Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nou stil de viata (306) - Sa redevenim silfide !


Recommended Posts

Salut!

 

[s] Sabina, multa sanatate si spor la slabit!

 

Mik poate imi recomanzi si mie ceva din specialitatile mexicane :))...ma uit ca bou la ele in supermaket...habar nu am ce ar fi ok...

 

Daniela sa-ti priasca minivacanta! Eu nu scriu ce mananc ptr ca mananc si prostii :(

 

Maria ca sa papi si inghetata si putine calorii poti lua inghetate din acelea din suc de fructe lolipop...alea au max 60 de calorii una, de obicei [olala]

 

Azi au fost copkii la local farm sa culeaga afine...Au venit cu o punga mare pe care au dat 3 $...Sotul a fost mai ghinionist ca l-a intepat ceva...noroc ca nu e alergic :)

 

Va pup![pup]

 

Mihaela&Cristian 25.03.2006id="blue">&Maria Eliana 19.05.2008id="red">

Cu toata dragostea!id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

Miha, depinde ce iti place in bucataria mexicana si daca esti mai mult/supa/dulciuri/legume ciudate/picante.

Pentru inceput 2 retete ffff simple [8D] :

- gelatina

- quesadillas

 

Gelatina se face din praful din pliculet, e cu fructe si se poate dizolva in apa sau in lapte (te uiti pe plic). Se inclazeste lichidul, versi pudra din plis si bati bine cu telul. Pui in frigider.

In general, un plic il gasesti pentru un litru de lichid. Ii mai poti dauga putin zahar sau lamiie (eu adaugam sistematic lamiie). Nu stiu daca va place textura, noua (eu si copiii) ne placea foarte mult ca era un desert racoritor. Gelatina e pe baza de cactus, deci daca tii post poti face asa ceva cu incredere.

 

Quesadillas : nu sunt decit turte de porumb sau de griu (tortillas), se pun pe plita incinsa sa se incalzeasca, pui brinza de tip oaxaca desfacuta in fisii pe o jumatate de turta, o inchizi in doua si o rumenesti pe ambele parti. Iti trebuie plita de fonta sau ceva de genul table de copt. Mai poti pune in brinza ardei iute, rosie uscata, ceapa taiata fin. Le servesti la aperitiv.

 

Sa-mi scrii ce tip de mncare te intereseaza. [pup]

 

Meniul de azi (nu dati cu pietre !)

- biscottes cu miere si cafea neagra

- oua umplute cu rondele de castravete. Peste la cuptor si mamaliga. Un fruct

- salata verde cu ceapa verde ci carne de pui (e puiul de ieri la cuptor). rulada cu crema mousse si zmeura [:I]

 

Va aduc aminte sa va cintariti miine. [olala] Da ?

 

Va pup in grup.

 

 

Mik. id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Mik multumesc mult...cred ca am vazut gelatina...americanii au ceva jelly asa in cutii de iaurt...e acelasi lucru? Cred ca nu...

Suna bine desertul asta...Cristi sigur o sa aiba o pb cu consistenta si nu o sa guste...[:)]

Si quesadiila am vazut...si chiar vreau sa incerc...Sper sa nu dau foc...deja mi s-a activat de 2 ori senzorul de fum si l-am oprit [:)]...ma uitam la next top model America si o tipa a incercat sa faca taco la un toster...si a luat foc aparatul :)...Sper sa nu am parte de distractie![:D]

 

Ma intereseaza foarte mult ce tip de branza sa iau...am inteles ca cea mexicana e mai apropiata de a noastra...Pana acum am incercat Cacique - Queso fresco...dar nu e prea faina!...E ca aia de casa ce o faceam eu din lapte si lamaie...Mi-e dor de telemea [q] - de vaca, oaie, capra...bivolita...Aici nu gasesc...Abia gasesc feta...ca sa imi mai alin dorul :)

 

 

Azi la MD am cereale, cafea cu 2 bucati de cioco neagra, porumb fiert; la pranz ciocanele de pui cu legume si salata,iar seara o salata cezar.

