Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scolari de Iulie - August 2004 * (98)


Recommended Posts

Asta cu rosul unghiilor inclusiv de la picioare o avea si Stefan, l-am prins si pe el de cateva ori...vad ca la maini acum a renuntat sa le roada (dupa ce i-am dat si eu cateva saptamani la rand cu un lac special) - dar il urmaresc ca obiceiul asta e recurent la anumite perioade...

 

Kim - [pup]! Eu lucrez de o viata in corporatii, deci la sef...asa ca sunt obisnuita cu diferite concesii - lucruri de facut in afara "job description"...si astea sunt cu atat mai multe cu cat inaintezi pe scara ierarhica...diferenta insa este ca mie imi place foarte mult ceea ce fac si zic eu ca o fac bine, asa ca am motivatie si din interior si din exterior...[:)] Tu trebuie sa te gindesti clar ce vrei sa faci - daca pentru tine asta este un job temporar pana Sorin isi deschide cabinet si se pune pe picioare, atunci probabil ca trebuie sa cantaresti aceste concesii /vs venituri foarte bine...daca insa este un job a la long si vrei sa-ti construiesti o cariera in sistemul privat de sanatate, dar nu pe cont propriu, atunci evident abordarea trebuie sa fie una putin diferita...[pup]

 

 

 

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012

 

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.id="size1">id="Book Antiqua">id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Scuze, eu sunt mai pragmatica de felul meu si in timp am invatat ca eu si familia mea suntem mai importanti decat meschinariile de la birou - muncesc ca sa traiesc, nu invers - evident ca in momentul cind imi si place e ok, dar au fost si perioade in care am inghitit, pentru ca stiam ca familia mea va avea ceea ce trebuie...deci nu mi-o lua in nume de rau...

 

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012

 

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.id="size1">id="Book Antiqua">id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

KIM [pup], suntem in aceeasi situatie, si eu am un somer acasa, ma copleseste responsabilitatea pe care o am...

 

Nu imi place sa ma plang, dar uneori o iau razna...Am fost marti la sedinta cu parintii cu inima stransa ca ne cere bani...

Evit sa mai scriu foarte mult opentru ca sunt intr-o dispozitie sumbra, dar va citesc in permanenta.

 

Va pup!

 

poze

Povestea nasterii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca trebuie sa pui piciorul in prag, delicat dar cu fermitate. Eu il stiu pe dl tau angajator [:D] fooooaaaarte bine si crede-ma ca asa fac de doua, trei ori sa vada "daca tine". Daca tine, da-i prostului sa duca. Daca nu tine si chiar au nevoie de om, sa vezi ce frumos se poarta dupa aia. De on-call uri nu scapi (si stiu ca te umpli de draci acasa), dar ar trebui platite ore suplimentare, precum si deplasarile cu salvarea tot ore suplimentare. Nu stiu ce scrie in contractul tau, dar numarul de ore on call incluse in plata lunara a salariului ar trebui sa fie specificat cumva si intervalul orar de asemenea, ce depaseste sunt ore suplimentare.

Daca iti solicita sa faci naveta o zi pe saptamana au acest drept (cred ca maxim 60 de zile pe an e in lege) dar daca deplasarea de cand pleci tu de acasa pana te intorci acasa depaseste 12 ore trebuie sa iti dea diurna si cheltuieli de transport (de ex eu pentru o zi de deplasare in tara iau de la 125 lei pana la 250 lei depinde de distanta, ca benzina mi-o deconteaza la nr. km) desi e enervant sa faci pentru fiecare deplasare hartiile, pana la urma mai consum 5 minute si iti iei banii. Chiar daca te duce soferul lor, tot trebuie sa iti dea diurna.

privatii din sanatate de la noi, sincer... ei vor sa scoata profit si stiu ca medicii primesc oricum niste salarii de kko (sa ma scuze audienta) asa ca ii sclavagesc pe astia tineri de nu se vad, cat tine, tine. Cand se desteapta "amploaiatul" si pleaca, cauta alt proaspat absolvent de facultate sau rezidentiat si tot asa.

 

Andries

 

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!

uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!id="green">id="size2">id="Verdana">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa fiti bine cu toatele si sa vina soarele si pe strazile voastre [grup] sau macar mai rau sa nu fie, la naiba !

 

_______________________________________________id="red">

 

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.id="black">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu la fel, n-as putea sa fac o munca total antipatica, de la 8 la 18 sa ma apuce dracii, dar sunt dispusa sa prestez o munca partial antipatica daca venitul e satisfacator si pot duce acasa niste bani care sa faca sens pentru familia mea, in raport cu efortul prestat.

