienta si foarte sanatoasa.[flo]http://www.lucamic.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, fetelor, nici nu ma asteptam si nici nu-mi doream sa fiu chemata la rampa, chit ca va multumesc, mai ales tie, Kari, dupa ce ca atita te-am prigonit![q]

 

Nu m-am suparat chiar asa de tare, desi am avut senzatia ca ma musca un ciine : adica tu raspunzi la niste intrebari si te trezesti vinovat atit ca nu dai raspunsuri care sa placa cit si, colac peste pupaza, ca ai cunostintele de a da acele raspunsuri ! Esti vinovat ca stii si tb sa fii sanctionat.

 

Despre convertiri iarasi,n-am cuvinte. Uite, Corina, ce scrie sus: Sufletul credintei. Ai vazut? N-ai citit tu aici? Ce vina am eu ca te maninca degetele la ce se scrie pe aici? Ai vazut cum zici ca la munca, daca ai citi o carte de spiritualitate, n-ai fi bine vazut? Crezi ca pe forum e altfel ?

 

Sper sa nu apuna soarele peste minia mea[:)] ,nici azi si nici miiine, da'n caz ca da, e doar de la adictia pe care am capatat-o, nu de la cineva, asa ca o sa va scriu pe privat sa facem schimb de adrese, bine?

 

Eu la sb nu mai am ce zice, dar citesc la voi, mai ales, Simplyana, ca vreau si eu sa vad, vorba lui Michelle, cine esti[:D], in cine crezi, ce scrii etc(sper sa nu se supere Michelle ca am zis asa).

 

V-am pupat![pup]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katya
Tocmai pt ca e pura curiozitate +rautate/malitiozitate, eu una n-o sa-ti raspund. Nu de alta, dar puteti la fel de bine sa va duceti si la clubul cartilor sau la al filmelor sau la ce s-o mai citi pe Dc si sa le-ntrebati la fel: cum de au timp de citit si unde lucreaza.Exact cum a facut ch-dana ieri: cind vezi ca la ce ti-a raspuns omul intrebat, nu ai cum a-l pune la punct sau a-i da o replica ustutratoare, iei o mina de ceva si arunci cu cuvinte precum : inchizitie, puturosenie etc.Acuma ati gasit; cel credincios e vreun putiros. Poate ca-i de fapt destept si munceste putin pe bani multi.Si cu asta, sa fiti sanatosi, ma bucur ca v-am cunoscut dar ma bucur si sa ne despartim![flo]
align="right" id="quote2">mi se pare ca numai tu te-ai gandit la lenevie, eu una in nici un caz.mi se pare foarte ciudata reactia ta ca si modalitatea de raportare la intrebare.curiozitatea mea era vis-a-vis de posibilitatile sotilor vostri de a avea un job bun ceea ce e de admirat si poate fi pus si pe credinta voastra, nu ca sunteti voi puturoase.pacat ca te-ai ambalat asa urat!alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...