Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

retzete cous cous cine ma ajuta?


Recommended Posts

Sanziana sincera sa fiu nu stiu cat ar putea costa o oala de cuscus, nu pot sa-ti promit nimic din simplu motiv ca a mea bunica are 76 ani si ii va fi greu eu sper sa poata aduce macar una, daca nu apuc sa caut prin magazile de arabi din bucuresti, mai precis pe la angroul flora cand voi avea timp. Mirodeniile legasesti si aici la magazile de arabi, e unul in crangasi, unul in militari sau la familly, super marketul. dar coriandru cred ca se poate gasi si la noi, am mai vazut mirodenii pe la gima Louiza [gravi] 15s + http://bd.lilypie.com/vkuap3.png http://www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
nu conteaza daca retzeta este in franceza ma descurc ,nu suntem o tzara francofona?[8D]? shi eu tot de la magazinele arabesti sau evreiesti cumpar mirodeniile. fetele care vor oale, cautazi prin e-bay.eu cumpar diverse lucruri shi totdeauna am fost multzumita,plus ca ies mult mai ieftine ca pretz. monica mami de printz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Eu stau in Maroc si fac cous-cous aproape in fiecare vineri, asa cum e traditia aici. Imi palce si mie si familiei mele foarte mult. Am locuit mai mult de doi ani cu socrii si cumnatele meele si am invatat de la ei majoritatea mancarurilor care-mi palc foarte mult. In principiu cam astea sunt retetele, doar ca aici se pun ca si condimente sare, piper, cumen, nu stiu exact cum se numeste, este un colorant galben, si schinjbir. Apoi se pun legume de toate, inclusiv dovleac rosu, unii pun si vinete, toate taiate in bucati mari. Apoi cous-cousul se inmoaie cu apa rece, se lasa sa se umfle, se pune putin ulei, apoi se pune in vasul de deasupra sosului. La fiecare 20 minute, o jumatate de ora se ia de pe foc, se umezeste cu apa rece si se separa bobitele. Operatia se repeta de 3 sau patru ori. In final se nu se mai pune apa rece, se pune unt, se asaza pe platou, apoi se asaza carnea, legumele, concentric cat se poate si se pune sos din belsug. Ma rog, am cam scris aiurea, dar sunt doar completari. Daca vreti, va pot da reteta cu amanunte. Cous cous-ul se face si cu sos cu stafide, cu zahar si scortisoare, dar trebuie un cous-cous special, mai mic, simplu si se mananca cu lapte batut, cam astea le stiu eu. Si retete de tajine va pot da, sunt foarte multe, acum nu am timp ca vreau sa fac o placinta. Apropo nu-mi mai amintesc foietajul si am pregatit deja merele[bang], puteti sa ma ajutati? Carmen mami de Mihai+ [gravi]13+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kossir, esti o comoara. uite retzeta de hohaldre fara unt 1 pahar de apa fierbinte 1 de ulei (un pic mai putzin,cam cu un deget) sare 41/2 pahare de faina praf de copt 2 linguritze. se amesteca totul pina devine o masa compacta se divide in 3 portzii se intinde foaia subtzire se prafuieste bine cu amidon (maizina)se impatura shi pe masura ce impaturi polovorezi in abundanta cu maisina,impaturi cum ai face hohaldre cu unt sau cornuletze(aluatul frantzuzesc)itaimpaturi toate trei portziile ,apoi iei prima portzie o divizi in 2 shi intinzi foaie. din fiecare portzie ies 2 rulouri,deci 6 rulouri, daca faci placinta tip strudel. foloseshti cit ai nevoie iar restul congelezi ,iar cind vrei sa faci scotzi din congelator pudrezi bine cu amidon shi intinzi foaia. se desface in foitze foitze dupa ce se coace ,shi nu are atita grasime.cind bagi la cuptor ungi cu galbebushi shi potzi presera semintze de sesamo . da vreau retzetele acum am shi eu pe foc un cous cous .am sa spun cum l-am facut mai tirziu ,fug la bucutarie monica mami de printz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cum am preparat cous-cous am, avut c-c instant am fiert 250 ml de consome de curcan(concentrat bine9 250 de grame de c-c cind consomeul a ajuns la punctul de fierbere am pus c-c am luat de pe foc am amestecat pina s-a incorporat toata supa. am lasat acoperit 2 minute apoi am adaugat 2 linguri de unt cu mirodenii(usturoi ,patrunjel shi nu mai stiu ce) 2 linguri de ulei de masline am amestecat am pus pe foc ptru 4 minute acoperit la foc lent. am amestecat iar . pui cu