 

Si pe mine ma mai apuca dorul de duca cateodata, sa-mi iau vacanta 3 luni de la sevici dar sunt constienta ca nu se poate. Am stat si noi un an cu un singur salariu, copil de 3 luni si doar cu o garsoniera in care nu mai aveai loc sa arunci un ac si stiu cum e, ma duceam la birou si sincer, primele 2 ore stateam pur si simplu in scaun sa-mi revin din oboseala si nervoasa si fizica, cred ca eram productiva maxim 4 ore pe zi, dar pana la urma, cu efort s-au rezolvat toate. Cel mai rau lucru este sa iti pierzi speranta.

 

Andries

 

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!

uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!id="green">id="size2">id="Verdana">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mai e ceva care cred ca face lucrurile mai nasoale: noi cand am avut asa o perioada grea, aveam 30 de ani si un car de energie, puteam duce mult, mult de tot...iar presiunea sociala pentru noi nu exista, nu exista nimeni care sa ne critice sau sa avem probleme de gen ca vede copilul nu stiu ce la scoala si cere acasa, copilul era imbracat in haine de 3 lei din piata si habar n-avea [:D] daca ar trebui sa o luam de la capat la 40 si cu 2 copii deja pretentiosi sunt convinsa ca ne-ar fi mult mai greu.

 

Andries

 

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!

uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!id="green">id="size2">id="Verdana">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

of, of, se pare ca ne-am molipsit toate de la "vreme", dar va iesi repede soarele!

 

Corina, nu prea am inteles ce face jocul[:D], dar pare interesant si nici eu nu am vazut jocul respectiv.

Bunny, sper ca e bine Alex.

Daria, vreau si eu stilou ca al Guiliei[:D], unde le gasesti? Eu prin Iasi nu mai gasesc nimic de la Herlitz, vreau sa-i schimb stilou.

Stefi inca nu a facut ceasul la scoala, cred ca ei au ramas un pic in urma cu materia, a lipsit si dna lor citeva zile in semestrul II. Vinerea aveau sport si am inteles de la Stefi ca nu mai fac, fac matematica sau romana. Stefi are un ceas de mana, dar digital, intelege notiunea de ora/minut, stie la ce ora trebuie sa-si puna ceasul sa sune dimineata, stie la ce ora trebuie sa plece de la afterschool la tenis (pleaca singura, dar, din fericire, sunt in aceeasi curte). Noi nu prea am insistat cu ceasul cu ace, vedem cand vor face la scoala.

 

Legat de munca si de viata, nici munca pe cont propriu nu e mai linistita. Eu sunt pe cont propriu de 3 ani, recunosc, nu as putea sa ma mai intorc la "patron", sa nu imi pot organiza ziua cum vreau si cum am nevoie, dar sunt momente cand esti singur si vrei/nu vrei trebuie sa fi pe pozitie. Eu acum sunt internata la ORL (si am ajuns aici pentru ca nu am avut timp sa am grija de mine si de sinuzita mea), dar de fapt sunt la birou sa-mi termin declaratiile pentru maine cu nu are cine le face. Si acum tin minte cand am fost internata cu Matei si eram cu dosarele si laptopul dupa mine si cum dormea el un pic cum lucram si eu un pic. Din punctul meu de vedere orice lucru are avantaje si dezavantaje, nimic nu e perfect pe lume, dar de noi depinde cum jonglam cu compromisurile.

 

Pupici,

Andrea [mamica] de Stefania [zana](13.08.2004) si Matei [bb] (04.09.2007)

Poze mai vechi si mai noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici de stangaci, cum tin copii stiloul in mana? Mie mi se pare ca Stefi il tine asa de rau si cu penita stramba, dar de fiecare data cand incerc sa o corectez se planga ca nu poate sa scrie altfel. Poate ii fac o poza sa vedeti.

 

Pupici,

Andrea [mamica] de Stefania [zana](13.08.2004) si Matei [bb] (04.09.2007)

Poze mai vechi si mai noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrea, ioi, sanatate multa la tine [flo]

Pun poza diseara cu stiloul, mi se pare foarte ok pt mainile lor. A fost tot 23 de lei ca celelalte cu penita, tot Herlitz. Nu`s nebuna cu marcile, dar cand ma uit la ghiozdan care e ca nou, a meritat sa-mi fac damblaua :D

 

 

_______________________________________________id="red">

 

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.id="black">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...