Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Depisteaza defectele de vedere din primele luni


Recommended Posts

Prin ochii unui copil, lumea este o sarbatoare de culori si forme. Vederea este fereastra catre lume si este esentiala pentru abilitatea noastra de a invata. Daca un copil nu vede bine, lumea este un loc diferit, in care a trai si a invata este o provocare. Cu cat tulburarile de vedere sunt depistate mai precoce, cu atat sansele de recuperare si de a avea o vedere normala sporesc . Academia Americana de Oftalmologie si Strabism recomanda examinarea oftalmologica a tuturor copiilor intre 6 luni si 1 an, apoi la 3 ani si inainte de a merge la scoala, la varsta de 5 ani. Aflati mai multe detalii citind in continuare [url="http://www.desprecopii.com/info-id-7952-nm-Screeningul-oftalmologic-la-copii-Depisteaza-defectele-de-vedere-din-primele-luni-de-viata.htm"]Screeningul oftalmologic la copii. Depisteaza defectele de vedere din primele luni de viata![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana
Giulia, imi pare rau. Totul e insa bine cand se termina cu bine. [flo]
in septembrie va fi operat din nou de data asta pt corectia ochisorului, care "fuge" mai ales cand e obosit...dar acum suntem baieti mari, avem 9 ani si 8 luni[:)] Caught between the devil and the deep blue sea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
ch_dana Publicat la - 14/05/2012 : 15:51:47 Intrebare: screeningul oftalmologic la un sugar de 11 luni presupune anestezie (partiala sau totala) ?
Buna ziua, Screening-ul oftalmologic nu presupune NICI UN FEL de anestezie. Este vorba despre un aparat cu care medicul sta la un metru in fata copilului, iar masuratoarea dureaza 0.8 secunde, deci, NU ARE NICI UN FEL DE RISC PENTRU COPII. DR Andreea Stefanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am nascut un bebe prematur si dismatur,care a stat 14 zile in incubator si o luna in total in ATI. a fost ventilat 36 de ore si la oxigen a stat 7 zile. el a fost oprit din evolutie la 29 de sapt corpul,31 sapt craniul. la consultul oftalmologic de la o luna mi s-a spus ca e totul ok. treptat a dat dovada de o acuitate vizuala impecabila,zic eu. de ex, intr-o incapere cu praf in care am intrat, mi-a aratat in raza d elumina firicele d epraf sau la 9 luni mi-a aratat luna de pe cer. e obisnuinta noastra sa vedem stelele si sa le aratam, ca culegem cele mai mici obiecte. e cazul sa ii mai fac vreo investigatie oftalomologica? http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns. [flo] La alte doua clinici vazusem ca acest screening are ca varianta si anestezierea totala, de aceea am intrebat. Cred ca de fapt nu era screening, ci o consultatie "clasica", ceea ce cu un sugar e aproape imposibil. O sa facem programare cat mai curand . [:)] Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
histamina Publicat la - 15/05/2012 : 10:33:20 am nascut un bebe prematur si dismatur,care a stat 14 zile in incubator si o luna in total in ATI. a fost ventilat 36 de ore si la oxigen a stat 7 zile. el a fost oprit din evolutie la 29 de sapt corpul,31 sapt craniul. la consultul oftalmologic de la o luna mi s-a spus ca e totul ok. treptat a dat dovada de o acuitate vizuala impecabila,zic eu. de ex, intr-o incapere cu praf in care am intrat, mi-a aratat in raza d elumina firicele d epraf sau la 9 luni mi-a aratat luna de pe cer. e obisnuinta noastra sa vedem stelele si sa le aratam, ca culegem cele mai mici obiecte. e cazul sa ii mai fac vreo investigatie oftalomologica?
Buna ziua, Prematurii care au stat la oxigen au intr-adevar risc de retinopatie de prematuritate. Pentru linistea dumneavoastra, puteti sa mergeti la un consult de specialitate, la dna dr OANA ANDREI Policlinica Regina Maria Dorobanti + Screening OCULAR PLUS OPTIX dupa varsta de 4 luni. Dr Andreea Stefanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multam fain. il voi duce la dr. sunt genul de mama care nu l-a dus la dr decat pt probleme serioase.asta nu inseamna ca nu a fost f atent observat,mai ales ca am si studii medicale. stiu ca trebuie sa il duc ,avand in vedere gradul mare de prematuritate pe care l-a avut. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...