 

 

M-am uitat pe inghetata si un baton are 25 de calorii (no sugar added)...Asa mananc si eu linistita unul/2 pe zi...depinde cat e de cald![:D]...Mai am pungi cu migdale de fix 100 de calorii si le folosesc pe post de gustare...sau 100 de gr de popcorn simplu...cu sare...sau fructe de padure (zmeura, afine, mure)

 

Trebuie sa mananc 1268 calorii/zi ca sa slabesc! Am intrat aici(https://www.livestrong.com)si am calculat.

 

[pup]

 

Mihaela&Cristian 25.03.2006id="blue">&Maria Eliana 19.05.2008id="red">

Cu toata dragostea!id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danielag
Buna dimineata, doamnelor! Nu m-am cantarit, caci sunt pe drumuri. Cred insa ca m-am ingrasat, am exagerat cu fructele saptamanile astea.Va pup pe toate,Daniela
align="right" id="quote2">Si eu sunt grasa...abia mai intru in blugii marimea 36 :(....Nu vreau 38 :(...Ma apuc de sport!!!Mihaela&Cristian 25.03.2006id="blue">&Maria Eliana 19.05.2008id="red">Cu toata dragostea!id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete bb_yasmi

heelloo

 

eu nu am mai intrat pt ca nu am noutati.....kg sunt la fel, oscilez intre 55,1 si 55,7-8 ....

va pupic!

 

__________________________________________________

mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior id="Book Antiqua">!id="red">! id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi ce fain de tine...eu n-am cantar, dar am trecut de cifrele astea :(

 

Cred ca o sa apelez iar la dieta vegetariana...Dr Oz zice ca trebuie sa mananc fasole la fiecare masa si sa nu mai mananc carne ca sa dau jos de pe abdomen si de pe coapse.

 

Ma forteaza sotul sa mergem la sala :(...[bang]....imi distruge lenea :(

 

Sa va mai spun ca am si in cladire sala de fitness gratis 24 din 24 si n-am calcat in ea? :(

 

Sunt nasoala :(

 

[pup] fete slabe cu vointa si silueta :)

 

Mihaela&Cristian 25.03.2006id="blue">&Maria Eliana 19.05.2008id="red">

Cu toata dragostea!id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sa nu ma dati pierduta, continui sa am musafiri acasa si sa gatesc una-alta. Deci cintarul imi arata fix ce merit. [:I]

In plus, la noi a fost foarte cald pina azi si nu s-a putut face nici un fel de sport, decit balacit in piscina.

 

Mai apar eu.

 

 

Mik. id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Gata am gasit casa si m-am hotarat ca pana la revel sa revin la 52 de kg...asa ca o sa alerg si o sa pap echilibrat...

 

Meniul de azi:

MD: ou fiert, o felie de branza feta, o felie de paine si ceai;

10: o pruna, un mar

11: cafea fara zahar

Pranz: varza de Brux. la cuptor si 2 felii de paine

16: un pahar lapte de migdale

Cina: o salata mare cu salata, rosii, castraveti si crutoane

 

Va pup![pk]

 

 

 

Mihaela&Cristian 25.03.2006id="blue">&Maria Eliana 19.05.2008id="red">

Cu toata dragostea!id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello again,

 

Am respectat ieri meniul...Azi pap:

 

MD: o cana de lapte de migdale, muesli cu lapte si banana, iaurt cu capsuni

10 cafea fara zahar, 3 prune uscate

Pranz: macaroni and cheese si o felie pepene galben

16: 10 grisine din grau integral

Cina: guacamole cu paine

 

Mik pana la urma doar guacamole imi place de la mexicani :)...am incercat gelatina (aia de capsuni e ok), enchilladas vegetariene dela Amy`s (le-a mancat gunoiul :))...iar ptr quesadilla nu mai am curaj....Poate una vegetariana :)

Mai cumpar ceva melcisori mexicani pe care ii fac cu lapte si zahar celor mici.

 

Am baut ieri apa de cocos (cocos water din nuca verde de cocos din Brazilia)...e f nutritiva. Sunt incantata!

 

Va pup!

 

Mihaela&Cristian 25.03.2006id="blue">&Maria Eliana 19.05.2008id="red">

Cu toata dragostea!id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...