Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

retzete cous cous cine ma ajuta?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oala este aceasta http://www.laredoute.fr/vente-couscoussier-complet-cuisineetco.aspx?productid=324112041&documentid=443607&categoryid=0&single=&hasnext=0&hasprev=1 in partea de jos este o oala adanca deasupra ca un capac este o altacratita care are fundul sita si capacul peste cele 2. In partea de jos se pune carne,mie-mi place cu oaie e mai gustoasa,dar am mai mancat cu pui,vita sau chiar peste,dar neaparat carnea sa fie cu os,400grame concentrat de rosii,1-2 cepe intregi,1-2 morcovi,2-3 cartofi ,1varza mica(asta este cea mai buna),1-2dovleac,1-2ardei iute(depinde cat de iute vrei)si naut vreo 200de grame,ulei ,apa sa acopere tot,sare piper foi de dafin si nu stiu daca gasesti acolo harissa(concentrat de ardei iute). Toate astea le pui la fiert. In partea de sus puicous cous-ul care in prealabil l-ai amestecat cu apa rece nu f.multa pui putin cate putin sa se tina unul de altul(dar sa nu se faca pasta),ca sa-l pui in sita si sa nu cada.pui cratita cucous-cous deasupra oalei cu carne,el va fierbe de la aburi. capacul eu nu-l pun Din 1/2 in1/2de ora iei oala cu couscous de pe foc si cu 2palete sau spumiere il freci una de cealalta,ca sa nu se faca cocoloase. Cand a fiert carnea pui 2 catei de usturoi pisati si mai fierbi 1-2minute. Eu intai calesc carnea cu uleiul si o las sa fiarba singura vreo 20minute ptr ca fierbe mai greu si legumele se sfarama,daca stau asa de mult la fiert. Dupa ce este gata pui couscousul intr-un vas,pui putin sos cat sa se coloreze. Carnea si legumele in alt vas si sosul in alt vsa. Ia fiecare couscous isi pune cat sos vrea,sideasuora carne si legume Pofta buna! Daca ai nelamuriri spune-mi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar o precizare ptr principe- galustele care le faci tu se numesc "kneidelach" si sint facute din faina de matza-matzot plural, care este "lipia" crocanta pe care o maninca evreii in timpul sarbatorii de Pesah. Si matzoturile dint facute tot cu faina de griu, insa doar din faina si apa. in timpul pesah-ului evreii nu maninca chestii coapte care au dospit, indiferent din ce faina... m-am gindit sa scriu asta for fun, poate intereseaza pe cineva. si on topic, principe, daca dai un google gasesti n retete cu cous-cous. si eu dolosesc couscous ca gtnitura, in loc de orez si il mincam cu sote-uri de legume diverse. naut e in engleza chickpeas, in spaniola garbanzo sau chícharo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...