Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

copil hiperkinetic


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui maria26
rrox, Andy este extraordinar de sensibil si afectuos..cateodata chiar sufocant.. pe Albert il imbratiseaza f des, il mangaie, ii pupa manutele, ii spune "te iubesc" ... ii da jucariile lui, dar l-am simtit gelos acum cateva luni.. nu l-a deranjat faptul ca eu eram mereu legata de bebe, cand am nascut... chiar ma asocia cu bebe .. nu mai eram doar "mami".. eram "mami cu bebe" in limbajul lui... gelozia a intervenit atunci cand bunicii i-au acordat atentie si lui Albert... de cate ori il vedea la unul din bunici in brate, il batea sau il strangea f tare in brate... i-am explicat in toate felurile ca nu asa trebuie... pana nu l-am certat rau de tot, nu s-a potolit... partea proasta e ca el nu-si intelege sentimentele.. daca ar face-o, s-ar rezolva toate problemele... daca un copil plange langa el, el rade.. cum sa-i explic ce e gelozia? chiar nu stiu cum.. mami de Albert 17.09.2011 si mami de Andy 06.06.2008
Nu e nevoie sa-i explici ce este gelozia. E nevoie sa vorbesti cu el despre emotiile negative. Despre frica, despre furie - legate de aparitia fratiorului. Inteleg ca l-ai certat rau de tot, acum e nevoie sa ajungi la emotiile care l-au facut pe el sa fie agresiv cu cel mic, sa le intelegi, sa i le reflectezi si lui, sa i le accepti. Sa-i linistesti temerile legate de pierderea monopolului asupra parintilor. Sa i le normalizezi, aratandu-i ca si alti copilasi au reactionat asa cand s-au trezit cu un micut frate dragalit de toata lumea. E perfect capabil sa inteleaga toate astea, daca le i le prezinti in forma potrivita. La baza agresiunii a stat frica. Frica ca el a pierdut ceva si apoi furia ca Albert i-a luat ceva. Daca doar le blochezi manifestarea, fara sa le asculti si sa le accepti, astea sunt baza anxietatii. Asa cum ti-am spus deja, abordeaza lucrurile astea prin joc. Spui ca nu-si intelege sentimentele. Copiii invata sa isi recunosca emotiile de la adultii din jurul lor. Le sunt reflectate de adulti. Spui ca rade cand un copil plange. Poate il amuza. Astepti empatie de la el? E devreme, la varsta asta sunt puternic egocentrici. Teama de a nu fi ceva in neregula cu el, te face sa-l evaluezi nonstop, sa-l judeci prea aspru. Cumva ai vrea sa faca tot soiul de lucruri ca sa-ti infirme tie temerile. Te inteleg foarte bine [flo], dar pentru binele vostru, ar fi minunat daca nu ai mai face-o. Andy are nevoie sa se simta acceptat de tine, asa cum e, tot timpul. Asta il securizeaza si ii da aripi. Nu-l evalua, observa-l cu iubire, nu cu spaima, sprijina-l cu incredere ca va reusi, nu cu disperare. O sa va fie mai bine amandurora. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Kristinuk, problema nu e ca nu se uita la televizor, stim cu totii ca e mai bine fara televizor, ci ar fi faptul ca nu are rabdare sa se concentreze. Indiferent daca are sau nu un diagnostic, un copil trebuie sa aiba o anumita capacitate de concentrare, mai ales ca in 2-3 ani incepe scoala si va trebui sa fie capabil sa stea linistit si sa asculte diverse lucruri perioade destul de lungi. De aceea este mai bine sa lucreze cu el acum, decit mai tirziu. Fetita mea de exemplu a avut rabdare sa stea la tv, sa asculte povesti (desi se fataie tot timpul) si tot are uneori probleme de concentrare la scoala. Desi are rezultate bune si este foarte curioasa, a remarcat si invatatoarea ca este foarte "distrata". Merge la gimnastica unde stau si eu in tribuna si o vad, si nu asculta niciodata explicatiile profesorului. Isi roade unghiile, vorbeste cu ceilalti, se gindeste la altceva. I se intimpla mereu cind ii vine rindul la exercitii sa nu stie ce are de facut. De-asta eu cred ca e mai bine sa lucreze cu un copil care da semne de hiperkinetism, decit sa se linisteasca cu faptul ca e un copil normal si gata. Poate avea probleme mai tirziu. Maria, poate daca citesti despre asta gasesti sfaturi concrete cum sa lucrezi cu el si sa-l faci sa se concentreze mai bine. Eu nu am lucrat in sensul asta cu Julia, dar banuiesc ca sint destule strategii pentru asta. Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rrox3, el de obicei se joaca cu masinutze.. le plimba peste tot si vorbeste continuu.. face trenuletz cu multe vagoane din lego.. ..deseneaza la tabla cu creta etc.. daca eu ii spun "hai sa construim o casa", nu vrea.. dar daca ii spun "hai sa alergam pana in bucatarie si inapoi, imediat executa" ..un alt exeplu.. daca ii spun "da-ti jos hainele de pe tine si ia-le pe aceastea curate" ma lovesc de un refuz.. daca insa ii spun "hai sa ne schimbam repede si sa luam mopul sa spalam pe jos" imediat se executa...trebuie sa gasesc mereu ceva cu care sa-l motivez.. cateodata mai obosesc si eu psihic, dar nu am ce sa fac.. foarte bune sfaturile tale :) cristinuk, nu am asteptari prea mari de la el.. pur si simplu, imi doresc sa fie un copil tipic.. nu vreau sa fie stralucit.. nu am pretentie ca in viitor sa fie premiantul casei, dar nici codasul..noua la gradinita ni s-a tras un semnal de alarma... cipcipcip, ai punctat foarte bine.. nu stiu daca v-am spus ca pentru fiecare raspuns corect sau fapta buna, Andy primeste recompense.. am vazut ca functioneaza mai bine.. sa va povestesc ce am facut astazi in padure... precizez ca padurea respectiva este un parc foarte mare unde vin multe mamici cu copii... ne-am asezat pe o banca... langa noi se jucau niste copii mai micuti cu masinutele... i-am spus lui Andy ca poate sa mearga acolo, dar sa ceara voie sa se joace... s-a dus in secunda urmatoare foarte incantat... s-a jucat foarte frumos.. o mamica a luat o mingiutza mica si se juca cu baietelul...bineinteles ca Andy a vrut si el.. i-am aratat cum trebuie sa arunce mingea la baietel si sa astepte sa o primeasca.... dar s-a plictisit repede de asta si a inceput sa arunce mingea prin frunze si sa alerge dupa ea, ignorand complet celalat baietel... i-am repetat de cateva ori ca nu asa, chiar i-am aratat din nou cum, dar degeaba.. asa ca am dus mingea cu mana lui la mamica respectiva si l-am pus sa zica multumesc.. bineinteles ca a inceput sa planga sa mai stam, dar fiind neascultator am plecat.. toate mamicile respective se uitau la noi ciudat.. e adevarat ca nu au cum sa inteleaga cu ce ma confrunt eu zi de zi, dar totusi.. cateodata imi vine sa nu mai ies din cauza privirilor.. e usor sa critici cand tie iti e bine... problema este ca Andy parea ca nu stie sa se joace cu mingea, ceea ce nu e adevarat.. are mingi o gramada si i-am aratat de n ori... el prefera sa faca numai pe dos... sper ca m-am facut inteleasa.. intotdeauna cand se joaca cu un copil, totul incepe bine si sfarseste nasol.. mami de Albert 17.09.2011 si mami de Andy 06.06.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merge la gradinita ? acolo cum se comporta cu copiii? intra usor in jocul lor, respecta regulile de joc? eu am un baietel cu autism si cu mult inainte de a avea diagnosticul explicam imediat celor din jur ca "noi invatam" sa ne jucam ... si in general in fata nu m-am lovit de rautaciosi ( cu mici exceptii) .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Chuny
Merge la gradinita ? acolo cum se comporta cu copiii? intra usor in jocul lor, respecta regulile de joc? eu am un baietel cu autism si cu mult inainte de a avea diagnosticul explicam imediat celor din jur ca "noi invatam" sa ne jucam ... si in general in fata nu m-am lovit de rautaciosi ( cu mici exceptii) .
