Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Epilarea intima


Recommended Posts

Eu, odata pep an, cind ajung in tar ama epilez complet cu ceara la salon. Doare, dar e suportabil. Daca as fi in tara sigur as face asta de fiecare data. Aici insa, costa mult si, desi de juma de an m-am decis sa merg la salon, totusi nu a reusit sa aca treaba la fel ca cea din RO. In rest, eu ma fac cu epilatorul, odata la 3-4 sapt. Mai repede nu prea am ce...doar un fir ici si unul dincolo. La axila ma fac singura uc ceara adusa din tara. Lama nu as recomanda-o nici un rputul capului. Am facut prostia asta in clasa a 10-a...eram printre putinele care nu se radeau, desi aveam citeva fire si alea blonde. Radacina s-a intarit, firul s-a inchis la culoare si s-a indesit. Fetei mele i-i repet mereu: cind va fi cazul, la salon, nici decum cu lama. Ea are 12 ani si 4 luni, are colege care deja s-au epilat...marea majoritate au citev afire la axila...a avut si ea si i le-am luat cu ceara la "rece". Nu stiu cit a durut.o cit mai mult a gidilat-o. Insa, nu mi-ar fi placut mie sa o vad cu top si cu 2-3fire iesite de la subbrat. Si da, am sa o incurajez sa mearga la epilat cu ceara. Eu lama nu am mai incercat-o de atunci, adica de peste 26ani si nici nu am de gind. Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Tot pt ceara votez, dar eu ma fac singura, acasa..si e mult mai bine ca la orice salon am incercat. Pot sa strig cat de tare vreau [:)], pun ceara cat de calda/rece imi place, etc. A durat pana m-am prins cum sa ma fac total, dar cu ceara potrivita, sunt de vis [:)]. Pearl Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata. Elena + bb Stefan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu prefer cu ceara, doare putin, dar suportabil. prima data s-ar putea sa te doara destul de tare, mai ales daca ai folosit pana acum lama, probabil ca radacinile sunt puternice [:)]. poti incerca cu un spray cu lidocaina, amorteste putin zona. Mamica de D&M _______________________________________________________________________________________ "Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot pentru ceara votez. Asa e, doare destul de mult la inceput, dar trece repede. Eu prefer la salon ca trage aia o data rapid fara mila si gata. Daca ma fac singura e nasol, eu centrez, eu dau cu capul. Trag, ma doare, mi-e mila de mine, pina apuc sa trag tot s-a racit ceara, fugi iar cu ea pe foc ... Etc. Helbi, cit costa la voi, la noi e csm 30 euro cu ceara, ceva mai scump cu zahar. In rest, pe picioare ma fac cu ceara din romania singura acasa, am tone de ceara rezerva in camara. Si la sub-brat si pe maini tot singura ca nu imi place ceara pe care o folosesc la salon si e si scump rau. Dar pentru "pusilica" - cum zice fii-mea ma duc la salon. Ah, ca sa nu creasca fire sub piele trebuie facut peeling cam zilnic inceput la o saptamina de la epilare. In fiecare dimineatza la dus. Ps. La cita vreme dupa cezariana se poate merge la epilat? Ca eu sunt arici la 2 zile dupa lama si nu mai suport tzepii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot ptr ceara am optat, la salon caci singura e ca si cum mi-as face seppuku [alcool] La inceputuri durea destul de mult dar apoi a devenit suportabil. ceva mai greu a fost in timpul sarcinii. dar si 39 de saptamani m-am dus cu riscul sa nasc acolo la salon[:D] De 12 ani de cand ma tot fac cu ceara pe unele portiuni nu mai creste nimic asa ca recomand ceara si frecventa la 2-3 saptamani.[pup] Pasim in noul an cu speranta ca va fi [cool] si distractia va continua in formula trio [bum] Povestea lui Ricky http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A folosit cineva spray cu lidocaina pentru a reduce durerea la epilare? Are efect? Intreb pentru ca vreau sa o conving pe fiica-mea sa se depileze cu depilatorul, dar ea prefera cu ceara, (folosim ceara rece), pentru ca tragi odata de banda si gata, pe cand cu depilatorul durerea e de mai lunga durata. Si la ceara rece vreau sa renunt in ceea ce o priveste pentru ca se mai intampla sa se ia cu tot cu un strat de piele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Si eu tot pentru ceara votez. Asa e, doare destul de mult la inceput, dar trece repede. Eu prefer la salon ca trage aia o data rapid fara mila si gata. Daca ma fac singura e nasol, eu centrez, eu dau cu capul. Trag, ma doare, mi-e mila de mine, pina apuc sa trag tot s-a racit ceara, fugi iar cu ea pe foc ... Etc. Helbi, cit costa la voi, la noi e csm 30 euro cu ceara, ceva mai scump cu zahar. In rest, pe picioare ma fac cu ceara din romania singura acasa, am tone de ceara rezerva in camara. Si la sub-brat si pe maini tot singura ca nu imi place ceara pe care o folosesc la salon si e si scump rau. Dar pentru "pusilica" - cum zice fii-mea ma duc la salon. Ah, ca sa nu creasca fire sub piele trebuie facut peeling cam zilnic inceput la o saptamina de la epilare. In fiecare dimineatza la dus. Ps. La cita vreme dupa cezariana se poate merge la epilat? Ca eu sunt arici la 2 zile dupa lama si nu mai suport tzepii.
E vreo diferenta intre epilarea cu zahar si cea cu ceara, in ceea ce priveste durerea? Mie cu ceara in zona intima mi se pare horror, am incercat, am crezut ca ma urc pe pereti si ... am revenit la lama. Mami de Miruna si de Vladut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...