Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Coracora, de unde ai luat tu excursie cu submarinul? Asta mi-ar place mie... Born to shop, forced to work.
Excursia am "cumparat-o" de la agenta noastra din Playa del Carmen si s-a desfasurat astfel: trezit dimineata devreme, mers pe jos pana in port, luat feribotul pana pe insula Cozumel (cam 40 minute), de-acolo te ia un taxi si te duce la terminalul de unde pleaca barca de te duce la submarin si apoi te plimbi cu submarinul. Traseul invers e identic. Noua ne-a placut foarte mult. Si-am platit si putin.. in jur de 40 euro / persoana (echivalentul in dolari, bineinteles). E drept ca in 2008 cand am fost noi dolarul se prabusise, asa am boierit cu euro in buzunar. [:D] Asta e site-ul celor cu submarinul: http://www.atlantissubmarines.travel/ Wow.. acum vad ca pretul a ajuns la 100 euro / persoana... [alcool] De fapt ce ma mir... un amic de-al nostru a fost anul trecut la Xcaret si a platit 55 euro / persoana (iar noi platiseram 20 euro / persoana).... Preturile au crescut foarte mult. Apropo, spectacolul despre istoria Mexicului de la Xcaret este superb, daca aveti ocazia, sa nu-l ratati (e numai seara din cate tin minte).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Noi am stat in Mexic ceva vreme si eram "burduf" de istorie, nici nu ne-a trecut prin cap sa luam ghid. La Xcaret e foarte fain, luati-va costumele de baie caci sunt si atractii cu apa. Inotat cu delfinii, riu subteran cu pesti exotici ... E drept ca si noua ni s-a parut scump. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramasesem datoare sa va povestesc despre vacanta mea. A fost frumos si recomand la toata lumea Gran Bahia Sian Khan.A fost extrem de cald, in prima zi m-am ars. Era nor si nu mi-am pus sunscreen pentru 1 1/2h ca am zis ca era mai mult nor decat soare. Soarele ala cu intermitente m-a ars urat de tot pe umeri. In afara de asta, am fost la siturile arheologice de la Chichen Itza si Tulum si ne-a placut foarte mult. N-am putut sa-l conving pe sot sa mergem cu grup organizat, asa ca a condus el o masina inchiriata. Nu am avut nici o prolema, ne-am dus pe un drum federal(3.5h) si ne-am intors pe drumul platit( toll road, 3 h) si mare ne-a fost uimirea sa platim 30US$ pentru 200 km la intoarcere. Noroc ca ne mai ramasese niste pesos maruntis prin buzunar, ne intrebam ce ne-ar fi putut face daca nu mai ramaneam cu nimic.[:D]Sper ca luau si cred carduri. Pe drumul federal am trecut prin cateva satuce, orasele si am vazut o groaza de saracie de mi s-a rupt sufletul. Ne-a determinat sa dam si mai mult tip(bacsis) la toti mexicanii din statiune.Vai de ei ce greu traiesc. Aici am avut mixed feelings, parca as prefera sa merg intr-o vacanta in care sa nu-mi fie mila de bastinasi. Am intalnit si un cuplu de montrealezi la plaja. Ne-a facut capul mare cu toate lucrurile rele din Quebec. Ea lucra in departmanetul de psihiatrie la un spital din Montreala si ne-a povestit printre altele ca prin Nov-Dec are multi clienti din cauza ca elevii primesc report card-urile. Cei mai multi veneau de la o scoala internationala(??) In fine, am scapat de ei si ne-am continuat vacanta in liniste.[:D] All in all, a fost foarte frumos, iesirea din all inclusive m-a tulburat putin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa spun ca ne-am luat ghid la Chichen Itza, a fost in jur de 50$. Nu am stat pt light and sound show ca am vrut sa ne intoarcem pe lumina, nefiind siguri de starea toll road-ului. Dar toll road-ul s-a dovedit excelent, nu trece prin nici o localitate, speed limit-ul este 120km/h, asa ca daca e sa dau timpul inapoi as fi stat si pt light&sound show. Poate data viitoare. De acolo am cumparat un calendar mayas, care-mi place foarte mult, inca ii caut loc in casa, un covor cu care nu stiu ce sa fac, probabil nu-l voi folosi vreodata.[:D] Un vanzator ambulant l-a acostat pe sot si cum lui ii place sa negocieze si i s-a parut ca ar fi un deal sa dea $15 pe un covor, l-a luat.... Ne-am mai oprit la o alta taraba si vanzator era un baietel cu niste ochi negri superbi, dupa o mica discutie despre marfa lui i-am spus ca nu cumparam nimic, i s-au intristat ochii asa de tare ca sotul a cumparat doua palarii de paie de la el...noroc ca n-am mai avut timp si bani. Nu stiu cum ne-au ramas bani de toll road, tb sa admit ca nu am prevazut ca toll road-urile sa fie asa de scumpe in Mexic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...