da, merge la gradinita. acolo e cuminte..este la grupa mare pentru ca nu am gasit loc la grupa mica ( l-am transferat acum o luna si jumatate)si jocurile lor sunt mai grele pentru el.. dar il invata si il protejeaza oarecum..el se joaca prin imitatie... educatoarea mi-a spus ca avem un avantaj ca sunt copiii mari... chiar a vorbit cu ei sa nu-l lase deloc singur.. sa-l ia tot timpul la joaca... eu le-am spus ca e hiperkinetic celor din parc.. in fine,o persoana pana nu se loveste de ele, nu prea are cum sa inteleaga.. ideea e ca el se joaca normal, pare totul ok pana la un moment dat ( cand probabil oboseste sa stea concentrat si sa respecte reguli) si devine haotic .. nu ma ma asculta... si "pare" doar un copil rasfatat in fata caruia nu m-am impus...asta am vrut sa subliniez... eu nu neg ca am fost foarte indulgenta cu el...dar cred ca multi copii sunt crescuti fara cearta si bataie si nu sunt asa.. mami de Albert 17.09.2011 si mami de Andy 06.06.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, eu cred ca ai exagerat cand l-ai luat din parc. Tu consideri la el neascultare cand de fapt e neputinta. Trebuie sa vezi mereu ce e in spatele comportamentului lui. De ce a aruncat mingea in frunze? Daca nu incerci sa il intelegi, nu il poti ajuta. Uite, la treaba cu bunicii, cumva a acceptat ca tu nu mai esti doar a lui, dar bunicii erau numai ai lui si tocmai ii pierduse si pe acestia. A fost greu de indurat pentru el, eu asa vad lucrurile. As fi incercat sa inteleg ce e in spatele comportamentului, ca sa pot sa il ajut sa depaseasca momentul. Eu nu cred ca el are nevoie de pedepse si recompense, ci de multa intelegere si partea ta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ary v, eu sunt foarte intelegatoare.... l-am pregatit 9 luni pentru venirea lui Albert... ii aratam mereu bebelusi pe strada si ii spuneam ca vom avea si noi unul si ne vom juca cu el... are chiar si sarcinile lui precise... imi aduce serv umede, alifie , pampers.. il schimbam pe bebe, dupa care el duce pampersul murdar la gunoi.. sunt multe alte exemple de acest gen.. cred ca asta e si motivul pentru care in ceea ce ma priveste nu a fost gelos.. i-am explicat cum am putut eu mai bine si in privinta bunicilor.. dar daca ei nu vor sa inteleaga ca trebuie sa explice si ei, nu am ce sa le fac.. ei ne-au crescut altfel pe noi... daca eram neascultatori, ne dadeau doua la fund si ne trimiteau in camera.. erau alte vremuri.. sa nu crezi ca in padure l-am luat pur si simplu.. a aruncat mingea de 20 de ori in iarba, timp in care eu i-am tot explicat.. eu cred ca el gace asa din plictiseala si pentru a avea motiv sa alerge.. pentru el nu e interesant sa stea pe loc , sa primeasca si sa arunce mingea :) fetelor, v-am urmat sfaturile.. ieri l-am pus sa alerge... pe o distanta de 30 de metri si inapoi... a alergat continuu f incantat... a dormit de pranz 3 ore :) in plus marti si miercuri mergem la inot :) mami de Albert 17.09.2011 si mami de Andy 06.06.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maria26
rrox3, el de obicei se joaca cu masinutze.. le plimba peste tot si vorbeste continuu.. face trenuletz cu multe vagoane din lego.. ..deseneaza la tabla cu creta etc.. daca eu ii spun "hai sa construim o casa", nu vrea.. dar daca ii spun "hai sa alergam pana in bucatarie si inapoi, imediat executa" ..un alt exeplu.. daca ii spun "da-ti jos hainele de pe tine si ia-le pe aceastea curate" ma lovesc de un refuz.. daca insa ii spun "hai sa ne schimbam repede si sa luam mopul sa spalam pe jos" imediat se executa...trebuie sa gasesc mereu ceva cu care sa-l motivez.. cateodata mai obosesc si eu psihic, dar nu am ce sa fac.. foarte bune sfaturile tale :) cristinuk, nu am asteptari prea mari de la el.. pur si simplu, imi doresc sa fie un copil tipic.. nu vreau sa fie stralucit.. nu am pretentie ca in viitor sa fie premiantul casei, dar nici