ananas un ananas 2 copane de pui am curatzat anansul 1/2 l-am facut suc iar cealalta jumatate l-am taiat triunghiuri. am prajit shi caramelizat puiul in ulei shi sos gourmet cu tamarindo apoi am pus bucatzile de ananas shi sucul de anas am acoperit shi am lasat sa fiarba. este f bun ,ptru cine ii place gustul dulce acrishor(nu este prea dulce) am prajit alune feliate . am fiert la abur dovlecei verzi shi am copt pe gril bucatzi de ardei roshu shi verde. am preparat shi retzeta ramonei de curri de conopida de la subiectul minacre indiana. am pus pe farfurie cous -cous am presarat alune,am pus puiul cu anas ,curri shi vegetalele in forma de crizantema. a fost f gustos prezentabil shi repede de preparat. p.s. stiu ca am amestecat marocanii cu indienii ,dar metisul a fost delicios.[pahar] acum fac digestia cu un paharel de vin. monica mami de printz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Principe, sa iti fie de bine! Ti-a ramas vreo portie in plus si pentru mine ? Uite aici mai multe retete de tajine in franceza: http://www.aufeminin.com/m/cuisine/recettes-de-cuisine-tajine.html [pofta] Sanziana & Marina (03/10/2004)[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76961"]Cand s-a nascut Marina...[/url] [url="http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10723;104/st/20041003/n/Marina/dt/7/k/f9fe/age.png"]Varsta Marinei[/url] "We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, scuze pentru intarziere, ieri nu am putut intra sa scriu reteta. Dar recuperez azi[:D]. Deci iata retete de tajine. Sunt foarte multe, voi scrie cateva. Tajine de pui Se toaca o ceapa de obicei pestisori si se pune in tajine( este un vas de lut nu adinc si care are un capac tuguiat), daca nu aveti, folositi o oala obisnuita. Se adauga patrunjel taiat marunt, usturoi pisat, sare, piper, schinjbir, cumen( colorant care aici se gaseste si natural), putina scortisoara si ceva ulei. Cu amestecul asta se ung bucatile de pui, dupa care se pune la foc potrivit sa se caleasca putin. Intre timp se curata cativa morcovi si se taie pe lung, lift, este o leguma alba, cred ca se poate inlocui cu telina, nu stiu exact, un ardei, cartofi, dovlecel, lma fel taiate pe lung toate. Dupa ce s-a calit carnea si ceapa, se aranjeaza toate peste carne, in ordinea fierberii, in sensul ca cele care fierb mai greuse aseaza jos, iar cele care fierb mai repede( dovlecelul, cartoful) se aseaza deasupra. Se completeaza cu apa, se acopera si se alsa sa fiarba la foc mic. Din cand in cand se mai stropesc cu zeama legumele de deasupra. Asta a fost tajine de pui cu legume. Se poate face tajine cu fasole vrede, sau cu cartofi, adica doar cu un fel de legume. Apoi tajinul de vita se face la fel, eliminand din condimente scortisoara si avand grija sa calim mai mult inainte de apune legumele pentru ca stim ca vita fierbe mult mai greu. Apoi se face tajine de vita sau oaie cu prune, sau migdale, sau amandoua. In cazul asta se prepara tajinul obisnuit, doar ca fara legume, doar ceapa, usturoi, verdeata, condimente. Separat se fieb prune uscate pana se umfla bine, cei de aici le fierb foarte mult, in general mancarea aici fierbe foarte mult, iar catre sfarsit, cam cu 5, 10 minute inainte, cand a ramas foarte putina apa( sau o golim daca e prea multa) adaugam zahar si lasam sa fiarba pana nu prea mai ramane zeama, fara a se prinde. La sfarsit se pune scortisoara din belsug. Dupa ce s-a facut tajinul, daca avem vas de tajine il servim in el direct, iar peste carne se pun prunele, peste care se presara seminte de susan, unii pun pe margine sferturi de oua fierte. Daca preferam migdalele, sau amandoua, acestea se oparesc, li se scoate coaja, apoi se prajesc in ulei mult si bine incins pana se rumenesc. Se scot pe hartie absorbanta si se pun peste tajine ca si prunele. Mai sunt si alte feluri de tajine, aici se face tajine si in cocot(oala sub presiune), pentru cei care merg la servici, dar nu e acelasi lucru, acelasi gust zic. Daca va mai intereseaza, va mai spun si alte chestii, acu ajunge cu romanele. Va pup si spor la treaba si pofta buna. Carmen mami de Mihai+ [gravi]13+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...