Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Legislatie adoptie(2)


Recommended Posts

Eu l-am vazut si nu a spus nimic important, una il intreba Andreea Esca, alta raspundea dl. BP... Pana la urma a luat-o pe carari politice, ca trebuie sa multumim guvernului actual... bla-bla... L-a intrebat A.E. ce se intampla cu restul de copii din 40.000 daca doar 1000 sunt adoptabili, a evitat raspunsul... M-a dezamagit si tind sa cred ca ceea ce a concluzionat sotul meu, ca vreo 3-4 persoane de genul asta incurca mai rau treaba decat o descurca, e corecta. E numai parerea mea personala, asteptam si alte puncte de vedere vis-a-vis de interviul dat de B.P. ___________________________________________________________________________________ Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui amy2007
Eu l-am vazut si nu a spus nimic important, una il intreba Andreea Esca, alta raspundea dl. BP... Pana la urma aluat-o pe carari politice, ca trebuie sa multumim guvernului actual... bla-bla... L-a intrebat A.E. ce se intampla cu restul de copii din 40.000 daca doar 1000 sunt adoptabili, a evitat raspunsul... M-a dezamagit si tind sa cred ca concluzia sotului meu ca vreo 3-4 persoane de genul asta incurca mai rau treaba decat o descurca. E numai parerea mea personala, asteptam si alte puncte de vedere vis-a-vis de interviul dat de B.P. ___________________________________________________________________________________ Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]
Trist[q]desi ma asteptam. Nu stiu ce speram, poate intr-o minune. Vreau sa fiu mama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Mika, e ilegal sa iei un copil in plasament dupa ce ai atestatul, dar pt ca suntem in Romania, cu pile, cunostinte si atentii totul e posibil.[bang] Plus ca un copil luat in plasament nu are situatia juridica clara si e mai riscant pt ca se poate intampla ca el sa nu devina adoptabil. Suntem ceea ce gandim. Tot ceea ce suntem ia nastere in gandurile noastre. Cu gandurile noastre construim lumea. -Buddha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iata stadiul modificarilor legislative din camera deputatilor: -pe 05.09.2011 trebuia sa fie depus un raport de catre Comisia juridica, raport care nu a fost depus. -se mai astepta aviz de la comisia drepturilor omului si de la comisia de politica externa. La Comisia drepturilor omului in data de 06.09.2011 membrii Comisiei au hotarat cu majoritate de voturi sa amane dezbaterea pe fond intrucat depunerea raportului a fost amanata si de Comisia juridica dupa intrarea in vigoare a noului Cod Civil, la 1 octombrie 2011. Si uite asa se amana la nesfarsit o ,,urgenta legislativa". ___________________________________________________________________________________ Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui amy2007
Iata stadiul modificarilor legislative din camera deputatilor: -pe 05.09.2011 trebuia sa fie depus un raport de catre Comisia juridica, raport care nu a fost depus. -se mai astepta aviz de la comisia drepturilor omului si de la comisia de politica externa. La Comisia drepturilor omului in data de 06.09.2011 membrii Comisiei au hotarat cu majoritate de voturi sa amane dezbaterea pe fond intrucat depunerea raportului a fost amanata si de Comisia juridica dupa intrarea in vigoare a noului Cod Civil, la 1 octombrie 2011. Si uite asa se amana la nesfarsit o ,,urgenta legislativa". ___________________________________________________________________________________ Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]
Din pacate, nu cred ca vom avea o lege noua pana la sfarsitul acestui an[bang]Au lucruri "mai importante" de dezbatut[q] Suntem ceea ce gandim. Tot ceea ce suntem ia nastere in gandurile noastre. Cu gandurile noastre construim lumea. -Buddha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

erato draga mea nu mai te necaji.eu am asteptat si am sperat din 2009 modificarea legii.Toata speranta era in lege si am fost tare dezamagita.Urmaream emisiuni,am cerut audienta la BP si???ei au altele pe cap...dau din gura si atat...eu disperam si Oana Sarbu ca era vedeta fara atestat isi ducea bebelusul acasa urmand dupa aceea sa demareze actiunea de adoptie....so??? si eu atestatul in mana disperam...te rog nu pune baza si speranta ca legea se va schimba asa repede si ca imediat dau drumul la adoptii.Nu va fii asa,pana pun ei sistemul la punct tu o sa ai deja copilasul acasa dar cu legea veche [pup][pup] Mami de Alexandru....minunea mea!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui simo_75
erato draga mea nu mai te necaji.eu am asteptat si am sperat din 2009 modificarea legii.Toata speranta era in lege si am fost tare dezamagita.Urmaream emisiuni,am cerut audienta la BP si???ei au altele pe cap...dau din gura si atat...eu disperam si Oana Sarbu ca era vedeta fara atestat isi ducea bebelusul acasa urmand dupa aceea sa demareze actiunea de adoptie....so??? si eu atestatul in mana disperam...te rog nu pune baza si speranta ca legea se va schimba asa repede si ca imediat dau drumul la adoptii.Nu va fii asa,pana pun ei sistemul la punct tu o sa ai deja copilasul acasa dar cu legea veche [pup][pup] Mami de Alexandru....minunea mea!!!
Ai dreptate[flo]La inceput, chiar am sperat in schimbarea legii, apoi cand am vazut cat se tergiverseaza lucrurile, mi-am dat seama ca inca o data a fost "praf in vant". Iar sistemul de pile si relatii functioneaza la cote maxime, din pacate. Suntem ceea ce gandim. Tot ceea ce suntem ia nastere in gandurile noastre. Cu gandurile noastre construim lumea. -Buddha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atentie ca prevede ca [url=http://legeaz.net/noul-cod-civil/art-462-adoptia-simultana-sau-succesiva-conditiile-de-fond-ale-adoptiei-adoptia]Noul Cod Civil[/url] Adoptatorul trebuie s#259; fie cu cel pu#355;in 18 ani mai în vârst#259; decât adoptatul. (2) Pentru motive temeinice, instan#355;a de tutel#259; poate încuviin#355;a adop#355;ia chiar dac#259; diferen#355;a de vârst#259; dintre adoptat #351;i adoptator este mai mic#259; decât 18 ani, dar nu mai pu#355;in de 16 ani. Interzicerea adop#355;iei între fra#355;i Adop#355;ia între fra#355;i, indiferent de sex, este interzis#259;. Dou#259; persoane nu pot adopta împreun#259;, nici simultan #351;i nici succesiv, cu excep#355;ia cazului în care sunt so#355; #351;i so#355;ie. (2) Cu toate acestea, o nou#259; adop#355;ie poate fi încuviin#355;at#259; atunci când: a) adoptatorul sau so#355;ii adoptatori au decedat; în acest caz, adop#355;ia anterioar#259; se consider#259; desf#259;cut#259; pe data r#259;mânerii definitive a hot#259;rârii judec#259;tore#351;ti de încuviin#355;are a noii adop#355;ii; b) adop#355;ia anterioar#259; a încetat din orice alt motiv. (3) Dou#259; persoane de acela#351;i sex nu pot adopta împreun#259;.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...