codasul..noua la gradinita ni s-a tras un semnal de alarma... cipcipcip, ai punctat foarte bine.. nu stiu daca v-am spus ca pentru fiecare raspuns corect sau fapta buna, Andy primeste recompense.. am vazut ca functioneaza mai bine.. sa va povestesc ce am facut astazi in padure... precizez ca padurea respectiva este un parc foarte mare unde vin multe mamici cu copii... ne-am asezat pe o banca... langa noi se jucau niste copii mai micuti cu masinutele... i-am spus lui Andy ca poate sa mearga acolo, dar sa ceara voie sa se joace... s-a dus in secunda urmatoare foarte incantat... s-a jucat foarte frumos.. o mamica a luat o mingiutza mica si se juca cu baietelul...bineinteles ca Andy a vrut si el.. i-am aratat cum trebuie sa arunce mingea la baietel si sa astepte sa o primeasca.... dar s-a plictisit repede de asta si a inceput sa arunce mingea prin frunze si sa alerge dupa ea, ignorand complet celalat baietel... i-am repetat de cateva ori ca nu asa, chiar i-am aratat din nou cum, dar degeaba.. asa ca am dus mingea cu mana lui la mamica respectiva si l-am pus sa zica multumesc.. bineinteles ca a inceput sa planga sa mai stam, dar fiind neascultator am plecat.. toate mamicile respective se uitau la noi ciudat.. e adevarat ca nu au cum sa inteleaga cu ce ma confrunt eu zi de zi, dar totusi.. cateodata imi vine sa nu mai ies din cauza privirilor.. e usor sa critici cand tie iti e bine... problema este ca Andy parea ca nu stie sa se joace cu mingea, ceea ce nu e adevarat.. are mingi o gramada si i-am aratat de n ori... el prefera sa faca numai pe dos... sper ca m-am facut inteleasa.. intotdeauna cand se joaca cu un copil, totul incepe bine si sfarseste nasol.. mami de Albert 17.09.2011 si mami de Andy 06.06.2008
Maria, parerea mea este ca nu procedezi bine cu copilul. Nu exista "asa se face" atunci cand e vorba de joaca, de relaxare! :) Fiecare se joaca si se relaxeaza cum pofteste. Baiatul tau s-a plictisit, pe buna dreptate, de stupizenia (pana la urma e stupid, nu? [:)]) aruncatului mingii de la unul la altul si a vrut sa schimbe jocul, a inceput sa o arunce in tufisuri. Bravo lui, lasa-l sa se joace cum pofteste! Ce faci eu este sa-l aplatizezi, sa-l nivelezi, sa-i ucizi originalitatea si initiativa. Tu vrei un copil care sa nu fie diferit de ceilalti, vrei un copil tipic, care sa nu-ti dea bataie de cap. E treaba ta ce vrei, dar nu ai voie sa-ti schimbi copilul pentru ca el sa devina asa cum tu iti doresti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lapona
Citat:
citat din mesajul lui maria26
rrox3, el de obicei se joaca cu masinutze.. le plimba peste tot si vorbeste continuu.. face trenuletz cu multe vagoane din lego.. ..deseneaza la tabla cu creta etc.. daca eu ii spun "hai sa construim o casa", nu vrea.. dar daca ii spun "hai sa alergam pana in bucatarie si inapoi, imediat executa" ..un alt exeplu.. daca ii spun "da-ti jos hainele de pe tine si ia-le pe aceastea curate" ma lovesc de un refuz.. daca insa ii spun "hai sa ne schimbam repede si sa luam mopul sa spalam pe jos" imediat se executa...trebuie sa gasesc mereu ceva cu care sa-l motivez.. cateodata mai obosesc si eu psihic, dar nu am ce sa fac.. foarte bune sfaturile tale :) cristinuk, nu am asteptari prea mari de la el.. pur si simplu, imi doresc sa fie un copil tipic.. nu vreau sa fie stralucit.. nu am pretentie ca in viitor sa fie premiantul casei, dar nici codasul..noua la gradinita ni s-a tras un semnal de alarma... cipcipcip, ai punctat foarte bine.. nu stiu daca v-am spus ca pentru fiecare raspuns corect sau fapta buna, Andy primeste recompense.. am vazut ca functioneaza mai bine.. sa va povestesc ce am facut astazi in padure... precizez ca padurea respectiva este un parc foarte mare unde vin multe mamici cu copii... ne-am asezat pe o banca... langa noi se jucau niste copii mai micuti cu masinutele... i-am spus lui Andy ca poate sa mearga