Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scolari de Iulie - August 2004 * (98)


Recommended Posts

Buna dimineata si de la noi [flo] Ce bine ca e vineri [pk] Andries, ce veste buna cu dintzocii [bis] sanatate multa la voi [pup] Rox, ce frumosi sunteti voi [olala] Ioana, no comment, improtant e ca doamna e de nota 10* [asia] Eu strang 20+6 x 25 copii (sper sa nu fie cu cantec), am capsat de dimineata in carnetelele de corespondenta biletelul fermecat cu explicatii (500 la doamna, cate 50 la profu de sport, praofa de english si religie, la pliculete); serbarea va fi simpla cu dat de diplome si atat, pt ca i serbam pe 1 [:D] Azi am luat baloanele si am personificat paharele de plastic [:D] Mai am de pregatit un cd cu muzici si neaparat sa pun melodia Nosa [bang][:D] si sa vina odata ziua de 1 [:D] Giulik a declarat ca se imbraca in verde [:D][:D] _______________________________________________ Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ioana, nu trebuie sa pui la inima, asa sunt in general majoritatea parintilor, fie nu au bani, fie nu inteleg de ce e important pentru copii sa aiba si ei un pic de socializare. Da, Vic e cu febra si face cam urat de data asta. Sper sa-l pun pe picioare pana luni. Andries mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!! uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine cel mai tare ma oftica parintii care nu ezita sa dea 25 de lei zilnic pe tigari, dar daca e vorba sa dea 15 lei pentru o activitate incep sa se vaite..."dar de ce dom'le le face activitati din astea pe bani...pe vremea noastra nu era asa" ca sa nu mai spun ca am un copil in clasa, al carui mama a luat caietele suplimentare spunand ca aduce banii si peste o luna a spus senin ca ea nu mai da banii, ca pe ea nu o intereseaza, copilul trebuie sa aiba caiete si parca isi aduce ea aminte ca le-a platit pe loc. Inutil sa spun ca respectivul este cel mai "zurbagiu' si ca mai si pune mana prin penarele colegilor... Andries mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!! uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello sanatate lui Victor ! Ultima viroza cu febra mare, intre 39 si 40 grade a lui Danu a durat 4/5 zile in care i-am dat paracetamol sinus, cate o tableta cand chiar nu mai putea. O sa ma repet aici dar poate va e de folos, stiu sigur ca am mai zis-o; pediatrul nostru ne spune mereu sa fim atenti cand copilul are febra la un aspect important, anume: scade febra relativ rapid in 20 de minute de la administrarea antifebrilului sau nu scade? si cat timp ramane la un nivel acceptabil? pentru ca e posibil ca in primele 3 zile de viroza sa nu scada totusi sub 37 defel. Dar daca scade de la 39 la 37.8 si copilul isi revine din starea de moleseala atunci febra e de natura virala si nu prea ai ce face decat sa tratezi cum poti simptomele ca sa se simta mai bine. Daca nu scade si ramane molesit atunci e de natura bacteriana si se impune antibiotic. noi inca suntem cu aerosolii in brate, tusea s-a mai potolit, si mucisorii parca dau semne sa cedeze...Doamne ajuta, ca e a nu stiu cata noapte in care ma ridic de n-spe ori din pat si dorm 2 ore imprastiate cat despre colectivul de parinti...si la noi e la fel, toata lumea e cu gura mare "da, da, da, facem, dregem, rezolvam, adunam" si cand e la concret ...dau din colt in colt, negociaza fiecare 50 de banuti pana ajung de nu mai dau unii nimic, si divagheaza de la subiect de nu se mai face nimic, as zice mai multe dar poate e vreuna din mamici si citeste si apoi mai imi aud ca barfesc. nu zic sa aruncam cu bani ca stiu cum e sa nu te scalzi in cecuri si carduri, si inteleg, insa cand vine vorba de copii, de igiena clasei in care invata si copilul meu, de o activitate menita sa sudeze colectivul, de materiale didactice menite sa le stimuleze interesul pentru mate sau romana, stiinte, limbi etc, de reconditionarea diferitelor chestii din clasa pentru siguranta copiilor ....eeeeei, atunci nu dau inapoi si nu ma trag de coada pt 5-10 lei de caciula. De la tigari, cosmeticale scumpe, haine de marca, mancare speciala pt caini, cafele de nu stiu care, shopping for fun, nu am ce sa tai ca nu investesc in asa ceva. Dar da, nu-i inteleg pe cei ce-si permit sa arunce bani pe toate astea dar cand vine vb de copil, atunci brusc ii rupe cumpatarea in coate... o zi buna sa avem edit: Olivia, Roxana, stiti cumva daca e contraindicat sa scoti copilul la aer pe perioada cat face tratament cu aerosoli? (Ventolin + ser fiz.) am uitat sa intreb dr[:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece la noi Vic are UN SINGUR antibiotic pe care il pot da (la restul a facut reactie alergica), noi de fiecare data il lasam sa faca febra 3 zile cap -coada si doar daca nu cedeaza ii dam antibiotic. De majoritatea datilor a cedat, am dat antibiotic de 2 ori in aproape 8 ani de zile pentru niste otite cu care am ajuns si la spital la control. La Mircea, reactia alergica exista, dar nu e asa agresiva, adica Mircea dupa 2, 3 doze de antibiotic incepe sa se kk pe el, mai exact cred ca retine cca 40% din substanta... dar macar nu se umfla, nu se umple de bube, etc. Andries mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!! uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la efort o poate apuca, insa alt rau nu i va face [flo] si Giulik a tusit azi de dimineata, dar e spre bine, in clasa sunt multi tusitori/muciosi, asa ca ne incadram perfect si noi :-) _______________________________________________ Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata moaaamaa ce liniste a fost cateva zile. ati avut activitati, nu gluma [:)] Gabi, cum iti e gradina? ma gandeam cu dor ieri la tine si la ea cand pliveam cele doua ghivece de menta [:)] sambata la noi a fost potop pret de vreo 3 ore asa, am ramas nitel sinistrati in mall... noroc ca ne-am umplut timpul. in rest... nimic nou. o saptamana usoara sa aveti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza[flo][pup] [s]La multi ani tuturor Elenelor si Constantinilor,cu multa sanatate si noroc alaturi de cei dragi!!![s] Meii ce vreme,foarte foarte umeda,parca suntem intr-o sera uriasa[bang][alcool]mi s-au turtit si buclele pana la servici[:D]....noi raportam un week-end normal,sambata dimineatza am marcat concursul evaluare in educatie la romana,dupa care program normal administrativ,teme,joaca ....am stat mai mult pe langa casa din cauza vremii...cand nu ploua o zbughiam afara[:D] Hai sa avem o saptamana excelenta[flo][pup] [url="http://www.dropshots.com/emig"]filmuletze[/url],[url="http://www.youtube.com/profile?user=gorodika"]filmulete noi[/url],[url="http://s204.photobucket.com/albums/bb312/gorodeii/"]gorodeii[/url],[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79365"]aripile mele[/url], [url="http://s237.photobucket.com/albums/ff27/gorodica/"]gorodeii noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...