acolo, dar sa ceara voie sa se joace... s-a dus in secunda urmatoare foarte incantat... s-a jucat foarte frumos.. o mamica a luat o mingiutza mica si se juca cu baietelul...bineinteles ca Andy a vrut si el.. i-am aratat cum trebuie sa arunce mingea la baietel si sa astepte sa o primeasca.... dar s-a plictisit repede de asta si a inceput sa arunce mingea prin frunze si sa alerge dupa ea, ignorand complet celalat baietel... i-am repetat de cateva ori ca nu asa, chiar i-am aratat din nou cum, dar degeaba.. asa ca am dus mingea cu mana lui la mamica respectiva si l-am pus sa zica multumesc.. bineinteles ca a inceput sa planga sa mai stam, dar fiind neascultator am plecat.. toate mamicile respective se uitau la noi ciudat.. e adevarat ca nu au cum sa inteleaga cu ce ma confrunt eu zi de zi, dar totusi.. cateodata imi vine sa nu mai ies din cauza privirilor.. e usor sa critici cand tie iti e bine... problema este ca Andy parea ca nu stie sa se joace cu mingea, ceea ce nu e adevarat.. are mingi o gramada si i-am aratat de n ori... el prefera sa faca numai pe dos... sper ca m-am facut inteleasa.. intotdeauna cand se joaca cu un copil, totul incepe bine si sfarseste nasol.. mami de Albert 17.09.2011 si mami de Andy 06.06.2008
Maria, parerea mea este ca nu procedezi bine cu copilul. Nu exista "asa se face" atunci cand e vorba de joaca, de relaxare! :) Fiecare se joaca si se relaxeaza cum pofteste. Baiatul tau s-a plictisit, pe buna dreptate, de stupizenia (pana la urma e stupid, nu? [:)]) aruncatului mingii de la unul la altul si a vrut sa schimbe jocul, a inceput sa o arunce in tufisuri. Bravo lui, lasa-l sa se joace cum pofteste! Ce faci eu este sa-l aplatizezi, sa-l nivelezi, sa-i ucizi originalitatea si initiativa. Tu vrei un copil care sa nu fie diferit de ceilalti, vrei un copil tipic, care sa nu-ti dea bataie de cap. E treaba ta ce vrei, dar nu ai voie sa-ti schimbi copilul pentru ca el sa devina asa cum tu iti doresti.
postarea asta a ta mi-a dat de gandit ...partea proasta este ca nu era mingea nostra.. oricum de 2 zile cand plecam la plimbare avem de toate la noi.. minge, creta, trotineta etc...fiind ale lui poate face ce pofteste cu ele, fara sa fiu stresata ca strica ceva cuiva.. mami de Albert 17.09.2011 si mami de Andy 06.06.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria daca ii plac masinutele si vorbeste mult cand se joaca cu ele, eu as zice ca isi construieste singur povesti cu masinutele. Astea-s povestile care ii plac. De ce ar fi mai putin valabile decat cele pe care vrei tu sa i le citesti din carte? Poate incerci o carte cu masinute? Poate incerci desenul animat CARS la tv. S-ar putea sa-l intereseze si sa prinda gust incet, incet, si de carti si de filme. In ceea ce priveste joaca cu mingea, parerea mea e ca exagerezi. Ai un culoar foarte ingust de asteptari si Andy e musai sa se incadreze in el. Altfel te face de rusine? Apari ca o mama care nu e in stare sa-si "educe" copilul? De asta ti-e teama? D-asta te ascunzi dupa eticheta "hiperkinetism" in fata mamelor din parc/padure? E o scuza? Te-ai gandit ca poate ele nu gandesc asa ceva despre tine? Eu daca te-as intalni in parc m-as uita mirata la tine pentru cat de crispata esti in relatie cu Andy si cum te scuzi catre noi, nu pentru ca Andy nu respecta regulile la nici 4 ani. Relaxeaza-te. [flo] Orice copil care pune mana pe o minge o va arunca in toate partile si va fugi dupa ea. [:)] Mult mai tarziu, va gasi placere in aruncarea mingii cu tinta si cu reguli in compania altora. Nu la 4 ani [:)] Maria tu esti mamica foarte dedicata, ai nevoie sa te eliberezi putin din "trebuie" asta care te urmareste si pe care te straduiesti atat sa-l imprimi si lui Andy. Cred ca a trebuit la randul tau sa faci multe, sa te aliniezi cerintelor. Poate te mai gandesti putin la lucrurile astea. [flo] Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...